روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
كرامت يزداني، مشاور امور ايثارگران مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس شد
 
كرامت يزداني، مشاور امور ايثارگران مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس شد با حكم مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي، كرامت يزداني، مشاور امور ايثارگران مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس شد.

به گزارش خبرگزاري موج از فارس، با حكم مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي، كرامت يزداني، مشاور امور ايثارگران مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس شد.

يزداني در آيين معارفه خود گفت: ايثار و فداكاري عمري به بلنداي تاريخ بشريت دارد و اگر برش كوتاهي بر پيكره تاريخ ايثار و فداكاري ايجاد نماييم پي خواهيم برد كه انسانهاي ايثارگر و فداكار علي الخصوص سربازان ملت در نزد مردم ارزشمند و محترم و قابل تحسين بوده اند.

يزداني ادامه داد: سايه شوم جنگ، شوربختانه در انتهاي تابستان سال ٥٩ بر اين مرز و بوم و ساكنان بيگناهش افتاد و صدام، از آشوب اجتماعي پس از بزرگ ترين انقلاب جهان، سوء استفاده كرد و آتش يكي از طولاني ترين درگيري هاي قرن بيستم را برافروخت؛ اما آتش جنگ بنا به روال هميشگي، در كنار سوزندگي بي رحمانه اش، روشنايي هايي نيز با خود داشت.

مشاور جديد مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور ايثارگران افزود: ايثار و فداكاري همواره جزء بهترين اعمال در هر جامعه بوده و در ديدگاه تمامي انسان ها جايگاه ويژه اي دارد و ايثار و از خود گذشتگي بالاترين درجه ايمان به شمار مي رود. لذا ايثار مختص به يك جامعه و ملت و منحصر به زمان معيني نيست و در گستره تاريخ مي توان رگه و ريشه هاي بسياري را در آن خصوص جست و يافت، هر چند ممكن است شدت و ضعف قابل توجهي را پشت سرگذرانده باشد.

اين يادگار دفاع مقدس افزود: در تمام جوامع چه سنتي و چه مدرن، گونه هايي از ايثار وجود داشته و دارد و مردمان به اشكال متنوعي را ياري كرده اند. اما در اين ميان، رزمندگان، جانبازان ، شهدا و آزادگان در دفاع مقدس، با ايثار و فداكاري خود، زيباترين ايثار اجتماعي تاريخ ايران زمين را رقم زدند.

وي خاطر نشان كرد: ايثارگران متعلق به فرهنگ و مليت ايراني هستند. ايثارگر شخص نيست و متعلق به خانواده يا جريان و گروه خاصي نيست، بلكه متعلق به فرهنگ، مليت و جمهوري اسلامي است. بنابراين توجه به اين گروه، بيانگر سطح فرهنگ ايثار، فرهنگ ملي و مردمي ماست. لذا به جامعه ايثارگري نبايد با نگاه ابزاري و سياسي و جناحي نگريست. اگر گروه و جناحي جامعه ايثارگري را از آنِ خود بداند در واقع به ايثارگران ظلم كرده است. خود ايثارگران نيز، خويشتن را سرباز ملت مي پندارند بدون نگاه جناحي و قومي و ...زيرا آنها در روزهاي سخت براي دفاع از برخي آدمها و جناح و گروه خاصي اسلحه به دست نگرفتند بلكه مخلصانه براي دفاع از ناموس ايراني و ارزشها و كرامت انساني و همه آحاد مردم به مقابله با دشمن پرداختند. لذا اگر به آنها سطحي نگريسته شود، ستم و ظلمي بس عظيم در حق اين عزيزان و جان بركفان روا داشته ايم و اين حق الناس است.

يزداني با اشاره به سمت جديد خود خود اضافه كرد: اين حقير بعنوان مشاور مدير كل در امور ايثارگران خود را مديون اين تلاش گران مظلوم مي دانم و خود را خدمتگزار آنها مي دانم و اين توفيق خدمتگزاري برايم افتخار بزرگي محسوب مي شود و بر خود واجب مي دانم كه ضمن ترويج فرهنگ ايثار و شهادت، در امر خدمت رساني به ايثارگران اداره كل و حل مسائل و مشكلات آن ها كوشا باشم.

وي تأكيد كرد: هماهنگي و ارايه تسهيلات ويژه ايثارگران در زمينه هاي مختلف از قبيل امور آموزشي، اداري، استخدامي، فرهنگي و هنري، رفاهي، درماني، تجليل و زنده نگه داشتن ياد و نام شهدا و ايثارگران اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس، پيگيري مصوبات مربوطه به اين عزيزان، رسيدگي و كمك به حل و فصل مسايل و مشكلات آنها و ايجاد نشست ها و جلسات مختلف ايثارگران با مدير كل محترم و ساير مسئولين استان و كشور از اولويت هاي اين حقير خواهد بود.

يزداني گفت: متأسفانه طبق قانون ادارجات بايد به ايثارگران بر اساس تخصص و تعهد آنها پست هاي مديريتي تعلق گيرد كه اين اداره كل شوربختانه سالهاست كه كوتاهي كرده و به آن اهميتي نداده است اميدوارم كه با مديريت جديد و نگاه خاص و حمايتي كه در جناب استاد سهرابي سراغ داريم اين اتفاق بيفتد و از حضور ايثارگران عزيز بيشتر بهره مند شويم.

به گزارش موج، كرامت يزداني، آزاده ( شش سال اسارت) و جانباز دوران دفاع مقدس، ناشر، شاعر، نويسنده، پژوهشگر و مترجم، راهنماي ايرانگردي و جهانگردي، متولد دهم فروردين 1350 خورشيدي در محله آبادزردشت شهرستان نيريز است.

وي دانش آموخته دانشگاه علامه طباطبايي تهران در رشته كارشناسي مترجمي زبان انگليسي و همچنين دانش آموخته دانشگاه شيراز در كارشناسي ارشد فرهنگ و زبان هاي باستان است.

وي در ١٣٦٣ زماني كه تنها ١٣ سال داشت بعنوان بسيجي در جبهه جنوب حضور پيدا كرد كه در اين مدت دو بار مجروح مي شود و سرانجام در عمليات بدر در شرق دجله در حاليكه از ناحيه كمر،دست و پا مجروح شده بود به اسارت دشمن در آمد.

كرامت يزداني بعد از شش سال اسارت در سال 1369 به همراه ساير آزادگان به ميهن اسلامي باز مي گردد.

وي در كنار ساير فعاليتهاي فرهنگي در مقطعي در زمينه بازيگري و كارگرداني تئاتر نيز مشغول بوده است. همچنين مقالات و نوشته هايي را در نشريات و مجلات و سايتهاي مختلف به نگارش در آورده است. تاكنون نزديك به 24 كتاب در زمينه هاي مختلفي از ايشان چاپ و منتشر شده است.

مدير مجموعه تاريخي - فرهنگي حافظيه، مدير مجموعه تاريخي - فرهنگي سعديه، رئيس خدمات و امور اداري ميراث فرهنگي، مسئول روابط عمومي ميراث فرهنگي، كارشناس دفاتر خدمات هوايي و مسافرتي و راهنمايان گردشگري ميراث فرهنگي، كارشناس ارشد تبليغات و بازاريابي گردشگري ميراث فرهنگي، رييس كميته گردشگري مذهبي، مدير داخلي نمايشگاه كتاب سال ٨٤ اداره كل فرهنگ وارشاد اسلامي فارس، كتابدار كتابخانه هاي عمومي شيراز، كارشناس فرهنگي و مسئول روابط عمومي اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان شيراز، راهنماي گردشگري و طبيعت گردي، راهنما و مترجم VIP در استان فارس،عضو كميته فرهنگي اداره آموزش فني و حرفه اي استان فارس (سال90)، عضو اداره نخبگان بنياد شهيد و امور ايثارگران، كارشناس مطبوعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس، رئيس اداره مجامع، تشكل ها و فعاليت هاي فرهنگي، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان كوار و كارمند نمونه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس در سال ٩٤، مدرس در زمينه هاي گردشگري، تاريخ و ادبيات و گويش شناسي، بازي در مستند داستاني "" شهر راز"" به كارگرداني حسن حج گذار، مجري و كارشناس مستند تاريخي "" كتيبه هاي ساساني در استان فارس""، نويسندگي، بازي و كارگرداني تئاترهاي زيادي به مناسبت هاي مختلف و مجري مستند تاريخي- فرهنگي سرزمين ايران (بخش استان فارس) شبكه يك و جام جم از جمله فعاليت هاي او تا پيش از اين بوده است.

يزداني در طي يك سال و نيم بعنوان ناشر استان فارس حدود صد كتاب از نويسندگان و شاعران و هنرمندان و پژوهشگران فارس و هرمزگان را منتشر نموده است.

عملكرد كرامت يزداني در طول حضورش در ميراث فرهنگي، اداره امور كتابخانه هاي استان فارس و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس، تعامل و ارتباط با اصحاب فرهنگ و رسانه و كتاب، هنرمندان، فعالان گردشگري، ناشران و انجمن هاي ادبي استان و همچنين در اجراي فعاليت هاي فرهنگي؛ بويژه ترغيب و تشويق نويسندگان و شاعران جوان و رونمايي از آثار آنها را بايد از نقاط مثبت در كارنامه او خواند.

كرامت يزداني بر اين باور است كه اگر حوزه فرهنگ، سياسي شود، فرهنگ، فرهنگور و سرمايه گذار فرهنگي آسيب جدي خواهد ديد.

اصلاح و بهبود ساختار و عناصر استان فارس بعنوان يكي از قطبهاي مهم فرهنگي كشور، توجه به استان به عنوان يك كليت فرهنگي، توجه به فرهنگ و ادبيات عامه استان با توجه به وجود اقوام با گويش هاي مختلف در گستره استان و نيز بازپيرايي جايگاه واقعي فرهنگ و ادب و هنر استان فارس، پويايي و نشاط در حوزه فرهنگ و رسانه، از مهمترين دغدغه هاي اين فعال فرهنگي است.
منبع خبر:
موج
 
تاریخ: ۱۴/۰۹/۱۳۹۷