روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
دانشگاه شيراز ميزبان هفته فرهنگي ژاپن
 
كارگاه '' ايكه بانا '' كه از قديمي ترين رشته هاي اصيل گل آرايي ژاپن به شمار مي رود، با حضور دبير اول سفارت ژاپن در ايران، اساتيد و دانشجويان ، در تالار ياسمن دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز برگزار شد.
دانشگاه شيراز ميزبان هفته فرهنگي ژاپن به گزارش اداره كل روابط عمومي وزارت علوم به نقل از دانشگاه شيراز، اين برنامه در قالب هفته فرهنگي ژاپن و به منظور معرفي آداب و رسوم و سنت هاي ژاپن ترتيب يافت و با استقبال اساتيد و دانشجويان مواجه شد
دبير اول سفارت ژاپن در ايران در اين مراسم گفت: هفته فرهنگي ژاپن براي ششمين سال متوالي با هدف آشنايي بيش از پيش مردم ايران با فرهنگ و آداب و رسوم مردم اين كشور برگزار مي شود.
تاكاشي كامادا افزود: تاكنون هفته فرهنگي ژاپن تنها در تهران برگزار مي شد و امسال براي اولين بار اين مراسم در شيراز هم برگزار شده است.
رئيس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن در ايران نيز با اشاره به ديدار هاي مكرر نخست وزير ژاپن با رئيس جمهوري ايران گفت: اين ديدار ها نشانگر پيوند محكم مردم، دولت و سياستمداران دو كشور است و اين پيوند بايد براساس هنر و فرهنگ تقويت شود.
تاكاشي يامادا با اشاره به تاريخ مناسبات سياسي و اجتماعي ميان ايران و ژاپن بيان كرد: سران سياسي و دولت هاي ژاپن و ايران به ويژه با روي كار آمدن شينزو آبه، نخست وزير ژاپن و دكتر حسن روحاني رئيس جمهوري ايران بسيار به يكديگر نزديك تر شده اند.
وي افزود: نخست وزير ژاپن از سال 2013 تاكنون 7 بار با رييس جمهوري ايران ديدار كرده است كه آخرين آنها در سال جاري و در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد بوده است و نشان مي دهد روابط دو كشور در سطح دولتي و حكومتي بسيار محكم و پايدار است.
دبير اول سفارت ژاپن با بيان اينكه ژاپني ها از 1400 سال پيش و همزمان با ساسانيان از فرهنگ غني ايراني و تمدن سرزمين پارس آگاه بوده اند، افزود: در آن زمان كالاهاي ايراني از طريق جاده ابريشم و چين به ژاپن مي رسيد و گنجينه هايي از آن دوران در ژاپن كشف شده است كه همگي نشان از ميزان پيشرفت و توان ايرانيان دارد.
وي با اشاره به نخستين تعاملات رسمي دو كشور ژاپن و ايران در دوره قاجار گفت: تاريخ رسمي آغاز روابط ديپلماتيك ايران و ژاپن 1929 ميلادي بود و از آن زمان گرچه فراز و فرود هايي وجود داشته است، مردم ايران و ژاپن توانسته اند تعاملات فرهنگي خوبي با يكديگر داشته باشند.
رئيس مركز اطلاع رساني و فرهنگي سفارت ژاپن اعلام كرد: سال آينده نودمين سالگرد برقراري ديپلماسي بين دو كشور ايران و ژاپن است و اميدواريم روابط دوستانه بين دو كشور گسترش يابد و هر دو كشور با ثبات توسعه يابند.
رئيس دانشكده هنر و معماري دانشگاه شيراز هم در اين آيين هدف از برگزاري هفته فرهنگي ژاپن را تبادل فرهنگي و آموزش اخلاق محور عنوان كرد و مردم ژاپن را انسان هايي اخلاق مدار خواند.
دكتر محمدرضا بذرگر درباره هنر گل آرايي ژاپني گفت: ژاپني ها همراه با آموزش گل آرايي انديشه اي را ترويج مي كنند كه بر مبناي آن بر احترام متقابل به افراد، فروتني، دوري از غم، طبيعت محوري و نظم بسيار تاكيد مي شود.
وي افزود: اين هنر افزون بر جنبه فيزيكي جنبه اي رواني و اخلاقي نيز دارد و ما در بعد فرهنگي بايد به اين جنبه هاي نمادين تكيه مي كنيم.
برنامه هاي هفته فرهنگي ژاپن در ايران، با برگزاري كارگاه آموزش گل آرايي ژاپني براي دانشجويان رشته هاي هنر و معماري دانشگاه هاي شيراز پايان يافت.
ر.ب 45/ ع.ع 57
 
تاریخ: ۱۴/۰۹/۱۳۹۷