روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
در ايران كارخانه داريم؛ صنعت نداريم/ پارك علم و فناوري فارس رتبه سوم در كشور
 
رئيس پارك علم و فناوري فارس در اولين تور رسانه اي علم و فناوري:
در ايران كارخانه داريم؛ صنعت نداريم/ پارك علم و فناوري فارس رتبه سوم در كشور

رئيس پارك علم و فناوري فارس خاطرنشان كرد: در ميان 41 پارك علم و فناوري در سطح كشور، با چشم پوشي از پارك پرديس تهران، پارك علم و فناوري استان فارس دوم يا سوم كشور مي باشد كه نشان از بزرگي و موفقيت پارك استان فارس بوده است.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از فارس؛ اولين تور رسانه اي حوزه علم و فناوري استان فارس به همت پارك علم و فناوري استان فارس و با حضور اصحاب رسانه و هيئت رئيسه پارك در محل آن برگزار شد.دكتر فريد مر، در نشست هم انديشي هيئت رئيسه پارك علم و فناوري استان فارس با اشاره به اينكه پارك فصل مشترك ميان دانشگاه و صنعت مي باشد، گفت: با توجه به ايده محور بودن شركت هاي ما در پارك علم و فناوري استان فارس، هر فرد در هر مقطع تحصيلي مي تواند ايده خود را به يك كسب و كار تبديل نمايد و با حمايت هاي مختلف در حوزه هاي مالي، حقوقي و مشاوره اي با عث رشد و پيشرفت پله به پله آن ها شده و از شركتي پيش رشد به يك مؤسسه بزرگ تبديل شوند.

وي درخصوص تفاوت كارخانه داري و داشتن صنعت در يك كشور متذكر شد: اينكه يك كارخانه محصولي را براي 40 سال متمادي توليد نمايد، صنعت نيست و تنها مي توان آن را كارخانه داري نام نهاد.

مر ادامه داد: در صنعت درصد بالايي زيادي از بودجه يك مجموعه، به بخش تحقيق و توسعه آن اختصاص مي يابد و مي بايست يك شركت و يا كارخانه كه مدعي صنعتي بودن است، هر چند مدت، محصولي جديد و بروز را روانه بازار نمايد.

وي با بيان اينكه در ايران تعداد زيادي كارخانه داريم اما صنعت نداريم، عنوان كرد: ما در پارك علم و فناوري استان فارس به شركت ها و مجموعه هاي اين پارك مي آموزيم كه براي داشتن صنعت مي بايست قسمتي از يك شركت را به تحقيق و توسعه اختصاص داد تا بتواند در بازار با محصولاتي كه بروز وارد بازار مي شوند، رقابت نمايند.

اين مقام مسئول در پارك علم و فناوري استان فارس همچنين اضافه كرد: در كشور كارخانه خودروسازي داريم اما صنعت خودروسازي نداريم و حتي در اين صنعت ورود هم نكرده ايم.

وي با مسرت خاطرنشان كرد: در ميان 41 پارك علم و فناوري در سطح كشور، با چشم پوشي از پارك پرديس تهران، پارك علم و فناوري استان فارس دوم يا سوم كشور مي باشد كه نشان از بزرگي و موفقيت پارك استان فارس بوده است.

دكتر مر از تلاش مجموعه تحت مديريت خود براي بازگرداندن عملي عناويني همچون قطب الكترونيك كشور به استان فارس و شهر شيراز خبر داد.

وي با اشاره به اينكه هم اكنون 300 شركت از شركت هاي پيش رو گرفته تا مؤسسات در پارك علم و فناوري استان فارس مستقر هستند، بيان داشت: 40 درصد شركت هايي كه وارد پارك مي شوند مي توانند به موفقيت دست يافته و به توليد و تجاري سازي محصول برسند كه اين مقدار در سطح جهان رقم بالايي محسوب مي شود.

استاد دانشگاه شيراز در نكوهش واردات برخي از كالاها كه در كشور نيز توليد مي شوند، اظهار داشت: شركت ها داخلي با مشقات بسيار موفق به توليد يك محصول مي شوند و هنگامي كه مي خواهند آن محصول را وارد بازار كنند، ديده مي شود فردي با پرداخت پول همان محصول را به كشور وارد كرده و شركت توليدكننده را به مرض نابودي و ورشكستگي مي كشاند.

وي با تأكيد ويژه گفت: در كشور هنوز فرهنگ سرمايه گذاري خطرپذير جا نيفتاده به همين دليل شركت هاي ما با كمبود سرمايه گذار براي تجاري سازي و ورود به بازار مواجه هستند.عضو فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران مهم ترين چالش هاي پيش روي شركت ها را تعارض قوانين تجاري، عدم اجراي قوانين مالياتي و گمركي، عدم ريسك پذيري سرمايه گذاران و مشكل هم افزايي فناورانه دانست و خاطر نشان كرد: فرهنگ كار جمعي و هم افزايي فناورانه را نداريم در صورتيكه براي انجام كارهاي بزرگ و ورود به صنايع مهم، بايد فرهنگ هم افزايي فناورانه را جابيندازيم و اينكه توقع داشته باشيم ابوعلي سينايي پيدا شود و صنعت ما را كن فيكون كند، غيرممكن است.

وي در پاسخ به انتقادي مبني بر عدم وجود تابلوي پارك در مسير رسيدن به آن گفت: نصب تابلو در اختيار ما نيست و اين موضوع را در بازديد اعضاي شوراي شهر شيراز از پارك مطرح كرديم كه قول دادند 5 تابلو براي ما در مسير سطح شهر نصب نمايند.

مر درخصوص بازديد اعضاي شوراي شهر شيراز از مجموعه پارك علم و فناوري استان فارس همچنين افزود: طبق قول هايي كه اعضاي شوراي شهر شيراز به ما دادند، مقرر شد تا سقف 2 درصد از بودجه خود را به شركت هاي مستقر در پارك علم و فناوري استان فارس اختصاص دهند كه هنوز خبري نشده است.

وي در پايان از سه رونمايي در تهران به مناسبت هفته پژوهش خبر داد.

خبرنگار: محمد صادقي
 
تاریخ: ۱۴/۰۹/۱۳۹۷