روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
از اختراع دستگاهي براي كاهش 70 درصدي آلايندگي خودروها تا ابداع ربات زيردريايي با قابليت هاي پهپاد/ استعدادهاي جوان كشور همچنان چشم انتظار توجه مسئولان!
 
بسيجيان با تخصص ها و توانايي هاي مختلف در عرصه وسيعي از فعاليت ها، همواره سعي كرده اند در جهت رفع نيازهاي موجود گامي عملي و كاربردي بردارند.
از اختراع دستگاهي براي كاهش 70 درصدي آلايندگي خودروها تا ابداع ربات زيردريايي با قابليت هاي پهپاد/ استعدادهاي جوان كشور همچنان چشم انتظار توجه مسئولان! بسیجیان با تخصص ها و توانایی های مختلف در عرصه وسیعی از فعالیت ها، همواره سعی کرده اند در جهت رفع نیازهای موجود گامی عملی و کاربردی بردارند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آنچه که جوانان نخبه بسیجی را متمایز می کند وجود روحیه تخصص و تعهد در یافتن عملی ترین راه حل ها برای کم کردن فاصله های علمی، اقتصادی و ... با کشورهای پیشرفته است. همین روحیه موجب می شود، در کنار رفع نیازها و حتی پیشرفت های قابل توجه در برخی عرصه ها، هیچگاه استقلال و عزت ایران اسلامی را معامله نکند.

البرز

مقابله با اختلاس و آینده نگری استارت آپ ها با پروژه

نخبه بسيجي البرزي: مقابله با اختلاس و آينده نگري استارت آپ ها با پروژه تحليل ""big data""/ ثبات بازار سكه و ارز در گرو تحقق دولت الكترونيك است/ عدم وابستگي سيستم هاي اطلاعاتي در پسا تحريم با ""كلان داده ها""

به گزارش گروه استاني تيتريك، عصر انفجار اطلاعات را مي توان به دوره اي اطلاق كرد كه حجم بالاي داده ها هزينه بر شده و دنيا نمي توانست آن را با استفاده از روش هاي سنتي اندازه گيري و نگهداري كند.

در اين عصر مفهومي به نام big data يا كلان داده كشف شد و اهميت آن بگونه اي پيش رفت كه در آينده مي تواند با ارزش تر از نفت باشد، دنيا پس از كشف اين مفهوم در سازمان ها، ابزارهايي معرفي كرد تا بتوان با مفهوم مذكور كار كرد.

اگر چه در ايران اين روش تجاري سازي نشده و غالب سيستم ها در دستگاه ها و ادارات سنتي است اما ""شروين سوري"" جوان بسيجي كرجي و رئيس هيات مديره شركت پردازش هوشمند البرز كه كارشناس ارشد مهندسي نرم افزار است در قالب يك گروه 8 نفره براي اين حوزه علمي راهكار ارائه كرده است.

اين نخبه البرزي درباره جزئيات پروژه تحليل كلان داده ها و كاربردهاي آن به خبرنگار تيتريك، مي گويد: در سازمان ها و فضاهاي آموزشي اعم از مدارس دنيا روي اين موضوع سرمايه گذاري مي شود و ماشين ها به كمك انسان مي آيند تا تصميم هاي مبتني بر قطعيت بگيرند.

مقابله با اختلاس و آينده نگري استارت آپ ها با پروژه
مديران ما مي توانند بر اساس اين پروژه آينده سازمان خود را ترسيم كنند، در ايران اين روش تجاري سازي نشده است و سيستم ها غالبا سنتي است اما به اين مسير حركت مي كند، اگر شركت ها وارد اين حوزه شوند مي توان از اين ثروت بزرگ استفاده كرد.

تخصص مجموعه پردازش هوشمند در استان البرز روي داده ها است، پيش از اين روي داده هاي سنتي كار كرديم اما با توجه به اينكه تز پائين نامه هاي ما داده هاي حجيم بود علاقه مند شديم روي اين مبحث بيشتر كار كنيم و در نهايت توانستيم در ابعاد آزمايشگاهي به اين محصولات برسيم، به اين معنا كه در سطح استاني و به اندازه يك داده 10 ميليون ركوردي فعاليت مذكور را انجام داديم.

با همكاري بسيج توانستيم پروژه فوق را براي استارت آپ هاي استان اجرايي كنيم كه در نمايشگاه جهادگران علم و فناوري استان البرز نيز رونمايي شد و به دنبال توسعه و استفاده آن در صنايع هستيم.

آينده نگري براي موفقيت يا عدم موفقيت استارت آپ يا كسب و كار مديران مهم ترين هدفي است كه در پروژه big data دنبال مي شود، مشاهده آينده بر مبناي قطعيت است، ماشين اين نتايج را ارائه كرده و احساسي در كار نخواهد بود.

مقابله با اختلاس و آينده نگري استارت آپ ها با پروژه
اگر طرح مذكور در سيستم هاي مديريتي مورد استفاده قرار گيرد مسلما متحمل برخي خسارت ها نخواهيم شد، در البرز تنها گروهي هستيم كه روي اين موضوع كار مي كنيم.

سرنوشت جنگ ها با پروژه تحليل كلان داده ها ارزيابي مي شود، اگر چه براي رسيدن به درجه پختگي بايد روي آن سرمايه گذاري كرد و درصد خطاي كم آن را پذيرفت.

غالب سازمان ها با شركت هاي اماراتي و پاكستاني در حوزه big data قرارداد منعقد كرده اند و معتقد هستند آنها تجربه دارند، درحاليكه جوانان ايراني هم دانش لازم را دارند اما نيازمند كسب تجربه و ارائه فرصت و سرمايه گذاري هستند.

بايد در كنار ساختارهاي سنتي داشبوردهايي كه بر مبناي داده هاي كلان هستند قرار گيرد و وزارت كشور، وزارت دفاع و ارشاد مي توانند از اين پروژه استفاده كنند.

اگر چه مجموعه ما يك سال در اين حوزه فعاليت داشته و نمي توان آن را با شركتي كه 6 سال محصول به فروش مي رساند مقايسه شود اما متاسفانه در انعقا قرارداد با شركت هاي امارتي يا پاكستاني پشتيباني داده ها در اختيار آنها قرار مي گيرد.

مقابله با اختلاس و آينده نگري استارت آپ ها با پروژه
شركت اماراتي با دلار 1200 توماني خدمات ارائه مي دهد و با رسيدن دلار به مرز 3 و 10 هزار تومان، دستگاه هاي ايراني بايد 400 ميليون در سال را به ازاي خدمات هزينه كرده و اين مبلغ ممكن است به يك ميليارد تومان نيز برسد.

كار به جايي مي رسد كه دستگاه ها نمي توانند هزينه پشتيباني را به شركت هاي خارجي پرداخت كنند و در نهايت سيستم آن ها دپو مي شود لذا علي رغم ارائه خدمات خوب شركت هاي خارجي اين سوال در ذهن متبادر مي شود كه آيا اگر در شرايط تحريم به امارات اعلام شود نمي تواند به ايران خدمات ارائه دهد، در كنار ايران مي مي ماند؟

اگر ما صرفا از دانش و تجارب كشورها خارجي استفاده كنيم، مي توانيم با آموزش نيرو و توانمند كردن جوانان ايراني در شرايط جنگ اعم از تحريم از اين سرمايه ها استفاده كنيم لذا تنها مسئله مهمي كه بايد به آن توجه داشت سرمايه گذاري بلند مدت براي تحقق پروژه كلان داده ها است.

در برخي قراردادها كه توسط شركت هاي هاي خارجي با ايران منعقد شده است پيمانكار اطلاعات نمي تواند شاخص هاي اندازه گيري شده را مورد توجه قرار ندهد زيرا به واقع وي يك شخص خارجي است و هميشه احتمال دارد يك پيشنهاد بهتر داشته باشد.

مقابله با اختلاس و آينده نگري استارت آپ ها با پروژه
تلاش ما بر اين است كه با برگزاري كنفرانس ها، پروژه كلان داده ها را براي مديران البرزي تبيين كنيم زيرا ماشين توان اختلاس، پارتي و خطا ندارد و اگر به آن اعتماد كنيم مي توانيم بسياري از مسائل را حل كنيم.

اگر سامانه ها درست و بر مبناي اصول پياده سازي شوند، امكان دخالت انساني وجود ندارد، ماشين ها تخلفي نداشته و سليقه اي عمل نمي كنند و صرفا آمار واحدي را به ما در راستاي صعود و نزول داده و آسيب هاي مسير را قاطعانه مشخص مي كنند.

سيستم هاي اطلاعاتي براي نقطه امن حائز اهميت است لذا با توجه به وضعيت ارز و سكه در ماه هاي اخير مي توان قاطعانه گفت: كشور ما بايد به سمت نظام جامع دولت الكترونيك برود.

بسيجي سازمان علمي پروهشي استان البرز در خاتمه كلامش متعقد است در آينده اي نچندان دور اگر فرهنگ پروژه تحليل كلان داده ها را بپذيريم و جامعه بپذيرد اين طرح به سود كشور خواهد بود، بخش خصوصي پتانسلي بالقوه خوبي براي اجرايي كردن اين فرايند داشته و منجر به اشتغالزايي جوانان خواهد شد.

يزدگفتگو با مخترع بسيجي ديوارهاي عايق ساختمان

مخترع بسيجي يزدي؛ محمد زارعين كارشناس عمران و كارشناس ارشد معماري، در گفتگو با خبرنگار يزدرسا، افزود: امروزه در ساختمان با بحثي كه مواجه هستيم عايق كردن ديوارهاي داخلي و خارجي ساختمان مي باشد. در آپارتمان ها ديوارهاي داخلي بسيار ساده صدا را از خود عبور مي دهند و همچنين ديوارهاي خارجي هم معضلي كه دارند اين است كه گرما و سرما در آنها نفوذپذير بوده و باعث مي شود كه پرت انرژي زيادي داشته باشيم.

زارعين با بيان اينكه مسئله اي كه امروزه در صنعت ساختمان سازي داريم عايق كردن ساختمان ها است، تاكيد كرد: حدود 60 درصد مصرف انرژي در بخش ساختمان مي باشد كه اگر بتوانم ساختمان هاي خود را عايق كنيم به مصرف آب و انرژي صرفه جويي خواهد شد.

وي در ادامه بيان كرد: اين موضوع و اتلاف انرژي سبب شد كه اين فكر برسم كه ديوارهاي طراحي كنم كه در ساختمان ها هم از داخل و هم از خارج عايق شوند.

زارعين اضافه كرد: در حال حاضر عايق هايي كه استفاده مي شود به اين گونه است كه يك لايه ديوار ده سانتي متري چيده شده بعد يك لايه فوم سه سانتي و پس از آن يك لايه ديوار ده سانتي ديگر چيده مي شود. عملاً ضخامت ديوار 23 سانتي متر مي شود.

وي گفت: اولين عيب اين نوع ديوارها ضخامت زياد آن بود و احتمال اينكه ديوار دوم نيز فرو بريزد بالاست و همچنين اجراي آن هزينه بر و زمان بر مي باشد و با توجه به متراژ و قيمت آپارتمان ها هرچقدركه فضاي مفيد بيشتر باشد بهتر است زياد كارايي ندارد.

مبتكر يزدي با بيان اينكه اين ايده در ذهنم بود كه در اختراع خود دو بار ديوار چيني را حذف كنم، افزود: با كمك و حمايت هاي مركز پژوهشي بسيج قالب و نمونه آجر طرح خود را ساختم و به توليد رساندم. اين ديوارها عملا تمام عايق بوده به طوري كه ضخامت آنها نيز 13 سانتي متر مي باشد.

زارعين ادامه داد: در اين طرح خيلي آسان فوم و آجر با هم درگير شده و با يك بار ديوار چيني انجام مي شود و كليه پل هاي حرارتي كه بين ديوار ايجاد مي شود حذف مي شود از اتلاف انرژي جلوگيري مي شود.

وي با اشاره به اينكه حدود دو سال است كه اختراع خود را به ثبت رسانده ام، گفت: مركز تحقيقات تهران اين اختراع را پذيرفته و براي اينكه تست هاي جانبي و ضربه روي آن انجام شود درخواست هزينه حدود 8 ميليون تومان كرده است.

زارعين ابراز كرد: در ابتدا مركز تحقيقات هم ايراد گرفته بودند كه ضخامت اين ديوارها كم است و امكان دارد ديوارها روي هم جفت نشود. با توجه به اينكه اندازه قالب دست خودمان بود دو سانتي متر اندازه آن را بيشتر گرفتيم و مورد تاييد شد و براي اين كه تاييديه مركز تحقيقات را داشته باشد قرار شد نمونه اي از اين ديوارها ساخته و تست هاي جانبي و ضربه روي آن انجام گيرد.

وي در پايان با بيان اينكه اين اختراع در صورتي مي تواند به توليد انبوه برسد كه مسئولين نظام مهندسي، شهرداري، مركز تحقيقات، مسكن شهرسازي و غيره از اين طرح حمايت كنند و آن را به كار گيرند، افزود: اميدورام ادارات با همديگر تعامل داشته باشند و به يكديگر به چشم رقيب نگاه نكنند.

سيستان و بلوچستانمدال افتخار سازمان بسيج بر گردن نخبه زاهداني/ از انرژي تا تجهيزات پزشكي ميداني در سيطره مخترع بسيجي
به گزارش عصرهامون، سعيد قفلي مخترع بسيجي 29ساله زاهداني است كه از سال88با توكل برخدا، پشتكار، هدف گذاري و برنامه ريزي دقيق توانست پله هاي ترقي و پيشرفت را طي كند به گونه اي كه موفق شد در مسابقات نيمه نخست ارديبهشت ماه سال 91 كه زير نظر مستقيم دولت فدرال سوئيس و شهردار ژنو با حمايت سازمان مالكيت فكري ملل متحد( WIPO) و حمايت فدراسيون جهاني مخترعين( IFIA) برگزار شد شركت و اولين اختراع خود را تحت عنوان «طراحي سيستم هيبويدهيدروليك در اتوبوس درون شهري» به نمايش گذارد.
اين مخترع جوان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون اظهار كرد: در اين طرح انرژي تلف شده در اتوبوس درون شهري كه به علت توقف حاصل مي شود جذب شده و مجددا مورد استفاده سيستم قرار مي گيرد كه نتيجه آن كاهش مصرف سوخت به كمتر از 2/1 درصد است.
وي با اشاره به ثبت اين اختراع در كنفدراسيون جهاني مخترعان گفت: براي ساخت ماكت و نمونه اصلي شبيه سازي شده اين اختراع بيش از 30 ميليون ريال هزينه شده است.
قفلي تاكنون موفق به ثبت چندين اختراع تحت عنوان توليد الكتريسيته با استفاده از سيستم هيبويدهيدروليك، ساخت تجهيزات جراحي براي جلوگيري از خطاي پزشكي، توليد نان پروبيوتيك سنتي و دستگاه صنعتي نان پروبيوتيك سنتي شده است و اختراعات ديگري را در دست طراحي و ساخت دارد.
اين جوان نخبه در ادامه با بيان اينكه هم اكنون مشغول به تحصيل در رشته مديريت دولتي در دانشگاه تهران مي باشد، افزود: علاوه بر اينكه پژوهشگر و مخترع برتر دانشگاه آزاد اسلامي شدم، توانستم مدال نقره را از طرف بسيح در اولين اختراع خود كسب كنم كه در همين راستا جا دارد از حمايت هاي دانشگاه علوم پزشكي، سازمان بسيج، بسيج علمي پژوهشي، بسيج مهندسين صنعت و بسيج دانشجويي قدرداني كنم.
وي در ادامه خاطر نشان كرد: از آنجايي كه سيستان و بلوچستان با كمبودها و مشكلات زيادي مواجه مي باشد يكي از اهداف مهم بنده اين است كه اقدام به راه اندازي شركت طراحي صنعتي موفقي كنم تا با توجه به پتانسيل ها و ظرفيت ايده جوانان استان در اين زمينه، علاوه بر اينكه طرحم را توسعه مي دهم افرادي را در اين خصوص نيز پرورش دهم.

مركزياختراع نرم افزار پيش بيني اقتصادي با استفاده از هوش مصنوعي

به گزارش ديار آفتاب؛ محمد عظيمي يكي از جوانان نخبه و تلاشگر استان مركزي است كه با عزمي راسخ در عرصه نوآوري و فناوري و علم و آموزش خوش درخشيده و باوجود مشكلات فراوان توانسته نمونه يك جوان موفق ايراني باشد.

محمد عظيمي استاد دانشگاه، نخبه بسيجي و دبير كارگروه صنعت بسيج استان در گفتگو با ديار آفتاب؛ ضمن اشاره به مقالات منتشرشده خود عنوان كرد: بنده بيش از 30 مقاله در بخش هاي مختلف كه عمدتاً در حوزه مديريت ارتباط با مشتري است در سال هاي اخير منتشر كرده ام.

عظيمي با اشاره به اينكه متأسفانه در كشور ما بسياري از مقالات پس از ارائه به دست فراموشي سپرده مي شود و استفاده اي از آن ها نمي شود اظهار كرد: همين موضوع باعث شد تا پس از ارائه مقالات متعدد درزمينهٔ هاي علمي، پژوهشي، به فكر استفاده از مقالات و عملياتي كردن آن ها باشم.

وي افزود: با تلاش هاي شبانه روزي و بهره گيري از مقالاتي كه قبلاً منتشر كرده بودم موفق شدم براي اولين بار نرم افزاري بنويسم كه مي تواند ميزان فروش محصولات شركت ها و بنگاه هاي اقتصادي را با توجه به اطلاعات فروش سال هاي قبل آن ها پيش بيني كند.

عظيمي ادامه داد: براي نوشتن اين نرم افزار از هوش مصنوعي و روش هاي متاهيوريستيك يا فرا ابتكاري استفاده شده است كه جزو روش هاي نوين در دنيا محسوب مي شود.

عظيمي در رابطه با مخاطب نرم افزار خود گفت: در شرايط نامطلوب اقتصادي امروز كه بسياري از ارگان ها، سازمان ها و بنگاه هاي اقتصادي در حال ضرر هستند مي توانند با استفاده از اين محصول آينده اقتصادي خود را پيش بيني كنند و درنهايت بجاي ضرر به سودآوري قابل توجهي برسند.

اين نخبه بسيجي با تأكيد بر اينكه اين نرم افزار كاربردي است عنوان كرد: در حال حاضر اين پكيج نرم افزاري در يك شركت بزرگ صنعتي اجراشده و نتايج بسيار خوبي هم داشته است و با يكي از بانك هاي كشور هم در حال عقد قرارداد هستيم.

وي در رابطه با تأثير روحيه بسيجي بر روند كار تصريح كرد: براي شروع كار واقعاً با دست خالي پيش رفتيم و توانستيم با اتكا به دانش داخلي نرم افزاري توليد كنيم كه تابه حال مشابهي براي آن وجود نداشته است و با توجه به پيش بيني اقتصادي كه در نرم افزار وجود دارد قطعاً شركت هاي خارجي نيز خواستار اين محصول هستند و حتي حاضرند براي استفاده از آن ميليون ها دلار هزينه كنند.

عظيمي خاطرنشان كرد: با توجه به موفقيت آميز بودن ايده به دنبال تجاري سازي آن هستيم.

ايلام

با حمايت بسيج فيلتر پايين گذر مايكرواستريپ اختراع شد/مخترع بسيجي: حمايت هاي بسيج انگيزه ام را بيشتر كرده است

به گزارش ايلام بيدار، ""احسان باباخاني""، متولد 1369 شهر ايوان و داراي مدرك كارشناسي ارشد در رشته مهندسي برق-الكترونيك با معدل الف است؛ وي هم اكنون مدرس دانشگاه هاي آزاد ايوان و ايلام و علمي كاربردي، عضو انجمن مهندسين برق و الكترونيك ايران شاخه غرب كشور و عضو سازمان نظام مهندسي ساختمان استان ايلام است.

وي در رابطه با اختراع خود مي گويد: موضوع اختراع بنده طراحي و ساخت فيلتر پايين گذر مايكرواستريپ با استفاده از رزوناتور پروانه اي و لوزوي با باند گذار تيز مي باشد.

با توجه به رشد مخابرات سيار و ارتباطات راديويي، نياز به ساختارهاي با عملكرد بالا، اندازه فيزيكي مناسب و كوچكتر جهت كاربرد در مدارات مجتمع يكپارچه مايكروويو، روز به روز در حال افزايش است؛ بنابراين مدارات مجتمع يكپارچه نيازمند المان هاي غير فعال با كار آيي بالا مي باشند.

با توجه به تقسيم باندهاي فركانسي جهت كاربردهاي مختلف نياز به يك فيلتر با كارآيي بالا جهت حذف سيگنال هاي مزاحم و عبور سيگنال هاي مورد انتظار جهت ورود به گيرنده از اهميت ويژه اي برخوردار است.

با توجه به اينكه استفاده از عناصر گسترده در مدارات مجتمع مايكروويو داراي خطاي زيادي جهت اهداف فركانس بالا بوده و مدار مورد نظر نيز داراي ابعاد فيزيكي غير قابل قبولي مي گردد، بنابراين المان هاي مايكرو استريپ به لحاظ اينكه، ساختار مايكرو استريپ روي يك ساب استريت از جنس دي الكتريك ساخته مي شود بسيار مناسب جهت كاربرد در مدارات مجتمع يكپارچه مايكروويو مي باشند.

وقتي مشكل پهناي باند قطع محدود حل مي شود

در اين پروژه فيلتر پايين گذر طراحي شده، علاوه بر حل مشكل پهناي باند قطع محدود، توانسته كه يك فيلتر پايين گذر با باند عبور وسيع را ارايه كند كه مي تواند علاوه بر كاربرد در سيستم هاي مخابرات سيارموجود، نياز هاي سيستم هاي مخابراتي و راديويي طيف گسترده به جهت نياز به فيلتر هاي با حساسيت بالا را تامين كند.

در عين حال اندازه مداري بسيار كوچك اين رزوناتور در مقايسه با ساير رزوناتورهاي موجود كه داراي ساختاري مشابه هستند،آن را جهت كاربري در مدارات مجتمع يكپارچه مايكروويو مناسب مي سازدكه فيلتر ها و ساير عناصر غير فعال مورد نياز در حوزه مايكروويو را مي توان به صورت يكپارچه و روي يك برد مدار چاپي با استفاده از تكنولوژي ميكرو الكترونيك سنتز نموده و ساخت.

حمايت هاي بسيج انگيزه ام را بيشتر كرده است

وي در ادامه سخنان خود مي گويد: شايد يكي از دغدغه هاي اصلي تمام مخترعين عدم حمايت از سوي مسئولان باشد همانطور كه در مطالب فوق مطرخ كردم اختراع بنده مي تواند در زمينه مخابرات مثمر ثمر واقع شود اما متاسفانه هرچه زدم به دار بسته خوردم وهنوز هيچ مسولي و هيچ نهادياز پروزژهبنده حمايت نكردند الا حمايت هاي بسيج كه واقعا اشتياقم را نيز بيشتر كرد.

اين مخترع بسيجي در پايان گفت: يك بسيجي هيچگاه نااميد نمي شود. بنده به عنوان يك بسيجي در تلاش هستم بيشتر در عرصه علم خودم را نشان بدهم و اميدوارم با توكل بر خدا بتوانم مشكلات پيش رويم را يك به يك حل و فصل كنم.سيستان و بلوچستان
در گفت وگو با نخبه و مخترع بسيجي عنوان شد؛
توليد برق ورزشگاه هاي جام جهاني با انرژي جنبشي تماشاگران/به مردم سرزمينم مديون هستم
به گزارش عصرهامون، احمد فدايي محمدآبادي؛ جوان نخبه و بسيجي منطقه سيستان است در طي سال ها تلاش و كوشش توانسته است به يكي از افتخارات مردم سيستان تبديل شود، اين جوان نخبه تا كنون اختراعات گوناگوني را به ثبت رسانده است كه هر يك از مدال هاي رنگارنگ او در مسابقات بين المللي يك افتخار محسوب مي شود.

مدير عامل شركت آريا الكترونيك هيرمند (شركت دانش بنيان برتر سال 93)، كسب سه مدال طلا و دو تنديس افتخار و ديپلم افتخار در نمايشگاه اختراعات كشور كره جنوبي-سئول، كسب جايزه برتر اختراعات كشور روماني، مدال طلاي اختراعات و تكنولوژي هاي نو در سوئيس ژنو،كسب جايزه ويژه اختراعات كشور روسيه،دارنده مدال طلا و جايزه ويژه اختراعات كشور لهستان، كسب دو مدال طلاي مسابقات اختراعات كويت، كسب مدال طلا و ديپلم افتخار از كشور تايوان،ثبت23 اختراع داخلي و 4 اختراع بين المللي، جوان برتر كشور، پژوهشگر برتر نيروي انتظامي و پژوهشگر برگزيده، كار آفرين برتر كشور در سال 94، توليد كننده برتر محصولات اختراعي دانش بنيان صادراتي، جوان برتر كشور در سالهاي 88 و 94 بخشي از افتخارات اين نخبه سيستاني در سال هاي اخير بوده است.احمد فدايي محمدآبادي در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: در اولين روز از آخرين ماه بهار سال ٦٨ در شهرستان زابل به دنيا آمده ام، اولين اختراع تقريبا حدود ١٥ سال پيش به ثبت رسيد كه به نوعي طرحي نظامي محسوب مي شد.

مخترع جوان سيستاني افزود: نقطه شروع كار همان حس كنجكاوي بچگي بود و اينكه مي توان بسياري از چيزها را تعيير داد براي استفاده بهتر مردم از آن وسيله،در نوجواني دست به ابتكارات زيادي مي زدم و هميشه سعي داشتم متفاوت باشم.

مدير عامل شركت آريا الكترونيك هيرمند در پاسخ به اين سوال كه چه چيزي باعث ايجاد انگيزه براي ايجاد اختراعات جديدمي شود تصريح كرد: به نوعي انگار دنيا از ديد من جور ديگري بود اما من دليل تمام اين نوع طرز فكر را به سيستاني و بلوچستاني بودن خود ربط مي دهم، زيرا اعتقاد دارم درون بچه هاي اين استان استعدادهاي زيادي نهفته است.

وي بيان داشت: من در دوران دبيرستان در رشته تجربي تحصيل كرده ام چون آرزويم اين بود كه دكتر قلب بشم اما نتوانستم به اين آرزو دست يابم، كما اينكه اگر به اين آرزو دست پيدا مي كردم احساس مي كنم جزو برترين جراحان و ايده پردازان در اين عرصه مي شدم.
وي ادامه داد: در دوران دانشگاه براي ادامه تحصيل و همچنين با وجود ربط اختراعاتم به رشته الكترونيك تصميم به ادامه تحصيل در رشته اكترونيك گرفتم، تنها انگيزه اي كه مرا به جلو هل مي دهد مثمر ثمر بودن براي مردم و جامعه هست زيرا مي دانم تنها زماني ارزش پيدا خواهم كرد كه در قلب مردم محبوب باشم و بتوانم دردي را از روي دوش آنها بردارم.

فدايي خاطرنشان كرد: در مورد ايده ها بايد بگويم هميشه براي خود بنده هم عجيب است چون اگر همين الان كسي بخواهد اختراعي ثبت كند مي توانم ده ها طرح نو به او پيشنهاد كنم، نمي دانم شايد بخاطر نگاه متفاوتي است كه به اطرافم دارم.

دارنده جايزه برتر اختراعات كشور روماني بيان كرد: تمام هزينه هاي مسابقات را خود بنده با فروشي كه از محصولات خود در شركت دانش بنياني كه دارم تامين نموده ام، اما چندي پيش بعضي از مسئولين شهرستان زابل در بحث شركت در مسابقات امريكا كمك هايي به بنده كردند، از جمله دادستان دكتر سرگزي و امام جمعه محترم شهرستان زابل و همچنين رياست اداره ورزش و جوانان زابل كه چه در بحث مادي و چه معنوي كمك هايي را صورت دادند و جا دارد از همه آنها تشكر كنم.

اين نخبه سيستاني اظهار داشت: در حال حاضر ده ها اختراع را در اداره مالكيت هاي صنعتي به ثبت رسانده ام و ده ها اختراع ديگر در مراحل پاياني ثبت دارم. همچنين چندين اختراع كه در مسابقات جهاني رتبه دار هستند ثبت بين المللي شده اند، اما ثبت اختراع ديگر برايم اولويت نيست و عقيده ام اين است كه هر ايده اي داشته باشيد و آن را توليد و وارد بازار كنيد صاحب آن خواهيد بود.

وي گفت: هزينه هاي ثبت و شركت در مسابقات را تماما از سود حاصل از فروش محصولات خود تامين مي كنم.

نخبه سيستاني در پاسخ به اين سوال كه چه توقعي از مسئولين دولتي داريد گفت: هيچ صحبتي با مسئولين ندارم زيرا تا كنون هيچ نفع مادي و معنوي از آنها به من نرسيده اما هنوز هستند افرادي كه دلسوز اين شهر و استان كه اميدوارم خداوند به آنها توفيق عطا كند.وي ادامه داد: سيستاني بودن من هويت ايراني بودن من است،و خداوند را شاكرم كه فرزند اين ديارم دياري كه جايگاه مردان مرد و پهلوانان نامدار است، دياري كه تمدن چندين هزار ساله آن گواه از گذشته درخشان آن دارد، به جرات ميتوانم بگويم اگر در حال حاضر ذره اي موفقم تنها به واسطه اين ديار و سختي هايش است.

فدايي بيان داشت: در تمام زندگي اولويتم مردم كشور و شهر و ديارم بوده است، عدم مهاجرتم دليلي بر اين گواه است وگرنه تاكنون و در حال حاضر موقعيت هاي زيادي در خارج از مرزهاي اين كشور برايم فراهم بوده، اما تنها بخاطر مردم و خانواده ام با تمام سختي ها و ناملايمات كنار آمده ام.

وي اظهار كرد: اي كاش فرصت هاي بزرگ و سرمايه هايي صرف اين جوانان ميشد تا مشاهده مي كردند كه چطور سيستان به روزهاي اوج خود باز خواهد گشت، بعضي مواقع از دست خودم ناراحتم كه چرا با وجود همه اين بي اعتنايي ها هنوز مانده ام اما وقتي مردمم را در ذهن مرور مي كنم احساس مي كنم به آنها مديونم، تنها كاري كه مي توانستم انجام بدهم فروش و يا هديه برخي از مدال ها و يا فروش بعضي از اختراعاتم براي مردمم بوده و اي كاش مي توانستم بيشتر از اين جان را فداي اين مردم كنم، البته در ماه هاي آينده برنامه هايي براي احداث كارگاه هاي زنجيره اي تحت عنوان كارگاه هاي نجات سيستان دارم كه اميد است با موسساتي كه اعلام آمادگي كرده اند اجرايي گردد.

اين نخبه بسيجي در توصيف وجود و فلسفه بسيج گفت: همواره بر گردن من يك پلاك جنگي است كه متعلق به پدرم براي حضور در هشت سال جبهه جنگ است، اين يك پلاك عادي براي من نيست نشانگر غيرت جوانان و مردان و زنان اين ديار و مرز و بوم است.

وي گفت: به خود مي بالم كه فرزند يك رزمنده دفاع مقدس هستم، اكنون كه اين پلاك به من رسيده احساس مي كنم كه در ميدان جنگ حضور دارم و براي رسيدن به اهدافم جهت شكوفايي شهر و ديارم با همه ي سختي ها مبارزه خواهم كرد.

فدايي اظهار داشت: امروز جهادگران بسيجي نقش بسزايي در مسئله محروميت زدايي در استان ايفا كرده اند، اميدوارم خداوند تمام انسان هاي پاكي كه در جهت خدمت به اين مردم مظلوم بسيج شده اند را قدرت ببخشد تا بتوانند بيش از پيش خدمت گزار مردم باشند.

وي همچنين از برنامه هاي آينده خود خبر داد و گفت: مسابقات جهاني اختراعات هر ساله در كشور هاي مختلفي برگزار مي گردد در اين مسابقات مخترعيني از ٣٦ كشور دنيا حضور دارند .در تاريخ ١٢ بهمن ماه مسابقات جهاني اختراعات در شهر بانكوك تايلند برگذار خواهد شد كه در اين دوره از مسابقات با طرحي تحت عنوان توليد انرژي الكتريسيته به وسيله فشار با تكنولوژي پيشرفته اي شركت خواهم كرد، اين طرح اهدافي را دنبال مي كند و از مهمترين آنها مي توان به استفاده از آن در رقابت هاي جام جهاني فوتبال كه ٢٠٢٠ در كشور قطر برگذار خواهد شد اشاره نمود.

اين نخبه سيستاني اظهار كرد: با استفاده از اين تكنولوژي مي توان برق عمده و انرژي مورد نياز ورزشگاهها را تنها با استفاده از جنب و جوش تماشاچيان تامين نمود، مكاتباتي در قالب شركت خود بنده با طرف هاي خارجي انجام گرفته كه اميد است بتوان به عنوان طرحي شاخص از آن در اين رويداد مهم بهره گرفت.

فدايي بيان داشت: همچنين استفاده از اين طرح در معابر پر تردد و عمومي و جاده ها مي تواند راهي نوين براي توليد انرژي مورد نياز منطقه خاصي محسوب گردد ،اين طرح داراي تكنولوژي كاملا متفاوت و نو نسبت به طرح هاي مشابه مي باشد.

وي كسب افتخار را از مهمترين اهداف خود براي شركت در مسابات بين المللي تايلند عنوان كرد و افزود: تصميم دارم تا عوايدي كه از اين مسابقات بدست مي آيد ، چه در بحث جوايز نقدي و چه فروش طرح و يا اجراي آن در هر جاي دنيا را صرف احداث خانه جوان و نخبگان در استان كنم تا بتوان از جوانان نخبه در عرصه هاي مختلف همچون فرهنگي ، ورزشي علمي براي معرفي و ارائه خودشان در مجامع داخلي و بين المللي بهره گرفت. همچنين با ايجاد چنين موسسه اي راهي براي حمايت و جذب سرمايه جهت حمايت از اين جوانان ايجاد كنيم،تا جوانان ما همچون بنده در چنين مواقعي براي شركت در مسابقه و يا مواردي مشابه كاسه گدايي بدست نگيرند و شخصيتشان كه آبروي اين شهر و ديار است زير سوال نرود.

وي در پايان گفت: ما در اين راه استواريم و اميد داريم كه با استفاده از افرادي كه در حوزه سياسي استان فعاليت دارند به اين هدف دست پيدا خواهيم كرد، اميدوارم با حمايت افرادي كه دغدغه فرزندان اين استان را دارند با شركت در اين مسابقات بتوانم به هدف بزرگي كه دارم دست پيدا كنم.

يزد

دستيابي به فناوري جديد نانو در يزد و رفع اصلي ترين دغدغه صنايع كاشي
به گزارش يزدرسا،محسن خواجه امينيان، داراي مدرك دكترا و عضو هيات علمي دانشگاه يزد يكي از بسيجيان يزي هم اكنون يك آزمايشگاه پژوهشي مرتبط با نانوفناوري را اداره مينمايد.

وي در گفتگو با خبرنگار يزدرسا، گفت: در حوزه نانو فناوري فعاليت دارم و هم اكنون يك آزمايشگاه پژوهشي مرتبط با نانوفناوري را اداره مينمايم. بطور خاص در زمينه نانو مواد و نانو پوششهاي سراميكي بيشتر فعاليت دارم.

خواجه امينيان در خصوص دستاوردهاي جديد خود توضيح داد: با توجه به اينكه در استان يزد تعداد زيادي كارخانه سراميكي متمركز شده است و استان يزد به عنوان قطب صنعت سراميك ايران معرفي مي شود، فعاليت اينجانب بيشتر به ساخت لعابهاي جديد و نانوپوششهاي سراميكي اختصاص دارد.

وي با بيان اينكه در زمينه ساخت نانو رنگدانه هاي سراميكي 6 سال تجربه داريم، اذعان كرد: خوشبختانه گروه پژوهشي همكار ما تاكنون توانسته است 5 نوع نانو رنگدانه با 5 رنگ، ويژه دستگاه چاپ ديجيتال روي سراميك را بسازد.عضو هيات علمي دانشگاه يزد به چگونه ورود خود به سمت اين حوزه اشاره كرد و گفت: با رايج شدن صنعت چاپ ديجيتال سعي كرديم يك آزمايشگاه و گروهي را براي كار در اين زمينه راه اندازي كنيم.

وي با بيان اينكه كاربرد اين رنگدانه ها در صنعت چاپ بر روي سراميك است، افزود: هم اكنون در مقياس نيمه صنعتي ساخت اين رنگدانه ها انجام شده است و منتظر سرمايه گذاري براي توليد انبوه آن هستيم.

خواجه امينيان تاكيد كرد: با توليد انبوه آنها نياز كشور به واردات ميليون ها دلار جوهر چاپ از خارج كشور مرتفع مي شود و يكي از دغدغه هاي اصلي شركت هاي سراميكي براي تامين جوهر چاپ از بين مي رود.وي اضافه كرد: با توجه به تمايل شركتهاي سراميكي براي توسعه اين دستاوردها به طرح توليد صنعتي، از مسئولان استان تقاضا داريم همت اوليه اي را براي راه اندازي طرح توليد صنعتي آن انجام دهند. با توجه به اينكه شركت هاي سراميكي درباره حمايت از ادامه آن قول داده اند، با سرمايه گذاري خود اين طرح را تكميل خواهند كرد.

خواجه امينيان در پايان خاطرنشان كرد: بسيج علمي استان يزد در اين مسير دربخش پژوهش و تبديل دستاوردهاي پژوهشي به طرح نيمه صنعتي به ما كمك كرده اند كه از آنها تشكر مي كنيم.

البرز
جوان بسيجي البرزي؛ مخترع تنها سامانه هوشمندساز كشور/ تيغ نبود بازار فروش بر گلوي توليدات ملي/ ""نِويس"" ايراني در برابر سيستم بدون گارانتي چيني قد علم كرده است

به گزارش گروه استاني تيتريك، كارداني كامپيوتر دارد و تخصص اصلي اش طراحي صنعتي است، با تمام نامهرباني ها و عدم حمايت مسئولين توانسته است تنها سيستم هوشمندساز كشور را با نام ""نويس"" براي استفاده مدارس، ادارات و دستگاه هاي اجرايي توليد كند، سيستمي كه نمونه عملياتي شده آن امروز در اختيار مدارس البرز، تهران و قزوين قرار گرفته است.

32 ساله است و با تفكر بسيجي اش سيستم تعاملي سازي را راه اندازي كرده است كه بدون نياز به كامپيوتر مي توان روي ديوار با قلم به نوشتن پرداخت و با باز كردن برنامه هاي كامپيوتربه صورت لمسي فعاليت كرد.

محمد جواد روستاپيشه، جوان البرزي كه عضو سازمان بسيج مهندسين صنعتي البرز است و با همراهي دوستش عليرضا چگيني طرح عملياتي مذكور را ارائه كرده است، درباره جزئيات سيستم هوشمندساز نويس به خبرنگار تيتريك، مي گويد: ويدئو پروژكتور صرفا يك دستگاه نمايش دهنده است، اما در طرح ما نوري كه روي ديوار يا پرده يا تخته مي افتد به صفحه اي لمسي با قلم تبديل مي شود.

جوان بسيجي البرزي؛ مخترع تنها سامانه هوشمندساز كشور/ تيغ نبود بازار فروش بر گلوي توليدات ملي/

اگرچه اين طرح عملياتي شده، به توليد رسيده و در حال حاضر به فروش مي رسد اما پس از ارائه آن به آموزش و پرورش، آنها استاندارد اين سيستم را از ما مطالبه كردند در حالي كه نمونه هاي چيني مورد استفاده در مدارس فاقد استانداردهاي لازم است.

تعدادي از سيستم هاي مذكور به مدارس غير انتفاعي فروخته شد، متاسفانه غالب مدارس از مدل چيني استفاده مي كنند درحاليكه ضربه پذير است زيرا يك صفحه لمسي با ضربه دانش آموز از بين مي رود اما سيستم ايراني هوشمندساز نويس مسير حركت قلم روي تخته يا ديوار را پردازش كرده و آن را به مكان نماي موس تبديل مي كند.

قيمت تخته هاي چيني 3 الي 4 ميليون تومان و قيمت مدل ايراني يك ميليون و 200 هزار تومان است، در مدارسي كه از سيستم هاي چيني استفاده مي كند متاسفانه از 10 كلاس چند سيستم خراب بوده و قابل تعمير نيست و خدماتي ارائه نمي شود، درحالي هوشمندساز نويس ايراني قابل تعمير بوده و گارانتي لازم را دارد.

جوان بسيجي البرزي؛ مخترع تنها سامانه هوشمندساز كشور/ تيغ نبود بازار فروش بر گلوي توليدات ملي/

مدارس دولتي به وي اعلام كردند كه اگر به آنها فاكتور خريد تحويل دهيم آموزش و پرورش با آنها تسويه نمي كند زيرا مدارس بايد از يك مدل خاص خريداري كنند.

از سال 92 اين دستگاه ايراني توليد شد اما با ممانعت هايي مواجه شد در حالي كه يك شركت، دستگاه چيني وارد كرده، به فروش مي رساند و درصدهايي نيز براي آنها در نظر گرفته مي شود.

سيستم هوشمندساز نويس در آزمايشگاه فيزيك، شيمي، الكترونيك در قالب نرم افزار براي دانش آموزان كارايي دارد و سالن هاي كنفرانس نيز مي توانند استفاده كنند.

متاسفانه ثبت اختراع عملا كاربردي ندارد و من از آن استقبال نكردم چرا كه پس از ثبت اختراع طرح ما با كمي تغييرات با نام ديگري ثبت اختراع مي شود.

هزينه ساخت طرح قريب به 900 هزار تومان است، اما صرفا بسيج از ما حمايت كرد و در مركز رشد علمي فضايي به ما اختصاص داد.

جوان بسيجي البرزي؛ مخترع تنها سامانه هوشمندساز كشور/ تيغ نبود بازار فروش بر گلوي توليدات ملي/

بنياد ملي نخبگان هيچ حمايتي نكرده است، طرح ما نمونه داخلي ندارد، پيش از اين ماديران صفحه هاي لمسي را وارد مي كرد و با يك نرم افزار اقدام به توليد سيستم مي كرد اما ما از صفر تا 100 طراحي مدار چاپي تا برنامه نويسي را شخصا انجام مي دهيم.

طرح ما تنها نمونه توليدي در كشور است اما هيچ گونه حمايتي از ما نمي شود و همواره از جانب بازار فروش مشكل داريم، كيفيت و سرعت سيستم هوشمند ما مورد بررسي قرار گرفته و تا كنون هيچ خرابي نداشته است اما طماني كه براي فروش با شركت ها صحبت مي كنيم مي گويند نمي توانيم به فروش برسانيم چون برندي ندارد.

جوان بسيجي البرزي؛ مخترع تنها سامانه هوشمندساز كشور/ تيغ نبود بازار فروش بر گلوي توليدات ملي/
با مراجعه به آموزش و پرورش، آنها مجوز فناري اطلاعات استان را مطالبه كردند و در نهايت فناوري اطلاعات استان به ما اعلام كرد كه صرفا مي توانيم از تخته هاي چيني استفاده كنيم و شما بايد بايد براي طرحتان استاندارد دريافت كنيد در حالي كه سيستم هاي چيني استاندارد لازم ندارد و در عين حال مصرف كننده هاي محصولات ما از آن راضي هستند.

ختم كلان اين جوان نخبه البرزي اين است كه اگر مطمئن باشم بازار فروش وجود دارد براي توليد بيشتر اقدام كرده سرمايه گذاران را پاي كار مي آورم اما متاسفانه در اين بخش هيچ اقدامي توسط مسئولين صورت نمي گيرد.

خراسان رضوي

مخترع مشهدي:
اختراع دستگاهي براي كاهش 70 درصديي آلايندگي خودروها/گلايه از بي مهري مسئولان

مجيد تشرفي راد، يكي از مخترعين خوش ذوق و بسيجي در گفت و گو با صبح توس پيرامون اختراع خود اظهار كرد: ما سيستمي را طراحي كرديم كه داخل وسايل نقليه سبك و سنگين قابل نصب است و با استفاده از دستگاه رابط، حرارت ايجاد شده در اگزوز را كاهش مي دهد تا گازهاي آلاينده را مهار كنيم و در آينده املاح سنگين در اگزوز را مثل گوگرد، مس و آلومينيوم را براي ساخت كودهاي كشاورزي يا تقويت گياهان استفاده كنيم.

وي افزود: متاسفانه در جلسه اي كه پيرامون اين مسئله در دانشگاه فردوسي برپاشده بود، اعلام شد كه ما توانايي ساخت كودهاي شيميايي را نداريم و به بنده نيز كمك نكردند تا طرح اجرايي شود.

مخترع مشهدي با اعلام اينكه هدف اصلي بنده مهار گازهاي سمي است، گفت: بر اساس آزمايش هاي محيط زيست كه مورد تائيد دانشگاه فردوسي مشهد و پارك علم و فناوري است، در صورت استفاده از اين دستگاه 20 درصد منوكسيد كربن و 50 درصد گازهاي نسوخته كاهش پيدا مي كند و علاوه بر كمك به كاهش دماي زمين، برف و باران نيز افزايش مي يابد.

تشرفي راد ادامه داد: اين ميزان كاهش آلودگي در دنيا سابقه نداشته است و بنده اولين فردي هستم كه اين روش را ثبت كردم؛ هزينه استفاده از اين طرح 300 هزار تومان است كه علاوه بر كاهش آلودگي هوا، مصرف سوخت را كاهش داده و عمر روغن ماشين را افزايش مي دهد.

وي اظهار كرد: با اجرايي شدن اين طرح عمر روغن خودرو تا پنج ماه افزايش مي يابد، ولي متأسفانه تاكنون نتوانستم مسئولين را به اجرايي شدن طرحم قانع كنم؛ صحبت بنده با سازمان بازرسي اين است كه اگر اين طرح قابليت اجرايي شدن ندارد پس چرا محيط زيست و دانشگاه فردوسي آن را تائيد كردند؟

مخترع مشهدي بيان كرد: متأسفانه محيط زيست همكاري لازم را با بنده در جهت توليد انبوه اين اختراع را نداشت، تاكنون هيچ كمكي در كشور نشده است؛ چهار سال است كه بر روي ساخت اين اختراع زمان صرف كرده ام.

تشرفي راد با تأكيد بر اينكه ايده و فكر من خلاقانه است و مي دانم كه مي شود اين كار را انجام داد، بيان كرد: شركت هاي خودروسازي اعلام كردند كه نمي توانند دستگاهي اضافه بر روي خودرو نصب كنند، حتي در جواب سؤال اينكه اجازه دهيد دستگاه بر روي خودروهاي شما امتحان شود نيز با مخالفت مواجه شدم.

وي افزود: اگر اين دستگاه روي تمامي خودروهاي كشور نصب شود، موجب كاهش سوخت، كاهش فروش روغن خودرو موجب صرفه جويي اقتصادي مي شود.

مخترع مشهدي اظهار كرد: در طول يك سال، چهار داور در صندوق پژوهش هاي رياست جمهوري عوض شد ولي درنهايت گفتند داوري ندارند كه در مورد اختراع بنده نظر دهد كه آيا استحقاق ثبت جهاني دارد يا خير؛ متأسفانه در كشور ما سنگ اندازي صورت مي گيرد و حتي در كميسيون آلودگي هوا اعلام شد نمي توانند اقدام و عمل خاصي انجام دهند.

تشرفي راد تصريح كرد: به بنده اعلام كردند چون طرحم «هايتك» نيست و امكان كپي برداري از آن وجود دارد، نمي توانند به بنده كمك كنند؛ سؤال اين است كه چرا از دستگاهي كه مي تواند آلودگي هوا را كاهش دهد به بهانه هايتك نبودن به سادگي عبور مي كنند؟

وي بابيان اينكه يكي از افراد مسئول در استانداري خراسان رضوي اعلام كرد من نمي گذارم اين طرح در كشور اجرايي شود، گفت: رئيس شوراي شهر مشهد گفت شما نمي خواهد آلودگي هوا را نجات دهي، برو به خانواده ات برس و حتي شهردار سابق مشهد نيز گفت ضايعات جمع كن و به فكر آلودگي هوا نباش.

مخترع مشهدي خبر داد: طرح را براي كارخانه بنز آلمان فرستادم، همچنين كشور عراق به من درخواست داده كه با آن ها همكاري كنم.

لازم به ذكر است براي كسب اطلاعات بيشتر در خصوص اين اختراع با ايميل majidtasharofirad41@gmail.com ارتباط بگيريد.

خراسان جنوبي

اراده جوان بسيجي در تحقق اقتصاد مقاومتي با ثبت 3 اختراع/توسعه دستگاه ""آرم پد"" ارگونوميك در انتظار توجه وزارت بهداشت

بسيج سازندگي با ارائه تسهيلات و راهنمايي هاي لازم فرصت دوباره اي براي كارآفريني و تحقق اقتصاد مقاومتي در جامعه ايجاد كرده است؛ بسيج انقلابي گري و كارآفريني يكي از شعارهاي ايام هفته بسيج عنوان شده است.

اين شعار يادآور پيوند ناگسستني همه پيروان تفكر بسيجي با مقام ولايت و تأكيدي دوباره بر اهميت نقش بسيج در زمينه اشتغالزايي و كارآفريني است چرا كه از رهگذار فرهنگ و تفكر بسيجي مي توان به بهبود و توسعه فضاي كسب و كار كشور ياري رساند.

مصطفي وقاري مقدم يكي از جوانان بسيجي است كه با همت خود توجه به ظرفيت هاي داخلي را معنا كرده و در راستاي توجه به توانمندي و توليد داخلي گام برداشته و موفق به اختراع آرم پد ارگونوميك شده است.

اين توليدكننده برتر بسيجي در گفت وگو با خاورستان، گفت: با توجه به وجود مشكلات عديده در حوزه سلامت كارمندان، علاقه مند شدم در اين زمينه رشته اي را انتخاب كنم تا بتوان در راستاي تأمين سلامت كارمندان گام برداشت.

وي افزود: در حوزه سلامت در محيط كار و تطابق محيط كار با نيروي انساني، بحث هاي بسياري وجود دارد و ارگونومي علمي است كه به تطابق محيط كار با انسان مي پردازد.

اين مخترع بيرجندي با بيان اين كه امروزه افراد بيشترين وقت خود را در حالت نشسته مي گذرانند، گفت: معمولاً روال بدين صورت است كه در محيط كار، افراد خود را با شرايط محيطي وفق مي دهند و با تجهيزات موجود از قبيل ميز و صندلي و ... سازگار مي شوند؛ اما ارگونومي به اين موضوع مي پردازد كه چگونه مي توان محيط را با توجه به خصوصيات فيزيكي بدن انسان به گونه اي تنظيم نمود كه اسباب آسايش و راحتي را براي فرد فراهم نمايد.

وقاري مقدم تعداد اختراعات خود را سه اختراع عنوان كرد و افزود: گروه كاري ما متشكل از 4 نفر است كه به صورت تخصصي در حيطه ساخت محصولات ارگونوميك فعاليت مي كند، مقصود و هدف ما اين است كه سلامت را در محيط كاري ارتقاء دهيم و همچنين با ساخت محصولات ارگونوميك، اسباب آسايش را حتي در محيط زندگي شخصي افراد فراهم كنيم.

وي با بيان اين كه محصولات ارگونوميك جنبه درماني و پيشگيري دارد، خاطرنشان كرد: بخشي از كار ما مربوط به همكاري با سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري است كه مخترعين و مبتكريني كه براي ثبت اختراع به سازمان مراجعه مي كنند، به منظور طراحي نقشه هاي صنعتي و امور ثبت اختراع ارجاع داده مي شوند.

توليدكننده برتر بسيجي ادامه داد: تيم طراحي نقشه هاي فني مورد نياز را تهيه و ايده هاي خام را با استفاده از نرم افزار طراحي و پس از آن تا جايي كه امكان داشته باشد، نمونه اوليه با استفاده از دستگاه پرينتر سه بعدي ساخته و در صورتي كه كارايي و استقبال لازم را داشته باشد از طريق سازمان بسيج علمي و پژوهشي براي توليد انبوه اقدام مي شود.

وقاري مقدم عنوان كرد: يكي از محصولاتي كه در مجموعه خود روي آن ايده پردازي كرديم، طراحي و ساخت آرم پد ارگونوميك است.

وي با اشاره به چگونگي ايده طراحي اين محصول، گفت: وقتي فردي پشت سيستم مي نشيند براي مثال ساعد دست با لبه هاي تيز ميز برخورد مي كند، همچنين به هنگام كار با صفحه كليد حالت غيراستانداري ايجاد مي شود كه باعث ايجاد حس ناراحتي در مچ دست مي گردد؛ لذا براي رفع اين مشكل و ناراحتي، به فكر طراحي محصولي افتاديم كه حس درد را ايجاد نكند.

مدير مجموعه طراحي و توليد محصولات ارگونوميك خراسان جنوبي تصريح كرد: اين وسيله نمونه اوليه اي است كه با استفاده از پرينتر سه بعدي ساخته شده و از يك بازو، گيره اي كه به ميز وصل مي شود و يك پد كه دست روي آن قرار مي گيرد، تشكيل شده و بعد از اينكه توانستيم ايرادات اوليه آن را رفع كنيم براي ساخت نمونه صنعتي آن اقدام كرديم.

وقاري مقدم با بيان اين كه آرم پد ارگونوميك هنوز تجاري سازي نشده است و نيازمند سرمايه گذار هستيم، خاطرنشان كرد: ساخت نمونه صنعتي آن را، با استفاده از آلومينيوم و دستگاه CNC انجام داديم كه اين نمونه در حال حاضر نياز به سرمايه گذاري دارد.

وي به اختراعات ديگر خود اشاره كرد و گفت: از ديگر محصولات پشتي هاي ماساژور و انواع موس هاي طبي مي باشد كه متناسب با آسيب فرد تجويز مي شود.

مدير مجموعه طراحي و توليد محصولات ارگونوميك با اشاره به وجود مشكلات، تصريح كرد: يك فيزيوتراپ هنگامي كه مدرك خود را مي گيرد اجازه دارد براي خود كلينيك فيزيوتراپي بزند اما به يك كارشناس ارشد ارگونوميك هستم مجوز كلينيك تخصصي نمي دهند و از آنجايي كه رويكرد ما پيشگيري است،بايستي در جامعه سبك زندگي سالم به همه سنين آموزش داده شود و افرادي كه دچار عوارض شده اند فيزيوتراپي به تنهايي كافي نيست و فرد بايد در كنار درمان از وسايل ارگونومي استفاده كند.

وقاري مقدم در مورد مجوز كلينيك، گفت: در وزارت بهداشت هيچ سازمان متولي براي دادن مجوز كلينيك ارگونومي وجود ندارد.

وي افزود: شركت ارگونومي و شركت بهداشت حرفه اي داشتيم و براي شركت ارگونومي اقدام به گرفتن مجوز از وزارت بهداشت و معاونت علوم پزشكي دانشگاه بيرجند كرديم و گفتند چيزي به عنوان ارگونومي نداريم و بايستي ارگونومي را در بهداشت حرفه اي بگنجانيد.

مدير مجموعه طراحي و توليد محصولات ارگونوميك از وزارت بهداشت خواست تا تمهيدات لازم جهت دادن مجوز كلينيك به كارشناسان ارگونوميك انجام شود.

وقاري مقدم خاطر نشان كرد: كار تيم در اين مجموعه حفظ سلامت در محيط كاري افزايش بهره وري از طريق مداخلات ارگونوميك، توليد محصولات ارگونوميك و ارائه يك سري محصولات ارگونوميك است كه به وسيله آن بتوان محيط كار را متناسب با كارمندان ايجاد كرد.

ايلام

دانش آموز مخترع ايلامي:
جرقه اختراعاتم در بسيج زده شد/چگونگي ابداع ربات زيردريايي با قابليت هاي پهپاد+تصاوير

به گزارش ايلام بيدار، نخبه پروري و شناسايي نخبگان يكي از مواردي است كه رهبر انقلاب همواره برآن تاكيد داشته اند وبراي بقاي هركشوري تربيت وبكار گيري نخبگان در عرصه هاي مختلف لازم وضروري بوده وبايد درتمامي زمينه ها استعدادهاي نخبگان شناسايي وبه كار گيري شوند.

براي تحقق بخشيدن به حمايت از كالاي ايراني ابتدا بايد توليد ملي را راه اندازي كرد و توليد ملي جزبا نيروي انساني خلاق وكارآمد تحقق نمي يابد؛ بنابراين تربيت نخبگان وشناسايي آن ها امري مهم وحياتي به شمار مي آيد.

هرچه نخبه پروري در جامعه بيشتر باشد آن جامعه بيشتر پيشرفت خواهد كرد زيرا ايده هاي نو زودتر پا به عرصه كار خواهد گذاشت وانجام كارها را سريعتر وراحتر خواهد كرد.

مسلما پيشرفت آينده ايران اسلامي در گرو توجه به نخبگان واستفاده از نوآوري در كارها است تا بتوانيم كالاهاي مورد نياز خود را خودمان توليد كنيم.

""احمد رضا شريفي"" يكي از بسيجيان شهرستان چرداول است كه استعداد خاصي در طراحي ربات ها دارد از اين رو توانسته به موفقيت هايي نيز دست پيدا كند؛ اختراعات اين بسيجي چرداولي ما را بر اين داشت تا مصاحبه اي با او داشته باشيم. اين گفت وگو را بخوانيد.

اين جوان مخترع ايلامي مي گويد: احمد رضا شريفي هستم ساكن روستاي باغله از توابع شهرستان چرداول ودانش آموز پايه اول دوره دوم دبيرستان ودر يكي از مناطق محروم شهرستان كه دسترسي به امكانات مورد نياز كمي سخت بود.

از دوران كودكي از طريق برنامه اي با ربات ها آشنا شدم وبه آن ها علاقه پيدا كردم واين باعث شد تا كم كم شروع به طراحي آن ها بكنم والان به مدت 3 سال است كه شروع كرده وبا استفاده از تحقيق وتفحص درباره ربات ها توانستم ربات اختراع كنم.

ماجراي اختراع ربات كوهنورد

با مطالعه و پشتكار از طريقي كه توانستم مطالب درباره طراحي پهپادها و ربات ها پيدا كنم و با آزمون وخطا سرانجام موفق شدم. مهم ترين اختراع بنده ربات كوهنورد است كه قابليت حركت تا شيب 40 درصد را داشته وضد آب و ضد گردوخاك بوده كه قابليت فيلم برداري ، آوار بردار ي ودر مواردي فوتبال را دارد. و جالب اينكه طراحي اين ربات كاملا بومي است وبا ساده ترين امكانات مي شود اختراعات بزرگي طراحي كرد.

ربات زيردريايي با قابليت حركت زيردريا وفيلمبرداري پهباد با قابليت فيلمبرداري و برد 50 متر قايق سرعتي ماشين مسابقه (Off-Road) پيش گوشتي برقي لوله بازكن؛ يكي از جالب ترين اختراع ها پنكه اي كه از 24 ساعت فقط يك دقيقه خاموش مي شود بدون هيچ گونه شارژري به نظر جالب ترين اختراع مي باشد كه با استفاده از يك سيستم مكانيكي برق خود را تامين مي كند وبه شارژ نياز ندارد.

وي درباره اصلي ترين حامي اش در دستيابي به موفقيت هايش گفت: در درجه اول پدر ومادر وسپس سپاه وبسيج به عنوان يكي از حاميان اصلي كه جرقه اختراع ربات را در ذهن من ايجاد كردند وآموزش وپرورش وهمچنين پژوهش سراي باقرالعلوم از جمله اشخاص ونهادهايي بودند كه تا اين لحظه از بنده حمايت كردند.

اما مشكلاتي هم بوده كه از عدم حمايت كامل نهادهاي مسئول مي توان اشاره كرد تا دشواري هاي طراحي ساخت رباتها كه نياز به هزينه فراوان دارد و جداً دراين خصوص به حمايت نهادهاي مسئول نياز داريم. مسلما آزمايشگاههاي مجهز مي تواند در توليد ربات ها نقش به سزايي داشته باشد وبه كارسرعت بخشد.

شريفي از برنامه هاي آينده اش چنين مي گويد: هركسي مي تواند در اعتلاي اهداف كشور نقش به سزايي داشته باشد وبنا به توانش اين وظيفه را ادا كند، بنابراين طراحي ربات هاي صنعتي در تمامي زمينه هاي مورد نياز وكمك به توليد ملي از اهداف بنده مي باشد كه سربلندي ايران اسلامي در تمامي محافل بين الملل را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از توان نخبگان واستعداد هاي كشور در بستري كه بسيج فراهم كرده مي تواند فرصت خوبي باشد براي ساختن آينده اي بهتر براي ايران اسلامي رسيدن به توليد ملي در گرو توجه به جوانان است تا بتوانند شگفتي بيافرينند در پايان بايد گفت كه با حمايت از اين گونه جوانان مي توان به رشد فرداي ايران اسلامي كمك شاياني كرد و در تمامي زمينه ها به شكوفايي ورشد رسيد كه لازمه آن فقط اجراي دقيق وظايف نهادهاي مسئول است.

يزد

گفتگو با نخبه بسيجي يزدي مدال آور المپياد جهاني نجوم

محمد صدرا حيدري يكي از دانشجويان بسيجي يزدي كه در رشته مهندسي كامپيوتر در دانشگاه شريف مشغول به تحصيل است با همت خود موفق به كسب مدال طلاي كشوري سال 96 المپياد نجوم و همچنين مدال نقره المپياد جهاني نجوم سال 2018 شده است.

وي در گفتگو با خبرنگار يزدرسا، اظهار كرد: در مسابقات المپياد جهاني نجوم در مقطع فيزيك كه دوازدهمين دوره اين مسابقات در كشور چين برگزار شد تيم ايران با 9 نفر در اين المپياد شركت كرد موفق شد شش مدال طلا و سه نقره را براي كشور به ارمغان بياورد.

حيدري در ادامه گفت: يكي از كارهاي اصلي من در كنار تحصيل بحث تدريس مي باشد كه در زمينه المپياد نجوم و كلا نجوم به دانش آموزان است.

وي خاطرنشان كرد: نكته اي كه وجود دارد المپياد نجوم و نجوم در ايران خيلي شناخته شده نيست و مردم تصور اشتباهي از آن دارند به صورتي كه اگر از آنها سوال شود كه نجوم چيست در پاسخ خواهيد شنيد، چيزهايي كه در آسمان مانند ماه و ستاره وجود دارد.

اين نخبه بسيجي اذعان كرد: نجوم بخش كوچكي از آسمان را تشكيل مي دهد. در صورتيكه بخش هاي خيلي بزرگتري وجود دارد كه متاسفانه در كشور ناشناخته است.وي افزود: در استان يزد به علت فضايي كه داشته و بيشتر به سمت كنكور بودنش كلا از المپياد به ويژه المپياد نجوم فاصله دارد.

حيدري ابراز داشت: يكي از دلايلي كه المپياد نجوم نا آشناست اين است كه ديگر المپيادها درس مرتبط با خود را در مدرسه دارد مثلاً رياضي و فيزيك ولي درس مستقيم در ارتباط با نجوم وجود نداشته و آشنايي با آن در كشور به خصوص استان يزد كم مي باشد.

وي به راه و رمز موفقيت خود در اين مسير اشاره كرد و افزود: علاقه و پشتكار مهمترين عاملي بود كه توانستم در حوزه كشوري و جهاني به موفقيت دست يابم.

حيدري اضافه كرد: پيشنهاد من به دانش آموزان، دانشجويان و محصلان اين است كه هميشه به دنبال علاقه خود باشند و هيچ وقت از كاري كه مي خواهم انجام بدهند نااميد نباشند.

وي در پايان گفت: از پدر و مادر خود تشكر و قدرداني مي كنم كه زحمات زيادي كشيدند و سبب موفقيت من شدند.

خراسان جنوبي

كاهش زمان جراحي با اختراع سوزن گير مغناطيسي/ كاغذبازي هاي سرسام آور ادارات جوانان را نااميد مي كند

طي سال هاي اخير علي رغم تلاش همه جانبه دشمنان براي متوقف كردن روند توسعه و رشد علمي در كشور، شاهد شكوفايي استعدادهاي جوانان در عرصه هاي مختلف بوده ايم كه هيچگاه دست از تلاش براي نوآوري و پيشرفت برنداشته اند.

در مسير شكوفايي استعدادهاي جوانان سازمان هاي مختلفي ايفاي نقش كرده تا ياري گر جوانان باشند و مسير پيشرفت را براي جوانان هموار كنند.

سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري يكي از سازمان هايي است كه براي شناسايي و حمايت از ايده ها و خلاقيت نوآورانه افراد شكل گرفته و با هدايت و پشتيباني از طرح هاي مخترعان، مبتكران، محققان و نخبگان علمي، پژوهشي و فناوري كمك ويژه اي به شكوفايي استعداد جوانان كرده است.

محمدابراهيم روانبخش يكي از جواناني است كه گام هايي استوار در راه هدفي بزرگ برداشته و با حمايت از سازمان علمي پژوهشي بسيج اختراع خود را به ثبت رسانده است.

اين جوان بيرجندي در رشته پزشكي مشغول به تحصيل بوده و موفق به اختراع سوزن گير مغناطيسي شده است؛ دستگاهي كه كمك مفيدي براي پزشكان و مردم است و حتي در شرايط نبود امكانات شهري، مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.

محمدابراهيم روانبخش در خصوص اختراع خود در گفت و گو با خاورستان، با بيان اين كه اين دستگاه از دو قسمت تشكيل شده كه يك قسمت آن يك مدار الكتريكي است، اظهار كرد: زماني كه سوزن يا هر جسم فلزي ديگر وارد بدن شده باشد و مكان آن مشخص نيست، اين دستگاه مكان آن جسم را شناسايي و آلارم آن به صدا درد مي آيد.

وي با بيان اين كه قابليت دقت تشخيص دستگاه، يك در يك سانتي متر مكعب است كه اين دقت متناسب با محدوده مورد نظر مي تواند تغيير كند، گفت: اين دستگاه زماني ارزش پيدا مي كند كه امكاناتي مانند امكانات عكسبرداري در دسترس نباشد.

اين مخترع جوان در خصوص اهميت اين دستگاه، گفت: بعد از پيدا كردن مكان شي مرحله بيرون آوردن شي به راحتي انجام مي شود اما اگر مكان شي مشخص نباشد امكان خونريزي وجود دارد و ممكن است عمل آن ساعت ها نيز طول بكشد.

روانبخش با اشاره به ويژگي ديگر اين دستگاه، افزود: قسمت دوم دستگاه شبيه به آهن ربا است و وقتي وارد بدن مي شود سر استريل آن كه قابل تعويض نيز مي باشد، جسم را بيرون مي كشد.

وي به حمايت هاي بسيج اشاره و اظهار كرد: خوشبختانه ميزان همكاري بسيج با اين طرح بسيار خوب بوده و حتي كارگاه هايي را در اختيار اين پروژه قرار داد.

اين مخترع جوان عنوان كرد: نياز به حمايت مالي در اين پروژه ها وجود دارد و بسياري از نهادها با دوندگي و كاغذبازي هاي سرسام آور اين حمايت را انجام مي دهند و جوانان را خسته و نااميد مي كنند اما بسيج پروسه راحت و روال عادي براي حمايت از اين طرح ها دارد كه بسيار حائز اهميت است.

روانبخش با اشاره به اين كه براي پيشرفت اين طرح نياز به حمايت وزارت بهداشت داريم، افزود: به عنوان حمايت اوليه اين وزارت خانه مي توانست طي ابلاغيه اي به بيمارستان ها استفاده از اين دستگاه را مطرح تا اين دستگاه بيشتر مورد استفاده قرار گيرد.

وي با اشاره به هزينه كم و منطقي تهيه اين دستگاه، گفت: هزينه خريد اين دستگاه زياد نبوده و امكان تهيه آن در تعداد زياد براي بيمارستان ها وجود دارد.

قم
با استعدادي كه بسيجي ها دارند نبايد يك بيكار در كشور داشته باشيم
به گزارش پايگاه خبري تحليلي قم فردا، به مناسبت هفته بسيج با مخترع بسيجي كه همسر و پسر وي نيز از مخترعان بسيجي استان قم هستند به گفتگو نشستيم.

خودتان را معرفي كنيد؟

سيده فاطمه كريمي فوق ديپلم روانشناسي كه مديرعامل شركت ماهان انرژي پيشگام ايرانيان هستم.

چند سال است در بسيج فعاليت داريد چه نوع فعاليتي داريد؟

پانزده سال بسيجي هستم و با ورود در بسيج فعاليت فرهنگي را شروع كردم؛ شش سال مسئول فرهنگي وچهار سال فرمانده پايگاه بودم.

از خانواده خود بگوييد ، از بيوگرافي همسرتان و پسرتان و اينكه آن ها هم بسيجي هستند؟

همسرم و پسرم هم بسيجي هستند همسرم مسئول فني شركت نايلكس قم بود و هميشه شاهد بروز شدن دستگاه هاي شركت توسط ايشان بودم خوشحال بودم وقتي مي ديدم همسرم بدون كوچكترين كمكي دستگاه ها را راه اندازي مي كرد ومشكلات دستگاه را طوري حل مي كرد كه خارجي ها تعجب مي كردند درواقع با كمي تفكر مشكل دستگاه ها را عيب يابي مي كرد و چيز جديدي اختراع مي كرد.

در مورد فعاليت هاي كه با همسر و پسرتان در زمينه اختراع انجام مي دهيد توضيح دهيد.

بعد از مدت زمان كوتاهي كه از فعاليت هاي فني ما گذشت با قسمت پژوهش بسيج ارتباط برقرار كردم آن زمان آقاي شيخياني مسئول پژوهش سپاه بود با كمك اين برادر بسيار خوب تونستم اولين اختراع را ثبت كنيم همسرم فقط از طرح دفاع كرد و من در كنارش برخي كارها را ياد گرفتم و گاهي هم ايده مي دادم پسرم را به آقاي شيخياني معرفي كردم با حمايت او توانستيم با حمايت معنوي كه مهمتر ازحمايت مالي بود كارمان را ادامه بديم در حال حاضر بالاي ده ها اختراع ثبت شده داريم و اكنون در زمينه مديريت انرژي فعاليت داريم اخر اين هفته هم قراردادي با گرجستان مي بنديم و البته شركتي در عمان در حال ثبت داريم تا فعاليت خود را به ديگر كشورها صادر كنيم.چه عناويني كسب كرده ايد؟

خانواده ما به خاطر اختراعاتشان از ارگان هاي مختلف تقدير نامه و لوح دريافته كرده اند، در سراسر ايران فعاليت داريم شركت ""سن اج فيروزكوه"" كمبود ديمات داشت يا به اصطلاح كمبود برق داشت كمك كرديم و حتي باعث كاهش هزينه 20درصدي آن ها شديم با شركت ""فولاد خوزستان"" در خصوص مديريت مصرف وارد همكاري شديم و توانستيم بيش از سي وچهار درصد هزينه هايشان را كاهش دهيم.

وقتي استعداد همسر و بچه هايم را شناسايي كردم يك شركت ثبت كردم و چند وقت در سپاه قم يك كارگاه گرفتم كه توانستيم خوب كاركنيم.

تفكر بسيجي تا چه ميزان مي تواند باعث پيشرفت هاي علمي و توليدي شود؟

تفكر بسيجي صد درصد در همه زمينه ها كارساز است به شرطي كه واقعاً بسيجي باشيم، به خاطر شغلي كه دارم سراسر ايران را سفركرده ام من به جرئت قسم مي خورم كه باوجوداين همه استعداد يك بيكار هم نبايد داشته باشيم .

از فعاليت پسرتان توضيح بيشتري بدهيد

پسرم متولد 68 است و از سيزده سالگي طرح ها و ايده هاي مختلفي داشت اولين طرحي كه ارائه داد كلاس دوم راهنمايي بود، وي هم اكنون هفده اختراع دارد، ليسانس معماري و فوق ليسانش شهرسازي از دانشگاه هنر تهران است، ده اختراع پسرم ثبت شده و همسرم پنج و شش اختراع ثبت شده دارد و بالاي بيست اختراع در دست اقدام براي ثبت داريم.

از اينكه وقت خود را در اختيار ما گذاشتيد سپاسگذارم.

من هم از شما سپاس گذارم.

از ديگر اختراعات اين خانواده بسيجي :

انتي شوك فست (مديريت مصرف برق اختراع محمد اخترشناس

ساخت ضربه گير سريع ري اكتيو وكاهش دهندهجريان كابلي اختراع يوسف اخترشناس، محمد اخترشناس و سيده فاطمه كريمي

ساخت كنترل سايزرپلاستيك نايلكس ونايلوناختراع يوسف اخترشناس ومحمد اخترشناس

سنگ مصنوعي اختراع يوسف اخترشناس ،غلامرضا اختر شناس ومحمد اخترشناس

ساخت ماردنهاي صنعتي بسيار دقيق اختراع محمد اخترشناس ويوسف اخترشناس

الكتروموتورهيبريدي اختراع يوسف اخترشناس

دستگاه فن هوشمند جهت تشخيص گازهاي مخرب اختراع محمد اخترشناس

لرستان

درخواست مبتكرلرستاني از مسئولان؛ لزوم حمايت از مخترعان جهت تجاري سازي

شهاب رشنو، مخترع لرستاني و كارشناس ارشد رشته مهندسي برق صبح امروز در گفت وگو با سفيرافلاك اظهار داشت: 14 اختراع به ثبت رسانده ام و 2 اختراع در حال ثبت اختراع در حوزه برق الكترونيك و مكانيك با كاربردهايي در صنعت، برق، ماشين آلات كشاورزي و كاربردهاي عمومي دارم.

درخواست مبتكرلرستاني از مسئولان؛لزوم حمايت از مخترعان جهت تجاري سازي

به گفته وي سيستم پايشگر ديجيتالي كمباين جز طرح هاي برگزيده جشنواره رويش زاگرس سال گذشته بوده كه در پنجمين نمايشگاه تخصصي ماشين آلات كشاورزي نيز توسط معاون وزير كشاورزي مورد تقدير قرار گرفت.

اين مخترع لرستاني اظهارداشت: ژنراتور سه فاز ولتاژ پايين با كاربردهاي آزمايشگاهي و ساخت سيستم حفاظت كننده مشخصه هاي امپدانس ها در شبكه هاي سه فاز به صورت هوشمند، طراحي و ساخت موتور القاييsolid rotor با سرعت بالا از ديگر اختراعاتم بوده است.

به گفته رشنو ژنراتور سه فاز ولتاژ پايين با كاربردهاي آزمايشگاهي جهت بهبود آموزش هاي عملي رشته هاي برق با فيوز تمام اتوماتيك با كاربردهاي AC_DC در صنعت خودرو به صورت هوشمند مي تواند تمام المان ها را به طور خودكار در مقابل اضافه جريان و اضافه بار كنترل كند و به صورت هوشمند بعد از رفع نقص مجدد وارد مدار شود.

وي با بيان اين كه طراحي و ساخت موتور القاييsolid rotor با سرعت بالا كاربردهاي زيادي دارد، گفت: اين موتورها مي توانند براي كاربردهاي دستگاه هاي دمنده، فن ها و كمپرسورهاي فشرده سازي هوا، پمپ ها، توربين ها و كاربردهاي نظامي به دليل عملكرد بالاي سرعت خود و قابليت اطمينان بالا مي توانند جايگزين مناسبي براي موتورهاي قديمي شوند.

اين بسيجي نخبه دليل استفاده از فركانس هايي در محدوده 200 هرتز تا 1 كيلوهرتز راه اندازي سريع ترين حالت ممكن دانست و تصريح كرد: اين موتور مي تواند در ساخت ژايرسكوپ يا ژيروسكوپ هاي هواپيماهاي جنگنده كاربرد داشته باشد و همچنين در دورهاي 60هزار R.P.M در سيستم هاي گريز از مركز كاربرد دارد.

وي در رابطه با دستگاه پايشگر ديجيتال مخزن كمباين اظهار داشت: يكي اختراعات پايشگر ديجيتال مخزن كمباين است كه استفاده مؤثر و مفيد از كمباين كاه كوب موجب كاهش 50درصد هزينه جمع آوري محصول كشاورزي و حذف عمليات بسته بندي، جمع آوري و خرمن كوبي شده است كه اين كار سودآوري زمين كشاورزي را دو برابر كرده است.

اين مخترع لرستاني در رابطه با ويژگي هاي اين اختراع بيان كرد: نمايش محتواي مخزن بر روي LCD به صورت درصد و نجومي، ذخيره مخزن هاي تخليه شده را شمارش و در حافظه، ثبت زمان و تاريخ هر مخزن خالي شده، امكان دسترسي به حافظه دستگاه در حالت عادي جهت ثبت در دفترچه كار روزانه راننده كمباين همراه با ساعت، تاريخ و شماره مخزن و خطاها را تشخيص دهد كه اگر درب باز بود يا مخزن خوب خالي نشد را به كاربر اطلاع دهد.

وي عنوان كرد: اين سيستم ازلحاظ امنيتي قابل اعتماد است يعني با دادن رمز مي توان اطلاعات ذخيره شده را حذف كرد، قابليت ذخيره سازي 800 مخزن كاه، همراه با شماره مخزن، ساعت خالي شدن مخزن، تاريخ خالي شدن مخزن، داراي صفحه كليد ضد گردوغبار، داراي نمايشگر LCD، داراي ساعت، ضد نفوذ گردوغبار و آب، پيغام باز بودن يا بسته بودن درب به صورت خودكار روي LCD و به صورت آلارم، مشاهده تصويري خالي شدن مخزن روي LCD و چراغ هاي كوچك روي هيئت رئيسه دستگاه، در صورت خوب تخليه نشدن مخزن پيغام خطا گرفته مي شود و كاربر بايستي مخزن را مجدد خالي كند.

رشنو اظهارداشت: در صورت پر شدن مخزن امكاني فراهم شده علاوه بر صفحه ديجيتالي، بوق كمباين هم به صورت لحظه اي فعال شود و صفحه كليد اين امكان را به كاربر مي دهد شماره مخزن مدنظر را شماره گيري و دكمه تائيد را فشار دهد، خيلي سريع اطلاعات آن نمايش داده مي شود.

وي در رابطه با نحوه كاركرد سيستم پايش الكترونيكي مخزن كاه كمباين گفت: اين دستگاه امكان كنترل وضعيت لحظه به لحظه مخزن كاه را فراهم مي دهد تا از سرريز كاه درون مخزن دانه جلوگيري شود.

اين مخترع لرستاني افزود: دستگاه با يك آلارم كاربر را متوجه مي كند و روي نمايشگر LCD، وضعيت پر شدن مخزن نمايش مي دهد و امكان ذخيره حجم مخزن و نمايش تعداد مخازن تخليه شده را براي محاسبه و آمارگيري براي كاربر مهيا مي سازد و همچنين كاربر متوجه مي شود كه چه زماني مخزن با چه مقداري تخليه شده و كاربر تمام مقادير ذخيره شده را با اطلاعاتي از قبيل زمان و تاريخ مخزن تخليه شده و همچنين حجم مخزن را براي دسترسي دوباره براي كاربر بعدي فراهم شود است.

وي عنوان كرد: اين سيستم قابليت ارسال عملكرد آنلاين برداشت محصولات كشاورزي را به مراكز ترويج جهاد كشاورزي دارد و با اين فنّاوري به صورت آنلاين ميزان برداشت در استان را درصورتي كه تمام كمباين ها مجهز به اين سيستم باشند به صورت آني و دقيق در اختيار دستگاه هاي مربوطه قرار دهد و تدابير لازم براي پدافند غيرعامل نيز محسوب مي شود.

رشنو گفت: با اين فنّاوري مي توان تدابيري از مديريت الگوي برداشت را براي سال زراعي بعدي جهت بالا بردن و بهره وري مناسب محصولات كشاورزي اتخاذ كرد.

وي در رابطه با ديگر اختراع خود بانام سيستم حفاظت كننده مشخصه هاي امپدانس ها در شبكه هاي سه فاز به صورت هوشمند ، تصريح كرد: اين سيستم به طور هوشمند تمامي مشخصه ها و پارامترهاي مربوط به حوزه توان و حفاظت از خطوط توان و مصرف كننده ها را به طور هم زمان كنترل و تمامي اين فرايندها را به واحدهاي تصميم سازي انتقال مي دهد.

اين مخترع لرستاني عنوان كرد: حمايت ها مادي از ديد من دو جنبه دارند،حمايت هاي سطحي و تجاري سازي كه حمايت هاي سطحي جهت ساخت نمونه آزمايشگاهي انجام شده اما براي تجاري سازي و بهره گيري از اين طرح ها هيچ گونه حمايت عملي از متوليان حمايت از مخترعان صورت نگرفته است.

وي با اشاره به اينكه ما در دوراني زندگي مي كنيم كه تكنولوژي ها خيلي سريع تر از آنچه كه فكر مي كنيم در حال تغيير هستند، گفت: طول عمر تكنولوژي در اختراعات زير 6 ماه است و در ايران نيز رشد علوم بالا رفته و اگر اين تكنولوژي ها در زمان مشخص مورداستفاده قرار نگيرند و حمايت نشوند مسلماً تاريخ انقضاي آن ها سر رفته و در كشورهاي پيشرفته تر به اين تكنولوژي و حتي بهتر ازاين دست خواهند يافت.

رشنو تصريح كرد: اختراعاتي كه در صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد براي مهندسين و طراحان انگيزه بيشتري به وجود مي آورد و مي توانند زمينه ساز اختراعات ديگري باشد و در ايران متأسفانه به علت عدم حمايت كافي مخترعان دلسرد شده و پيگير ادامه اختراعات يا ابتكارات خود نمي شوند.

وي با اشاره به اينكه بسيج مهندسي حمايت هايي براي ساخت اختراع و امكانات آزمايشگاهي جهت پياده سازي ايده ها به پديده در اختيار مخترعان و به ويژه بنده قرار داده است، گفت:امكانات براي انجام كارها ،لازم و كافي نبوده حمايت ها بايد تداوم داشته باشد تا مخترع ايده ها را پياده سازي كند كه تا پايان طرح مخترع به مشكل مالي بر نخورد، مسلما نتيجه بهتري خواهد داشت.

وي حمايت از جوانان نخبه را در ايجاد انگيزه تاثيرگذار دانست و گفت: انسان هميشه نمي تواند طرح جديدي ارائه دهد چراكه يك جوان ممكن است در طول زندگي فقط 5 طرح موفق داشته باشد ولي وقتي ببيند كه توان مالي به اجرايي رساندن آن را ندارد سرغ همان يكي هم نمي رود چه برسد به آن كه بخواهد انگيزه داشته باشد و بخواهد طرح هاي ديگري را ارائه دهد؛براي يك طرح ممكن است بتواند به هر زحمتي كه شده هزينه ها را تامين كند اما هزينه طرح هاي بعدي را مسلما نمي تواند خود به تنهايي تامين كند و نياز به حمايت مسئولين دارد

خراسان رضوي

گفت وگويي صميمي با يكي از نخبگان علمي كشور؛ از پايگاه بسيج تا رتبه يك كنكور

به گزارش صبح توس؛ ساعت حدود 9 صبح روز نهم مردادماه بود كه بر اساس اعلام سازمان سنجش رتبه نخست كنكور سراسري در رشته زبان انگليسي و همچنين رتبه دوم رشته علوم تجربي را متوجه علي عبداله زاده از دانش آموزان دبييرستان استعدادهاي درخشان تربت حيدريه دانست.

از پايگاه بسيج تا رتبه يك كنكور

علي عبداله زاده دارنده رتبه نخست زبان انگليسي و همچنين رتبه دوم علوم تجربي بصورت همزمان در كنكور سراسري سال 1397 به خاطر وجود نازنين حضرت ثامن الحجج عليه السلام و سفارش پديش دانشگاه فردوسي مشهد را مقصد تحصيل خود انتخاب كرد.

حمايت خانواده و معلمان و تلاشم منجر به اين نتيجه شد/پزشكي دانشگاه مشهد مقصد آينده تحصيلي

اين دانش آموز موفق در گفت و گو با خبرنگار ما با بيان اينكه دوران تحصيل ابتدايي را در آموزشگاه شهيد فلاحي سپري كرده، افزود: به دليل استعداد بالا و نمرات ممتاز دوران راهنمايي و دبيريستان را در آموزشگاه استعدادهاي درخشان شهيد بهشتي تحصيل كردم.

وي كه متولد سال 1378 و علاقمند به رشته فوتسال و پينگ پنگ است در تشريح علت موفقيتش مي افزايد: در اينحا جا دارد از حمايت هاي پدر و مادرم و همچنين رييس و پرسنل و معلمان دبيرستان استعدادهاي درخشان كه حمايت همه جانبه از من داشتند و باعث كسب اين موفقيت شدم قدرداني كنم.

عبداله زاده در خصوص رتبه نخست زبان انگليسي در كنكور سراسري گفت: با توجه به اينكه در برنامه نويسي كامپيوتر فعاليت داشتم به ناچار و براي كسب اطلاعات بايد به منابع انگليسي مراجعه مي كردم، لذا بصورت خودجوش و بدون دبير و كلاس متفرقه به فراگيري زبان انگليسي پرداختم.

وي كه عضو حلقه صالحين شهيد احمدي روشن بسيج دانش آموزي شهر تربت حيدريه است، در خصوص چگونگي ورود به حلقات صالحين مي افزايد: از طريق يكي از دوستانم با اين حلقه هاي صالحين آشنا شدم با توجه به اينكه برايم جذاب بود و مطالب مفيدي در اين حلقات توسط سرگروه ارائه مي شد مشتاق شدم تا در ادامه در اين برنامه فعاليت مستمر داشته باشم.

اين نخبه علمي با بيان اينكه دورهمي ما در حلقه هاي صالحين بسيج مختص هم كلاسي ها و هم مدرسه هايمان بوده لذا ارتباط بهتر و بيشتري با هم داشتيم هرچند كه در سال آخر (كنكور) حضور كم رنگ تري داشتم

عبداله زاده در خصوص موفقيتش مي افزايد: هيچ كلاس متفرقه اي حضور پيدا نكردم و فقط كتاب هاي درسي و همچنين كتاب هاي تستي را نيز مطالعه كردم و لذا توصيه ام به كنكوري ها در مرحله نخست كتب درسي است كه مي تواند منجر به نتايج مطلوب شود.

در مجموع اين افراد خروجي ها حلقات صالحين شهيد احمدي روشن بسيج دانش آموزي هستند كه توانستند علاوه بر حضور در برنامه هاي فرهنگي و تربيتي بسيج حائز عناوين برتر علمي در بزرگترين تورنمنت علمي كشور شوند.اكنون كه شهرستان تربت حيدريه آن هم با امكانات محدود كه به فراتر آن در مراكز استان و حتي تهران اين امكانات به وفور يافت مي شود استعدادهاي بالقوه خود را به فعليت رسانيده، مي طلبد تا نظام تعليم و تربيت و در راس آن وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نگاه خاص و بيشتري به لحاظ رديف اعتبارات و همچنين فراهم كردن برخي امكانات در اين شهرستان داشته باشد.

35 هزار و 769 دانش آموز در 316 آموزشگاه و يك هزار و 666 كلاس درس، توسط دو هزار و 500 نفر معلم در تربت حيدريه تحصيل مي كنند.

گيلان

توليد «بتن بدون سيمان» انقلابي بزرگ در صنعت ساخت و ساز/ از وعده هاي توخالي دولت تا دعوت نامه ژاپني ها براي جذب جوان نخبه گيلاني/ كسب عنوان «مدير برتر بين المللي» بين كشورهاي اوراسيا

به گزارش 8دي، "مهدي مويد مقدم" جوان 29 ساله گيلاني است يا به عبارتي مدير جوان گيلاني است كه سابقه عضويتش در بسيج مهندسين به بيش از 9 سال مي گذرد.

وي شركت "صلب آزمون" را در سال 89 تأسيس كرده است و شركتش در 3 محور ساخت ابنيه ساختماني، آزمايشگاه بتن و توليد فراورده هاي بتني فعاليت مي كند.

اين مدير جوان گيلاني در سال 96 جز 100 مدير شايسته ملي قرار گرفت و در سال 97 نيز توانست عنوان مدير برتر بين المللي را بين 20 كشور اوراسيا كسب كند.

گپ و گفت دوستانه ما با "مهدي مويد مقدم" كه با حضور اين جوان گيلاني در تحريريه 8دي همراه شد به خوبي گوياي روند پيشرفت و موفقيتش در سال هاي مهم زندگي او است زيرا "مهدي" هم ايده پرداز است، هم تيم توليد دارد، هم كارفرما است و هم مديري است شايسته.8دي: از اقدامات شركت "صلب آزمون" بگوييد و اينكه در چه زمينه فعاليت مي كنيد:

شركت "صلب آزمون" در 3 محور ساخت ابنيه ساختماني، آزمايشگاه بتن و توليد فراورده هاي بتني فعاليت دارد.

طرف قراردادهاي ما توليد كنندگان بتن آماده استان و توليد كننده هاي فراورده هاي بتني هستند كه حدود 200 واحد را پوشش مي دهيم كه در واقع 10 درصد از كل استان است.

اداره كل استاندارد و تحقيقات صنعتي گيلان نيز براي كنترل كيفيت واحدهاي تحت پوشش خود با شركت ما همكاري دارد زيرا ما موفق شديم كه 6 سال به عنوان آزمايشگاه معتمد و همكار اداره كل استاندارد استان فعاليت كنيم و در مبحث كنترل كيفيت محصولات بتني با اداره استاندارد همكاري داريم.

امسال نيز موفق شديم گواهينامه تأييد سلامت وزارت راه و شهرسازي را دريافت كنيم و خيلي از كارفرماها براي كنترل كيفيت بتن ساختمان خود با ما همكاري مي كنند و آزمايشگاه معتمد سازمان نظام مهندسي گيلان هم هستيم.

از طرفي ديگر توانستيم 5 واحد مسكوني در اطراف روستاهاي خمام با مساحت 50 تا 55 متر مربع ظرف مدت 6 ماه در بخش پيمانكاري ساختمان با مشاركت كميته امداد به صورت في سبيل الله انجام دهيم به دليل اينكه مجموعه ما مجموعه اي است كه معتقد به اين سبك كارها است.

توليد بتن بدون سيمان توسط جوانان گيلاني

8دي: محصولات و توليدات شركت شما ساخته و پرداخته ايده هاي نوين خودتان است در اين رابطه بيشتر توضيح دهيد؟!

ما محصولات زيادي داشته ايم همراه با كادر مجرب، فني و علمي مان كه از جوانان و دانشجويان تشكيل شده است اخيرا نيز توانستيم "بتن بدون سيمان" توليد كنيم كه اسم فني آن ژئوپلميري است كه يكي از مزاياي آن نداشتن سيمان است كه در مقياس بزرگتر كمك به حفظ اكوسيستم منطقه است.اين بتن را به استانداري معرفي كرديم و مراجع صدور پروانه وعده دادند كه به نام خودمان به ثبت برسد تا بتوانيم انقلاب بزرگي در صنعت ساخت وساز خاورميانه انجام بدهيم.

به وزارت راه و شهرسازي هم اعلام شد و گفتند تلاش مي كنند اين مهم انجام شود اما حقيقت اين است بيش از 5ماه است كه قرار بود تسهيلات براي انبوه سازي اين محصول پرداخت كننو اما تاكنون پرداخت كه نشده است.

هدف اصلي ما اين است كه بار را از روي دوش دولت برداريم و بتوانيم جوانان همان منطقه را جذب كنيم و اين جدا از بحث مالي يك افتخار و اعتبار است اما به تنهايي نمي شود ما نيازمند حمايت هستيم، وظيفه مان را انجام مي دهيم اما بايد به ما كمك كنند.

اكنون بازار در خفقان قرار گرفته اما اين مشكل براي همه وجود دارد براي برون رفت از اين معضل نيازمند كمك دسته جمعي هستيم اگر من مدير به اندازه خودم تلاش كنم اين فرصت هست كه جوانان ديگر هم با ذهن باز تلاش كنند.

كسب عنوان مدير شايسته ملي و مدير برتر بين المللي بين 20 كشور اوراسيا توسط جوان نخبه گيلاني

8دي: كسب عناوين مدير شايسته ملي و مدير برتر بين المللي چگونه رقم خورد؟

در سال96 طي پروسه اي انتخاب 100 مدير شايسته ملي انجام مي شد و 6 مميزي داشت، 3 مميزي را شخصا بايد براي مصاحبه به تهران مي رفتم و 3مميزي ديگر را آن ها براي نظارت بر كسب و كار، بدهي مالياتي، بيمه پرسنل، رضايت يا شكايت مشتري و استانداردها انجام شد و به دقت تحليل كردند در اين ميان يكي از مواردي كه كه امتياز آور بود سن بود كه الحمدالله موفق شدم در رتبه برتر را كسب كنم و به عنوان يكي از مديران شايسته ملي انتخاب شدم.هميشه در ذهنم بود با استانداردهاي جهاني كارم را جلو ببرم و چون 2 استاندارد ايزو9001 و 17025 را مستقر كرده بودم اين ها نيز جز امتيازاتم محسوب شد.

در سال 97 نيز به عنوان مدير برتر بين المللي در بين 20 كشور اوراسيا قرار گرفتيم.

8دي: بازخوردهاي اين موفقيت در استان چطور بود؟!

چه بگويم به نظرم تنها نمي خواستند قبول كنند بلكه اين قضيه را مي خواستند كمرنگ جلوه بدهند.

قبل از رفتن به خدمت سربازي راهم را پيدا كرده و شركتم را هم ثبت كرده بودم/ اگر بتوانم جوانان منطقه ام را وارد كار كنم ديگر چيزي از خدا نمي خواهم

8دي: يكي از تفاوت هاي شما به عنوان يك جوان نابغه و مخترع تحصيل در رشته فني و حرفه اي است، برخلاف عرف جامعه كه بر حضور افراد نابغه در رشته هاي رياضي فيزيك و علوم تجربي تأكيد دارد، اين انتخاب چگونه رقم خورد؟!

در دوران دبيرستان خيلي ها با اينكه اهل فن نبودند با اين حال دورس فني را انتخاب مي كردند، اما من زمان انتخاب رشته با فضاي بازي كه توسط خانواده ام ايجاد شد، رشته ام را انتخاب كردم و در فني حرفه اي رشته ساختمان را خواندم، بلافاصله در دانشگاه كارداني شهيد چمران رشت قبول شدم و در دوران دانشگاه نكات اساتيد را در ذهن خودم طبقه بندي مي كردم و در دوران دانشجويي براي حداقل 8 سال آينده برنامه گرفتم.

ايده كارم هم كارگاه بلوك زني پدربزرگم بود، تصميم گرفتم يك سري عملكردهاي فني نوين روي آن انجام دهم تا محور فعاليت آن زياد شود، مقطع كارشناسي را با رتبه 151 كشوري قبول شدم و پس از آن خدمت مقدس سربازي رفتم اما قبل از خدمت سربازي شركت را به ثبت رسانده بودم و بلافاصله بعد از خدمت ايده هاي ذهني ام را با تنگناهاي مالي و گذشتن از تفريحات و رفاه شخصي در داخل كارگاه پياده سازي كردم، كم كم كارگاه را به دست گرفتم و به مرور پرسنل وارد كار شد و اكنون 15 پرسنل در آن فعاليت مي كنند.

كارگاه فني ما در يكي از روستاهاي سنگر به نام "سوكاچا" قرار دارد، اگر من بتوانم جوانان همين منطقه را وارد كار كنم ديگر چيزي از خدا نمي خواهم و همين براي من كافي است اما به تنهايي نمي شود و به حمايت دولت نياز داريم.ميكسر آزمايشگاهي ملات با ظرفيت 8 ليتر توسط گروه توليد تجهيزات آزمايشگاهي شركت صلب آزمون ساخته شد

8دي: چرا آرزوي جواني به سن و سال شما كه مراحل موفقيت را طي كرده ايجاد اشتغال براي ديگران است؟!

جنبه اعتباري قصيه برايم مهم است و از سويي ديگر به اين نتيجه رسيده ام كه هرچقدر كسب و كار رونق داشته باشد به همان اندازه به انسان برمي گردد و خدا هم خيلي از جاها كمك مي كند.

وعده هاي تسهيلاتي دولت جز سرگرداني چيزي عايدمان نكرد

8دي: تاكنون كمكي از سوي دولت انجام شده؟!

تا الان اصلا و ابدا كمكي از سمت دولت نشده است و ريالي تسهيلات نگرفته ايم، يك سال است كه ديدم براي ادامه اهداف شركت به تسهيلات نياز دارم و تسهيلات ما بايد به شكل تسهيلات كم بهره باشد اما هيچ اتفاقي نيفتاده است، يك سال است كه جز وعده چيزي نشنيديم، اي كاش اين حرف ها زده نمي شد زيرا اين سرگرداني درست نيست.

از تو حركت از خدا بركت/ خداوند راه هايي جلوي راهمان باز مي كند كه خودمان متعجب مي شويم

8دي: به جوانان هم سن و سال خود چه توصيه داريد؟!

به جوانان هم سن و سالم مي گويم كه هميشه چراغ راه، نصيحت هاي والدين است اين كه با بزرگان مشورت كنيم نه تنها اشكالي ندارد بلكه در يك زماني به كمك ما مي آيند، اگر هر زمان با خانواده در هر زمينه اي مشورت كنيد قطعا به موفقيت مي رسيد،
هميشه يادتان باشد در همان نقطه اي كه هستيد هيچ وقت قرار نمي گيريد، انسان ميل به حركت دارد فقط جرقه اول دست خودمان است و خداي متعال راه هايي جلوي ما باز مي كند كه خودمان متعجب مي شويم.

و ديگر اينكه به چيزي كه فراگير است توجه نكنيد، ركود و تورم براي همه است و فراگير است خيلي وارد نشويد با استنتاج ذهني و مغزي از اين قضيه عبور كنيد.

مسئولين بيشتر مطالعه كنند

8دي: و توصيه كه به مديران و مسئولان داريد چيست؟!

از مسئولين نيز تقاضا دارم بيشتر مطالعه كنند و از جوانان خداترس مدير انتخاب كنند به نظر من مردم اين منطقه وفادارترينند مشروط به اينكه عملكردشان طوري باشد كه رضايت بخش باشد.همه مي گويند كه چرا از ايران نمي روي؟!/ دعوت نامه ژاپني ها براي جذب جوان نخبه گيلان

8دي: آيا تا به حال به خاطر وجود مشكلاتي كه مطرح كرديد به فكر رفتن از ايران و اقامت در كشوري ديگر افتاده ايد؟!

راستش را بگويم اين سؤالي است كه در طول هفته چندين مرتبه از من مي پرسند كه چرا از ايران نمي روي؟!

دعوت نامه هاي مختلفي داشتم از هند و ژاپن و... دانشگاه «مي كي موتو ژاپن» متوجه شد چنين بتني را توليد كرده ايم و بارها دعوت نامه را ايميل كرده اما من حتي جواب آنهارا نداده ام.

خاك ما شرف ما است/ در خاك خودم با مشكلات پيشرفت كنم بهتر است كه كشور ديگر را به پيشرفت برسانم

ژاپني ها به جد پاي اين قضيه هستند اما من چراغم داخل اين منطقه است، من دوست دارم اگر پيشرفتي هست داخل ايران باشد، خاك ما شرف ما است اگر در خاك خودم اين محصول را درست كنم خيلي بهتر است.

شايد رفتن به خارج براي من با پيشرفت همراه باشد و بتوانم به كسب و كارم رونق زيادي بدهم اما اگر در خاك خودم با مشكلات پيشرفت كنم بهتر است كه كشور ديگر را به پيشرفت برسانم.

مازندران
اختراع دستگاه آب شيرين كن توسط جوان بسيجي مازندراني/توليد 170 ليتر آب آشاميدني در هر ساعت

به گزارش بلاغ، دستاوردهاي جوانان نخبه نشان مي دهد ما مي توانيم دانش روز را در سطح كره زمين كه انديشمندان فعالند، بگسترانيم.
شايد در وهلهٔ اول به نظر برسد نخبه، گرچه در راس هرم شايستگي قرار دارد اما فاصلهٔ آن با گروه هاي بعدي چندان زياد نيست و لذا تفاوت آن ها به همان ميزان اختلاف آن ها است.
به همين سبب، دغدغه نخبگان در مسائل مختلف جامعه موجب خلق ايده و ايجاد امكانات و ابداعات مناسب در موضوعي خاص مي شود.
از جمله مشكلات اخير در جوامع بشري و خاص تر كشور ايران و استان مازندران، بحران آبي است كه پيش بيني ها حكايت از كمبود شديد آن در سال هاي پيش رو دارد.
تنش آب با مشكل يافتن منابع آب شيرين براي استفاده پديد مي آيد، كه علت آن تخليه منابع است، بحران آب وضعيتي است كه در آن آب قابل آشاميدن و غير آلوده در يك منطقه كمتر از تقاضاي آن است.همچنين به علت نبود سرمايه گذاري در آب يا نا تواني انسان در برآوردن تقاضاي آن، كمبود آب از منظراقتصادي نيز ايجاد مي شود.
لذا انديشمندان و نخبگان به ويژه جوانان بسيجي براي راهكار اساسي حل اين مشكل، تلاش هايي به عمل آوردند كه منجر به شكوفايي در صنعت آب مي گردد.
حامد محسنيان كوچكسرايي سرباز جوان و نخبه سپاه كربلاي مازندران از جمله نخبگاني است كه با تلاش هاي بي وقفه خود براي رهايي جامعه از مشكل و معضل آب، دستگاه آب شيرين كن دريا را اختراع و به منظور بهره برداري در اختيار متوليان امور آب قرار داد.
به منظور ارج نهادن به مقام نخبگان بسيجي، معرفي آنان و اختراعاتشان، گفتگويي با اين سرباز جوان و بسيجي نخبه انجام شد كه در ادامه مي خوانيم.
نخبه متولد ارديبهشت 1370 قائمشهر كه در نهاد مقدس سپاه كربلاي مازندران مشغول خدمت سربازي است در معرفي علمي خود گفت: دوره كارشناسي ارشد مهندسي شيمي را در گرايش جداسازي، با معدل 17/69 در دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل گذراندم كه حذف آهن و منگنز از آبهاي زير زميني بوسيله فرايندهاي غشايي(تصفيه آب چاه با فرايند غشايي) موضوع پايان نامه ام بود.
مبتكر خلاق مازندران نيازمندي استان در بخش محيط زيست، تصفيه آب و پساب را زمينه گرايش تحصيلي خود براي تحقيقات در آن موضوع، بهبود شرايط و وضعيت آبي خاكي در دانشگاه ياد كرد و ادامه داد: پس از دوران دانشگاه به سبب علاقمندي در كار و به منظور محقق شدن امر تحقيقاتي موضوع را با برادران علمي پژودهشي سپاه كربلا ، سازمان جهادخودكفايي و نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ميان گذاشتم.
محسنيان كوچكسرايي با اشاره به منويات مقام معظم رهبري مبني بر استفاده از فكر، توان و كالاي داخلي و همچنين اعتقاد به پيشبرد آرمان هاي انقلاب اسلامي، اظهار كرد: با توجه به وجود نمونه هاي دستگاه آب شيرين كن در نقاط مختلف دنيا، با مهندسي معكوس بر روي آن، شروع به طراحي و ساخت سيستم قابل حمل شيرين سازي آب دريا جهت استفاده در نوار ساحلي جنوب كشور كردم.
وي در مورد چگونگي مراحل ساخت اين دستگاه افزود: با طي مراحل مطالعاتي و تحقيقاتي، شبيه سازي هايي شكل گرفت و براي تكميل با مشورت شركت هاي اجرايي در زمينه تصفيه آب و پساب، بويژه شيرين ساز آب دريا توانستيم با بهره مندي از دانش بومي و سنتز نانو ذره اكسيد كننده به منظور بهبود عملكرد، وسيله اي به صورت پايلوت بسازيم كه افزايش تاريخ مصرف غشا و تغيير در برخي سيستم هاي متداول شيرين ساز هاي آب دريا از مزاياي طرح داخلي نسبت به مشابه خارجي آن است.بسيجي نخبه مازندران استفاده از نانو ذره جديد جهت اكسيدكنندگي، بهبود عملكرد، حجم كمتر در فضاي عملياتي نسبت به نمونه مشابه، قابليت جابجايي و حمل و نقل آسان، همچنين فشار بالاتر و خروجي آب آشاميدني با كيفيت و مطلوبتر را ازمهمترين ويژگي توليد خود به عنوان دستگاه شيرين ساز آب دريا برشمرد.
محسنيان با اشاره به اينكه اين پروژه با تلاش هفت ماهه در سال 96 به نتيجه رسيد يادآور شد: هزينه تمام شده ساخت اين سيستم 16 ميليون تومان بود كه ضمن توجه به برآورد هزينه جاري و هزينه انرژي پس از يكسال استفاده و مقايسه آب مصرفي در اين مدت، بهاء هر ليتر آب توليدي 150 ريال برابر با 15 تومان به عمل مي آيد.
نخبه جوان قائم شهري ضمن بيان اينكه اين دستگاه قادر است در هر ساعت 170 ليتر آب آشاميدني توليد كند، گفت: قيمت دستگاههاي مشابه در كشور هايي چون ايالات متحده، آنهم با كيفيتي پائين تر 3875 دلار است.
وي توجه به بحران آب در دنيا و واقع شدن كشور جمهوري اسلامي ايران در منطقه كم آب، همچنين لحاظ آنكه بر اساس پيش بيني ها با درنظر گرفتن رشد جمعيت، اسراف در آب، تخليه سفره هاي زير زميني و كمبود منابع آب، در زمره كشورهاي دچار بحران آبي قرار مي گيرد، طراحي يا تهيه دستگاه و سيستم هاي مدرن تصفيه و شيرين سازي آب در اين مناطق را داراي اهميت زيادي دانست.
جوان نخبه مازندراني نياز امروز بخش عمده اي ازكشور هاي حوزه خليج فارس را استفاده و تامين اين سيستم دانست و گفت: متاسفانه در كشور ما به مسئله شيرين سازي آب دريا توجه چنداني نمي شود و همچنين در واحد هاي تصفيه آب و پساب عمدتا از روش هاي سنتي استفاده مي شود.محسنيان كوچكسرايي با ابراز اميدواري به پتانسيل جوانان تحصيلكرده و پژوهشگر كشور افزود: توجه به منويات مقام معظم رهبري مبني بر اهميت به دغدغه جوانان نسبت به توليد داخلي، استفاده از دانش نخبگان و پژوهشگران ايران جهت بهبود وضعيت كلي، به ويژه آب و بحران پيش رو، نياز است همگان ، خاصه متوليان و مسئولان، توليد و تهيه سيستم شيرين سازي و تصفيه آب و پساب داخلي را بصورت جدي پيگيري و مورد حمايت قرار دهند.

همدان

تحقق اقتصاد مقاومتي هدف اختراع در حوزه گيارهان دارويي بود/60 درصد اسانس گيري با اين دستگاه ممكن شده است/ايجاد اشتغال براي 40 نفر

به گزارش نافع، اقتصاد مقاومتي مسئله مهمي است كه طي سال هاي اخير همواره مورد تأكيد مقام معظم رهبري بوده و بسياري از برنامه هاي كشور بر اين اساس بايد بزنامه ريزي شود؛ پس از سفارشات و تأكيدات رهبر معظم انقلاب در زمينه اقتصاد مقاومتي يكي از اهداف و رويكردهاي اصلي بسيج توجه به اقتصاد مقاومتي بوده و در اين راه بسيج سازندگي با حمايت از توليدكنندگان و تشويق جوانان به توليد داخلي نقشي مهم در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي داشته است.

در ملاير نيز بر اساس سياست هاي بسيج در كشور حمايت از توليدكنندگان و كارآفرينان در دستور كار بسيج سازندگي قرار گرفت و يكي از افرادي كه در اين راه توانسته با توكل به خدا و حمايت هاي بسيج باعث اشتغال 10 ها نفر شود مهدي پيريايي است.

اين كارآفرين جوان ملايري با راه اندازي كارگاه كشت و بسته بسته بندي گياهان دارويي كار خود را آغاز كرد و با گسترش آن، اكنون موفق شده است براي 35 نفر به صورت غير مستقيم اشتغالزايي كند.

پيريايي از سال 90 كار خود را آغاز كرده است و در استاي پيشبرد اهداف كاري خود موفق به اختراع يك دستگاه شد؛ مهدي پيريايي را همه با نام پيبس ميوه و بسيجي فعال در زمينه اقتصاد مقاومتي مي شناسند اما اين بار پيريايي در گفت و گو با خبرنگار نافع از اختراع خود مي گويد.

نافع: درباره اختراع خود توضيح مي دهيد؟

پيريايي: اين اختراع در بخش گياهان دارويي و فرآوري گياهان دارويي و در واقع اسانس گيري اين محصولات است؛ در اين اختراع براي بهره گيري بيشتر از تركيبات گياهان توانسته ايم با استفاده از بخار آب، درجه اسانس گيري محصولات گياهي را بالا ببريم.

ابتدا اين دستگاه را به صورت نمونه آزمايشگاهي ساختيم كه خروجي خوبي از آن گرفتيم و يك نمونه شخصي توليد كرديم و در حال حاضر در كارگاه از آن استفاده مي كنيم.

نافع: آيا برنامه اي براي پيشرفت اين دستگاه و توليد صنعتي آن به صورت گسترده داريد؟

پيريايي: قطعاً يكي از برنامه هاي اصلي ما همين است، به دنبال ثبت اين اختراع هستم تا پس از آن بتوانم در سطح گسترده و صنعتي با ظرفيت بالاتر اين محصول را به صورت صنعتي توليد كنيم.

نافع: در توضيحات ابتدايي گفتيد دستگاه شما تركيبات بيشتري از گياهان دارويي اسانس گيري مي كند، در اين باره توضيح بيشتري دهيد؛ آيا دستگاه نمونه هاي مشابهي دارد؟

پيريايي: بله دستگاه نمونه هاي ديگري دارد اما ما با تحقيقات و تغيير در دستگاه هاي مشابه توانستيم درصد اسانس گيري و بهره مندي از محصولات بالا ببريم.

در اصل تفاوت دستگاه در اين است كه تركيبات تخصصي گياهان را بيشتر مي گيرد، به عنوان مثال تركبب تخصصي گياه نعناي دارويي يا فلفلي مواد منتول است و اگر دستگاه هاي ديگر 40 درصد اسانس گيري مي كنند دستگاه ما تا 60 درصد اسانس گيري را دارد.

نافع: آيا حمايتي در اين خصوص از شما شده است؟

پيريايي: متأسفانه در كشور در بحث گياهان دارويي ضعيف عمل شده است و اجازه رشد به بحث گياهان دارويي داده نمي شود كه اين مسئله جاي سوال دارد.

بيشتر به طب نوين و داروهاي شيمايي عرصه كار داده مي شود و با توجه به مزيت هاي داروهاي گياهي نسبت به داروهاي شيميايي مي طلبد كه بيشتر به بحث گياهانن دارويي توجه شود.

نافع: از مزيت هاي گياهان دارويي نسبت به داروهاي شيميايي بگوييد.

پيريايي: گياهان داروهاي با ماهيت بدن سازگار است و حتي اگر تأثير نداشته باشد به راحتي از بدن دفع مي شود، اما داروهاي شيمايي گاه مي تواند يك آسيب جبران ناپذير به بدن وارد كند و حتي داروهايي كه براي تأثيرگذاري بر يك قسمت از بدن مناسب است براي ساير قسمت ها مضر است.

با توجه به اين موارد بايد هر چه بيشتر به بحث گياهان دارويي توجه شده و اقدامات بيشتري در اين زمينه صورت گيرد؛ بسيار محدود هستند افرادي كه اطلاعات كاملي از گياهان دارويي داشته باشند و بدانند كه هر گياه چه تأثيري در بدن دارد.

نافع: با اين دستگاه تا كنون چه محصولاتي توليد كرده ايد؟

پيريايي: تاكنون توانسته ايم گياهان نعنا فلفلي، آويشن، گل محمدي و بابونه آلماني را با درجه بالاتر كيفيت توسط اين دستگاه اسانس گيري كنيم.

نافع: درباره فعاليت هايي كه از ابتدا داشته ايد توضيح مي دهيد؟

پيريايي: به دليل اينكه رشته تحصيلي خودم كشت و فرآوري گياهان دارويي است و همسرم نيز فوق ليسانس اين رشته را داشته، اقدام به تأسيس يك شركت كرديم، اعضاي شركت نيز همين رشته را گذرانده اند.

ابتدا گياهان دارويي را كشت كرديم و به صورت فله اي به فروش مي رسانديم اما براي ايجاد ارزش افزوده يك كارگاه مشاغل خانگي افتتاح كرديم كه در اين راه بسيج سازندگي ما را بسيار ياري كرد.

نافع: هدف از راه اندازي اين شركت چه بود؟

پيريايي: هدف ما از تشكيل شركت اين بود كه بتوانيم با رعايت شرايط بهداشتي، يك كار بهداشتي زير نظر معاونت غذا و دارو انجام دهيم؛ يك دستگاه خشك كن خريداري كرده و شروع به كار كرديم.

با خريداري دستگاه خشك كن ايده چيپس ميوه را با دوستان مطرح كردم، ارائه اين طرح براي اين بود، بچه ها مصرف تنقلات ناسالم كه براي سلامتي بسيار مضر است را حذف كنند.

انواع ميوه ها را پس از طي مراحل بهداشتي و ضد عفوني سازي در دستگاه خشك كرده و با بسته بندي آنها را وارد بازار كرديم، تا محصولي مناسب و سالم جايگزين تنقلات ناسالم باشد.

نافع: آيا موفق به عرضه محصولات خود در سطح كشور شده ايد؟

پيريايي: بله؛ اكنون در سطح مدارس توزيع شده و توانسته ايم اين محصول را كل كشور عرضه كنيم

.

نافع: در حال حاضر چه محصولاتي در كارگاه خود توليد مي كنيد؟

پيريايي: انواع ميوه خشك، انواع گياهان دارويي به صورت خشك، عرقيات، اسانس و عصاره هاي گياهان دارويي، سبزيجات و صيفي جات خشك همچون گوجه و پياز خش از محصولات توليدي ماست.

نافع: چه حمايتي از شما در اين راه شده است؟

پيريايي: در اين راه سختي هاي زيادي كشيديم، مهمترين نياز ما سرمايه هاي اوليه بود و براي اينكه بتوانيم كار را در سطح كشور پيش ببريم سرمايه زيادي مي خواست كه به كمك بسيج سازندگي تسهيلات زيادي گرفتيم و فعاليت خود را تا كنون ادامه داديم.

نافع: مهمترين مشكل گريبان گير در عرصه توليد براي شما چيست؟

پيريايي: امروز مهمترين مشكل در كار ما، سود وام هاست، با توجه به شرايط بد اقتصادي تنها قادر به پرداخت اقساط تسهيلات دريافتي و حقوق كارگران هستيم.

نافع: سخن پاياني...

پيريايي: بسيار خوشحالم كه توانستيم براي 10 نفر به صورت مستقيم و 30 نفر به صورت غير مستقيم اشتغالزايي كنيم

چهارمحال و بختياري
درخشش مخترع جوان بسيجي لردگاني با ثبت و تأييد 10 اختراع
ابراهيم صالحي مخترع جوان لردگاني متولد سال 71 در گفت وگو با خبرنگار جهانبين نيوز؛ اظهار داشت: تا كنون 6 اختراع را ثبت نمودم و 4 اختراع ديگر را به تاييد دانشگاه هاي معتبر كشور رساندم كه شامل: ماژول اسلحه، ردياب خودرو، ردياب كنترل سوخت و آلودگي هوا، كلاه كاسكت هوشمند ويژه موتور سوران و دستكش مرتعش براي افراد نابينا جزو اختراعاتي هستند كه به ثبت رسيده اند.
وي ادامه داد: سه اختراع ديگر با عنوان هاي اپليكيشن كاريابي، اپليكيشن گردشگري و دريچه تامين هواي احتراق هوشمند و دستگاه جلوگيري از قاچاق چوب در شرف انجام كار و حال گرفتن تاييده از سوي سازمان منابع طبيعي هستم از جمله اختراعات اينجانب هستند .
دستگاه ماژول اسلحه،
صالحي افزود: زمان و مكان دقيق شليك را رصد مي كند، با توجه به بازپرسي هايي كه پس از شليك از مأموران پليس مي شود اين ماژول با رصد دقيق زمان، مكان و فاصله شليك اين مشكل را رفع كرده است.دستگاه هوشمند جلوگيري از سرقت خودرو
مخترع بسيجي لردگاني گفت: اين دستگاه بر روي خودرو نصب مي شود و صاحب خودرو مي تواند بدون محدوديت زمان و مكان از طريق تلفن همراه خود موقعيت مكاني خودرو را رديابي كند، هم اكنون اين دستگاه به توليد انبوه رسيده و در شهرهاي مختلف كشور به فروش مي رسد كه با استقبال خوبي نيز مواجه شده است.كنترل سوخت و آلودگي هوا
ابراهيم صالحي افزود: اين دستگاه نيز با نصب بر روي خودرو در توقف هاي بالاي 25 ثانيه خودرو را در حالت خواب قرار مي دهد كه با فشار دادن پدال بالا فاصله خودرو روشن مي شود.
كلاه كاسكت ايربگدار
صالحي درباره اختراع ديگر خود گفت: كلاه كاسكت ايربگدار دقيقا مانند مكانيزم ايربگ خودرو است. استفاده از اين كلاه سبك، بسيار ساده است و موتورسواران به راحتي مي توانند از آن استفاده كنند.
وي افزود: با ديدن تصادفات منجر به فوت گوناگون موتوسيكلت سواران كه به دليل گرم بودن محفظه داخلي كلاه و عدم ديد از هر دو طرف و سنگيني كلاه بر روي سر از كلاه كاسكت استفاده نكرده بودند؛ جرقه اين ايده به ذهنم خطور كرد.
اين مختراع جوان بيان داشت: كلاه كاسكت ايربگدار به صورت يقه به دور گردن راكب موتور بسته مي شود و هنگام ضربه خوردن و زاويه بر سر راكب موتوسيكلت، باز شده و ايمني آن را مي توان پنج تا شش برابر بيش تر از كلاه كاسكتهاي موجود در بازار تضمين كرد.
عملكرد اين كلاه دقيقا مانند مكانيزم ايربگ خودرو است. استفاده از اين كلاه سبك، بسيار ساده است و موتورسواران به راحتي مي توانند از آن استفاده كنند.دريچه تامين هواي احتراق هوشمند
صالحي خاطرنشان كرد: دريچه تامين هواي احتراق هوشمند جهت جلوگيري از خطرات گازگرفتگي و كاهش آمار تلفات ناشي از گازگرفتگي در ساختمان ها طراحي شده است و ايده اي نو از اكرم جهان بخشي بوده كه با همكاري وي به مرحله ساخت درآمده است.
اين مخترع جوان گفت: اين دريچه به صورت كاملا هوشمند است كه در صورت بروز هرگونه نشت گازي شروع به آلارم دادن مي كند و به صورت اتوماتيك باز مي شود و اكسيژن را به داخل ساختمان مي رساند.
وي از ويژگي هاي ديگر اين دريچه جلوگيري از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان را معرفي كرد و افزود: ديگر نيازي نيست كه افراد درب دريچه را در صورت بروز گرد و غبار بپوشانند زيرا دريچه خودش به صورت اتوماتيك بسته مي شود و در موارد اضطراري حتي در نبود افراد باز مي شود.
اين مخترع جوان در مورد اپليكيشن كاريابي يادآور شد: اين اپليكيشن به افراد بيكار و كارفرمايان كمك مي كند تا در صورت نياز به كار در اين اپليكيشن ثبت نام كنند و توانايي هاي خود را بيان كنند تا كارفرمايان بتوانند فرد مورد نياز خود را انتخاب كنند كار با اپليكيشن مانند تلگرام است و كاربران به راحتي مي توانند اطلاعات را بين هم رد و بدل كنند.ابراهيم صالحي در ادامه گفت: يك مخترع خوب كسي كه هيچ گاه از تلاش دست نكشيده و با اميد فراوان به راهش ادامه بدهد. هر ايده نويي كه به ذهنش مي رسد حداقل در نوع آزمايشي هم كه شده بسازد.
اين مخترع جوان و بسيجي در سخن پاياني گفت: از همه عوامل، مسوولان و همچنين شركت هاي بزرگ توليدكننده انتظار مي رود همه جوانان با استعداد در اين زمينه را حمايت كنند و از آنان در بهبود خطوط توليد بهره ببرند.
گفتني است ابراهيم صالحي ميشاني به عنوان مخترع برتر در دهمين جشنواره جهادگران علم و فناوري استان چهار محال و بختياري از سوي سپاه حضرت قمر بني هاشم (ع) منتخب شدند.
برخي از افتخار ابراهيم صالحي به رويت تصوير

اردبيل

مخترع اردبيلي اولين كمباين حبوبات كشور را اختراع كرد

به گزارش پايگاه خبري تحليلي سبلان ما، سيدتوحيدحيدريان مخترع بسيجي از استان اردبيل توانسته است براي اولين بار با انديشه و تفكر خود يك اختراع ناب را در كشور به ثبت برساند.

به مناسبت هفته بسيج سراغ اين مخترع و بسيجي موفق اردبيلي رفتيم كه توانسته است براي اولين بار كمباين حبوبات را در كشور طراحي و توليد كند.

حيدريان در گفتگو با سبلان ما، اظهارداشت: طراحي و ساخت اين دستگاه كمباين از سال 94 كليد خورد و پس از سه سال تلاش و همت در سال 97 به بهره برداري كامل رسيده است.

وي با اشاره به اينكه اين دستگاه با هدف آسانتر كردن برداشت محصولات حبوبات از مزارع استان اردبيل طراحي و توليد شده است افزود: در قديم شاهد برداشت دستي و سنتي محصولات حبوبات از مزارع بوديم كه به پورسه زماني زيادي نياز داشت، اما با اين دستگاه كمباين در دو مرحله كوتاه مدت مي توان به سرعت شاهد برداشت اين محصولات از مزارع حبوبات كشاورزان شد.اين مخترع اردبيلي از آزمايش موفقيت اميز دستگاه كمباين در مزارع شهرستان پارس آباد مغان خبرداد وافزود: به ياري خداوند متعال آزمايش دستگاه كمباين حبوبات در مزارع مغان بسيار موفقيت آميز بود و اين يك نويد خوبي است براي براي كشاورزاني كه بيشترين محصولاتشان، محصولات حبوبات است.

حيدريان با بيان اينكه اين دستگاه هم خرمن كوبدار است و هم بدون خرمن كوب، تصريح كرد: دستگاه كمباين حبوبات مي تواند به راحتي در مرحله فله گذاري و تفكيك برداشت محصولات حبوبات را از زمين هاي زراعي كشاورزان انجام دهد.

اشتغال آفريني براي ده ها نفر با راه اندازي خط توليد كمباين

اين مخترع بسيجي بيان كرد: باتوجه به اقداماتي كه صورت گرفته است به زودي خط توليد اين كمباين حبوبات در اردبيل راه اندازي مي شود كه با راه اندازي اين خط توليد سالانه 15 تا 18 عدد دستگاه كمباين حبوبات ساخته مي شود و اين روند ده ها جوان اردبيلي را صاحب شغل خواهد كرد.

سيد توحيد حيدريان با اشاره به اينكه اين كمباين با هزينه بالغ بر 200 ميليون تومان به اتمام رسيده است، افزود: با راه اندازي خط توليد اين دستگاه ضروري براي كشاورزان در كشور علاوه بر كمك رساني به اشتغال آفريني مي توان با توليد انبوه و صادرات گسترده دستگاه كمباين حبوبات به ارز اوري و اقتصاد كشور نيز كمك كرد.

وي افزود: حمايت ها تاكنون خوب بوده است و با توجه به اينكه اين دستگاه به شدت مورد نياز كشاورزان در استان اردبيل و سراسر كشور نيز است به نظر مي رسد بزودي شاهد، توليد انبوه اين دستگاه كشاورزي در اردبيل باشيم .

حيدريان گفت: اميدواريم به به آن مرحله از توليد انبوي كه هدف ما است در كشور برسيم تا بتوانيم، بازار اين دستگاه كمباين حبوبات را در بسياري از كشورهاي خاورميانه و منطقه با صادارت اين دستگاه به دست بياوريم.Flash version 10,1 or greater is required You have no flash plugin installed Click here to download latest version

ايلام

بسيج، نخبگان كارآمد تربيت مي كند

به گزارش ايلام بيدار، خانم رودابه رضايي از جمله نخبگان بسيجي در حوزه علم و پژوهش است كه با فعاليت در جبهه هاي ديگر و حضور فعال و انقلابي در عرصه علمي خوش درخشيده است.

امسال نيز مانند سال هاي گذشته، رهبري معظم انقلاب با اشراف كامل بر مسائل جاري در كشور، منطقه و جهان، نقشه راه مردم و مسئولين كشور را بر مبناي «حمايت از كالاي ايراني» از مبادي و اصول اساسي اقتصاد مقاومتي است نامگذاري كردند.

اما آنچه در اين سال ها بيشتر از همه به چشم آمده است، كوتاهي هايي بوده است كه اين نامگذاري ها را فقط در بنرها و پوستر ها و در كلام و شعارهاي مسئولين بيشتر به نظاره نشسته ايم تا اينكه به عمل برسد و واقعا گرهي از كار بسته اقتصاد ما باز كند.اما در مقابل اين انفعال، كساني هستند كه با باور قدرت خويش و با لبيك به فرمان رهبري معظم، دست به تغيير معادلات زده اند و با اندك داشته هاي خود، فتح قله هاي بزرگ را هدف خويش كرده اند.

جواناني ساعي، كوشا، با استعداد، متخصص و متعهد كه با قوه جهادي خود، "اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال" را در فضاي واقعي جامعه به منصه ظهور رسانده اند.

در ابتدا خودتان را معرفي كنيد.

اينجانب رودابه رضايي متولد 1360 هستم كه مقطع كارشناسي (سطح سه ) را در حوزه جوادالائمه آبدانان ،مقطع كارشناسي ارشد(سطح چهار )در تربيت مدرس قم و مقطع دكترا در رشته تطبيقي تفسير را در دانشگاه اهواز گذراندم.

بنده تنها طلبه اي خواهري در استان ايلام هستم كه عنوان سطح چهار يا دكتراي حوزه اي را دريافت كرده ام.

تا كنون چه كتابهاب تاليف و منتشر نموده ايد؟

يك جلد كتا ب با عنوان سوءظن در خانواده از منظر آيات و روايات در سال 92 توسط چاپ هاجرمنتشر شد و در حال حاضر دو كتاب با عنوان هاي بررسي عوامل ايجاد استحكام در خانواده از نظر آيات و روايات و بررسي رابطه دختر و پسر در جامعه امروزي را در دست بررسي و تاليف دارم.

چند مقاله و پژوهشي تا كنون منتشر كرده ايد؟

بيش از 12 مقاله و 8پژوهش علمي در سطح استان و كشور منتشر و دو سال نيز به عنوان پژوهشگر برتر كشور معرفي شده ام.

تا كنون در وبلاگ نويسي يك مقام اول وبلاگ نويس حوزه هاي كشور و يك مقام سومي توانسته ام كسب نمائيم.

در حال حاضر شما چه فعاليتي انجام مي دهيد؟

به عنوان مدرس در دانشگاه آزاد اسلامي آبدانان و حوزه علميه تدريس مي كنم و در طي 7 سال گذشته به عنوان استاد راهنمايي بيش از 40 پايان نامه را برعهده داشته ام.

امروزه در جامعه جوانان و پژوهشگران با مشكلات عديده اي روبرو هستند و متولي خاصي براي رفع مشكلات آنها وجود ندارد كشور ما ساليان اخير با مشكلاتي مواجه شده است كه جدي ترين آن مسائل اقتصادي است.

تعدادزيادي از كشورهاي جهان، بسياري از الگوهاي ديني و فرهنگي جامعه ما را سرلوحه برنامه توسعه خود قرار دادند مي طلبد ما نيز توجه بيشتري به اين موضوع داشته باشيم و با ايجاد اشتغال در جامعه گردش نظام اقتصادي هم از شرايط مناسب تري برخوردار خواهد شد.

جوانان تحصيلكرده و انقلابي در كشور ما زياد هستند كه مي طلبد مسئولين با زمينه سازي مناسب و توجه و حمايت هاي همه جانبه اين جوانان را در مسير توليد و پيشرفت كشور ياري كنند.

مجموعه ما نيز نشان داده كه با پشتكار و تخصص و توكل مي تواند در زمينه فعاليتي خود در سطح ملي و حتي جهاني حرفي براي گفتن داشته باشد كه اميد است با حمايت مسئولين اين امر تحقق پيدا كند.آذربايجان غربي

توجه مسئولان مهم ترين خواسته نخبگان/ حمايت از كالاي ايراني ارجح بر توليدات خارجي باشد

به گزارش اروم نيوز، مركز تحقيقات و پژوهش رحيمي افشار جزو مراكز فعال علمي است كه در قالب نخبه پروري و نيز عملي ساختن ايده هاي دانش آموزان اقدام مي كند.

"مهيار محمودزاده" يكي از اعضاي اين مركز، در گفت و گو با خبرنگار اروم نيوز، مي گويد: تيم مركز علمي تحقيقاتي رحيمي افشار در دوره دوم متوسطه در حال تحقيق و پژوهش هستند.

وي، مي افزايد: اين تيم از بهمن ماه سال 96 آغاز به كار كرده و فعاليت اعضا در ابتدا با نوشتن ايده هاي خود بر روي كاغذ تا مرحله عملياتي شدن ادامه داشته است.

اين مخترع جوان، ابراز مي كند: برخي زمينه هاي فعاليت تجاري و برخي ديگر نظامي بوده كه با فعاليت تيم تحقيقاتي متشكل از دانش آموزان پايه دوازدهم آغاز به كار كرده و بدون حمايت از سوي ارگان يا اداره خاصي به پيشرفت هاي قابل توجهي دست يافته است.

وي، تاكيد مي كند: بي سيم نوري يكي از دستاوردهاي اين تيم از جنبه نظامي است كه اين وسيله با طيف نوري از برجكي به برجك ديگر مخابره شده و قادر به ارسال فايل يا فركانس به صورت محرمانه بوده به گونه اي كه افراد غير از هدف قادر به شنود نيستند.

محمودزاده، تصريح مي كند: دستاورد ديگري كه هم جنبه نظامي و هم جنبه تجاري دارد، دستگاه آب ساز است كه قادر است روزانه 30 الي 40 ليتر آب توليد كند.

وي، مي گويد: در صورتي كه سرمايه گذاري كافي انجام شود اين دستگاه قادر است روزانه 800 تا يك هزار ليتر آب توليد كند كه در شرايط فعلي بحران آب مي تواند بسيار كارساز باشد.

اين مخترع جوان، در خصوص جنبه تجاري دستگاه آب ساز، عنوان مي كند: مي توان در مراكز مختلف جهت جلوگيري از سمي كردن آب از اين محصول استفاده كرد.

وي، ادامه مي دهد: كولر آبي طراحي ديگري است كه با جنبه تجاري و صرفه جويي در ميزان انرژي مصرفي مي تواند ميزان انرژي مصرفي روزانه از 1400 دقيقه را به 140 دقيقه كاهش داده و در ميزان مصرف آب و برق صرفه جويي كرده و بازدهي بيشتري نيز داشته باشد.

محمودزاده، ابراز مي كند: ديمرها از ديگر دستاوردها است كه با راه اندازي بر روي سيستم هايي از جمله سيستم روشنايي اتاق كودك، روشنايي را تنظيم كرده و پس از خواب كودك به طور اتوماتيك خاموش مي شود.

وي، اظهار مي كند: در ثبت اختراع داراي مشكلاتي هستيم اما اميدوارم قادر به انجام اين امر نيز شويم. همچنين اميدوارم دولتمردان و ارگان هاي مرتبط با حمايت از توليد ايراني و نخبگان در راستاي حمايت از كالاهاي توليدي ما گام هاي موثر بردارند چراكه تاكنون با وجود درخواست هاي بسيارمان متاسفانه همكاري نداشته اند.

عدم حمايت مسئولان از نخبگان

"اكبر غني زاده" مدرس و مسئول مركز تحقيقات و پژوهش رحيمي افشار است كه در گفت و گو با خبرنگار اروم نيوز، مي گويد: در طول 7 ماه بيش از 60 ارگان و سازمان مرتبط با توليدات دانش آموزان مورد مراجعه قرار گرفته اما هيچ پاسخ يا حمايتي دريافت نكرديم و همگي نبود بودجه را عامل اين مسئله مي دانند.

وي، مي افزايد: اگر امروز در اين نقطه قرار داريم با همت و تلاش دانش آموزان و پژوهشگران تيم بوده كه تمام هزينه ها را خود آن ها متقبل شده اند.
وي، مي گويد: حتي مسئولان آموزش و پرورش نيز قادر به حمايت از اين تشكل دانش آموزي نبوده اند.

مدرس و مسئول تيم تحقيقات و پژوهش رحيمي افشار، ابراز مي كند: اين دانش آموزان حتي قادر به دريافت يك سيستم كامپيوتر براي تحقيقات خود نبوده اند و مشكلات متعددي را دارند كه نيازمند توجه بيشتر مسئولان هستند.

در راستاي ارتقاء فرهنگ اصيل ايراني اسلامي انجام شد؛

خراسان رضوي

ساخت بازي رايانه اي عفاف و حجاب توسط بسيجي نخبه درگزي

به گزارش صبح توس؛ شميم رضاپور يكي از دانش آموزان بسيجي شهرستان درگز است كه با ثبت اختراع خود گام مهمي در جهت ارتقاء فرهنگ ايراني اسلامي بازيهاي رايانه اي برداشته است.

اين جوان بسيجي كه اكنون در مقطع پيش دانشگاهي در حال تحصيل بوده و خود را براي رقابت تنگاتنگي به نام كنكور آماده مي كند در گفتگو با خبرنگار ما گفت: آشنايي من با بسيج دانش آموزي از اوايل دوران راهنمايي شكل گرفت و امروز پس از گذشت تقريبي هفت سال، از اعضاي فعال بسيج مدرسه هستم.

وي افزود: دانش آموزان دختر دوران ابتدايي و راهنمايي معمولا در اوقات فراغت خود به دنبال بازيهاي دخترانه اي هستند كه ضمن پر كردن وقت آنها، مطلب مفيدي را هم براي آموزش در بر داشته باشد، اما با يك جستجوي ساده در دنياي اينترنت خواهيد ديد اكثر بازيهاي دخترانه، داراي كاراكتري به نام ""باربي"" هستند كه نه تنها از لحاظ پوشش، بلكه از نظر سبك زندگي و جريان بازي، هيچ تناسبي با الگوي ايراني اسلامي ندارد.رضاپور تبيين كرد: ايده ساخت بازي عفاف و حجاب دقيقا از همان دوران به ذهن من رسيد و تلاش كردم تا با ساخت يك بازي جالب و جذاب، علاوه بر ترويج پوشش اسلامي، سپري در برابر تهاجم فرهنگي و جنگ نرم دشمن باشم.

اين دانش آموز بسيجي عنوان كرد: با توجه به آشنايي مختصري كه با نرم افزارهاي طراحي گرافيكي داشتم، پيش نيازهاي بازي شامل، مانتو، روسري، شلوار و البسه بيروني يك دختر ايراني را طراحي و در متن بازي قرار دادم.

وي تشريح كرد: اين بازي بومي شده پس از تاييد در شهرستان به چندين مسابقه و جشنواره استاني راه يافت؛ اما براي مراحل كشوري يك سري ايراداتي از طرح گرفته شد كه لازم بود مشورت هايي با متخصصين برنامه نويسي و طراحان بازي صورت گيرد.

رضاپور در خصوص مراحل بازي عفاف و حجاب چنين گفت: اين بازي داراي 5 مرحله در محيط هاي مختلف از قبيل پارك، منزل، خيابان و مدرسه است؛ شخصيت بازي يك دختر 9 ساله است كه تازه به سن تكليف رسيده و بايد با قرار گرفتن در محيط هاي مذكور، مناسب ترين پوشش آن محل را انتخاب كند.

وي افزود: در صورتي كه شخصيت داستان، گزينه صحيح را انتخاب كند لبخندي براي او به نمايش در مي آيد؛ در غير اينصورت انتخاب غلط او با اخطار قرمز رنگي مشخص خواهد شد.دانش آموز نخبه بسيجي گفت: متاسفانه امروزه در اكثر منازل وسيله مخربي به نام ماهواره وجود دارد كه تاثير منفي آن بر تربيت و سبك زندگي افراد غير قابل چشم پوشي است؛ در اين ميان جاي خالي يك سرگرمي كه بتواند جايگزين فيلم ها و بازي هاي غربي شده و مسير درست را از همان ابتداي امر به كودكان آموزش دهد به شدت احساس مي شود.

رضا پور تصريح كرد: به جز جشنوازه جهادگران علم و فناوري و جشنواره خوارزمي كه از سوي بسيج در آن شركت كردم، هيچ نهاد و ارگاني حاضر به حمايت از اين طرح نشد؛ طرح بازي عفاف و حجاب در جشنواره جوان خوارزمي از بين نه هزار اثر ارسال شده به دبيرخانه، در بين سيصد طرح اول قرار گرفت.وي در پايان ابراز كرد: اگر بخواهيم اين بازي جايگاه خوبي در بين كودكان پيدا كرده و ترويج داده شود بايد افرادي كه داراي مهارت ساخت بازيهاي رايانه اي هستند پاي كار آمده و مراحل ساخت آن را پيگيري كنند؛ البته اين مساله مستلزم صرف هزينه است كه اميدواريم مسئولين در خصوص حمايت از چنين طرح ها و ايده هايي كمي دلسوزانه و پدرانه به موضوع نگاه كنند.

سمنان

بسيج باعث نظم و ايده پروي در جامعه مي شود

به گزارش مرآت، عليرضا ترابي صحن سرائي نخبه بسيجي شهرستان دامغان در گفت و گو با خبرنگار تيتريك گفت: مسابقات علمي كاربردي كار و دانش در چهار مرحله در تير ماه سال جاري در استان البرز برگزار شد و در رشته تراشكاري CNC به ترتيب در مرحله استاني و كشوري مقام اول و سوم را كسب كردم.

تصاوير شبكه اطلاع رساني مرآت استان سمنان

نخبه بسيجي با اشاره به اينكه تكفر بسيج انسان را به حركت و جوشش در مي آورد مطرح كرد: همان طور كه بسيجيان در دوران دفاع مقدس با وجود تحريم ها و مشكلات اقتصادي دست به كار هاي بزرگ مي زدند ادامه دادن راه شهدا از وظايف جوانان بسيجي به شمار مي آيد.

ترابي توجه به تاكيد هاي فراوان مقام معظم رهبري به علم پروري و نخبه پروري را از وظيفه تمام بسيجيان دانست و افزود: پيروي از رهنمود هاي رهبر انقلاب از ديگر وظايف بسيجيان است.

وي در ادامه اظهار كرد: بسيج باعث نظم و ايده پروي در جامعه مي شود و بسيجيان بايد ظرفيت هاي خود را شناخته و براي زنده نگه داشتن آن تلاش كنند.

نخبه بسيجي مطرح كرد: جوانان با ورود به عرصه علم و فناوري مي توانند كشور را به درجه خودكفايي رسانده و در جهان ايراني ها در عرصه توليد علم، حرفي براي گفتن دارند.

ترابي در پايان از بسيجيان خواستار شد كه با تمام ظرفيت هاي خود در همه عرصه هاي فرهنگي، سازندگي، اقتصادي و علمي وارد شوند تا در پويايي و رشد كشور سهيم باشند.

فارس

موفقيت در عرصه هاي مختلف حاصل پشتكار و تفكر بسيجي است/ برخي مديران ضعف هاي موجود را صرفا به تحريم ها ربط مي دهند/ نظرات نو و جديد به سرعت رد مي شود!

علي مصلي نژاد جوان بسيجي و نخبه علمي جهرمي دوسال است كه به عنوان جوان نمونه در حوزه فعاليت هاي پژوهشي معرفي مي شود. با او گفتگويي داشته ايم كه در ادامه آمده است:

لطفا خود را بيشتر معرفي و بصورت مختصر فعاليت هاي پژوهشيتان را در زمينه هاي مختلف بيان نماييد؟

علي مصلي نژاد هستم. فارغ التحصيل كارشناسي ارشد تجارت الكترونيكي.

اكثر فعاليت هاي پژوهشي كه عموما به صورت تيمي است حول سه موضوع فناوري اطلاعات، مديريت و اقتصاد مي باشد كه نتايج آن در قالب بيش از 40 مقاله علمي بين المللي، 12 كتاب ( كه تعداد 10 عدد از آن خارج از كشور چاپ شده) و تعداد 10 عدد طرح پژوهشي ارايه شده است. اين آثار در اكثر دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي دنيا از جمله، موسسه فناوري ماساچوست، دانشگاه هاردوارد، دانشگاه كمبريج و.. در دسترس دانشجويان و محققان قرار گرفته است.

از كي به پژوهش روي آورديد؟

در زمينه فناوري اطلاعات از زمان ورود به دانشگاه در مقطع كارشناسي فعاليت هاي پژوهشي خود را شروع كردم.

آيا پژوهش در تحصيلات شما تاثيري داشت؟

بله و باعث شد از همان ابتدا يك ديد جامع نسبت به فاصله قابل توجه دانشگاه و صنعت در كشور پيدا كنم. اينكه صرفا فرد يك سري تئوري در دانشگاه ياد بگيرد و سپس وارد بازار كار شود براي رويارويي با واقعيت هاي بازاركار كافي نيست.

شما به عنوان يك نخبه علمي ريشه مشكلات اقتصادي كشور را چه مي دانيد آيا فاصله قابل توجه دانشگاه و صنعت؟

فاصله دانشگاه و صنعت كه قطعا از مهم ترين دلايل است ولي به طور كلي سه چيز بيشتر به چشم مي خورد، ضعف شديد مديريت، نظارت و ساختار غير شفاف و معيوب اداري و زيرساختي است موضوعي كه ما بيشتر شاهد آن هستيم. شايد مديريت يك رشته تحصيلي باشد ولي مدير بودن يك مهارت است تا يك مدرك تحصيلي! حقيقت اين است كه تخصص و توانايي الزاما در مدرك تحصيلي و رشته تحصيلي نيست .

متاسفانه بعضي مديران ضعف هاي موجود را صرفا به تحريم ها ربط مي دهند در صورتي كه مديريت كارآمد مهم ترين اصل اساسي در سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي مي باشد. مديريت كارآمد در بحث منابع مالي يعني اينكه كاري كه مي شود با 1000 تومان انجام داد چرا با 10.000 تومان انجام داد و در بحث منابع انساني كاري را كه مي توان با يك نفر انجام داد چرا با 10 نفر انجام داد و در جايي كه لازم هست چرا يك نفر به اندازه 10 نفر زير فشار كار قرار بگيرد در صورتي كه آمار بيكاري بالا باشد. اين هنر و مهارت مديران ما است كه در شرايط پيچيده بتوانند از منابع مالي و انساني به صورت بهينه استفاده نمايند.

موفقيت در عرصه هاي مختلف حاصل پشتكار و تفكر بسيجي است/ برخي مديران ضعف هاي موجود را صرفا به تحريم ها ربط مي دهند/ نظرات نو و جديد به سرعت رد مي شود!

شما در يكي از پژوهش هاي اخير خود به موضوع اقتصاد مقاومتي پرداخته ايد در اين زمينه توضيح دهيد؟

بله اقتصاد مقاومتي به كاهش وابستگي ها و تاكيد روي مزيت هاي توليد داخل و تلاش براي خود اتكايي دارد، درواقع منظور از اقتصاد مقاومتي، يك اقتصاد فعال و پوياست نه يك اقتصاد منفعل و بسته چنانكه مقاومت براي دفع موانع پيشرفت و كوشش در مسير حركت و پيشرفت تعريف مي شود.

در اين نوع اقتصاد تلاش و تاكيد بر كاهش فقر در ابعاد مختلف خصوصا آموزشي است لازمه استقلال راي كشور در مقابل جنگ اقتصادي اتخاذ تدابيري براي بهره گيري از علم و فناوري بومي در كشور مي باشد، براين اساس نقش شبكه ملي اطلاعات بيش از پيش نمود پيدا خواهد كرد امروزه با توجه به آمارها و اطلاعات استاندارد جهاني ميزان دسترسي مردم به فناوري هاي روز از جمله فناوري اطلاعات، تا حدود زيادي درصد فقر يا ثروت ملتها را در ابعاد گوناگون نشان مي دهد. در بسياري از مناطق دنيا، فقرا دسترسي ناچيزي به فناوري هاي اطلاعاتي دارند كه تنها نيازهاي اوليه آنها را برطرف مي كند، براي برطرف كردن نيازهاي بيشتر، بايد طرح هايي تعبيه شود تا به وسيله آن ميزان دسترسي فقرا به امكانات اطلاعاتي و ارتباطاتي افزايش يابد.

هرچقدر اين دسترسي بيشتر شود، از ميزان فقر در ابعاد مختلف اقتصادي، آموزشي و فرهنگي كاسته مي شود و راه براي توسعه پايدار هموارتر مي شود. مثال هاي زيادي در ميان كشورهاي توسعه نيافته يا در حال توسعه وجود دارد كه در آنها سازمان هاي دولتي و غيردولتي طرح هايي را در اين زمينه در حال اجرا دارند.

طرح هاي توسعه دهنده دسترسي به فناوري اطلاعات و ارتباطات، ميزان مشاركت مردم در حوزه هاي عمومي و دولتي، بهره گيري از اطلاعات بازار محصولات كشاورزي و نيز دسترسي به منابع مختلف براي برآورده كردن نيازهاي اوليه آنها را افزايش مي دهد، توسعه مناطق محروم روستايي در سه دهه گذشته به عنوان يكي از اهداف ثابت در چشم اندازهاي كلان انقلاب اسلامي بوده و در اين راستا مراكز و نهادهاي مختلفي مشغول به خدمت هستند.

اما ايجاد نقشه راهبردي توسعه پايدار روستايي در ابعاد اقتصادي، فرهنگي و آموزشي بر مبناي فناوري هاي اطلاعاتي و ارتباطي با بهره گيري از تجربيات جهاني نياز به ايجاد ساختاري مستقل و مردم محور دارد كه با كمك مردم و براي مردم اين راهكارها را پياده سازي و مديريت كند.

شبكه ملي اطلاعات به عنوان يك زيرساخت دسترسي همگان به فناوري اطلاعات نقش كليدي ايفا مي نمايد از اين رو اهميت روز افزون آن نمايان تر مي گردد. ما در كتاب و مقالاتي كه هم در ايران و هم در خارج ايران به چاپ رسيد به تشريح كامل اين موضوع پرداخته ايم

در يكي ديگر از پژوهش هاي خود به موضوع توليد بهنگام به عنوان روشي نوين در مديريت و برنامه ريزي توليد پرداخته ايد كمي در اين زمينه توضيح دهيد؟

سيستم توليد بهنگام عبارت از سيستمي است كه مواد به موقع و به حد نياز خريداري و همزمان در فرآيند توليد، مصرف و به كالاي ساخته شده در طي روز تبديل شود و بلافاصله بسته بندي، بارگيري و براي مشتريان ارسال گردد.

اين سيستم از آنجائيكه موجب كاهش موجوديها مي¬شود از اشغال فضا و راكد ماندن سرمايه، جلوگيري مي كند و موجب افزايش بهره وري مي شود.

چنين سيستم بسيار دقيق ، مستلزم برنامه ريزي دقيق، هماهنگي موثر ، همكاري صميمانه بين كاركنان و مديران و تمركز بسيار جدي بر عرضه كنندگان داخلي مي باشد و هنگامي تحقق پيدا مي كند كه فرهنگ سازماني مطلوب و وجدان كاري واقعي و انضباط پذيري داوطلبانه و خود كنترلي در يك كار گروهي وجود داشته باشد.

اجراي موفقيت آميز اين سيستم نيازمند مشاركت تك تك افراد سازماني در آن، توليد محصولات با كيفيت بالا، تحويل به موقع محصولات به مشتريان، برنامه ريزي دقيق و فرهنگ سازماني مطلوبست. به دليل كاهش فضاي مورد نياز، استفاده از چنين سيستمي به خصوص براي كشورهاي كم وسعت كه با كمبود فضا يا با شرايط اقتصادي خاص مواجه هستند مفيد است و باعث ايجاد ترويج كارگاه هاي توليدي كوچك گرديده و يك موتور محرك در جهت حركت به سمت برنامه ريزي و مديريت دقيق در بحث توليد مي گردد.

بنابراين اجراي موفق سيستم توليد بهنگام در ايران نيازمند از ميان برداشتن موانع و مشكلات بر سر راه توليد ملي مي باشد كه اين امر محتاج برنامه ريزي بلندمدت و آينده نگري مديران و مسئولان كشوري است و نظريه اقتصاد مقاومتي كامل ترين و كارآمد ترين نظريه در اين زمينه مي باشد.

فعاليت هاي پژوهشي شما منجر به انتخاب شما به عنوان جوان نمونه در دو سال پياپي شد . رمز موفقيت خود را در چه ميدانيد؟
در درجه اول لطف خداوند و حمايت خانواده، و سپس كار و تلاش جدي

در بحث پژوهش چه پيشنهادي در جهت رشد فعاليت هاي پژوهشي و دانش محور داريد؟

امروز ما با توجه به محدوديت هاي منابع دولتي نيازمند توسعه موضوع نو پاي خيرين پژوهش هستيم. من بارها طي مكاتبات مختلف با رؤساي جمهور و نمايندگان مجلس اين موضوع رو مطرح كردم و اقداماتي نيز انجام شده است اما تحقق كامل آن نياز به عزم ملي دارد.

دولت و مجلس بايد بستر را براي حضور بيشتر خيرين در اين عرصه مهيا كنند و خيرين بايد به اين موضوع توجه كنند كه پيشرفت علمي و فناوري كشور از اوجب واجبات است.

در شرايط فعلي همانطور كه ساخت يك مدرسه توسط خيرين يك كار پسنديده است ساخت پژوهشكده ها و مراكز پژوهشي و دانش بنيان پسنديده تر به نظر مي رسد.

موضوع ديگر اين است كه نظرات نو و جديد به سرعت رد مي شود و كاري كه در آن نظري نو يا خلاف مشهور است پذيرفته نمي شود يا با مشكلات زيادي مواجه مي شود واحيانا به كم رنگ كردن مطالب توصيه مي شود، اين روند خوبي نيست چون اگر نظرات نو و جديد و خلاف مشهور را نتوانيم منتشر كنيم، خلاقيت و نوآوري از بين مي رود و ما هميشه مقلد گذشتگان باقي خواهيم ماند در حالي كه علم بايد پويايي داشته باشد و لازمه پويايي انتشار نظرات نو است كه باعث ايجاد انگيزه در پژوهشگر براي تحقيق و مطالعه مي شود.

شما به عنوان پژوهشگر بسيجي، جايگاه بسيج را در امر پژوهش چگونه ارزيابي مي كنيد?

قطعا تفكر و روحيه بسيجي كه آميخته با كار و تلاش و از خودگذشتي است نقش بسزايي در پيشبرد برنامه ها دارد بسيج به عنوان عقبه مردمي همه نهادهاي نظام در همه عمليات ها قادر به ايفاي نقش است، موفقيت هاي ما در عرصه هسته اي و نظامي حاصل از همين تفكر و روحيه است و بايد اين روحيه تلاشگر و آميخته با دانش بومي و با نگاهي جهاني در تمام ساختار هاي اقتصادي، توليدي، خدماتي و.. در جهت رشد و بالندگي كشور حاكم شود.

به عنوان يك پژوهشگر جهرمي كه سوابق علمي فراواني در سطوح مختلف داريد چه پيشنهادي براي رشد اقتصادي شهرستان جهرم داريد؟

به نظر من هر شهري از جمله جهرم بايد ابتدا پتانسيل هاي موجود در آن را شناسايي و سپس براي استفاده از آنها برنامه ريزي راهبردي انجام داد. مثلا اگر شهري مثل جهرم توليد كننده و صادر كننده خرما و مركبات است بايد نقش درآمد حاصل از فروش و صادرات اين محصولات در رشد و توسعه شهري پر رنگ تر باشد و اگر كم رنگ است بايد تجار و بازرگانان به اين امر ترغيب شوند و به ميدان بيايند و با راه اندازي كارگاه ها و كارخانه ها در ايجاد اشتغال به دولت كمك كنند. امروز الحمد الله با راه اندازي گمرك جهرم كه واقعا يك نگاه استراتژيك و رو به جلو بود زمينه هاي خوبي براي صادرات محصولات خصوصا محصولات و خدمات دانش بنيان ايجاد شده است كه بايد از اين فرصت در جهت ايجاد اشتغال استفاده كرد.

موضوع ديگر مراكز درماني در حال ساخت شهرستان جهرم است، امروز چندين مركز درماني در جهرم در حال ساخت است و پيش از اين حجم زيادي از مراجعات به مراكز درماني جهرم از شهرهاي اطراف بوده است قطعا با افتتاح و آغاز به كار اين مراكز مسئله توريسم درماني(گردشگري پزشكي) و خدمات مرتبط مي تواند فرصت هاي خوب اقتصادي براي شهرستان ايجاد كند و با راه اندازي مجدد فرودگاه جهرم حلقه هاي زيرساختي هم براي صادرات و هم براي توريسم درماني كامل شد.

صحبت پاياني؟
رهبر معظم انقلاب بارها در فرمايشاتشان كليد حل مشكلات كشور در دست جوانان مي دانند و لازم است مسئولين به جوانان ميدان بدهند جوانان انقلابي با تفكر و روحيه بسيجي است در يك مجاهدت خاموش قادر به فتح قله هاي موفقيت هستند، چيزي كه در آخر لازم مي دانم يادآوري كنم اين است كه بايد بخشنامه ها، قوانين ،بروكراسي، و ساختارهاي معيوب اصلاح يا حذف شود.

اگر قرار است حركت جدي انجام شود بايستي از مشاوران فرا رشته اي در حل مشكلات استفاده كرد در بسياري از مواقع ما شاهد وجود مشكل در محتوا، روند و ساختار هستيم تا فردي كه مسوليتي را پذيرفته است. ما نبايد به دنبال مقصر باشيم بلكه با همفكري به دنبال راهكارهاي مناسب و اصلاح ساختارهاي معيوب، بومي سازي دانش، صنعت و فرهنگسازي را سرلوحه كار خود قرار دهيم.

امروز نياز به اقتصاد دانش بنيان امري اجتناب ناپذير است و لازمه تحقق اقتصاد مقاومتي مي باشد دانشگاه ها بايد منابع آموزشي را كارآمد و تمركز جدي بر كار هاي عملي و افزايش مهارت هاي شغلي دانشجويان داشته باشند و دولت و مجلس بايد با اصلاح قوانين و ساختارهاي معيوب و با تكيه بر سياست هاي اقتصاد مقاومتي از تمامي توانمندي هاي فارغ التحصيلان با ايجاد اشتغال پايدار در جهت پيشبرد اهداف كشور گامي اساسي بردارند. در پايان ضمن تشكر از شما كه اين وقت را در اختيار بنده قرار دادين؛براي شما و تمامي مردم كشورم آرزوي تندرستي و موفقيت روز افزون دارم .

قزوين

دستگاه پيش تقويت كننده ويژه پژوهشگاه ""چشمه نور"" را اختراع كردم/ بسيج علمي در آينده بخش بزرگي از بحث علمي كشور را به دست مي گيرد

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوين؛ هفته بسيج يادآور نام و ياد شهدايي همچون باكري، همت و كاظمي است كه با روحيه بسيجي خود حماسه ها خلق كردند و با نثار جان خويش براي ايران اسلامي عزت و آبرو خريدند.

امروز نيز جوانان اين مرزوبوم با تاسي بر روحيه بسيجي شهدا، پاي بر جاي پاي آنها گذاشته و با درخشش در عرصه هاي مختلف علمي رهرو راه آنها بوده و نام ايران را پرآوازه تر از هر زمان ديگر در جهان طنين انداز كرده اند.محمد افشار يكي از نخبگان جوان علمي و پژوهشگر حوزه فيزيك كاربردي مهندس هسته اي است و عنوان پژوهشگر برتر جشنواره جهادگران علم و فناوري در تهران و طرح برتر نخستين جشنواره دانشجويي كشور كه در استان البرز برگزار شد را در كارنامه افتخارات خود دارد. او همچنين در كنگره بين المللي سرطان خون كودكان در بيمارستان محك به عنوان بهترين مقاله در حوزه درمان سرطان حائز رتبه اول شده است.

او كه اكنون به عنوان مسئول مركز هدايت و حمايت از تحقيقات فيزيك كاربردي سازمان بسيج علمي مشغول فعاليت است در گفت وگو با خبرنگار صبح قزوين مي گويد: عمده حوزه فعاليت ما در بحث تجهيزات مهندسي هسته اي است كه يكي از اين تجهيزات، سيستم پردازش سيگنال سامانه هاي ايكس ري تصويربرداري است كه به طور مثال شناسايي و دستگيري شهرام جزايري توسط آن دستگاه ايكس ري انجام شد.

وي مي افزايد: همچنين در حوزه پردازش سيگنال اين سيستم ها فعاليت مي كنيم بدين شكل كه مولد اشعه ايكس بالا قرار گرفته و به خودرو تابيده مي شود و آن سوي خودرو به سيگنال الكتريكي تبديل مي شود كه با انجام يك سري فعاليت و به تصوير كشيدن آن، محتويات داخل خودرو مشخص شده و نمايش داده مي شود.

اين نخبه علمي عنوان مي كند: يكي ديگر از فعاليت هاي ما بحث دزسنجي و آشكار سازي مواد راديو اكتيو موجود در محيط است؛ براي اين كار دستگاه هاي ساختيم كه مي تواند محيط را كاملا اسكن كرده و ميزان دز آلودگي محيط را با دقت و سرعت بالا به صورت آنلاين نمايش دهد.

وي با اشاره به اهميت تجاري سازي ايده ها و ابداعات بيان مي كند: هرگز كار بيهوده انجام نمي دهيم و رويكرد ما اينگونه است كه پيش از انعقاد قرارداد فعاليتي را شروع نمي كنيم؛ اين در حالي است كه سالانه چند هزار اختراع توسط سازمان ثبت اختراع به ثبت مي رسد كه فقط تعداد كمي از آن به ثروت تبديل مي شود.

افشار كه تاكنون چندين اختراع خود را به ثبت رسانده است؛ مي گويد: بيشتر به اختراعاتي كه قابليت تجاري شدن و تبديل به ثروت دارند، اعتقاد دارم چرا كه بعضا مشاهده مي شود فردي با داشتن اختراعات فراوان همچنان بيكار است.

وي با اشاره به فعاليت هاي پژوهشي در دست اجرا عنوان مي كند: يكي از حوزه هاي فعاليت ما بحث پروتون تراپي و درمان سرطان به كمك پرتو پروتون است كه يك جايگزين بسيار موثر براي پرتودرماني با اشعه ايكس است.

اين كارآفرين بسيجي اضافه مي كند: در فرآيند درمان سرطان با اشعه ايكس بافت سالم نيز در معرض اشعه قرار مي گيرد؛ اما در پروتون تراپي با هدف گيري دقيق و كاهش تابش اشعه به بافت سالم، فقط تومور و بافت سرطاني مورد هدف و تابش اشعه قرار مي گيرد.

به گفته افشار بحث احساس نياز جامعه به برخي محصولات، عامل اصلي شكل گيري اختراعات و ابداعات و ورود او به عرصه علمي بوده است؛ لذا با شناسايي نيازها و در نظرگرفتن ميزان امكان سنجي ساخت، در نهايت محصولي با كيفيتي بهتر از نمونه خارجي توليد و به ثبت اختراع مي رسانيم و به بازار عرضه مي كنيم.

وي عنوان مي كند: اولين ابداعم دستگاه پيش تقويت كننده حساس به بار در سال 93 براي پژوهشگاه دانش هاي بنيادي چشمه نور است. اين دستگاه در واقع واسطي بود كه سيگنال را بدون
آنكه تضعيف كند از آشكارساز دريافت و پردازش كرده و به سيستم ديجيتال منتقل مي كرد.

اين مخترع قزويني با اشاره به ضرورت حمايت مسئولان از نخبگان جوان بيان مي كند: متاسفانه حس مسئوليت در برخي مسئولان استاني وجود ندارد؛ به عبارتي مسئولان، مسئول نيستند و به ظرفيت هاي استان اشراف كاملي ندارند لذا تا زمانيكه مسئولان اهل فن و متخصص نباشند نمي توان انتظار انجام اقدام مناسب و سازنده اي از سوي آنها بود.

وي با اشاره به دليل عضويت در سازمان بسيج مي گويد: باور به روحيه انقلابي و جهادي كه در بسيجي واقعي وجود دارد و اعتقاد راسخ به اينكه فقط با تفكر قوي جهادي مي توان گره از مشكلات جامعه گشود، باعث شد كه وارد اين عرصه بزرگ شوم.

پژوهشگر فيزيكي كاربردي اضافه كرد: پس از ورود به دانشگاه و مشاهده ظرفيت هاي عظيم در سازمان بسيج علمي، بيشتر متوجه توانمندي اين نهاد شدم.

وي سازمان بسيج علمي را يك ظرفيت بالقوه و بالفعل دانسته و عنوان مي كند: اين سازمان از ايده ها و طرح هايي كه نمونه داخلي آن وجود ندارد بلاعوض تا مبلغ 100 ميليون تومان حمايت مي كند و به عقيده من بسيج علمي تنها سازماني است كه بدون شعار در جهت توانمندسازي مبتكرين و نخبگان فعاليت مي كند.

افشار تصريح مي كند: تصور من اين است كه بسيج علمي تا چند سال آينده بخش بزرگي از بحث علمي كشور را به دست مي گيرد؛ زيرا بسيج علمي فعاليت گسترده اي در همه حوزه ها دارد و با تشكيل كارگروه هاي مختلف در سازمان بسيج علمي كشور در حوزه هاي فناوري هاي تك، فناوري كوانتوم، پلاسما، آبتيك، ليزر و هسته اي، اميدواريم طي چند سال آينده همه اين فعاليت ها را تحت پوشش قرار دهيم.

وي در ادامه با اشاره به ظرفيت هاي استان مي گويد: استان قزوين داراي 4 شهر صنعتي بزرگ است؛ اما متاسفانه به دليل بي تدبيري دولت تدبير و اميد به شهر صنعتي سوله ها تبديل شده است.

نخبه قزويني مي گويد: همچنين استان قزوين در بحث كشاورزي و حوزه اتمي و ساير حوزه ها داراي ظرفيت هاي منحصر به فردي است؛ اما تا زمانيكه مسئول دلسوز وجود نداشته باشد نمي توان از ظرفيت ها به شكل شايسته اي بهره مند شد.

وي با تاكيد براينكه بي تدبيري ها موجب عدم توجه كافي به ظرفيت هاي داخلي مي شود؛ بيان مي كند: سرمايه هاي كشور همين جوانان و افراد پژوهشگر و نخبگان و مبتكران هستند كه با تكيه به توانايي آنها مي توان به نتايج سازنده اي در بخش هاي مختلف دست يافت.

اين پژوهشگر فيزيك كاربردي بر اين باور است كه براي ارتقاي سطح علمي دانشگاه ها بايد فعاليت ها را سازماندهي و هدفمند كرد به عبارتي بايد نيازهاي كشور را در همه علوم نظير علوم مهندسي و انساني شناسايي و با رايزني با دانشگاه ها، افراد در مسير برنامه هاي هدفمند شده حركت كنند تا پايان نامه هاي دانشجويان به ويژه در مقطع فوق ليسانس و دكترا بتواند مشكلي از نياز جامعه را مرتفع كند.

وي با اشاره به اهميت اقتصادي ابداعات و اختراعات بيان مي كند: بر اساس جمله ""العلمُ سلطان"" اگر علم داشته باشيم بدون شك در همه حوزه ها موفق خواهيم بود و هر اندازه به پروژه هاي هايتك و نوآور بها داده شود به همان ميزان نيز در ساير ابعاد كشور به رشد و بالندگي دست خواهيم يافت.

افشار با اشاره به فرمايش امام راحل در مورد بسيج كه ""افتخارم اين است كه بسيجي ام؛ مي گويد: بسيج ثمره شجره طيبه است و بسيجي واقعي افرادي همچون شهيد باكري و همت هستند كه با داشتن روحيه انقلابي كارهاي بزرگي انجام دادند.

وي ادامه مي دهد: كشورهاي غربي و دشمنان همواره در حال تزريق اين تصور در بين ايرانيان هستند كه شما نمي توانيد اما با نهادينه شدن تفكر بسيجي واقعي و روحيه جهادي هيچ كار نشدي در كشور وجود نخواهد داشت.

به گفته اين نخبه علمي، نااميدي هرگز در يك بسيجي رسوخ نمي كند و يك بسيجي واقعي تحت تاثير رسانه هاي معاند قرار نمي گيرد؛ چراكه به ايمانش ايمان دارد و هيچ وقت هيچ عاملي باعث نمي شود كه از مسيري كه بدان اعتقاد دارد، منحرف شود.

وي مي افزايد: بسيجي واقعي اهل مطالعه، تدبير و بصيرت بوده، دشمن شناس و اهل تحليل مباحث روز و قادر به درك سرّ سخنان است، بسيجيان واقعي همچون شهيدان باكري، همت و كاظمي به اين ابزار مجهز هستند.

وي مي گويد: براي تاثيرگذاري بيشتر بسيج با توجه به فرمايش مقام معظم رهبري، بايد نقشه راهي ترسيم كرد تا متناسب با يك سند مدون و هدفمند به عشق نظام و كشور در مسير رشد و توسعه كشور قدم برداشت.

كردستان

گفتگو با نخبه ي بسيجي كه موفق به تاليف و ترجمه بيش از 19 كتاب شده است

به گزارش كُردتودي، همزمان با فرارسيدن روز بسيج مستضعفين گفتگويي داريم با يكي از نخبگان بسيجي كه توانسته است با كسب موفقيت هاي متعدد در عرصه هاي علمي پرچم پرافتخار ايران اسلامي را بر فراز قله هاي علم و دانش به احتزاز درآورد.

محمد خالديان رييس اسبق دانشگاه پيام نور شهرستان قروه نخبه اي بسيجي است كه موفقيت هاي پي در پي وي در زمينه هاي علمي در سرتاسر كشور رقم زده است، وي در گفتگو با خبرنگار ما بيشتر از خود سخن خواهد گفت؛لطفا بيوگرافي خودتان را بفرماييد؟

بنده محمد خالديان هستم متولد نخستين روز از مهرماه سال 1360 در روستاي تازه آباد سراب قحط از توابع شهرستان قروه.

آقاي خالديان لطفا از موفقيت هاي علمي كه كسب نموده ايد بيشتر برايمان توضيح دهيد؟

بنده در طول سال هايي كه فعاليت علمي داشته ام موفق به تاليف و ترجمه بيش از 19 كتاب ؛ تاليف دو كتاب به زبان انگليسي، چاپ دو كتاب در كشور آلمان؛ چاپ يك كتاب در كشور آمريكا و چاپ 24 مقاله علمي و پژوهشي در مجلات و فصلنامه هاي معتبر داخلي و خارجي شده ام.

وي در ادامه گفت: بيش از 8 مقاله ISI در زمينه هاي اعتياد، معنويت درماني، شناخت درماني، مهارتهاي زندگي و همچنين 24 مقاله ISC در زمينه هاي افسردگي، خلاقيت، اضطراب، معنا درماني، رفتار درماني نيز از بنده به چاپ رسيده است.

وي تصريح كرد: 34 مقاله بين المللي در مجلات علمي معتبر بين المللي در زمينه هاي شخصيت سازگاري و مباحث روانشناسي نيز از بنده به چاپ رسيد است.گويا شما به عنوان پژوهشگر برتر نيز انتخاب شده ايد لطفا در اين خصوص توضيح بفرماييد؟

بله بنده براي چندين و چند سال به عنوان پژوهشگر برتر استان انتخاب شدم كه تعداد انتخاب به حدي در اين عنوان غرور آفرين از حد ميگذرد كه كميته پژوهشگر برتر علمي و دانشگاهي، تصميم به اعطاي اين مقام به بنده بصورت يكسال در ميان ميگيرند.

وي با بيان اينكه بيشترين امتياز در كميته انتخاب پژوهشگر برتر را از آن خود ساخته افزود: اخيرا نيز موفق به چاپ كتاب حقوق بين الملل محيط زيست، خلاها و راهكارها در كشور آمريكا شده ام.گفتني است هم اكنون محمد خالديان به عنوان عضو هيات علمي دانشگاه پيام نور استان كردستان در شهر سنندج فعاليت دارد.

چهارمحال و بختياري

توليد دستگاه فيلتراسيون مواد معلق مزارع پرورش ماهي توسط مخترع بسيجي چهارمحال و بختياري
به گزارش جهانبين نيوز، ميثم حق شناس جوان نخبه و مخترع شهركردي متولد سال 1369 فارق التحصيل مقطع كارشناسي در رشته مهندسي كشاورزي گرايش آب از دانشگاه شهركرد و فارق التحصيل مقطع كارشناسي ارشد در رشته آبياري زهكشي از دانشگاه دولتي ملي اراك مي باشد.اين بسيجي نخبه و مخترع موفق شده است براي اولين بار در كشور دستگاه فيلتراسيون مواد معلق مزارع پرورش ماهي را توليد كند.

وي در رابطه با معرفي و عملكرد اختراع خود بيان داشت: دستگاه فيلتراسيون مواد معلق مزارع پرورش ماهي جهت كاهش در صد مواد آلاينده مزارع پرورش ماهي به منظور افزايش راندمان وجلوگيري از تلفات ماهي در استخر هاي پرورش ماهي به كار ميرود.اين جوان نخبه در مورد نحوه عملكرد محصول خود گفت: دستگاه به صورت چرخشي كار مي كند به نحوي كه آب مزارع پرورش ماهي از دستگاه عبور كرده و اين دستگاه با دارار بودن فيلترهاي توري استيل و همچنين سيستم بك واش مواد زائد آب را جدا و آب تسويه شده را از خود عبور ميدهد همچنين اين دستگاه قابليت كاركرد فول اتوماتيك و دستي را داراست كه با دارابودن سنسورهاي حساس در مواقع قطع برق يا سيلابي شدن رودخانه با علائم هشدار دهنده باعث تغيير در سرعت حركت دستگاه ميشود.حق شناس با اشاره به قيمت بالاي نمونه خارجي اين محصول گفت : دستگاه توليدي ما از لحاظ قيميتي نسبت به نمونه خارجي يك دوم قيمت تمام شده مي باشد و استفاده از آن باعث جلوگيري خروج ارز و زخاير مالي از كشور مي شود.

اين بسيجي نخبه در مورد ايده كار و نهايي كردن ايده خود گفت: در زمان دانشجويي ايده توليد دو دستگاه به ذهنم رسيد كه اولين اختراع بنده در زمان تحصيل در مقطع كارشناسي دستگاه آبياري اتوماتيك گلخانه بود كه با همكاري دانشجويان دانشگاه شهركرد اين ايده را ثبت اختراع كرديم و مورد بهره برداري قرار گرفته است و اختراع دوم بنده دستگاه فيلتراسيون مواد معلق مزارع پرورش ماهي بود كه در دوران تحصيلات تكميلي اين ايده به ذهنم رسيد و مرتبط با تز پايان نامه كارشناسي ارشدم نيز بود.

اين مخترع جوان در ادامه بيان داشت: ايده توليد اين دستگاه پس از ورودم به خدمت مقدس سربازي به سمت نتيجه دادن و نهايي شدن نزديك شد پس از اينكه به صورت سرباز امريه وارد واحد بسيج علمي پژوهشي سپاه قمر بني هاشم (ع) چهارمحال و بختياري شدم و با حمايتي كه از طرف كارشناسان و مشاوران مجرب بسيج علمي پژوهشي شدم ايده خود را به سمت عملياتي كردن نزديك كردم و با تسهيلاتي كه از طرف بسيج علمي پژوهشي گرفتم موفق شدم طرح اوليه و پايلوت محصول خود را توليد كنم.

اين مخترع جوان و انقلابي گفت: همزمان با ورود به بسيج علمي پژوهشي وارد مركز رشد علمي پژوهشي استان نيز شدم و در آنجا ايده اوليه و پايلوت را پرورش دادم و با گرفتن مشاوره و تسهيلات مجددا پس از گذراندن دوره خدمت مقدس سربازي در زمينه صنعتي كردن اين اختراع بودم و در نهايت طرح را به مرحله كاربردي و صنعتي رسانديم و در مرحله اول دستگاه به صورت آزمايشي در مزارع پرورش ماهي مورد استفاده قرار گرفت و ايرادات آن برطرف شد و در حال حاضر دستگاه در مرحله توليد انبوه مي باشد.
حق شناس با توجه به حمايت بسيج علمي پژوهشي و مركز رشد استان در نهايي كردن اين اختراع و عملياتي كردن آن گفت: در مراحل كار و اجرايي كردن ايده مركز علمي پژوهشي بسيج و مركز رشد كمك فراواني هم در زمينه كارشناسي و هم تتسهيلات فراهم كردند و كلا همه جوانان و افرادي كه داراي ايده و طرحي باشند به اين مراكز مراجعه كنند و بدون شك در اين مراكز مورد حمايت و پشتيباني قرار مي گيرند .

اين جوان مخترع رمز موفقت خود را كار تيمي مي داند و اعتقاد دارد: براي به نتيجه رساندن طرح و ايده حتما بايد كار به صورت تيمي و كارشناسي انجام شود كما اينكه دوستاني در مراكز رشد و علمي پژوهشي داراي ايده اي قوي وارد مي شدند ولي به خاطر كار انفرادي متاسفانه با شكست مواجه مي شدند.

حق شناس همچنين با توجه به اهميت لزوم بازاريابي و سنجيدن نياز بازار در هر زمينه اي گفت: يكي از مهمترين بخش هاي توليد، بازاريابي براي فروش و عرضه محصول مي باشد و اول بايد در زمينه ايده اي كه در نظر داريم مشكلات را بسنجيم و با نگاه دقيق به بازار عرضه و تقاضا وارد شويم.

اين مخترع بسيجي در پايان حمايت مسئولان استاني از ايده و اختراع خود را مثبت دانست و گفت: خوشبختانه مسئولين استاني و مسئولين پارك علم و فن آوري استان حمايت خوبي در اين زمينه براي تجاري كردن اين محصول از من دارند و با برگزاري نمايشگاه ها و همايش ها اين توليد را معرفي مي كنند.

زنجان

وقتي تكنولوژي نانو به كمك كشاورزي مي آيد/ نخبه بسيجي زنجاني توانست محصولش را به مرحله تجاري سازي برساند

به گزارش موج رسا; نيما نصيري 26 ساله از بسيجيان نخبه استان زنجان بوده كه در رشته مهندسي آب و خاك در مقطع كارشناسي فارغ التحصيل شده است.

وي از سال 90 عضو بسيج علمي و پژوهشي استان زنجان بوده و توانسته كار ماندگاري را در عرصه علمي انجام دهد.

نصيري با كمك بسيج علمي پژوهشي طرحي را در حوزه ساخت دستگاه نانو و توليد نانو مواد در حوزه كودها ارائه داد و با پشتيباني هايي كه از طرف بسيج انجام شد توانست اين دستگاه را به مرحله ساخت برساند.

اين نخبه زنجاني در گفت وگو با خبرنگار موج رسا با اشاره به اقداماتي كه در اين خصوص انجام داده است، اظهار كرد: نمونه هايي كه ما براي بحث آزمايشگاه بود را در خارج از زنجان انجام داده و توانستيم گواهينامه هاي مرتبط اين كار را دريافت كنيم.

وي بيان كرد: با استقبالي از اين كار در استفاده از نانو كودها انجام شد، ما توانستيم اين محصول را تجاري سازي كنيم.

نصيري با بيان اينكه در زمينه كشاورزي نيازي اساسي به كود داريم، خاطرنشان كرد: در حالت سنتي ما مقدار زيادي از كودها يا مواد ريزمغزي كه براي رشد گياهان لازم است را به خاك اضافه مي كرديم كه اين باعث تخزيب بافت خاك شده و در نتيجه هزينه زيادي را هم به كشاورزان تحميل مي كرد.

وي با اشاره به اينكه ما با استفاده از تكنولوژي نانو ميزان موادي را كه براي گياه استفاده مي شد را به صورت بهينه درآورديم، عنوان كرد: ما با استفاده از تكنولوژي نانو توانستيم اين مواد را به كمترين ميزان خودش در حالت مصرف برسانيم كه هيچ آلودگي را براي گياهان و تخريب را براي خاك نداشته باشد.

اين نخبه بسيجي با بيان اينكه اين روش براي كشاورزان نيز مقرون به صرفه است، گفت: از طرفي اين روش يك تكنولوژي خاص با استفاده از فناوري هاي نوين براي كشاورزي است.

وي با بيان اينكه در بحث معرفي اين محصول با راگانهاي مختلفي مذاكره داشتيم، ابراز كرد: ما توانستيم در كلاسهاي ترويج سازمان جهاد كشاورزي اين محصول را معرفي كنيم و با استفاده از گواهينامه هايي كه اخذ كرده بوديم در نمايشگاه هاي مختلف سطح استان و كشور اين محصول را معرفي كرده ايم.

نصيري با اشاره به اينكه به دنبال توسعه اقدامات خود هستيم، افزود: به دنبال اين هستيم تا در زمينه هاي ديگر تكنولوژي نانو بتوانيم كارهاي ماندگاري انجام دهيم.

وي با بيان اينكه از مسئولان اجرايي نيز درخواست حمايت داريم، خاطرنشان كرد: زمينه هاي خوبي براي رشد جوانان در بسيج ايجاد شده و اميدواريم همه مسئولان با توجه به اين مسائل در راستاي پيشرفت جوانان قدمهاي خوبي بردارند.

اين نخبه بسيجي با تاكيد بر اينكه جوانان بسيجي پشتكار بسيار بالايي دارند، تصريح كرد: اين خلوص نيت و اعتقاداتي كه در بسيح وجود دارد سبب شده اقدامات ماندگاري انجام دهند و توصيه اي كه بنده به تمام بسيجيان دارم اين است كه از مشكلات پيش رو نترسيده و با قدرت رو به جلو حركت كنند.

وي با بيان اينكه به سرانجام رساندن يك كار بسيار شيرين است، گفت: بسيجيان با با واژه ما مي توانيم تا به امروز در عرصه هاي مختلف موفقيت هاي چشمگيري داشتند.

كرمانشاه

شكستن انحصار جهاني يك محصول در اوج تحريم ها /عدم حمايت دولت از ايده اي كه جزو 20 طرح ملي است

به گزارش شبكه اطلاع رساني مرصاد، احسان كرمي نخبه جوان كرمانشاهي است كه متولد 65 و فارغ التحصيل شيمي تجزيه از دانشگاه رازي كرمانشاه است؛ اين جوان نخبه بسيجي شركت دانش بنيان هايا شيمي رازي را به همراه تيمي از نخبگان استان پيش مي برد كه با طراحي فرموالسيون و توليد موم قالب گيري در حوزه تخصصي توليد مواد پيشرفته شيميايي و پليمري فعاليت دارد.

آنها موفق شده اند براي نخستين بار در كشور نانوكامپوزيت هاي پيشرفته را اختراع و توليد كنند كه پيش از اين در ايران توليد نمي شد و تنها در انحصار چند كشور خاص بوده است.

احسان كرمي در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: ما در زمينه ساخت نانوكامپوزيت هاي پيشرفته كار مي كنيم كه در ايران توليد نمي شود؛ موم ريخته گري يا قالب گيري براي اولين بار در ايران و حتي خاورميانه توليد مي شود.

وي ايده كار را از صنايع ريخته گري فراگرفته چون در آنجا تجربه كار داشته است؛ مي گويد چون اين ماده در ساخت قطعات اسلحه استفاده مي شود تنها در پنج كشور توليد مي شود و اين كشورها نيز ماده مذكور را نمي فروشند و حالا با اين اختراع ايران هم به جمع اين پنج كشور افزوده شده است.

اين نخبه بسيجي گفت: اگر به روش مهندسي معكوس اين محصول توليد مي شد قيمت تمام شده آن بسيار بيشتر از نمونه خارجي بود و در نتيجه با استفاده از پليمرهاي داخلي اين محصول توليد شد و قيمت آن هم به نصف مشابه خارجي مي رسد و تمام اين ماده توليد داخل است.

وي در مورد اهميت اين اختراع تصريح كرد: چون اين محصول در داخل توليد نمي شود صنايع داخلي هم به دليل اينكه معمولا از نوع دسته دوم ان استفاده مي كنند با مشكلاتي مواجه هستند و قطعات دقيقي نمي توانند بسازنند، اما با اين ماده تمام مشكلات حل مي شود چون تمام فاكتورهاي نمونه خارجي را دارد.

كرمي افزود: اين ادعا نيست و تمام تست هاي آزمايشگاهي را پشت سر گذاشته ايم و حتي صنايع ريخته گري هم آنرا تاييد كرده اند.

حمايتي از دولت نديديم /وعده هاي وعيد مسئولان

از اين مخترع بسيجي در مورد حمايت هاي دولت پرسيديم كه در پاسخ گفت: شركت ما يك شركت دانش بنيان است، اما آنگونه كه مي گويند از شركت هاي دانش بنيان حمايت نمي كنند، تنها پارك علم و فناوري كرمانشاه كه ما عضو آن هستيم حمايت هايي از ما كرده است.

وي بيان داشت: ما به شدت نيازمند فضاي كارگاهي بوديم و براي ما اين موضوع بسيار حائز اهميت بود و بسيج سازندگي آنرا در اختيار ما گذاشت و اين كمك بزرگي براي ما بود؛ تمام دستگاه ها را هم خودمان توليد كرديم.

ا

طرحي كه جزو 20 طرح ملي است

كرمي به عناوين كسب شده در جشنواره هاي مختلف هم اشاره اي داشت و تصريح كرد: اين محصول را به عنوان حق اختراع ثبت كرده ايم و جزو 20 طرح برگزيده ملي انتخاب شده است كه رييس جمهور، وزير كشور، نمايندگان مجلس و... از آن بازديد داشته اند و تنها وعده اي داده اند و رفته اند و همه در حد حرف بوده و عملا چيزي نديده ايم.

به گفته وي، اختراع برتر جشنواره ملي رويش، طرح برتر رشته صنايع اجلاس بين المللي فناوري و انرژي سبز، طرح برگزيده فستيوال ملي نواوري صنايع شيميايي و پليمري، فناوري منتخب ملي نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش، فناوري و فن بازار و كارافرين برتر اقتصاد مقاومتي سازمان بسيج سازندگي از جمل دستاوردهاي اين طرح بوده است.

كرمي در مورد تاثيرات روحيه جهادي و بسيجي خود و همكارانش در پيشبرد امور هم گفت: ما معتقديم هركسي هر قدمي در راه خودكفايي و خروج از وابستگي كشور بردارد بسيجي است و اگر روحيه بسيج تيم همكار نبود اين كار شدني نبود با توجه به تمام موانع و مشكلات و سختي هاي پيش روي دانشگاهيان براي ارتباط با صنعت و وارد شدن به اين فضا و سيستم بايد جهادي كار كند تا كشور را از وابستگي نجات دهد.

وقتي منافع ملي بر منافع فردي ارجحيت مي يابد

از اين نخبه و مخترع جوان پرسيديم كه چرا اين اختراعش را در خارج از كشور ثبت نكرده كه پاسخ داد: با اولين مشاوري كه خودش هم از اهل فن بود در مورد اختراعمان صحبت كرديم پيشنهاد داد كه اين كار را در ايران انجام ندهيم و در كشور ديگري غير از ايران آنرا ثبت كنيم چون تنها حق اختراع حتي بدون توليد محصول عوايد مالي فراواني را براي مخترع در بردارد، اما بسيار مسائل هست كه آدم وطنش را ترجيح مي دهد.

وي افزود: من معتقدم كه چون ما تمام دانش و هرچه آموخته ايم در اين مملكت و آب و خاك بوده بايد بازخورد و منفعتي هم براي مردم كشورمان داشته باشد و وقتي مشكلي در كشور وجود دارد خيلي براي ما سنگين است كه ايده را ببريم در جاهاي ديگر انجام دهيم.

كرمي در پايان يك قدرداني هم از همكارانش داشت و گفت: تيم ما متشكل از نخبگان دانشگاهي بود از جمله دكتر روشني استاد شيمي دانشگاه رازي، خانم دكتر عظيمي عضو هيئت علمي دانشگاه رازي، آقايان محجوب و نصيري و خانم ها صيدزاده و خان احمدي ما را در اين راه كمك كردند و انگيزه هاي خوبي به ما دادند؛ همچنين بسيج سازندگي هم حمايت هاي خوبي از ما داشت كه از همه آنها تشكر مي كنم.

در معرفي اين محصول مي توان گفت: در تمامي صنايع توليد انبوه قطعات فلزي داراي دقت ابعادي بالا، اشكال پيچيده، ظريف و صافي سطح يكنواخت از روش ريخته گري دقيق استفاده مي شود در صنايع ريخته گري دقيق از موم قالب گيري به عنوان مدل يا الگو استفاده مي شود.

موم قالب گيري يكي از مواد استراتژيك در صنعت كشور است و به دليل استفاده از اين محصول در ساخت قطعات دقيق و پيچيده كه اكثر اين قطعات مربوط به صنايع نظامي-دفاعي و ساخت جنگ افزار هستند واردات اين ماده به داخل كشور بسيار دشوار بوده و شركته اي توليدكننده اين ماده كه تنها در كشورهاي آمريكا، آلمان و انگليس مستقر هستند از فروش گريدهاي مناسب اين ماده به ايران امتناع مي كنند.

در نتيجه بيشتر شركت هاي ريخت هگري كشور از موم نامناسب استفاده مي كنند كه اكثراً متناسب با شرايط توليد و نوع قطعات توليدي آنها نيست اين امر باعث ايجاد مشكالت عديدهاي ازجمله ضايعات بسيار زياد، هدررفت نيروي انساني و سرمايه هاي شركت، كيفيت نامناسب، سلب اعتماد مشتريان، عدم توانايي در توليد بسياري از قطعات با پايداري ابعادي و پيچيدگي بالا و ناتواني در توليد قطعات لوكس و زينتي و...مي شود.

موم قالب گيري تاكنون در خاورميانه توليد نشده و به طور كلي در دنيا معموالا از تركيب چند نوع موم طبيعي ساخته مي شود، اما به دليل هزينهي بالاي واردات اين مواد به داخل كشور و همچنين قيمت بالاي آنها توليد آن به اين روش و با اين مواد اوليه به صرفه نيست و شركت دانش بنيان مذكور موفق شده با استفاده از پليمرهاي توليد شده در داخل كشور كه بسيار ارزانقيمت هستند فرموالسيوني طراحي كنند كه تمام فاكتورهاي موردنياز صنعت را پاسخ داده و بر اساس آناليز صورت گرفته توسط آزمايشگاه همكار استاندارد مركز پژوهش و توسعه فناوريهاي نفت در بعضي مؤلفه ها مثل درصد خاكستر، نقطه اشتعال و نفوذپذيري از نمونههاي خارجي نيز مطلوبتر است.

گلستان

با حمايت بسيج در مسابقات مختلف رباتيك كشور شركت كردم/ آرزوي پركردن خلاهاي كشور را دارم

به گزارش گلستان ما، مهران مراد زاده مخترع رباتيك شهرستان كلاله در گفتگويي اظهار كرد: از دوران كودكي با كاركردن با وسايل برقي مثل آرميچر، باتري و چرخ دنده ها و سرهم كردن آنها بر روي وسايل دور ريختي به ساخت ماشين هاي برقي مشغول شدم.

وي افزود: از جمله اختراعاتم با تفاسير ياد شده، ماشين برقي كنترلي بود كه توانستم رتبه اول شهرستان كلاله و رتبه چهارم استاني را كسب كند.

مخترع شهرستان كلاله گفت: شركت در مسابقات استاني و شهرستاني باعث رغبتم براي ساخت ربات جنگنده شد و با حمايت هاي فكري و مالي فرمانده بسيج شهر فراغي ربات جنگنده نازعات را اختراع كردم و در مسابقات كشوري ربات هاي جنگنده در مشهد، با حضور فرمانده بسيج در اين مسابقات شركت كردم و با گذراندن چندين راند و شكست ربات هاي حريف، ربات من ربات برتر اين مسابقات شد.

moradzadeh mokhtareh 8

moradzadeh mokhtareh 2

مرادي ادامه داد: چون در زمينه اختراع ايده هاي زيادي داشتم و مطمئن بودم كه مجموعه بسيج پشتوانه من در مراحل مختلف خواهند بود، به فكرشركت در مسابقات رباتيك جوانان كشور با ساخت رباتي كشاورز كه بتواند خلاهاي موجود در كشاورزي را پر كند، افتادم و در اين زمينه با استفاده از وسايل دورريختني ربات مدنظر را كه 25 كيلوگرم بود و توانايي شخم، چمن زني، جمع آوري چمن، سم پاشي، آبياري و كود پاشي و كاشت بذر است، را اختراع كردم و توانستم در مرحله استاني مسابقات خوارزمي رتبه اول را بدست آورم و به مرحله كشوري اين مسابقات راه پيدا كنم.

moradzadeh mokhtareh 6

مخترع رباتيك كلاله اي تصريح كرد: پس از كسب رتبه اول استاني با ساخت ربات كشاورز، به مرحله كشوري دعوت شدم و از اولين فيلتر داوري در دانشگاه شهيد رجايي عبور كردم و در دور بعد داوري كه متشكل از 8 داور داراي دكتري بود، به دفاع از ربات خود پرداختم و خوشبختانه اين ربات باعث هيجان و رضايت داوران شد.

وي تاكيد كرد: براي ساخت ربات هاي مختلف به همكاري خود با مجموعه بسيج ادامه مي دهم و اميدوارم ربات ها و تجهيزاتي را اختراع كنم كه بتواند خلاهاي مختلف كشور را پر كند.

moradzadeh mokhtareh 12

moradzadeh mokhtareh 1

مازندران

از دريافت جايزه پرفسور حسابي تا اهداي نوبل ايراني به زلزله زدگان كرمانشاه

به گزارش بلاغ، محمود مرادي متولد سال 63 دكتراي رشته فيزيك و دانشجوي نمونه علمي سال 95 در كشور و پژوهشگر برتر قرآني استان مازندران در سال 96 از شهرستان نور است كه در تمام دوران تحصيل خود دانشجوي نمونه آموزشي، پژوهشي و فرهنگي بود و تنديس و لوح تقدير را از معاون اول رئيس جمهور دريافت كرد.

اين نخبه كشوري در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: مؤلف بيش از 30 مقاله مختلف بين المللي و ملي هستم و 9 جلد كتاب در زمينه علمي، فيزيك، فلسفه فيزيك، نانو و هشت جلد كتاب غيرفيزيكي در زمينه فرهنگي، مذهبي و اجتماعي نوشتم و عضو بنياد نخبگان كشور، عضو كانون نويسندگان، انجمن اهل قلم، انجمن فيزيك و باشگاه پژوهشگران جوان هستم.

اين دانشمند بسيجي از سوي بنياد ملي نخبگان به عنوان نخبه كشوري به بنياد فرهنگي البرز معرفي و جايزه بنياد البرز(نوبل ايراني) را دريافت و به زلزله زدگان كرمانشاه اهدا كرد.

مرادي نويسنده ممتاز انجمن نويسندگان كشور افزود: سال 96 جوان نمونه استان معرفي شدم و جايزه ي پرفسور حسابي كه به تحقيقات پژوهش نو و بديع و پايان نامه هاي برتر كشور داده مي شود را در سال 97 دريافت كردم.

اين نخبه بسيجي خاطرنشان كرد: براي ترجمه كتاب الكترو ديناميك از سوي وزارت ارشاد و خانه كتاب ايران برنده جايزه كتاب فصل كشور در سال 91 شدم.

وي افزود: پژوهشگر برتر نيروي زميني ارتش و عضو بسيج اساتيد استان كهگيلويه و بويراحمد بودم و با تشكيل نخستين حلقه علمي در بسيج اساتيد در رشته فيزيك معرفي و در جشنواره كشوري در سال 95 به عنوان استاد بسيجي نمونه از سوي سازمان بسيج اساتيد استان كهگيلويه و بويراحمد معرفي شدم.

وي دانشجوي نمونه آموزشي در سال هاي 92 و 93 و پژوهشگر برتر دانشگاه ياسوج در سال 93 و 94 و درمقطع دكترا رتبه اول تحصيلي را كسب كرد.

اين استاد بسيجي در خصوص سابقه تدريس خود تصريح كرد: سابقه چهار سال تدريس در دانشگاه هاي دولتي ياسوج، غيرانتفاعي دانا و دانشگاه فرهنگيان و دروس فيزيك پايه 1 و2، آزمايشگاه فيزيك، رياضي فيزيك، مكانيك آماري، الكترو مغناطيسي را دارم.

اين نخبه بسيجي با اشاره به اردوهاي جهادي خاطرنشان كرد: در اردوهاي جهادي از سوي بنياد نخبگان استان كهگيلويه و بويراحمد شركت و در مناطق محروم نيز تدريس كردم و داور مجلات و كنفرانس هاي علمي در سال 96 و 97 هستم و در كنفرانس هاي شيمي و فيزيك در اراك و تبريز در سال 96 و97 به طور شفاهي و سخنراني مقالاتي را ارائه دادم و در حال تأليف كتاب عشق و اتوپياي مولانا و ترجمه كتاب مكانيك كلاسيك گلدشتيان هستم.

گفتني است از نمونه كتاب هاي چاپ شده اين دانشمند بسيجي فيزيك لايه هاي نازك، محمود مرادي و صمد اميني در سال 96، نانو سيستم، محمود مرادي و سميرا حسيني 96، پلاسمونيك، محمودمرادي و صمد اميني 96، فلسفه غرب،محمودمرادي، صمد اميني و داوود مرادي در سال 96 است.

مركزي

بومي سازي تجهيزات نيروگاهي/بي نيازي كشور از واردات تجهيزات نيروگاهي پالايشگاهي و پتروشيمي

به گزارش ديار آفتاب؛ طي سال هاي اخير علي رغم تلاش همه جانبه دشمنان با اعمال تحريم هاي مختلف براي متوقف كردن روند توسعه و رشد علمي در كشور، شاهد شكوفايي استعدادهاي جوانان در عرصه هاي مختلف بوده ايم كه هيچ گاه دست از تلاش براي نوآوري و پيشرفت برنداشته اند.

در مسير شكوفايي استعدادهاي جوانان سازمان هاي مختلفي ايفاي نقش كرده تا ياريگر جوانان باشند و مسير پيشرفت را براي جوانان هموار كنند.

سال هاست كه صنعت نفت و گاز در كشور فعاليت مي كند و بسياري از بودجه كشور از اين طريق تأمين مي شود اما متأسفانه بسياري از تجهيزات و قطعات مورداستفاده در اين صنعت وارداتي است و ارز بسياري جهت خريد آن از كشور خارج مي شود. دراين بين نخبگاني هستند كه اگر به آن ها ميدان داده شود مي توانند كشور را از واردات اين تجهيزات بي نياز و از خروج ارز جلوگيري كنند.

شهرجردي استاد دانشگاه، دكتراي مكانيك و نخبه بسيجي به همت گروهي از نخبه هاي بسيجي استان، با ساخت تجهيزات نيروگاهي، تجهيزات تحت فشار و پروژه هاي EPC كشور از واردات تجهيزات نيروگاهي پالايشگاهي و پتروشيمي بي نياز كردند.

ساخت تجهيزات نيروگاهي، تجهيزات تحت فشار و پروژه هاي EPC فعاليت مي كند

شهرجردي استاد دانشگاه، دكتراي مكانيك و نخبه بسيجي در گفتگو با ديار آفتاب؛ با اشاره به كارهاي انجام شده جهت بي نياز كردن كشور از واردات تجهيزات نفت و گاز گفت: در سال 1390 پس ازاينكه مدرك دكتري را از خارج كشور اخذ كردم، به ايران آمدم. پس از مدتي در شركت صنايع آذرآب اراك كه درزمينهٔ ساخت تجهيزات نيروگاهي، تجهيزات تحت فشار و پروژه هاي EPC فعاليت مي كند، با تشكيل گروه تحقيق و توسعه اعلام كرديم مي توان يك سري از تجهيزات نيروگاهي، پالايشگاهي و پتروشيمي را بومي سازي و از واردات آن جلوگيري كرد.

وي افزود: پس از اعلام اين موضوع، تعدادي از تجهيزات را به عنوان نمونه انتخاب كرديم و با تلاش شبانه روزي توانستيم چهار- پنج قطعه را كه قبلاً از خارج كشور وارد مي شد توليد و با اين كار از خروج ارز جلوگيري كنيم. به عنوان مثال توانستيم پكيج هاي شيميايي شامل چندين پمپ و تجهيزات داخلي را كه هركدام حدود 80 تا 100 هزار يورو قيمت داشت و از خارج خريداري مي شد باقيمتي حدود 200 تا 250 ميليون تومان داخلي كنيم و ارزآوري بسياري براي كشور داشته باشيم.اين نخبه بسيجي اضافه كرد: وظيفه اين محصول تزريق مواد شيميايي داخل خطوط لوله هاي نفتي و تجهيزات پالايشگاهي جهت جلوگيري از يخ زدگي و زنگ زدگي آن ها است. در اين روند سعي كرديم كم كم تمام قطعات لازم براي توليد محصول نهايي را خودمان توليد كنيم و در حال حاضر همه قطعات در ايران توليد مي شود.

شهرجردي با اشاره به محصول ديگري با عنوان دوده زدا تصريح كرد: اين قطعه بخار را با سرعت صوت روي لوله ها مي پاشد و با اين كار دوده اي كه روي لوله هاي ديگ بخار هست را از بين مي برد. اين محصول كه سال هاي قبل از خارج كشور باقيمت 15 تا 20 هزار يورو خريداري مي شد را توانستيم باقيمتي معادل 10 ميليون تومان بومي سازي كنيم كه با اين كار مبلغ قابل توجهي در مصرف ارز صرفه جويي شد.اين استاد دانشگاه در ادامه گفت: بايد تأكيد كنم كه تمامي كارهاي صورت گرفته نتيجه كار گروهي بوده و بنده تنها مديريت اين گروه را بر عهده داشتم.

اين مدرس دانشگاه با اشاره به محصول ديگري با عنوان سايلنسر يا صدا خفه كن اظهار كرد: اين قطعه نيز در صنايع نفت و گاز مورداستفاده قرار مي گيرد كه سال هاي گذشته از خارج كشور وارد مي شد. برخي تجهيزات بكار رفته در صنايع نفت و گاز صدايي با حجم حدود 150 دسي بل توليد مي كند كه براي شنوايي انسان خطرناك است. صدا خفه كن اين مقدار را تا حدود 80 دسي بل كاهش مي دهد تا آسيبي به گوش نرسد. روي اين قطعه هم چند كار تحقيقاتي و علمي انجام داديم و درنهايت توانستيم آن را توليد كنيم.وي در مورد همكاري مسئولين و مديران دولتي در بومي سازي تجهيزات عنوان كرد: مجموعه آذر آب از ما حمايت كافي را داشته است اما از آن طرف شركت نفت به عنوان كارفرما به دلايل مختلف ازجمله عدم اعتماد به تجهيزات داخلي همچنين جذابيت خريد از خارج كشور، تمايل به استفاده از تجهيزات داخلي نداشت. با تشديد تحريم ها، مديران مجبور به استفاده از تجهيزات داخلي شدند و با ديدن كيفيت مناسب، تجهيزات ساخت داخل مورد استقبال نيز قرار گرفت تا اينكه توانستيم حدود 60-70 درصد قسمتي از تجهيزات را در داخل توليد كنيم.

شهرجردي در مورد چگونگي روند توليد يك قطعه توضيح داد: در توليد يك قطعه هيچ گاه كپي كاري نكرده و نمي كنيم. جهت اين كار ابتدا روي دانش آن قطعه تحقيق مي كنيم، سپس براي آن نرم افزار نوشته و بعد مورد آزمايش قرار مي دهيم. درنهايت محصول كه آماده شد در حضور كارفرما آزمايش نهايي را روي آن انجام داده و در صورت رضايت او قطعه را به توليد انبوه مي رسانيم.

وي ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر تجهيزات توليدي توسط تيم ما چهار پنج سال است كه در پالايشگاه ها و پتروشيمي ها كار مي كند و اگر مشكلي هم پيش بيايد بادانشي كه آن را بومي سازي كرده ايم خودمان آن مشكل را برطرف مي كنيم.

اين استاد مكانيك در پايان با اشاره به سنگ اندازي هاي برخي مسئولين خاطرنشان كرد: از دولت خواهان حمايت هاي بيشتر در بخش توليد هستيم. اگر دولت از توليدات داخلي حمايت كند و به جوانان ميدان دهد مي توان بسياري از تجهيزات را در داخل توليد كرد و از واردات آن كشور را بي نياز كرد.

هرمزگان

پژوهشگر نوجوان بسيجي هرمزگان، منتخب جشنواره سراسري گياهان دارويي شد

ياهان داربه گزارش شبكه اطلاع رساني هرمز؛مليكا چشم به راه، پژوهشگر نوجوان 14 ساله هرمزگاني است كه به همراه ايلين رضواني زاده در چهارمين جشنواره سراسري و دومين جشنواره دانش آموزي گياهان دارويي و طب سنتي با ارائه اطلس گياهان دارويي و درماني استان هرمزگان موفق به كسب رتبه سوم شدند.

مليكا در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به موفقيت اخيرش اظهار كرد:دومين جشنواره دانش آموزي گياهان دارويي و طب سنتي با حضور نمايندگان 32استان و ارائه يك هزار طرح برگزار كه در مرحله اول 160 انتخاب شد كه در اين راستا نمايشگاهي در مصلي امام خميني (ره) تهران برگزار شد.

پژوهشگر نوجوان بسیجی هرمزگان منتخب جشنواره سراسری گیاهان دارویی شد

وي افزود:حدود 160تيم به مدت يك هفته در نمايشگاه كارهاي خود را ارئه دادند كه در نهايت پس از يك هفته داوري كارشناسان دو تيم از هرمزگان موفق به كسب رتبه سوم كشوري شدند.

اين نوجوان پژوهشگر اظهار كرد: به واسطه سفرهايي كه با همكاري سازمان محيط زيست استان و منابع طبيعي، همراهي ايلين و استاد راهنمايمان حدود يك سال بر روي طب سنتي و گياهان بومي منطقه گنو تحقيق و پژوهش انجام داديم كه در نهايت اطلس گياهان دارويي و درماني براي اولين بار در كشور با استفاده از اصل گياه تهيه شد.

پژوهشگر بسيجي تصريح كرد:در سال هاي اخير پژوهشهاي زيادي در زمينه طب سنتي وسلول هاي بنيادي انجام داديم و در دومين كنگره بين المللي كشور نيز شركت كردم همچنين يكي از مقالات گياه شناسي را براي نشريات فرانسوي نيز ارسال كردم.

مليكا مشوق اصلي خود را براي موفقيت در اين طرح حمايت هاي بي شائبه خانواده و همراهي مادر در تمامي مراحل پژوهش دانست و تاكيد كرد:مادرم علي رغم تمامي دغدغه هاي زندگي همواره در كنارم حاضر بوده و انتظار مي رود ساير خانواده براي موفقيت بيش از پيش فرزندانشان همراه و ياورشان باشند.

همدان

رونق اقتصادي رزن بيشتر بر پايه كشاورزي بنا شده است/كشاورزان به كشت و توليد گياهان دارويي تشويق و سوق داده شوند

به گزارش نافع، مصطفي فيروز نخبه علمي اهل رزن و روستا شاهنجرين، متولد 1368 و بسيجي فعال در شهرستان رزن است كه با توجه به كسب رتبه هاي بالا در آزمون هاي ارشد و دكتري گفت و گويي با اين جوان بسيجي ترتيب داده شده كه مي خوانيد.

نافع: مدرك تحصيلي شما چيست؟

فيروز: ليسانسم را از دانشگاه ملاير گرفتم و در آزمون ارشد با رتبه 19 در دانشگاه تربيت مدرس تهران پذيرفته شدم؛ با معدل 17.5 در رشته مهندسي منابع طبيعي گرايش مرتع و آبخيزداري از اين دانشگاه فارغ التحصيل شدم.

در آزمون دكتري هم رتبه 16 كسب كردم اما به دلايلي در مصاحبه پذيرفته نشدم و به دنبال مشورت هايي با اساتيد در رابطه با فرصت هاي شغلي از ادامه تحصيل دست كشيدم.

نافع: اكنون مشغول چه كاري هستيد؟

فيروز: در يك شركت خصوصي مشغول به كار هستم و در كنار آن يك استارتاپ خوب راه اندازي كرديم كه به نظرم اگر بيشتر وقت بگذاريم ان شاء الله آينده خيلي خوبي خواهد داشت.

نافع: از فعاليت هاتون در بسيج بگيد و اينكه چطور و از چه زماني با بسيج آشنا شديد؟

فيروز: از دوران راهنمايي با شركت در دوره هاي تابستاني بسيج با بسيج آشنا شدم و با توجه به جذابيت ها و تنوع فعاليت هايي كه هر نوجوان 12-13 ساله اي را اغنا مي كند من هم جذب بسيج شدم؛ در دوره دبيرستان و اردوها و دوره هاي چند روزه بيشتر مرا با بسيج اخت داد.

در دوران دانشجويي، بسيج، خط مشي و آرمان هاي آن جزء دغدغه هايم شد و تلاش و انگيزه مرا براي پيشبرد اين اهداف جدي تر كرد.

نافع: در وضعيت كنوني مهمترين رسالت و وظيفه بسيجيان چيست؟

فيروز: نه تنها بايد خودمان را بسازيم، بلكه بايد چنان رشد كنيم كه در جامعه هم تأثيرگذاري داشته و جريان ساز باشيم؛ اين جامعه مي تواند از خانواده شروع شود تا به بالا.

بايد در جريانات مختلف و اتفاقاتي پيرامون، بصيرت لازم را داشته باشيم و بدانيم در چه موقعيتي چه عكس العملي نشان دهيم؛ از طرفي بايد سطح مطالبه گري از مسئولان را بالا ببريم، ه نظرم همين مطالبه گري كه رهبر معظم انقلاب از ما انتظار دارند هم يك نوع امر به معروف و نهي از منكر است كه در اسلام نيز مورد تأكيد است.

نافع: با توجه به شرايط امروي تعريف شما از بصيرت يك بسيجي چيست؟

فيروز: بصيرت يعني آگاهي از گذشته هم درمورد اشخاص و هم جريان و اتفاقات، درك موقعيت كنوني و اينكه در چه جايگاهي هستيم، پيش بيني و نگاه به آينده و اينكه اگر هر اتفاقي در زمان كنوني بيافتد چه آينده اي را برايمان رقم خواهد زد؛ اگر جوان مطالعه و شناختش را در مورد اتفاقات گذشته و جاري بالا ببرد، مي تواند جايگاه خودش را بشناسد و بالطبع وظيفه اش را هم مي تواند به خوبي ايفا كند.

نافع: در مورد شهرستان رزن و مشكلات آن چه نظري داريد؟

فيروز: در شهرستان رزن چندين مشكل عمده وجود دارد كه مانع پيشرفت مي شود، اولين مشكل برخاسته از طرز تفكر مديران شهرستاني است كه هم از خودشان و هم از مديران بالادستي استاني و كشوري سطح انتظارات پاييني دارند، زود قانع مي شوند و از جايگاهشان به خوبي استفاده نمي كنند. و اين امر شايد به دليل ترس از دست دادن پست و يا ناتواني در انجام كارهاي بزرگ و نداشتن ايده هاي بزرگ است.

مشكل بعدي اپيدمي در آمار و گزارش كار به بالا دستي است كه عموماً هم يك گزارش كار دور از واقعيت بوده و اين مسئله خود باعث انجام كارهاي كوتاه مدت، كم بازده و به اصطلاح دهن پر كن مي شود و ترس از اينكه نكند نان يك كار اساسي و طرح بلند مدت يك مدير را مدير بعدي خورده و پز آن را بدهد.

اين امر مسئولان را به كارهاي كم بهره زود بازده سوق مي دهد تا مدير بتواند در كارتابل گزارش كار برگه هاي بيشتري را قرار دهد و اين مي شود كه مشكلات عمده و ريشه اي كه اكثر مديران هم از آن باخبر هستند، فقط جزء جدايي ناپذير شعارهاي انتخاباتي شده و در همان مقطع جا خشك مي كند.

مشكل سوم اين است كه متأسفانه در اكثر ادارات شهرستاني، از مدير گرفته تا كارمندان جزء، ديدگاه جهادي، خلاقيت و شم ريسك پذيري وجود ندارد، اين مسئله باعث شده در مديريت شهرستان و در اكثر ادارات يك خمودي و يكنواختي عجيبي را شاهد باشيم.

به نوعي هر كارمندي حداقلِ انتظارات را برآورده مي كند و انگار همه از اول ماه فقط منتظر هستند كي آخر ماه برسد كه حقوق شان واريز شود، كمتر كسي پيدا مي شود كه داوطلبانه پيگير كار ارباب رجوع بوده، راه ها را به ويژه براي جوانان هموار كند و سيستم بروكراسي را به حداقل برساند؛ اين امر را مي توانيد با پيگيري اخذ مجوز راه اندازي يك كسب و كار امتحان كنيد.

نافع: از معضلات هميشگي شهرستان رزن چيست؟

فيروز: يكي از معضلات هميشگي كه مختص شهرستان ما هم نيست اين است كه نمي دانم كجاي قانون اساسي هست كه با تغيير نماينده مجلس، اين همه مدير و رئيس ادارات تغيير مي كنند؟!

آيا اين جزو وظايف نماينده است يا به صورت داوطلبانه براي خدمت بيشتر به شهرستان انجام مي دهند؟؛ چرا مديري كه كارآيي بالايي دارد و كارنامه اش هم اين را نشان مي دهد با اعمال فشار نماينده مجلس بايد جايش را به كسي بدهد كه نه در حد مديريت است نه توان آن را دارد بلكه فقط به دليل هم سليقگي سياسي با نماينده آن شهرستان، پستي مهمي را در اختيار مي گيرد؟

اين موارد است كه مي تواند يك شهرستان پر استعدادي مثل رزن را عقب نگه داشته و استعدادهاي خوب شهرستان را مجبور به مهاجرت يا گوشه گيري كند.

نافع: چه پيشنهادي در راستاي پيشرفت شهرستان داريد؟

فيروز: وقتي مشكلات شناسانده شوند، نيمي از راه حل را رفته ايد؛ ولي به طور اختصاصي در راستاي پيشرفت شهرستان چند پيشنهاد هست كه ابتدا تبديل شدن شهرستان به قطب اول يك محصول صنعتي يا كشاورزي است، يعني شهرستان رزن حداقل بايد در توليد يك يا دو محصول، در مرحله اول قطب اول كشوري و در مرحله بعدي قطب خاورميانه شده و نام رزن را به همان محصول بشناسند.

اينكه اين محصول چه باشد، بايد با مطالعه نخبگان و امكان سنجي انجام شود و استعدادهاي شهرستان با فاكتورهاي گسترده اي مورد بررسي قرار گرفته، همه جوانب از آب و هوا و موقعيت جغرافيايي تا نياز بازار و امكان گسترش بازار فروش در منطقه براي آينده بررسي شود.

راه حل ديگري نيز در راستاي رونق اقتصادي شهرستان كه بيشتر بر پايه كشاورزي بنا شده است، تشويق و سوق كشاورزان به كشت و توليد گياهان دارويي است؛ در اين راستا مي توانيم از مرحله آموزش كشت و كار گياهان دارويي و معطر به كشاورزان تا تهيه نهاده هاي مطمئن، برداشت، فرآوري، بازاريابي و فروش و حتي راه اندازي صنايع تبديلي اين محصولات را به شهرستان بياوريم.

يزد
كشف «مولكول ماده اوليه داروي ضد انعقاد خون» توسط بسيجي نخبه يزد

به گزارش يزدرسا، حميد ندري دانشيار شيمي دارويي و مدير گروه شيمي دارويي دانشكده داروسازي علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد، با حمايت هاي مالي و معنوي بسيج علمي پژوهشي سپاه موفق به توليد مولكول ماده اوليه داروي ضد انعقاد خون شده كه جايگزين والفارين مي باشد كه براي بيماري هاي قلبي عروقي پيشگيري از سكته از آن استفاده مي شود.

وي گفتگو با خبرنگار يزدرسا، افزود: ماده اوليه اين دارو در كشور وجود ندارد و تمام مواد اوليه آن از خارج از كشور تامين مي شود به طوري كه امسال هزار كيلوگرم از آن وارد كشور شده است. قيمت جهاني اين دارو براي هر كيلو گرم آن حدود 4 هزار دلار مي باشد.

به هرحال ما توانستيم مولكول ماده اوليه دارو را توليد كنيم و اكنون هم به دنبال كارهاي انبوه سازي براي توليد اين دارو مي باشد.

ندري ادامه داد: با توجه به اينكه ساليانه 4 هزار دلار صرف واردات اين دارو مي شود و چون مي تواند جايگزين داروي وارفارين شود و قاعدتاً نياز به اين دارو در كشور افزايش پيدا كرده و واردات آن 300 برابر شده است صرفه اقتصادي دارد.وي با بيان اين كه فرايند ثبت اختراع اين مولكول در حال انجام است، افزود: در واقع روش سنتزي كه براي اين دارو داشتيم تقريبا روش جديدي مي باشد.

مدير گروه شيمي دارويي دانشكده داروسازي علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد، خاطرنشان كرد: در واقع مي توان گفت تمام قسمت هايي كه مورد نياز ما بود تحت حمايت بسيج علمي پژوهشي قرار گرفتيم.

وي به رمز و راه موفقيعت خود اشاره كرد و گفت: هر كاري را مي توان انجام داد ولي مهم اين است كه پيگيري واستمرارداشته باشيم وكفش آهني بپوشيم.ندري محيط دانشگاه را يك فرصت براي دانشجويان دانست و افزود: همين كاري كه ما انجام داديم با كمك سه نفر از دانشجويان بوده است و قطعاً يك زمينه كاري جديدي مي تواند باشد مثلاً براي دانشجويان داروسازي آن چيزي كه به عنوان فرصت شغلي آينده شان مي تواند به دست بيايد راه اندازي يك داروخانه است؛ ولي مي توان كارهاي ديگري انجام داد مثل كاري كه ما انجام داديم. فرصت هاي شغلي كه برايشان در اين محيط ها ايجا دمي شود را مي توانند بعدا به عنوان يك كارتوليدي داشته باشند.وي اذعان كرد: در حيطه هاي مختلف به طور مثال در صنعت، فرمولاسيون هاي تركيبات دارويي وجود دارد كه خيلي مي تواند به آنها كمك كند و بعدا در كنار كارهاي ديگر خود به عنوان يك كار اصلي نگاه كنند. فقط همه چيز ختم به داروخانه يا درمان نمي شود و صنعت مي تواند قسمتي از آن باشد.

گيلان
حضور جوانان گيلاني در صدر مسابقات قرآن كريم/ كسب مقام دوم قرائت روشن دلان جهان توسط قاري گيلاني/ سوگند رفيع زاده؛ پديده سال در حفظ قرآن

به گزارش خبرنگار 8 دي، فرهاد فلاح پور، در بزرگترين همايش قرآني سفيران الهي كه با تجليل از 70 حافظ كل قرآن كريم در رشت برگزار شد با اشاره به حديثي از پيامبر(ص) در رابطه با قرآن كريم اظهار كرد: پيامبر بر چگونگي قرائت قرآن تاكيد داشتند زيرا ما عقيده داريم كه مردم قرآن را هزاران مدل مي خوانند.

وي با بيان اينكه تنها يك مدل از هزاران مدل قرآن خواندن مردم صحيح است و بركت اصلي را دارد اذعان كرد: قرائت قرآن قوت قلبي است و قرائت صحيح آن بركات بسياري را شامل ميشود و كساني كه قرآن را با مدل صحيح آن مي خوانند سعادتمند مي شوند.

استاد برجسته قرآن كريم با اشاره به اينكه بايد طرز صحيح قرائت قرآن را با همه جوانب آن به يكباره و در يك آموزش به كودك داد گفت: بايد همه بخش هاي مهم را با تمام ويژگي هاي آن را به صورت يك لقمه به بچه ها بدهيم زيرا اگر اينطور نباشد فرد با آموزش نادرست حركت ميكند و ديگر نمي توان آن را تغيير داد زيرا در ذهن كودك هك مي شود.فلاح پور نوع آموزش را علت علاقه كودكان به كلاسهاي قرآن معرفي كرد و افزود: كودكان با عشق در كلاس قرآن شركت مي كنند و اين عشق از حضور آنها در كلاس ها هويدا است.

وي با بيان اينكه سال 96 در سطح كل كشور به صورت انفرادي و تيمي جز بهترين هاي ايران شديم و اين صدر بودن به دليل نوع آموزش ما بود ابراز كرد: مهدي عبرتي از كل ايران براي مسابقات جهاني انتخاب مي شود كه در حفظ ايران بين تمام جوانان مقام اول را كسب كرد و براي مسابقات جهاني دعوت شد.استاد برجسته قرآن كريم با اشاره به رضا حقيقي كه توانست مقام دوم قرائت روشن دلان جهان را دريافت كند گفت: سوگند رفيع زاده نيز پديده سال 96 در حفظ قرآن معرفي شد و همچنين او تمام ترجمه قرآن بالغ بر هفت جلد را به پايان رسانده است.

اصفهان

توليد پودر تانتالم با خلوص 99/99 درصد به همت مخترع بسيجي اصفهاني/ پيشرفت كشور با وجود تحريم علمي ايران

به گزارش صاحب نيوز؛ روزي كه دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي در پشت مرزهاي اين كشور هم قسم شده و به خاك كشورمان تجاوز كردند اين ملت بسيجي با تفكر انقلابي و روحيه جهادي مقاومت كرده و توانستند بن بست هاي جبهه را بشكنند و پيروز ميدان شوند، امروز نيز در حلقه تحريم هاي ناجوانمردانه دشمنان، تفكر انقلابي و روحيه جهادي جوانان بسيجي عامل بزرگ موفقيت و رمز پيروزي كشور در همه عرصه ها است.

امروز نيز بسيجيان با تاسي با شهدا پا در عرصه هاي جديد جنگ با دشمنان انقلاب گذاشته اند و در جنگ اقتصادي و فرهنگي نيز درخشيده اند.

صادق سلطاني، از دانشجويان جوان پرشور و انقلابي دانشگاه مالك اشتر با تلاش و همت خود موفق شد براي نخستين بار در ايران پودر تانتالم با خلوص 99/99 درصد را توليد كند، در گفتگو با خبرنگار صاحب نيوز اظهار كرد: كشور ما امروز نيازمند مهارت و دانش است و دانشجويان بايد اولويت نخست خود را به كسب علم و مهارت آموزي معطوف كنند.

اين مبتكر بسيجي، با بيان اينكه مهندسان ايراني با انحصارشكني در زمينه هاي مختلف علمي و صنعتي توانايي هاي خود را به رخ جهانيان كشيده اند، اظهار كرد: موارد متعددي وجود دارد كه كشور ما در زمينه مواد اوليه و ساخت برخي از نيازمندي هاي خود با محدوديت مواجه بوده و در برخي از زمينه ها هيچ نوع همكاري از سوي كشورهاي ديگر براي تأمين نياز كشور صورت نمي گرفته است.

وي، تلاش و كار جهادي براي تأمين تكنولوژي و نيازهاي داخلي كشور را لازمه حفظ استقلال سياسي و اقتصادي دانست و ابراز كرد: امروز كشور نسبت به دوران ابتداي پيروزي انقلاب در زمينه هاي مختلف رشد علمي قابل توجهي داشته و همه اين پيشرفت ها در حالي صورت گرفته اند كه ايران مورد تحريم هاي ظالمانه قرار داشته است و دوران سختي هاي جنگ تحميلي را پشت سر گذاشته است.

مبتكر بسيجي، با تاكيد بر ارتقاي توليد علم و معرفت و پيشرفت همه جانبه علمي كشور، داشتن هدف و تلاش براي رسيدن به آن را اولويت اصلي دانشجويان دانست و افزود: به طور قطع همه انسان ها در جستجوي موفقيت هستند اما لزوما تنها تحصيل در يك رشته خاص موفقيت نيست بلكه داشتن هدف و تلاش براي رسيدن به آن لازمه موفقيت است و بايد با انديشه ورزي و پشتكار زياد به هدف نهايي دست پيدا كرد.

براي نخستين بار توليد پودر تانتالم با خلوص 99/99 درصد در ايران

وي از ابداع روش توليد پودر تانتالم با خلوص 99/99 درصد براي نخستين بار در ايران خبر داد و با اشاره به نوين بودن روش ابداعي خود براي توليد اين محصول در كشور، تصريح كرد: براي ساخت قطعات از جنس تانتالم نياز به كوره هاي ذوب با درجه حرارت هاي بسيار بالا داريم كه اين كوره ها در ايران وجود ندارند، همچنين گاهي نياز به انرژي و هزينه بالا براي ذوب تانتالم، مقرون به صرفه بودن اين عمليات را توجيه نمي كند، بنابراين ما به دنبال روش نويني براي ساخت قطعات از جنس تانتالم بدون نياز به ذوب كردن بوديم.

سلطاني، با يادآوري سختي هاي مسير و انجام آزمون و خطا و مطالعات گسترده و شبانه روزي براي دستيابي به محصول مورد نظر، افزود: براي رسيدن به هدف از هيچ كوششي فروگذار نبودم بنابراين از براده ها و قراضه هاي تانتالم براي احياي پودر تانتالم خالص استفاده كردم كه البته اين پودر براي رسيدن به محصول نهايي بايد ويژگي هاي خاصي داشته باشد كه يكي از اين موارد اين است كه ميزان اكسيژن موجود در اين پودر بايد زير ppm 500 باشد كه به بحمدالله اين موفقيت حاصل شد و براي اولين بار در كشور توانستيم به اين محصول دست پيدا كنيم.

مبتكر بسيجي، با بيان اينكه پودر مورد نظر از كشورهاي اروپايي و چين و روسيه خريداري مي شود، گفت: اين پودر توليد شده نسبت به مشابه خارجي خود كه از كشور چين وارد مي شود به لحاظ شكل پذيري بالايي كه دارد بسيار با كيفيت و مشخصات بهتري دارد و براي كاربرد صنعتي بسيار مناسب است.

وي با اشاره به كاربرد قطعات از جنس تانتالم در محيط هاي با دما و خوردگي بالا، اظهار كرد: محيط هاي اسيدي با دماي بالا و بدنه موتورهاي جت از جمله موارد كاربرد اين قطعات هستند.

سلطاني، ابراز كرد: اين ابتكار و روش ساخت به جشنواره جوان خوارزمي هم راه پيدا كرده و به تأييد اوليه شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان نيز رسيده است كه در ادامه مسير نيازمند توجه و حمايت مسئولان است.

خراسان رضوي

«نيروگاه خورشيدي نوين» بهترين جايگزين سوخت هاي فسيلي است

به گزارش خبرنگار صبح توس؛ اسماعيل نيكخواه يكي از جوانان بسيجي موفق شهرستان سرخس است كه توانسته در رشته تخصصي خود موفقيت هاي زيادي كسب كند؛ به مناسبت هفته بسيج با اين جوان موفق بسيجي به گفتگو نشستيم.

سلام، لطفا خودتان را معرفي كنيد؟

با سلام، اسماعيل نيكخواه هستم، داراي مدرك ليسانس فيزيك از دانشگاه بيرجند، طراح و سازنده دقيق ترين ساعت آفتابي كشور در پرديس دانشگاه بيرجند و سابقه 10 سال تدريس نجوم در مراكز علمي در سطح كشور را دارم.

«نیروگاه خورشیدی نوین» بهترین جایگزین سوخت‌های فسیلی است

چه اقدامات مهمي در زمينه رشته اي كه خوانديد داشته ايد؟

ثبت اختراع در زمينه طراحي و ساخت نيروگاه هاي خورشيدي بهينه سهموي خطي با تغيير در شيوه جذب نور كه نوع جديدي از نيروگاه هاي خورشيدي هستند؛ ما براي اولين بار با يكسري تغيير در متريال و تغيير در جذب نور توانستيم بهينه سازي موثري در آنها انجام بدهيم و منجر به توليد دسته جديدي شده كه ثبت اختراع گرفت و اين نيروگاه ها بهترين جايگزين سوخت هاي فسيلي هستند.

از كارهاي ديگر من، طراحي و ساخت بزرگترين ميدان قطب نماي كشور به مساحت 600 متر مربع در پادگان شهيد هاشمي نژاد شيروان است.

از سوابق كاري و فعاليت هايي كه در زمينه هاي علمي داشته ايد بفرماييد؟

عضويت حرفه اي انجمن نجوم ايران از سال 1390(جوانترين عضو حرفه اي )، همكاري با 15 دانشجوي تحصيلات تكميلي در زمينه استخراج و تحليل داده هاي نجومي مربوط به پايان نامه هاي ارشد و دكتري با بيش از 1000 ساعت داده گيري و عكاسي از سيستم هاي ستارگان دوتايي گرفتي در رصد خانه دكتر مجتهدي دانشگاه بيرجند، رصد خانه ابوريحان بيروني دانشگاه شيراز و رصدخانه دانشگاه فردوسي مشهد از سوابق علمي و فعاليت هاي كاري بنده است.

نويسنده 7 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر داخلي و بين المللي در زمينه مباحث تخصصي مربوط به نجوم و اختر فيزيك را در سوابقم دارم و موسس انجمن نجوم شهيد تهراني مقدم دانشگاه بيرجند (از فعال ترين انجمن هاي نجوم كشور هستم؛ عضويت در ستاد استهلال استان خراسان رضوي از ديگر فعاليت هايم است.

چه موفقيت هايي در زمينه تخصصي خود كسب كرده ايد؟

نفر برگزيده المپياد دانش آموزي نجوم و اختر فيزيك كشور در سال 1387 و مدير تيم تحقيقاتي طراحي پهپاد دانشگاه بيرجند از سال 1392تا 1394 بوده ام.

چه برنامه اي براي آينده داريد؟

ان شاء الله ادامه تحصيل تا مقطع دكتري و در كنار آن به دنبال تاسيس شركت دانش بنيان به منظور فعاليت تخصصي براي ايجاد نيروگاه هاي خورشيدي نوين با بازدهي بالاتر هستم.

سمنان

هرجا تفكر بسيجي حاكم بوده، پيشرفت اتفاق افتاده است/ حمايت هاي بسيج از مخترعان بايد هدفمندتر و بر اساس اولويت ها باشد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

به گزارش مرآت، در طول چهل سال گذشته بار به پيش راندن ايران در مسير پيشرفت عمدتا بر دوش جواناني بوده است كه تلاشي بي وقفه را سرلوحه كار خود قرار داده اند. تقريبا بر كسي پوشيده نيست كه آن ها در اين مسير با مشكلات بسياري دست به گريبان بوده اند اما اين مشكلات نتوانسته روحيه آن ها را تضعيف كند و همين تعريف روحيه جهادي و بسيجي است!

مرآت به بهانه هفته بسيج به سراغ يكي از مخترعان بسيجيِ جوان استان سمنان رفته است تا شرح اين سختكوشي و تلاش بي وقفه را از زبان او با به اشتراك بگذارد. بي مقدمه شما را به مطالعه اين گفتگو دعوت مي كنيم.

مرآت- در ابتدا خود را معرفي بفرماييد.

من مرتضي نظري، متولد 1365 در شهرستان شاهرود هستم. در خانواده اي سنتي و مذهبي بزرگ شدم. دوران راهنمايي و دبيرستان را در مدرسه علامه طباطبايي و استعداد درخشان گذراندم. در مقطع كارشناسي وارد رشته رياضي كاربردي شدم و اكنون نيز در مقطع دكترا در همين رشته تحصيل مي كنم. عضو بنياد ملي نخبگان هستم و دانشجوي استعداد درخشان و برتر مقطع كارشناسي به دكترا.

مرآت- از چه زماني وارد مجموعه بسيج شديد؟

من از دوران دبيرستان عضو بسيج دانش آموزي شدم اما به صورت جدي و كاربردي از مقطع دكترا يعني در سال 92 فعاليتم را در بسيج آغاز كردم و فرمانده بسيج دانشگاه شدم.

مرآت- فارغ از شعارها، چه چيزي شما را به سمت مجموعه بسيج كشاند؟

فضاي سالم اعتقادي، جهادي بودن، بي ريا بودن مجموعه بسيج مشهود بود و همين باعث مي شد كه من به اين مجموعه گرايش پيدا كنم.

مرآت- حضور در مجموعه بسيج براي شما چه دستاوردهايي داشته است؟

بسيج يك دنيا حرف دارد. وقتي انسان وارد اين فضا مي شود، به نوعي پاكسازي مي شود! كساني كه به اين فضا وارد مي شوند، به تدريج خود را با ايده هاي حاكم بر بسيج وفق مي دهند و اين، باعث رشد و پيشرفت آن ها مي شود.

مرآت- درباره اختراعاتتان توضيح مي دهيد؟

در مقطع دكترا طبيعتا كارهاي پژوهشي جدي تر انجام مي شود. من حدود 20 مقاله ژورنالي و كنفرانسي دارم؛ اما به اين امور پژوهشي اكتفا نكردم. من با جمعي از دوستانم كه برادرانم در دانشگاه و عضو هيأت علمي بودند، شركتي را به عنوان شركت دانش بنيان ثبت كرديم و توانستيم مطالعات مربوط به توليد يك محصول دانش بنيان را از صفر آغاز كنيم و اين شركت هم اكنون به عنوان يكي از شركت هاي دانش بنيان برتر در شاهرود شناخته مي شود.

محصولات ما به عنوان اختراع هم به ثبت رسيده اند.

مرآت- اين محصولات شامل چه مواردي هستند؟

اين محصولات در واقع شامل كوره هايي تحت خلأ هستند كه در ابعاد آزمايشگاهي كاربرد دارند و دمايي بين 1500 تا 3000 درجه را به دست مي دهند. به اين محصول، آون يا كوره تحت خلأ گفته مي شود. اين محصول در صنايع هوافضا، موشكي و صنايع آزمايشگاهي داخل كشور كاربرد دارد.

مرآت- قاعدتا كاربرد محصول شما در صنعت، يك امتياز ويژه براي اين محصول تلقي مي شود.

براي اطلاق صفت دانش بنيان به يك محصول، حتما بايد كاربرد آن در داخل كشور به اثبات رسيده باشد. بر همين اساس، اين محصول كاملا دانش بنيان است. در حال حاضر شركت ما به صورت كاملا صنعتي روي مسأله آب شيرين كن ها كار مي كند. با توجه به اين كه استان ما در مضيقه آبي است، اين موضوع براي ما اهميت دوچندان دارد و اميدواريم كه بتوانيم اين محصول را در سطح انبوه بسازيم.

مرآت- شما محصولات شركت خود را در نمايشگاه ها و جشنواره هاي خارجي نيز عرضه كرده ايد؟

ما همه ساله محصولات خود را در نمايشگاه «ساخت داخل» كه در دي ماه برگزار مي شود، ارائه مي دهيم و همان جا محصولاتمان را به فروش مي رسانيم. هرسال در جريان برگزاري اين نمايشگاه سفارش هايي نيز دريافت مي كنيم. دانشگاه هايي مثل مالك اشتر، امام حسين(ع) و شهيد چمران اهواز محصولات ما را سفارش داده اند و در حال ساخت آن هستيم.

مرآت- براي آينده چه ايده هايي در ذهن داريد و چه چشم اندازي را براي شركت متصور هستيد؟

من عضو كوچكي از جمعي هستم كه شركت دانش بنيان ما را راهبري مي كنند و ايده مي دهند. چشم انداز ما اين است كه شركت به طور جدي تري وارد فاز تجاري سازي شود. در حال حاضر شركت ما پروژه محور است. اميدواريم بتوانيم شركت خود را گسترش بدهيم و بازار كار مطلوب تري فراهم كنيم؛ ضمن آن كه مشكلي از مشكلات كشور را حل كنيم.

ما در تلاش هستيم تا روي محصولات جديد و هايتك مطالعاتي انجام دهيم.

مرآت- محصولات شما با نمونه هاي خارجي آن چقدر تفاوت قيمت دارد؟

محصولات ما را كشورهايي مثل آلمان و آمريكا هم توليد مي كنند مزيت محصولات ما اين است كه قيمت آن حدود يك سوم مشابه خارجي آن است. البته با نرخ كنوني دلار، قيمت محصولات ما يك هفتم قيمت مشابه خارجي آن است. ضمن آن كه خدمات پس از فروش بهتر و در دسترس تري داريم.

مرآت- با توجه به نوسان هاي اقتصادي، احتمالا با مشقت هاي زيادي در مسير كار خود روبرو بوده ايد.

بله به ويژه در ماه هاي اخير با مشكلات زيادي مواجه بوده ايم. قيمت بخشي از مواد اوليه موردنياز ما با قيمت دلار گره خورده است.

مرآت- آن چه كه توليد مي كنيد كاملا ايراني است؟

بله محصولات ما به صورت صددرصدي در داخل كشور توليد مي شود. تمامي مسائل مرتبط با توليد محصولات توسط اعضاي هيأت علمي دانشگاه صنعتي شاهرود راهبري مي شود.

مرآت- مجموعه بسيج چقدر از فعاليت هاي شما حمايت كرده است؟ چه انتظاري از اين مجموعه داريد؟

سازمان بسيج علمي از طرح هاي مختلفي حمايت مي كند. حدود 6 سال قبل كه هنوز به لحاظ مالي دچار مشكل بوديم، طرح هايي را براي بسيج علمي ارسال كرديم و آن ها هم كمكي اندك در حد وسعشان به ما داشتند. اگر حمايت ها هدفمندتر و اولويت بندي شود، اوضاع بهتر خواهد شد. در حال حاضر موضوع اولويت بندي چندان جا نيفتاده است.

كسي كه وارد حوزه توليد يك محصول مي شود، 5 ميليون تومان دردي از او دوا نمي كند. به نظر من بهتر است به جاي حمايت هاي كوچك از چندين طرح كوچك، بهتر است از طرح هاي اولويت دار حمايت هاي بيش تري دريافت كنند. در اين صورت حمايت ها بهتر و مفيدتر خواهد بود.

مرآت- در حال حاضر براي چند نفر شغل ايجاد كرده ايد؟

در حال حاضر 6 نفر به صورت مستقيم و تخصصي با ما همكاري مي كنند. اين افراد يا داراي مدرك دكتري و يا دانشجوي دكترا هستند. به صورت غيرمستقيم هم حدود 12 نفر در حوزه هاي مختلف كارگاهي مشغول بكار هستند.

مرآت- با مشكلي در حوزه عدم رعايت حق انحصاري توليد محصول مواجه بوده ايد؟

خوشبختانه ما در اين حوزه با مشكلي برخورد نكرديم. شركت ما يك شركت دانش بنيان است و محصولات آن به صورت خودكار به عنوان اختراع ثبت مي شود. البته در طول كار مواردي پيش آمد و عده اي مي خواستند ايده ها و طرح هاي ما را به نام خود در شهر ديگري ثبت كنند اما با پيگيري هايي كه داشتيم، اين مسأله مرتفع شد. متأسفانه سيستم يكپارچه اي براي پايش اين موضوع وجود ندارد.

مرآت- انتظاراتتان از دستگاه هاي اجرايي چقدر محقق شده است؟

بسيار كم و در حد صفر! متأسفانه حمايت ها اكثرا صرفا در حد حرف است. حتي حمايت ها از سوي كساني كه به محصولات ما نياز دارند نيز كم رنگ است. عده اي اعتقادي به محصولات توليد داخل ندارند. عليرغم تأكيدات دكتر ستاري بر استفاده از محصولات دانش بنيان توليد داخل، متأسفانه براي فرمانداري ها و ديگر ارگان هاي مربوطه دشوار است كه كار خود را به دست يك شركت دانش بنيان بسپارند.

مرآت- با توجه به مجموع شرايطي كه به آن اشاره كرديد، چقدر اميدواريد كه محصولاتتان بيش از پيش تجاري سازي شود؟

محصولات ما البته به مرحله تجاري سازي رسيده است اما انتظار ما اين است كه اين محصولات به صورت انبوه توليد شوند. محصولاتي مشابه محصولات ما از كشورهايي همچون اتريش و آلمان و آمريكا به ايران وارد مي شود و ميزان توليد ما جوابگوي نياز بازار نيست. ما كمك ويژه اي نمي خواهيم، فقط مي خواهيم جلوي رقابت ناسالم را بگيرند.

مرآت- رهبر انقلاب تأكيدات مكرري بر مسأله جهاد علمي داشته اند. از ديدگاه شما ما در كجاي اين مسير قرار داريم؟ و تعريف شما از فعاليت در ذيل پرچم بسيج علمي چيست؟

رهبر انقلاب يك سري شاخص ها را براي بسيج علمي مشخص كرده اند. اگر اين شاخص ها مورد توجه قرار بگيرند، ما مي توانيم طي چند سال آينده به لحاظ علمي بسياري از كشورها را پشت سر بگذاريم و به رشد علمي بالايي برسيم؛ چنان كه در برخي از زمينه ها از جمله در حوزه نانوتكنولوژي و سلول هاي بنيادي به رشد قابل توجهي دست يافته ايم. من اعتقاد دارم كه اگر تفكر بسيجي و جهادي پياده سازي شود ما حقيقتا در زمينه پيشرفت علمي كه مقدمه پيشرفت اقتصادي است، به قله هاي بلندي خواهيم رسيد.

هرجا كه تفكر بسيجي حاكم بوده است، پيشرفت اتفاق افتاده است. شهيد طهراني مقدم، صنعت موشكي كشور را از هيچ به مرحله اي رساند كه اكنون امنيت كشور در گرو آن است. در حوزه هاي مختلف مي توان از طهراني مقدم ها و احمدي روشن ها نام برد كه فعاليتشان حاصل تفكر بسيجي بوده است. اگر مديران بالادستي و مياني كشور به تفكر بسيجي اعتقاد داشته باشند، شاهد پيشرفت هاي زيادي خواهيم بود.

من همه تلاشم را كرده ام كه تفكر بسيجي را در خود نهادينه كنم. كار بسيجي به معناي كار بي برنامه نيست؛ اتفاقا كار بسيجي يعني يك كار دقيق، منسجم و منظم تشكيلاتي است.

مرآت- بابت وقت ارزشمندي كه در اختيارم قرار داديد سپاسگزارم.

من هم از شما و همكارانتان سپاسگزارم.

قزوين

بسيج صددرصد ظرفيت نخبه پروري دارد/با تفكر بسيجي مي توان فرهنگ جامعه را اصلاح كرد

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوين؛ ناصر ظاهري از بسيجيان فعال در حوزه فرهنگي است كه از سال 81 به صورت فعال در اين عرصه ورود پيدا كرده است.

وي كه كارمند كميته امداد و فرمانده پايگاه بسيج شهيد ابراهيم رحماني است از كودكي با قرآن مانوس بوده و رتبه اول كشوري در رشته قرائت قرآن در سال 91 و رتبه اول مسابقات قرائت قرآن بسيجيان در سطح استان در سال 76 را اخذ كرده همچنين داراي مدرك ممتاز خوشنويسي بوده و سال 85 رتبه دوم رشته نستعليق در استان را كسب كرده است.ظاهري در گفت وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوين اظهار كرد: يك بسيجي براي تاثيرگذاري بيشتر در جامعه بايد فرمايشات مقام معظم رهبري را سرلوحه فعاليت هاي خويش قرار دهد و با شناسايي و رصد مسائل روز، متناسب با نياز جامعه حركت كرده و در اين عرصه پيشتاز باشد.

وي افزود: بسيجي شاخص در حوزه فرهنگ براي كارايي بيشتر و تحقق اهداف بايد در كنار داشتن تدين و خلوص نيت، داراي تخصص باشد.

اين فعال فرهنگي تصريح كرد: بسيج يعني داشتن اخلاص و خلوص نيت و انجام كار بدون هيچ گونه چشم داشت مالي، يك بسيجي واقعي بايد متدين و ايثارگر باشد.

وي عنوان كرد: همه افراد در ازاي كارهايي كه انجام مي دهند حقوق و مزايا دريافت مي كنند، اما كارهاي بسيجي دلي است و با ديدن آثار و نتايج مثبت فعاليت ها براي حضور در صحنه بيشتر ترغيب و تشويق مي شود.

ظاهري با اشاره به فعاليت هاي پايگاه بسيج بيان كرد: انجام فعاليت هاي فرهنگي، تشكيل حلقه هاي صالحين، ارائه مباحث معرفتي و بصيرتي، تحليل مسائل روز و روشنگري، فعاليت هاي قرآني، ارائه خدمات درماني و اجتماعي و توزيع بسته هاي حمايتي براي خانواده هاي محروم از جمله اقدامات انجام شده در پايگاه بسيج است.

وي ادامه داد: اعزام گروه هاي جهادي به مناطق محروم يكي ديگر از كارهايي است كه در بسيج انجام مي شود؛ براين اساس با حضور نمايندگاني از ادارات مختلف همچون هلال احمر، اداره آب و برق و علوم پزشكي و دامپزشكي از مناطق محروم بازديد به عمل آمده تا از نزديك با مشكلات مردم مناطق محروم آشنا شده و اقدامات لازم در راستاي محروميت زدايي انجام شود.

فرمانده پايگاه بسيج شهيد ابراهيم رحماني ابراز كرد: به عقيده من بسيج صددرصد ظرفيت نخبه پروري دارد؛ چراكه يك بخش از كار بسيج شناسايي افراد نخبه و پرورش استعداد آنها است و در اين راستا با مراكز علمي و فرهنگي تفاهم نامه هايي منعقد شده و افراد مستعد براي گذراندن دوره هاي آموزشي به مراكز مرتبط معرفي مي شوند.

وي تصريح كرد: علي رغم آنچه كه گفته مي شود به نظرم در حوزه فرهنگ اقدامات موثري در دوران پس از انقلاب انجام شده كه متاسفانه از ديد ما غافل مانده است چراكه با بررسي دوران پيش از انقلاب متوجه مي شويم كه ما در بسياري از سرفصل هاي كار فرهنگي مشكل داشتيم كه اكنون به بركت انقلاب مرتفع شده است.

ظاهري عنوان كرد: مشاهده شهداي مدافع حرم دهه هفتادي كه پرورش يافته نسل بعد از انقلاب هستند و عاشقانه و داوطلبانه براي دفاع از ارزش ها از جان خود گذشتند خود گوياي انجام كارهاي فرهنگي موثر در جامعه است.

وي تصريح كرد: جو ايجاد شده مبني بر اينكه وضعيت فرهنگ جامعه خراب است، حاصل القائات دشمنان است البته ما منكر وجود برخي آسيب هاي اجتماعي و ضعف هاي فرهنگي در جامعه نيستيم اما معتقديم اقدامات فرهنگي خوبي نيز در اين سال ها انجام شده است.اين فعال فرهنگي گفت: برگزاري پياده روي اربعين با حضور سيلي از مشتاقان و عاشقان اباعبدالله الحسين(ع)، برگزاري شب هاي احيا هرسال با شكوه تر از سال هاي قبل و شركت در راهپيمايي 22 بهمن ماه و ساير مناسبت ها از جمله مصاديق انجام كارهاي فرهنگي تاثيرگذار در كشور است.

وي با بيان اينكه بسيج ظرفيت اصلاح فرهنگ جامعه را داراست، بيان كرد: يكي از ويژ گي هاي بسيج، فعاليت داوطلبانه، ايثارگرانه و خالصانه است كه اگر همين چند ويژگي شاخص در جامعه به يك فرهنگ تبديل شود بسياري از مشكلات كشور رفع مي شود.


ظاهري با اشاره به برگزاري كنگره سه هزار شهيد استان گفت: به عقيده من شهدا زنده ياد نيستند بلكه آنها زنده اند بنابراين با تاسي به فرهنگ شهدا كه در اوج جواني از همه خواسته هاي نفساني خويش گذشتند و جاري و ساري كردن سيره شهدا در زندگي و عمل به وصاياي آنها بسياري از مشكلات فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي و سياسي كشور حل مي شود.

كرمان

بسيج علمي بدون بروكراسي اداري از مخترعين و نخبگان حمايت مي كند/بسيج مي تواند بر اساس نيازهاي مردم هر منطقه اشتغال ايجاد كند

به گزارش شبكه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ سازمان بسيج مستضعفين در پنجم آذر ماه سال 1358 به دستور امام خميني(ره) تشكيل شد. از جمله اهداف اين سازمان مي توان به تحقق فرمايشات امام خميني (ره)، ايجاد توانايي هاي لازم در عرصه هاي مختلف سياسي، اجتماعي ، اقتصادي و خدمت رساني در بين اقشار مختلف مردم است.

سازمان بسيج مستضعفين داراي تشكل هاي مختلفي بر اساس اقشار گوناگون مردم دارد كه از جمله مي توان به بسيج دانش آموزي، دانشجويي، جامعه پزشكي،جامعه مهندسين، اساتيد، خواهران، ادارات، كارمندي، مساجد و محلات،طلاب و روحانيون، اصناف، كارخانجات و شركت ها، كارگري و بسيج ويژه برون مرزي بسيج موقت مورد نياز در هر مكان وزمان اشاره كرد.

با توجه به آغاز هفته گراميداشت بسيج با تني چند از نخبگان و مخترعين بسيجي در خصوص اهم فعاليت هايشان و نقش بسيج در پيشبرد اهداف پژوهشي ، علمي و فرهنگي نخبگان و مخترعين به گفتگو نشسته ايم كه مشروح آن را در گزارش زير خواهيد خواند.كمانداري: بسيج در تمام ابعاد زندگي فرد مي تواند موثر باشد

محسن كمانداري نخبه كرماني در گفتگو با راه آرمان گفت: متولد 1369 در كرمان هستم و مقاطع تحصيلي دانشگاهي را در رشته جغرافيا و برنامه ريزي شهري گذراندم كه مقطع كارشناسي در دانشگاه شهيد باهنر كرمان، مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه يزد و هم اكنون دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه فردوسي مشهد هستم.

وي ابراز كرد: عناويني كه بنده در دوران تحصيل كسب كردم شامل برگزيده به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد باهنر كرمان، برگزيده به عنوان پژوهشگر برتر دانشكده علوم انساني دانشگاه سراسري يزد، كسب رتبه دوم كارشناسي ارشد در بين همه وروديها، كسب رتبه اول كارشناسي ارشد دانشجويان دانشگاه يزد در گرايش جغرافيا، برگزيده شده در طرح خوشه بندي دانشجويان دكتري استعدادهاي درخشان دانشگاه فردوسي مشهد مي باشد.

اين نخبه كرماني عنوان كرد: عضويت در انجمن برنامه ريزي شهري ايران، نماينده و مسئول راه اندازي انجمن جغرافيا و برنامه ريزي شهري شاخه استان كرمان، عضويت در كميته علمي و هيات داوران بيش از ده كنفرانس ملي و بين المللي مرتبط با علوم شهري و معماري از فعاليت هاي بنده در مجامع علمي مختلف است.

كمانداري در خصوص فعاليتهاي پژوهشي خود اظهار كرد: بيش از 50 مقاله علمي-پژوهشي چاپ شده در مجلات معتبر داخلي و خارجي و دو جلد كتاب منتشر شده دارم البته يك كتاب هم از بنده در حال ويرايش نهايي براي چاپ است.

وي ضمن گراميداشت هفته بسيج و تأكيد بر اينكه ما همه بسيجي هستيم، تصريح كرد: افتخار مي كنيم در كشور ما نهادي وجود دارد كه به واسطه آن فرهنگ همكاري،خود باوري و اتكا به توانايي هاي خود در آن شكل مي گيرد.

اين نخبه كرماني با بيان اينكه بسيج در تمام ابعاد زندگي شخصي افراد مي تواند مفيد واقع شود، تصريح كرد: چرا كه تمامي فعاليت هاي مهم يك زندگي اجتماعي از جمله فعاليت هاي سياسي، اجتماعي، علمي و ... در اين مكتب آموزش داده مي شود.

كمانداري افزود:ما هم در اين نهاد تمامي اين فعاليت ها از جمله فعاليت هاي اجتماعي كه براي همياري هم نوع خود را فرا گرفته ايم.

وي گفت:اگر ويژگي هاي بسيجي در افراد شكل بگيرد نه تنها در عرصه هاي اجتماعي بلكه در عرصه هاي علمي و پژوهشي نيز مي تواند فردي موفق و مفيد براي تخصص خود و كمك به جامعه اي كه در آن زندگي مي كند،مفيد واقع شود؛ هميشه از اين آموزش هاي بسيج و فرهنگ بسيجي آموخته ايم.

اين نخبه كرماني در پايان خاطر نشان كرد:روحيه بسيجي حس همدوستي، اتحاد، همدلي را در بين افراد برانگيخته مي كند.رضائي: بسيج علمي بدون بروكراسي اداري از مخترعين و نخبگان حمايت مي كند

مژده رضايي مخترع جوان كرماني در گفتگو با راه آرمان ؛ با بيان اينكه دكتراي شيمي و تجزيه هستم، گفت: هفت سال به عنوان پژوهشگر برتر و مخترع برتر كشوري انتخاب شدم.

وي با اشاره به اختراعات خود عنوان كرد: تحقيقاتي را در زمينه نيروي دريايي با همكاري بسيج و نيروي دريايي سپاه پاسداران انجام داده ام؛ همچنين طراحي دستگاه آسياب سايشي را با تيم تحقيقاتي داشته ام كه بخشي از ساخت اين دستگاه با همكاري بسيج علمي انجام شده است.

رضائي با تأكيد بر اينكه بسيج علمي حمايت مادي و معنوي در انجام تحقيقاتم داشته است، ابراز كرد: طي جلساتي مقرر شده است كه تيمي متشكل از پنجاه نخبه از استان براي انجام فعاليت هاي تحقيقاتي منسجم شويم تا بتوانيم يك تيم بسيار قوي علمي و بسيجي را در ايتان كرمان تشكيل دهيم .

اين مخترع كرماني ادامه داد:كار علمي خود را در اولين سال دانشجويي با بسيج آغاز كردم و به طور كلي اولين قدمي كه توانستم در زمينه علمي بردارم با حمايت بسيج علمي بوده است و از تمام افرادي كه در ابتداي راه هستند و مي خواهند فعاليت علمي داشته باشند به آنها بسيج علمي را توصيه مي كنم.

وي اظهار كرد: بسيج علمي بدون بروكراسي اداري از مخترعين و نخبگان حمايت مي كند ؛ اين در حالي است كه با مراجعه به ارگان هاي ديگر قطعا با بروكراسي ادراي مواجه خواهيد شد.

رضائي ابراز كرد:بسيج علمي خالصانه كار مي كند و بچه ها را از نظر مادي و معنوي به حمايت مي كند؛ ايده ها را از زماني كه روي كاغذ باشد تا زماني كه به مرحله عمليات سازي است حمايت مي كند؛حتي اگر آن ايده عملي شود بعد از آن حتي جهت قرار داد بستن با صنعت از نخبگان حمايت مي كنند.كريمي مباركه:بسيج مي تواند بر اساس نيازهاي مردم هر منطقه اشتغال ايجاد كند

بهزاد كريمي مباركه مخترع و دندانپزشك كرماني در گفتگو با راه آرمان ؛ در خصوص اهم فعاليت هاي خود گفت: از دوران دبيرستان در تنظيم نشريه و كارهاي ژورناليستي كه در راستاي اهداف بسيج بود ، فعاليت داشته ام.

وي با تأكيد بر اينكه بيشتر فعاليت هايم در زمينه علمي و تحقيقاتي بوده است و در دوران دبيرستان و دانشجويي ثبت اختراع داشته ام، عنوان كرد: بسيج با فلسفه زيبايي كه به وجود آمده است مي تواند اقدام بسياري را انجام دهد.

كريمي مباركه ابراز كرد: بسيجي واقعي كسي است كه نياز واقعي كشور را درك كند تا در آن زمينه قدم بردارد؛ امروزه مهمترين نياز ما داشتن بينش و بصيرت قوي است و در هر زمينه براي قوي شدن نياز به تلاش و مطالعه دارد.

اين مخترع كرماني بيان كرد: اگر هر كدام از ما در حد وسعو سهممان تلاش داشته باشيم؛ تمامي قطره ها بهم ميرسند و دريا مي شوند؛ با كنار نشستن و نگاه كردن به خودمان ضربه مي زنيم.

كريمي مباركه اظهار كرد: بيشتر فعاليت من در حوزه علمي است و هر خلاقيتي را كه حس كرده ام مشكلي را بر طرف خواهد كرد؛ عملياتي كرده ام؛ سه سال است كه توانسته ام شركتي را ثبت كنم و توليدات خود را به فروش مي رسانم؛ چند نفر در اين زمينه مشغول به كار شده اند.

وي تأكيد كرد: وقتي ملتي بتواند براي خودش كار فراهم كند اين كار درآمد را به دنبال دارد و ملتي كه در آمد داشته باشد شوق زندگي پيدا مي كند.

كريمي مباركه ادامه داد:بسيج به راحتي مي تواند براي ايجاد شغل وارد شود و با اقدامات و حركت هاي بسيجي كه دارند نيازهاي مردم را شناسايي و با نياز سنجي استعدادي و شغلي هر منطقه براي افرادي كه هستند كار فراهم كنند و بازخورد آن را در عرصه سازندگي و توليد از آنان خريداري كنند.

اين مخترع كرماني در پايان خاطر نشان كرد:اگر افراد در هر منطقه به امنيت اقتصادي و شغلي مطمئن باشند؛ هيچ گاه از روستا به شهر مهاجرت نخواهد كرد؛ اين اقدام يكي از قشنگ ترين كارهايي است كه بسيج مي تواند به دليل پتانسيل ها و ظرفيت هايي كه وجود دارد، انجام دهد.

كرمانشاه
شكستن انحصار جهاني يك محصول در اوج تحريم ها /عدم حمايت دولت از ايده اي كه جزو 20 طرح ملي استبه گزارش شبكه اطلاع رساني مرصاد، احسان كرمي نخبه جوان كرمانشاهي است كه متولد 65 و فارغ التحصيل شيمي تجزيه از دانشگاه رازي كرمانشاه است؛ اين جوان نخبه بسيجي شركت دانش بنيان هايا شيمي رازي را به همراه تيمي از نخبگان استان پيش مي برد كه با طراحي فرموالسيون و توليد موم قالب گيري در حوزه تخصصي توليد مواد پيشرفته شيميايي و پليمري فعاليت دارد.

آنها موفق شده اند براي نخستين بار در كشور نانوكامپوزيت هاي پيشرفته را اختراع و توليد كنند كه پيش از اين در ايران توليد نمي شد و تنها در انحصار چند كشور خاص بوده است.

احسان كرمي در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: ما در زمينه ساخت نانوكامپوزيت هاي پيشرفته كار مي كنيم كه در ايران توليد نمي شود؛ موم ريخته گري يا قالب گيري براي اولين بار در ايران و حتي خاورميانه توليد مي شود.

وي ايده كار را از صنايع ريخته گري فراگرفته چون در آنجا تجربه كار داشته است؛ مي گويد چون اين ماده در ساخت قطعات اسلحه استفاده مي شود تنها در پنج كشور توليد مي شود و اين كشورها نيز ماده مذكور را نمي فروشند و حالا با اين اختراع ايران هم به جمع اين پنج كشور افزوده شده است.

اين نخبه بسيجي گفت: اگر به روش مهندسي معكوس اين محصول توليد مي شد قيمت تمام شده آن بسيار بيشتر از نمونه خارجي بود و در نتيجه با استفاده از پليمرهاي داخلي اين محصول توليد شد و قيمت آن هم به نصف مشابه خارجي مي رسد و تمام اين ماده توليد داخل است.

وي در مورد اهميت اين اختراع تصريح كرد: چون اين محصول در داخل توليد نمي شود صنايع داخلي هم به دليل اينكه معمولا از نوع دسته دوم ان استفاده مي كنند با مشكلاتي مواجه هستند و قطعات دقيقي نمي توانند بسازنند، اما با اين ماده تمام مشكلات حل مي شود چون تمام فاكتورهاي نمونه خارجي را دارد.

كرمي افزود: اين ادعا نيست و تمام تست هاي آزمايشگاهي را پشت سر گذاشته ايم و حتي صنايع ريخته گري هم آنرا تاييد كرده اند.

حمايتي از دولت نديديم /وعده هاي وعيد مسئولان

از اين مخترع بسيجي در مورد حمايت هاي دولت پرسيديم كه در پاسخ گفت: شركت ما يك شركت دانش بنيان است، اما آنگونه كه مي گويند از شركت هاي دانش بنيان حمايت نمي كنند، تنها پارك علم و فناوري كرمانشاه كه ما عضو آن هستيم حمايت هايي از ما كرده است.

وي بيان داشت: ما به شدت نيازمند فضاي كارگاهي بوديم و براي ما اين موضوع بسيار حائز اهميت بود و بسيج سازندگي آنرا در اختيار ما گذاشت و اين كمك بزرگي براي ما بود؛ تمام دستگاه ها را هم خودمان توليد كرديم.

ا

طرحي كه جزو 20 طرح ملي است

كرمي به عناوين كسب شده در جشنواره هاي مختلف هم اشاره اي داشت و تصريح كرد: اين محصول را به عنوان حق اختراع ثبت كرده ايم و جزو 20 طرح برگزيده ملي انتخاب شده است كه رييس جمهور، وزير كشور، نمايندگان مجلس و... از آن بازديد داشته اند و تنها وعده اي داده اند و رفته اند و همه در حد حرف بوده و عملا چيزي نديده ايم.

به گفته وي، اختراع برتر جشنواره ملي رويش، طرح برتر رشته صنايع اجلاس بين المللي فناوري و انرژي سبز، طرح برگزيده فستيوال ملي نواوري صنايع شيميايي و پليمري، فناوري منتخب ملي نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش، فناوري و فن بازار و كارافرين برتر اقتصاد مقاومتي سازمان بسيج سازندگي از جمل دستاوردهاي اين طرح بوده است.

كرمي در مورد تاثيرات روحيه جهادي و بسيجي خود و همكارانش در پيشبرد امور هم گفت: ما معتقديم هركسي هر قدمي در راه خودكفايي و خروج از وابستگي كشور بردارد بسيجي است و اگر روحيه بسيج تيم همكار نبود اين كار شدني نبود با توجه به تمام موانع و مشكلات و سختي هاي پيش روي دانشگاهيان براي ارتباط با صنعت و وارد شدن به اين فضا و سيستم بايد جهادي كار كند تا كشور را از وابستگي نجات دهد.

وقتي منافع ملي بر منافع فردي ارجحيت مي يابد

از اين نخبه و مخترع جوان پرسيديم كه چرا اين اختراعش را در خارج از كشور ثبت نكرده كه پاسخ داد: با اولين مشاوري كه خودش هم از اهل فن بود در مورد اختراعمان صحبت كرديم پيشنهاد داد كه اين كار را در ايران انجام ندهيم و در كشور ديگري غير از ايران آنرا ثبت كنيم چون تنها حق اختراع حتي بدون توليد محصول عوايد مالي فراواني را براي مخترع در بردارد، اما بسيار مسائل هست كه آدم وطنش را ترجيح مي دهد.

وي افزود: من معتقدم كه چون ما تمام دانش و هرچه آموخته ايم در اين مملكت و آب و خاك بوده بايد بازخورد و منفعتي هم براي مردم كشورمان داشته باشد و وقتي مشكلي در كشور وجود دارد خيلي براي ما سنگين است كه ايده را ببريم در جاهاي ديگر انجام دهيم.

كرمي در پايان يك قدرداني هم از همكارانش داشت و گفت: تيم ما متشكل از نخبگان دانشگاهي بود از جمله دكتر روشني استاد شيمي دانشگاه رازي، خانم دكتر عظيمي عضو هيئت علمي دانشگاه رازي، آقايان محجوب و نصيري و خانم ها صيدزاده و خان احمدي ما را در اين راه كمك كردند و انگيزه هاي خوبي به ما دادند؛ همچنين بسيج سازندگي هم حمايت هاي خوبي از ما داشت كه از همه آنها تشكر مي كنم.

در معرفي اين محصول مي توان گفت: در تمامي صنايع توليد انبوه قطعات فلزي داراي دقت ابعادي بالا، اشكال پيچيده، ظريف و صافي سطح يكنواخت از روش ريخته گري دقيق استفاده مي شود در صنايع ريخته گري دقيق از موم قالب گيري به عنوان مدل يا الگو استفاده مي شود.

موم قالب گيري يكي از مواد استراتژيك در صنعت كشور است و به دليل استفاده از اين محصول در ساخت قطعات دقيق و پيچيده كه اكثر اين قطعات مربوط به صنايع نظامي-دفاعي و ساخت جنگ افزار هستند واردات اين ماده به داخل كشور بسيار دشوار بوده و شركته اي توليدكننده اين ماده كه تنها در كشورهاي آمريكا، آلمان و انگليس مستقر هستند از فروش گريدهاي مناسب اين ماده به ايران امتناع مي كنند.

در نتيجه بيشتر شركت هاي ريخت هگري كشور از موم نامناسب استفاده مي كنند كه اكثراً متناسب با شرايط توليد و نوع قطعات توليدي آنها نيست اين امر باعث ايجاد مشكالت عديدهاي ازجمله ضايعات بسيار زياد، هدررفت نيروي انساني و سرمايه هاي شركت، كيفيت نامناسب، سلب اعتماد مشتريان، عدم توانايي در توليد بسياري از قطعات با پايداري ابعادي و پيچيدگي بالا و ناتواني در توليد قطعات لوكس و زينتي و...مي شود.

موم قالب گيري تاكنون در خاورميانه توليد نشده و به طور كلي در دنيا معموالا از تركيب چند نوع موم طبيعي ساخته مي شود، اما به دليل هزينهي بالاي واردات اين مواد به داخل كشور و همچنين قيمت بالاي آنها توليد آن به اين روش و با اين مواد اوليه به صرفه نيست و شركت دانش بنيان مذكور موفق شده با استفاده از پليمرهاي توليد شده در داخل كشور كه بسيار ارزانقيمت هستند فرموالسيوني طراحي كنند كه تمام فاكتورهاي موردنياز صنعت را پاسخ داده و بر اساس آناليز صورت گرفته توسط آزمايشگاه همكار استاندارد مركز پژوهش و توسعه فناوريهاي نفت در بعضي مؤلفه ها مثل درصد خاكستر، نقطه اشتعال و نفوذپذيري از نمونههاي خارجي نيز مطلوبتر است.

كهگيلويه و بويراحمد

معلم بسيجي كه از هيچ، همه چيز ساخت/از ساخت فيلم برتر جشنواره رشد با يك گوشي موبايل تا اختراعي كه در ايران مطرح شد

به گزارش پايگاه تحليل و اطلاع رساني صبح زاگرس؛ دراستان كهگيلويه و بويراحمد، استعدادهاي نهفته ي بسياري وجود دارد كه در گمنامي به سر مي برند، يكي از آن ها معلمي است كه در روستايي دورافتاده كه از داشتن آب و برق و گاز محروم است، تدريس مي كند و با دستان خالي هم فيلم ساخت است كه در جشنواره فيلم رشد جايزه ويژه دريافت كرد و هم به همراه دانش آموزان آن روستاي محروم اختراعي انجام دادند كه در جشنواره جابربرحيان به عنوان اختراع برگزيده انتخاب شد.

از همين در گفتگو با اين معلم نمونه بسيجي با كارهايي كه انجام داده است بيشتر آشنا مي شويم:

صبح زاگرس: بيوگرافي كوتاهي از خودتان ارائه دهيد.

قنبري: ايمان قنبري هستم، متولد 18 آذر 1372 در شهر زيباي دهدشت، داراي مدرك كارشناسي رشته علوم تربيتي، و دانشجوي ترم اول رشته مديريت در مقطع كارشناسي ارشد و معلم روستاي "" چم لپو "" در شهر چاروسا از توابع شهرستان كهگيلويه.

صبح زاگرس: چند سال است در مدارس روستايي كار ميكنيد؟

قنبري: تقريبا 2 سال.

صبح زاگرس: به عنوان معلم كار در مدارس روستايي را ترجيح مي دهيد يا شهري؟

قنبري: مدارس روستايي را ترجيح مي دهم، چون در شهر مسلما امكانات زيادي وجود دارد، اما روستا ها نياز به يك جهادعلمي و مستمر دارد تا درهمه زمينه ها بهبودي حاصل شود.

صبح زاگرس: فيلم شما در جشنواره بين المللي فيلم رشد جايزه ويژه را دريافت كرد در اين باره توضيح دهيد.

قنبري: فيلم ""هابيل يا قابيل"" تنش ميان دو دانش آموز را به نمايش مي گذارد، و اينكه تحمل افكار مخالف خود را دركلاس نداشتند. يكي از آنها نقش قابيل و ديگري هابيل را پذيرفت.

هدف فيلم تربيتي است، كه دانش آموز وقتي رفتار اشتباه را در فيلم مشاهده مي كند به آن پي ببرد.صبح زاگرس: درمورد اختراع تخته پاك كن الكتريكي توضيح دهيد.

قنبري: كار تخته پاك كن را از سال گذشته شروع كردم، در بعضي از مواقع دانش آموزان تخته را با دست پاك مي كردند باتوجه به اينكه جوهر ماژيك سرطان زا است، از دانش آموزان خواستم كه تخته را بدون نياز به دست پاك كنند.

بعد از آن، كار مطالعاتي آن را انجام دادم، بعد از يك ماه با موتور الكتريكي آشنا شدند، بعد از آن با موتور ديسي آشنا شدند.

موتور ديسي امكان برق گرفتگي آن صفر است، حتي اگر يك دانش آموز با موتور ديسي برخورد داشته باشد هيچ گونه صدمه و آسيبي نخواهد ديد.

با يك زائده موتور را به تخته پاك كن وصل كرديم و با يك دكمه هم زائده حركت مي كرد و تخته پاك مي شد.

اختراع به وسيله دانش آموزان و راهنمايي من انجام شد.

اين اختراع در جشنواره دانش آموزي جابربن حيان كه در تبريز برگزار شد شركت داده شد و در آن جا به عنوان اختراع برگزيده انتخاب شد.صبح زاگرس: بسيجي بودن چه تأثيري در روحيه شما داشته است؟

قنبري: بسيجي بودن سبب شد كه براي انجام كار جهادي حساب ويژه اي باز كنم، مشي جهادي و بسيجي سبب شد كه باوجود امكانات بسيار كم در اين روستا تدريس كنم و هيچ گاه خسته نشوم.

بسياري از معلمان وقتي به يك روستا براي تدريس مي روند و با ديدن كمبود امكانات در روستا، دلسرد مي شوند، اما يك بسيجي اين گونه نيست، بسيجي با روحيه جهادي كار ميكند، و همين امكانات كم به او انگيزه مي دهد، تا رسالت و وظيفه اش را به نحو احسن به انجام برساند، همان گونه كه درجشنواره بين المللي فيلم رشد مي بينيد، كه دوربين هاي فيلم برداري از فرانسه و اسپانيا و تصويربرداري با هلي كوپتر به ساختن فيلم پرداختند، اما تنها ابزار ما براي ساختن فيلم قابيل و هابيل يك گوشي همراه بوده است.

مازندران

ورود تكنولوژي روز دنيا به صنعت زنبورداري توسط بسيجي مازندراني/حمايت مديران از كالاي ايراني در حد شعار!
به گزارش بلاغ، براي نهادينه كردن كارآفريني و خودآفريني چاره اي جز اينكه به توليدگران و جوانان بها داده شود نيست و لازمه اين مهم، بها دادن مديران دستگاه هاي متولي به جوانان خلاق و توانمند است.

حسن عظيمي جوان 33 ساله گلوگاهي است كه توانست با همت و پشتكار موفق به اختراع سيستم هوشمند ايمني زنبور و افزايش عسل براي نخستين بار در كشور شود؛ اختراعي كه هيچ نمونه خارجي ندارد.وي در اين باره به خبرنگار ما گفت: از سال 1392 با همكاري دوستانم در شركت آيگون نيرو ناميه به صورت تخصصي وارد بحث توليد مدارات الكترونيكي شديم و در سال 1394 به پيشنهاد يكي از دوستانم كه زنبوردار بود وارد صنعت زنبورداري شدم.

اين كارآفرين و مخترع جوان مازندراني افزود: صنعت زنبورداري عليرغم سابقه طولاني فعاليتش در كشور به صورت سنتي اداره مي شود و با توجه به اينكه هر كجا تكنولوژي وارد صنعتي شد، موجب پيشرفت آن شد ما تكنولوژي را وارد صنعت زنبورداري كرديم.

اين جوان گلوگاهي خاطرنشان كرد: با ورود به صنعت زنبورداري و تلاش و تحقيقات فراوان سرانجام موفق شديم در ششم بهمن ماه 1395 اختراع خود را به شماره 91139 به ثبت برسانيم.

عظيمي در توضيح دستگاه هوشمند ايمني زنبور و افزايش عسل به خبرنگار ما پاسخ داد: اين سيستم كارش آن است كه رفتار زنبورعسل را در اختيار زنبوردار قرار مي دهد در حاليكه تا به ديروز اين دماي هواي كندو بود كه بر رفتار زنبور اثرگذار بود.وي ادامه داد: ما توسط اين اختراع با توجه به تحقيقات گسترده سيستمي را طراحي كرديم كه مي تواند دماي داخل كندو را كنترل كند و به اين ترتيب بر رفتار زنبورعسل اثر مي گذارد.

اين كارآفرين جوان مازندراني اضافه كرد: مهمترين گزينه در رفتار زنبور، جدا از دماي داخل كندو، جمعيت هر كندو است؛ چرا كه هر چه جمعيت كندو و متعاقبا جمعيت زنبورهاي كارگر بيشتر باشد، خروجي كندو كه يكي از مهمترين آن ها، عسل خواهد بود نيز بيشتر است.

اين كارآفرين گلوگاهي با بيان اينكه يكي از بزرگترين آفات زنبور داري، زمستان گذراني زنبورها است؛ بيان كرد: در فصل سرما به دليل عدم وجود گل و گياه و منابع غذايي كافي، زنبور از عسل داخل كندو تغذيه كرده و توليد گرما مي كنند و اين در حالي است كه ما سالانه كندوهاي بسيار فراواني را داريم كه به دليل برداشت غيراصولي عسل توسط انسان از كندوها، با كاهش ميزان ذخيره لازم عسل براي زنبورها، زنبورهاي فراواني با توجه به كاهش منابع تغذيه و عدم توليد گرما و دماي مناسب تلف مي شوند و اين امر منجر به نابودي اين كندوها مي شود.

عظيمي اعلام كرد: از آن جا كه ما با اين سيستم براي زنبورها دما تعيين مي كنيم و دماي مطلوبي را براي آن ها مهيا مي سازيم لذا مصرف عسل زنبورها به شدت كاهش مي يابد و لذا جدا از افزايش خروجي عسل، وقتي دما در كندو يك دست مي باشد، تلفاتي هم نخواهيم داشت.

وي تاكيد كرد: با اين سيستم، جمعيت و خروجي كندوها تا 40 برابر هم افزايش مي يابد و جمعيت كندوها به حداكثر ميزان خود در يك كندو مي رسد.

اين جوان كارآفرين مازندراني در خصوص اينكه در اين راه آيا از سوي ارگان يا دستگاهي مورد حمايت قرار گرفتيد يا خير، تصريح كرد: يكي از دستگاه هايي كه به طور مستقيم به ما كمك بلاعوض كرد، سازمان علمي پژوهشي سپاه كربلاي مازندران بود كه شايد اگر اين دستگاه نبود ما هم در سال 1392 مثل خيلي از دوستانمان از ايران خارج مي شديم.

اين مخترع مازندراني با بيان اينكه ما خيلي جاها براي معرفي اختراع مان رفتيم اما متأسفانه هيچ يك از دستگاه ها هيچ حمايتي نكردند؛ اعلام كرد: متأسفانه سازمان علمي پژوهشي كشور هم ما را مورد حمايت قرار ندارد و در پاسخ به ما گفتند: "" اگر اين طرح جواب مي داد، خارجي ها مي ساختند.""

عظيمي با بيان اينكه بزرگترين گلايه ما اين است كه متأسفانه مديران هر بخشي، جوانان كشور را قبول ندارند، تصريح كرد: هر كجا اين دستگاه را با برچسب ساخت ايران معرفي كرديم با عقب نشيني مديران مواجه شديم و هر كجا همين دستگاه را با برچسب كشورهاي خارجي نظير كره و آمريكا معرفي كرديم با استقبال مواجه شديم.وي افزود: حمايت از كالاي ايراني تنها يك شعار بين مديران ما است.

اين كارآفرين بسيجي استان در خصوص بازار فروش اين محصول و اينكه آيا اينكار بازدهي خود را داشته است يا خير، پاسخ داد: خوشبختانه پس از پايان اين اختراع و معرفي اين سيستم، به طرز گسترده اي ميان زنبورداران پخش شد و از سراسر نقاط كشور تقاضا داشتيم و هم اكنون نيز در حال استفاده در سراسر كشور است.

اين مخترع گلوگاهي متذكر شد: زنبورداران در ابتدا با ترس ولرز اقدام به خريد اين سيستم ب صورت دانه اي كردند اما پس از گذشت يك زمستان، همان زنبورداران در سال بعد اقدام به خريد چند صدتايي اين سيستم كردند.

عظيمي در خصوص قيمت حال حاضر اين دستگاه در بازار گفت: اين اختراع در دو نسخه كنترل 8 تايي و 10 تايي به توليد رسيده است كه نسخه كنترل 8 تايي آن 982 هزار تومان و نسخه كنترل 10 تايي آن يك ميليون و 132 هزار تومان قيمت دارد.

وي با بيان اينكه تاكنون موفق به صادرات اين محصول به معناي واقعي نشده ايم؛ يادآور شد: اين سيستم هيچگونه نمونه خارجي ندارد.

به گفته عظيمي، به دليل عدم حمايت مسئولان گلوگاهي اين شركت در حال حاضر در محمودآباد در حال فعاليت است و 12 نمايندگي فعال در سطح كشور دارد.

مازندران

گفت وگو با بسيجي مازندراني كه پديده سال فوتبال ساحلي جهان شد/دوست دارم بهترين بازيكن جهان شوم

به گزارش شبكه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از بلاغ، مراسم گالاي فوتبال ساحلي جهان پس از برگزاري مسابقات جام بين قاره اي و قهرماني تيم ملي فوتبال ساحلي كشورمان در كشور امارات برگزار شد.

در اين مراسم، محمد مرادي، بازيكن جوان تيم ملي فوتبال ساحلي كشورمان به عنوان پديده سال انتخاب شد و جايزه اش را دريافت كرد. در اين مراسم تنها محمد مرادي بود كه به عنوان يك ايراني در مراسم گالاي فوتبال ساحلي جايزه دريافت كرد تا همين موضوع بهانه اي باشد تا به سراغ اين بازيكن مازندراني برويم و با او به گفتگويي بپردازيم.

دوست دارم بهترين بازيكن جهان شوم

وي در خصوص سطح بازيهاي بين قاره اي گفت: بازي هاي بين قاره اي يك گام عقب تر از بازي هاي جام جهاني است، ولي بهترين تيم هاي جهان در آن شركت مي كنند و سطح بازي ها هم خيلي بالا بود.

مرادي با بيان اينكه قبلش فكر نمي كردم پديده جوان شناخته شوم، بيان داشت: يك ساعت مانده بود به مراسم به بنده اطلاع دادند و من هم واقعا نمي دانستم اين موضوع را چطور پيش خودم حل كنم چون واقعا براي رسيدن به اين جايگاه خيلي زحمت كشيدم و تلاش هاي زيادي كرده بودم. در آن لحظه حس خيلي خوبي داشتم و وقتي وارد صحنه شده بودم از بس خوشحال بودم نميتوانستم صحبت كنم.

بازيكن تيم ملي فوتبال ساحلي افزود: براي رسيدن به اين جايگاه خيلي تمرين كردم و تمرينات اختصاصي زيادي را داشتم. چه شب چه روز و چه در گرما و چه در سرما من تمرين مي كردم و زحماتي كه مربيان داخلي و خارجي براي كشيدند و هم خانواده و دوستانم كمكم كردند و حتي آنها هم شاهد هستند كه من چقدر سختي كشيده ام.

مرادي از بزرگترين آرزويش هم گفت: مطمئن كسي كه پديده جهان مي شود به جايگاه هاي بالاتر هم فكر مي كند و من هم دوست دارم روزي بهترين بازيكن جهان شوم و عنوان آقاي گلي در جهان است.

سطح بازي ايران بالاست

دوست دارم لژيونر بشوم و در كشورهاي بزرگ فوتبالم را ادامه دهم ولي اين را نبايد نا ديده بگيريم كه ليگ برتر فوتبال ساحلي ايران دومين ليگ بزرگ در بين كشورهاست. سطح بازي ها در ايران بسيار بالاست و بازي هاي خوبي در ليگ ما برگزار مي شود. من خودم دوست دارم لژيونر بشوم ولي اگر يك درصد لژيونر نشوم از بازي كردن در ليگ ايران به هيچ وجه ناراحت نيستم چون بهترين ليگ در بين كشورهاست.

وي با بيان اينكه پيشنهاد خارجي هم دارد اظهار داشت: چند پيشنهاد خوب خارجي دارم ولي فعلا دارم فكر مي كنم تا ببينم شرايطم چگونه است تا بهترين تصميم را براي اين موضوع بگيرم.

مرادي درباره دلايل گرايش و علاقه مندي اش به فوتبال ساحلي گفت: من قبلا چمني بازي مي كردم ولي يك روزي به ما گفتند كه مسابقه اي ساحلي در يزد قرار است برگزار شود و به ما گفتند كه شما بياييد و در اين مسابقات بازي كنيد. من خودم بچه دريا بودم و هميشه كنار ماسه و دريا فوتبال بازي مي كرديم براي همين اين موضوع براي من سخت نبود كه فوتبال ساحلي بازي كنم. در آن مسابقات بازي كرديم و من هم خيلي خوب ظاهر شدم و بزرگاني كه آن زمان در فوتبال ساحلي بودند بازي من را ديدند و گفتند كه تو مي تواني پيشرفت خوبي در اين رشته داشته باشي و به موفقيت هاي بزرگ برسي و همچنين در ساري آقاي عبدالله صحرايي كه خودش يكي از بزرگان اين رشته است به من انگيزه داد و گفت كه اگر در فوتبال ساحلي فعاليت كنم مي توانم موفق تر شوم. همين انگيزه دادن ها راهي شد تا من وارد فوتبال ساحلي شوم و روز به روز تمرين كردم و ديدم واقعا از اين ورزش خوشم آمده است و اينجوري شد كه وارد فوتبال ساحلي شدم.

سرعت پيشرفت در فوتبال ساحلي بالاست

وي افزود: هر ورزشي سختي هاي خاص خودش را دارد و نميشود ورزش ها را با هم مقايسه كرد. همه مي دانند كه در شن راه رفتن هم سخت است چه برسد اينكه بخواهيد داخل آن فوتبال بازي كنيد و در برابر تيم هاي بزرگ جهان صف آرايي كنيد. اين ورزش يك قدرت بدني بالا ميخواهد چون شرايط زمين فوتبال ساحلي با فوتبال چمني يا سالني زمين تا آسمان فرق دارد. فوتبال ساحلي استراحت ندارد و دائما در حال حمله يا دفاع هستيد و هيچوقت توپ توقف ندارد كه بخواهيد استراحت كنيد. به همين دليل به نظر من فوتبال ساحلي يكي از سخت ترين رشته هاي ورزشي است.

پديده سال فوتبال ساحلي جهان خطاب به جوانان بيان داشت: فوتبال ساحلي به جايگاه بزرگي رسيده و در حال رشد كردن است و الان پيشرفت كردن در اين رشته شايد راحت تر از ساير رشته ها باشد. در اين رشته ورزشكاران راحت تر مي توانند پيشرفت كنند و راحت تر به تيم ملي برسند و خودشان را نشان بدهند. چون ساحلي يك مجموعه كوچكي است و هنوز به مجموعه بزرگي تبديل نشده است و كساني كه به اين رشته علاقنمند باشند ميتواند در فوتبال ساحلي پيشرفت داشته باشند.

مرادي در آخر هم از تمام كساني كه در زندگي به پيشرفتش كمك كردند تشكر كرد و گفت: ممنونم از پدر و مادر و برادرم و همه دوستانم و همچنين تشكر ويژه دارم از مربيان باشگاهي و تيم ملي ام كه زحمات زيادي برايم كشيدند.

مركزي

قرار گرفتن ايران جزو10 كشور دارنده دستگاه خشك كن انجماد خلاء
به گزارش ديارآفتاب؛ با افزايش تحريم ها از سوي غرب، واردات بسياري از تجهيزات مورداستفاده در صنايع مختلف با مشكلاتي مواجه شد، همين موضوع باعث شد تا نخبگان و متخصصان جوان كشورمان با تكيه بر دانش ايراني بر تحريم ها فائق آمده و انحصار بسياري از تجهيزات را كه در دست چند كشور محدود بود بشكنند.

دراين بين متخصصان اراكي با بومي سازي دستگاه خشك كن انجماد خلاء گامي مهم در اين زمينه برداشتند.

قرار گرفتن ايران جزو10 كشور دارنده دستگاه خشك كن انجماد خلاء

مجتبي ذوالفقاري استاد دانشگاه اراك و فن آور بسيجي در گفتگو با ديارآفتاب؛ ضمن اشاره به تلاش هاي شبانه روزي حدود 30 جوان متخصص ايراني جهت توليد اين محصول گفت: طراحي و ساخت خشك كن انجماد خلاء حاصل حدود سي ودو ماه تلاش نخبگان صنعتي و پژوهشگران دانشگاه اراك است.وي افزود: با توجه به پيشرفت تكنولوژي و گسترده شدن جغرافياي جمعيتي و لزوم دسترسي سريع ، آسان و مناسب به منابع غذايي فرآورده اي، نگهداري محصولات غذايي از اهميت ويژه اي برخوردار است. اين تكنولوژي بومي همچنين در صنايع دارويي نيز كاربرد دارد و با ساخت آن كشورمان در ليست10 كشور داراي تكنولوژي خشك كن انجماد خلاء قرار گرفت.

فن آور برتر استان مركزي اضافه كرد: قبل از اين، تكنولوژي ساخت و طراحي اين دستگاه در انحصار چند كشور محدود غربي بود و در ايران فقط در سايز بسيار كوچك آزمايشگاهي بررسي شده بود و در سايزهاي بيشتر از 10كيلوگرم هيچ سابقه اي ندارد، اما اكنون اين دستگاه مي تواند در روز تا دو تن محصول را نيز توليد كند.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه در ادامه با اشاره به تحريم واردات اين دستگاه گفت: دستگاه خشك كن انجماد خلاء در ليست تحريم هاي ظالمانه قرار داشته و نمونه هاي موجود در كشور به دليل قديمي بودن هزينه هايي در پي داشت كه با تلاش متخصصان داخلي بومي شد.ذوالفقاري ادامه داد: خشك كردن محصولات و مواد غذايي، با اين دستگاه علاوه بر كاهش حجم مواد، ماندگاري آن ها را تا بيست وپنج سال بدون هيچ گونه مواد نگهدارندِ و يا نگهداري در يخچال تضمين مي كند.

اين استاد دانشگاه در خصوص اشتغال زايي اين محصول و ارزآوري آن براي كشور اظهار كرد: در صورت توليد انبوه، هر دستگاه زمينه اشتغال ده نفر را فراهم مي كند و سالانه از خروج ميليون ها دلار ارز جلوگيري مي شود.انتهاي پيام/
منبع خبر:
دانا
 
تاریخ: ۱۴/۰۹/۱۳۹۷