روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
رونمايي از ترجمه نفيس گلستان سعدي + فيلم
 
رونمايي از ترجمه نفيس گلستان سعديبه گزارش خبرگزاري صدا و سيما، مركز فارس، اين ترجمه به زبان انگليسي و با هدف معرفي مضامين انسان دوستانه و پند هاي حكيمانه شيخ اجل به جهان منتشر شده است.

مشاور كميسيون ملي يونسكو در اين مراسم با بيان اينكه براي اولين بار گلستان سعدي در قرن هفدهم ميلادي به زبان لاتين ترجمه شد گفت: ترجمه حاضر كم نظيرترين ترجمه اين اثر ارزشمند ادبي در 400 سال گذشته است .
مهدي مستكين افزود: عبدالمحمود رضواني طي پنجاه سال انس با سعدي و با شناخت كامل از نثر سهل و متنع و انديشه هاي شيخ اجل و تسلط همه جانبه بر زبان انگليسي، كار ترجمه اين اثر را در طول 10 سال انجام داده است.
وي افزود: چاپ و نشر اين ترجمه نفيس در راستاي تلاش كميسيون ملي يونسكو براي ثبت شيراز به عنوان اولين شهر خلاق ادبي صورت گرفته است.
عبدالمحمود رضواني مترجم كتاب گلستان سعدي گفت: گلستان سعدي پيش از اين توسط بيگانگان كه آشنايي چنداني با ظرايف و صنايع ادبي موجود در اين شاهكار ادبيات فارسي نداشته اند ترجمه شده بود از اين رو در انتقال مفاهيم و آموزه هاي والاي اخلاقي و اجتماعي سعدي به ديگر فرهنگ ها مشكلات عديده اي ديده مي شد.
وي افزود: در ترجمه گلستان تلاش كردم تمام صنايع ادبي از قبيل: تلميح، ايهام، ابهام و سجع موجود در نثر سعدي را در متن انگليسي نيز منتقل كنم به گونه اي كه خوانندگان انگليسي زبان نيز زيبايي متن و كلام شيخ اجل را دريابند.
مترجم كتاب گلستان سعدي با بيان اينكه كلام سعدي فاقد زمان و مكان و متعلق به همه جهانيان است، اظهارداشت: هدف من از ترجمه گلستان سعدي اين بود كه مردم دنيا علاوه بر شعر فارسي با ادبيات داستاني ايران زمين نيز آشنا شوند.
حميد نادگران رييس دانشگاه شيراز با بيان اينكه سعدي استاد مسلم ملك سخن است، گفت: گلستان سعدي ميراث گرانبهاي نثر فارسي و يك دوره حكمت عملي است.
وي افزود: دانشگاه بزرگ شيراز در راستاي تعاملات بين المللي خود، معرفي مشاهير استان فارس به جهانيان را در دستور كار قرار داده و انتشار اين ترجمه گرانبها و سليس براي نيل به اين هدف صورت گرفته است.
ترجمه انگليسي گلستان سعدي توسط انتشارات دانشگاه شيراز و با حمايت كميسيون ملي يونسكو در دو جلد و هر جلد در 1000 نسخه چاپ و منتشر شده است.
{$sepehr_media_2913755_400_300}
 
تاریخ: ۱۴/۰۹/۱۳۹۷