روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
زاكاني: هاشمي دنبال ابطال انتخابات 84 بود
 
وبسايت خبري - تحليلي فرارو farau.com | @fararunews

عليرضا زاكاني، نماينده سابق مردم تهران و نزديك به جبهه پايداري، يك عادت عجيب دارد؛ اينكه ادعاها يا اتهامات عجيبي طرح كند كه بلافاصله تكذيب شود. اين رويه اي است كه او از آن كوتاه نمي آيد.

به گزارش شرق، در تازه ترين اقدام او مدعي شده كه «در سال 84 وقتي كه آقاي احمدي نژاد انتخاب شد، آقاي هاشمي دنبال ابطال انتخابات بود، ولي رهبر انقلاب جلوي او ايستاد و سال 88 نيز موسوي براي ابطال انتخابات گام برداشت، ولي باز هم رهبر انقلاب مقابل اين جريان ايستادند و اين مسير ادامه داشته و ادامه هم خواهد داشت، چون عده اي هستند كه به مردم قيم مآبانه نگاه مي كنند، اما از نگاه انقلاب اسلامي اراده ملت قيمت دارد». اين ادعا از سوي برخي چهره ها و رسانه هاي تندرو اصولگرا نيز در سال هاي اخير تكرار شده است.

البته مشخص است كه عليرضا زاكاني چرا بر اين طبل مي كوبد. او سال 92 هم پيش بيني كرده بود كه هاشمي رفسنجاني در صورت ورود به انتخابات مانند سال 84 رأي نخواهد آورد و مردم نسبت به او بي اقبال تر خواهند بود. او حتي پيش بيني كرده بود كه وضعيت از آن زمان هم بدتر است. او گفته بود: «اگر هاشمي بيايد، حتما مردم ما انسجام بالاتري را براي نفي تفكري كه وي آن را نمايندگي مي كند خواهند داشت». ماجرا برعكس شد و اقبال به هاشمي در جامعه بالا بود. اين روند خودش را در انتخابات مجلس خبرگان و ليست مورد وثوق هاشمي هم نشان داد.

اصولگرايان در اين سال ها به يك جمله از هاشمي رفسنجاني در جمع اعضاي حزب اراده ملت در سال 92 استناد مي كنند و آن را مبناي اين مي گيرند كه هاشمي مدعي تقلب در انتخابات سال 84 بوده است. آنها مي گويند كه هاشمي گفته بود: «مرحله دوم انتخابات، استاندار ها - كه همه اصلاح طلب بودند - كار را به كلي رها كردند. اصلا كاري نداشتند به انتخابات. هرچه خواستند در صندوق ريختند و هرچه خواستند خواندند».

اين خبر آن قدر كه در رسانه هاي اصولگرا چرخيده و بر مبناي آن گزارش تهيه شده، در سايت هاي اصلاح طلب ديده نمي شود.

محمد حكيمي پور، دبيركل حزب اراده ملت، درباره واقعيت سخنان آن روز هاشمي مي گويد: «ايشان اصلا بحث تقلب را مطرح نكردند. صرفا گفتند كه اصلاح طلبان من را براي حضور در انتخابات دعوت كردند. مسئولان و استانداران به دفعات مي آمدند و مي گفتند اوضاع به شكلي است كه بايد تو بيايي، ولي بعد ماجرا را رها كردند. آقاي هاشمي مي گفت اصلاح طلبان متوجه نمي شوند وقتي كسي با حكم حكومتي تأييد مي شود به چه علت است».

حكيمي پور افزود: «آيت الله هاشمي درباره صندوق هاي رأي گله داشت و به خصوص معتقد بود كه اصلاح طلبان كه دولت را در اختيار داشتند و مجري انتخابات بودند بعد از مرحله اول كه نامزدهاي خودشان رأي نياوردند افسرده شده بودند و براي همين كار را رها كردند و آن دقت لازم را در اجراي انتخابات نداشتند». هاشمي رفسنجاني بعد از انتخابات سال 84 بيانيه اي نوشت كه در آن از برخي بداخلاقي ها گلايه كرده بود، اما هيچ گاه نام تقلب را بر زبان نياورد، اما از رويه هاي ناصواب گلايه كرد.

در بخشي از بيانيه هاشمي آمده بود: «... آنچه ضرورت داشت كه همپاي اين مشاركت همگاني در نظر گرفته شود، رعايت حسن سلوك انتخاباتي و ادب تبليغاتي بود كه متأسفانه به دليل پاره اي اقدامات و البته دخالت هاي سازمان يافته، منظره باشكوه و اميدبخش انتخابات را آلوده كرد. حضور شكوهمند ملت، اين بار از ناحيه كج سليقگي ها و بددلي هاي برنامه ريزي شده به رنج افتاد و طي رقابت هاي انتخاباتي از طريق تخريب نامزدها و زيرسؤال بردن غيرمنصفانه عملكردهاي انقلاب اسلامي و مديران كشور آغاز شد و در متن برگزاري انتخابات به برخي دخالت هاي سازمان يافته در هدايت آرا انجاميد و معلوم نيست اين رويه ناصواب اگر نهادينه شود، ره به كجا خواهد برد. در همين جا بنا به ضرورت حفظ حرمت آراي مردم، از مسئولان ذي ربط مي خواهم كه در اسرع وقت نسبت به احقاق حق و بررسي به اعتراضات و شكايات، اقدام قاطعانه و عادلانه نمايند و به شكايات برادرم جناب آقاي كروبي در مورد انتخابات بعضي از شهرستان ها رسيدگي شود».

در بخشي ديگر از بيانيه آمده بود: «متأسفانه همان تفكري كه در دوران مبارزه در مقابل امام(ره) و همراهان ايستادگي مي كرد و امام را مسئول خون هاي ريخته شده در راه انقلاب معرفي مي نمود، امروز پوستين اسلام را وارونه پوشيده و رياكارانه به فريبكاري مشغول است و اصرار دارد كه افكار معيوب خود را به جاي معارف اصيل اسلام به ديگران تحميل كند. تفكري كه حاميان امروزي آن علي رغم اعلام و دستور صريح رهبر معظم انقلاب مبني بر تحريم تخريب ديگران در مبارزات انتخاباتي، ميلياردها تومان از بيت المال را صرف تهيه و نشر تهمت ها و اهانت ها و دروغ هاي خطرناك مي كنند كه تاكنون ده ها ميليون شبنامه منتشر كرده و هنوز هم دست بردار نيستند.

تأسف بارتر اينكه ايجاد تفرقه ميان نيروهاي وفادار به انقلاب را در دستور كار خود قرار داده و اسف بارتر اينكه آگاهانه و ناآگاهانه ايجاد تفرقه هاي بين اركان نظام را با جديت پيگيري مي كنند و با كوفتن بر طبل فتنه و تفرقه، راه نفوذ دشمنان انقلاب را باز مي كنند. در مرحله نخست انتخابات، حضور مردم حماسه اي عظيم را رقم زد و اگر اشكالاتي بروز كرد، غفلت مديريت و نظارت بود كه در نتيجه، شاهد برخي تخلف ها از جمله تخريب هاي زننده و دخالت هاي نارواي سازماندهي شده بوديم».

نكته قابل تأمل اين است كه اصولگرايان از يك سو سنگ آن انتخابات را به سينه مي زنند و از سويي ديگر از محمود احمدي نژاد اعلام برائت مي كنند. محمد مهاجري تحليلگر و منتقد اصولگرا چند ماه قبل در گفت وگو با ايرنا گفته بود: «بزرگ ترين خيانتي كه اصولگرايان به خود و انقلاب كردند انتخابات 84 بود.

نظرسنجي هايي كه ده، 15 روز قبل از انتخابات انجام شده بود حاكي از رقابت سخت بين سه رقيب اصولگرا داشت. البته رأي قاليباف از همه بالاتر بود و لاريجاني دوم و احمدي نژاد سوم بود. هرچه براي احمدي نژاد رخ داد در 12،10 روز منتهي به انتخابات بود. آن گروه هاي مرجع مداحان، جامعه متدينين و افراد آسيب پذير همه توجه شان به احمدي نژاد معطوف شده بود چون حرف هاي او جذبشان كرده بود».

مؤتلفه از حمايت احمدي نژاد پشيمان است
سيدمصطفي ميرسليم در حاشيه نشستي با دانشجويان دانشگاه شيراز كه به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو برگزار شد، در پاسخ به اين سؤال اگر احمدي نژاد براي رياست جمهوري تأييد صلاحيت شود، رئيس جمهور مي شود؟ يادآور شد: بله و ببينيد مردم ما مردمي هستند كه گرفتارند.

او در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه چرا گزينه هاي اصولگرايي قدرت رأي آوري احمدي نژاد بين مردم را ندارند؟ گفت: منطقي بايد حكمفرما باشد بر اين قضيه، من خودم هرچيزي را به مردم قول نمي دهم و اگر يادتان باشد در دوران نامزدي رياست جمهوري هيچ قولي ندادم ، چون نمي شود هر قولي را داد.

ميرسليم در پاسخ به اينكه اين حرف يعني چه، يعني احمدي نژاد قول هاي الكي داد؟ گفت: بله، همين الان هم مي گويد يارانه را به 200 هزار تومان مي رساند. ميرسليم در پاسخ به اينكه يعني نوع نگاه احمدي نژاد نگاه عوام فريبانه و پوپوليست گراست؟ گفت: بله. او در پاسخ به اين سؤال كه شما احمدي نژاد را يك پوپوليست مي دانيد هم گفت: مگر غير از اين است؟ عضو شوراي مركزي حزب مؤتلفه اسلامي افزود: من شخصا از ايشان دفاع نكردم. ميرسليم در پاسخ به اين سؤال كه حزب مؤتلفه از نامزدي احمدي نژاد در انتخابات رياست جمهوري دفاع كرد و آيا الان پشيمان نيستند؟ هم افزود: بله پشيمان هستند.
منبع خبر:
فرارو
 
تاریخ: ۱۵/۰۹/۱۳۹۷