روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
نسخه علمي براي توسعه فارس
 
شيراز- ايرنا- هيات وزيران در جلسه 12 دي ماه، عنايت اله رحيمي را به عنوان استاندار فارس برگزيد تا وي به عنوان شانزدهمين استاندار اين استان در سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي مديريت ارشد استان را برعهده گيرد.

رحيمي يك روز پس از انتخاب خود به اين مسئوليت، از همگان خواست كه از نصب هرگونه بنر تبريك و درج آگهي در نشريات و خريد گل و شيريني خودداري كنند و اظهار داشت: نظرات سازنده تمام عزيزان، بزرگترين هديه اي است كه در راستاي رفع موانع و تنگناهاي موجود و دستيابي به توسعه پايدار استان، با كمال افتخار دريافت مي كنم.
در اين راستا، خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) استان فارس در آغاز دوره فعاليت چهارمين استاندار فارس در دولت تدبير و اميد، راهكارها و چالش هاي فراروي توسعه استان را در ميزگردي با حضور استادان دانشگاه به بحث گذاشته است.
در اين ميزگرد تخصصي، رهيافت ها و نسخه كم هزينه براي شتاب بخشي به توسعه استان فارس مورد بررسي قرار گرفت، استاني كه ظرفيت ها و چالش هاي در هم تنيده اي در حوزه هاي صنعت، كشاورزي و گردشگري دارد.

مشكلاتي كه با تغيير دولت ها حل نشده است
استاد مديريت و رئيس پرديس بين الملل دانشگاه شيراز با بيان اينكه نيروي محركه اقتصاد، صنعت، كشاورزي و گردشگري است، گفت: با توجه به گزار ش ها و خروجي برنامه ها در مي يابيم كه خلاهاي گسترده اي در هر يك از اين حوزه ها وجود دارد و اين امر درنرخ بالاي بيكاري در استان فارس نمود يافته است.
دكتر پيام شجاعي اظهار داشت: بخشي از مشكلات به سياست هاي كلي كشور مربوط است؛ با اين حال مسائلي نيز استان را دست به گريبان كرده است و با تغيير دولت ها نيز حل نشده است.
اين استاد دانشگاه ادامه داد: شهرك صنعتي با انبوه صنايع ورشكسته و ناكارآمد، تعدادي زيادي بيكار به استان تحميل مي كند؛ همچنين در ساير زمينه هاي اشتغال زايي نيز ناكارآمدي به چشم مي خورد و با وقوع مسائلي همچون خشكسالي و ناكارايي سيستم هاي كشاورزي، عده اي از شهرستان هاي اطراف به شيراز مهاجرت مي كنند و به آمار بيكاري افزوده مي شود.
شجاعي مهم ترين مشكلات استان را در زمينه توسعه، درصد بالاي بيكاري با وجود جمعيت جوان بسيار دانست و گفت: روز به روز بر وخامت اين وضع افزوده خواهد شد و بايد در اين زمينه چاره اي انديشيد كه البته، راهكار حل اين معضلات توجه به توانمندي ها و پتانسيل هايي است كه در استان وجود دارد.

فضاي كسب و كار در فارس وضعيت نامطلوبي دارد
استاد اقتصاد دانشگاه شيراز نيز موانع توسعه استان را وجود برخي مشكلات اساسي در استان و نيز كشور عنوان كرد و گفت: در حوزه ملي تقريبا همه قوانين و مقرراتي كه در كشور وجود دارد، در راستاي حمايت از فعاليت هاي غيرمولد اقتصادي است كه ارزش افزوده و اشتغال زايي اندكي دارد.
دكتر روح الله شهنازي براي نمونه به فعاليت هايي مانند دلالي اشاره كرد و گفت: اگر فردي بخواهد وارد اين حوزه شود، هيچ مشكلي نخواهد داشت؛ اما درزمينه اقتصاد مولد با انواع و اقسام مقررات دست و پا گير مواجه است.
وي با بيان اينكه تا اين معضل حل نشود، ديگر مشكلات به قوت خود باقي مي ماند، بيان داشت: اين مشكل فضاي كسب و كار نام دارد كه به صورت عمومي حاكم است و متاسفانه در فارس در مقايسه با متوسط كشور وضعيت بدتري دارد. در استان هاي اصفهان و يزد به لحاظ فضاي كسب و كار وضعيت بهتري حاكم است؛ در حاليكه بنگاه هاي اقتصادي يا سرمايه گذاري ها در فارس محدودترند و بايد زمان بيشتري را براي پيشبرد امور طي كنند.
مدير بودجه و تشكيلات دانشگاه شيراز ادامه داد: در پژوهشي از 300 سرمايه گذار، مشكلات حوزه سرمايه گذاري را جويا شديم، اولين مشكل به زعم آن ها سيستم و شبكه بانكي بوده است و در استان فارس، بي ثباتي در قيمت مواد اوليه، عدم ثبات نرخ ارز، بروكراسي و تشريفات غيرضروري در اولويت اين مشكلات بوده اند.
وي افزود: فارس در حوزه هاي فعاليت هاي الكترونيكي و خدمات بهداشت و درمان در كشور توانمندي بسياري دارد؛ همچنين در زمينه صنايع تبديلي كشاورزي نيز مي تواند پيشگام باشد كه هيچ گاه به اين ظرفيت اشاره نشده است.
شهنازي با بيان اينكه عمده محصولات كشاورزي استان فارس به صورت خام به استان هايي همچون تهران، اصفهان و البرز صادر مي شود، اظهار داشت: محصولات خام در اين استان ها به مواد غذايي بدل مي شود و بدين ترتيب ارزش افزوده ايجاد مي شود و منفعت بسياري را فراهم مي آورد.
عضو هيات علمي دانشگاه شيراز با اشاره به اينكه نسبت سپرده به تسهيلات در استان فارس در مقايسه با ديگر نقاط كشور بسيار بالاست، ادامه داد: از همين رو تسهيلات سپرده ها به خود استان باز نمي گردد و در خارج استان سرمايه گذاري مي شود.
وي با اشاره به اينكه در دولت هايي كه دموكراسي غيرحزبي حاكم است، سياست ها براي حداكثر كردن منافع بلندمدت جامعه نيست، ابراز داشت: در دولت غيرحزبي اهداف براساس عوام فريبي و رضايت كوتاه مدت شكل مي گيرد، در اين شرايط، اگر بخواهيم سياست اقتصادي موفقي داشته باشيم با فشار به مديران به نتيجه نمي رسيم.
وي افزود: اگر بخواهيم استراتژي توسعه اقتصادي داشته باشيم بايد در زمينه نگرش مردم سرمايه گذاري كنيم و آگاهي آنان را افزايش دهيم تا آن ها به صورت عمومي از مسئولان درخواست كنند.
شهنازي با بيان اينكه اجراي استراتژي اقتصادي بدون عبور از مسير رسانه دست نيافتني است، خاطرنشان كرد: اگر اراده و خواستي عمومي براي پيگيري و تاكيد بر ظرفيت هاي توسعه اي وجود نداشته باشد هيچ سند توسعه اي به سرانجام نخواهد رسيد.

مهاجرپذيري، فرصت و تهديد
همچنين رئيس دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه شيراز در ميزگرد ايرنا از مهاجرخيز بودن فارس با عنوان متغيري مهم ياد كرد كه مي تواند فرصت توسعه براي استان ايجاد كند؛ چراكه ثروت هاي جنوب كشور را به سمت شيراز سرازير مي كند.
دكتر ابراهيم عباسي از سوي ديگر اين موضوع را تهديد نيز برشمرد و افزود: گسترش بيش از حد شيراز و ايجاد شهرك ها در اطراف مركز استان نيز به مثابه تهديد اين موضوع شناخته مي شود.
وي با بيان اينكه فارس از دو هويت ملي و باستاني و مذهبي برخوردار است، بيان داشت: جداسازي اين دو هويت براي استان آسيب زاست و بايد بتوان از اين دو نماد به صورت تركيبي بهره برد و در هر دو بعد فعاليت كرد.
استاد علوم سياسي دانشگاه شيراز تاكيد كرد: پيش از انقلاب هويت مذهبي استان فراموش شد و امروز هويت ملي آن و اگر مي خواهيم مسائلي مانند 7 آبان ايجاد نشود، بايد به هر دو بعد هويتي استان توجه كنيم.
عباسي با بيان اينكه شكاف هاي قومي يكي از مهم ترين موضوعاتي است كه در فارس وجود دارد، گفت: با توجه به اين نكته چنانچه مديريت منازعات قومي در استان به درستي صورت نگيرد، به تهديد بدل مي شود؛ از سوي ديگر مي توان از اين مساله درراستاي همبستگي بهره جست و اين تهديد را به فرصت بدل كرد.
اين پژوهشگر علوم سياسي گفت: مديريت ارشد استان بايد شكاف هاي قوميتي و مذهبي را به فرصت تبديل و در مسير توسعه از آن بهره گيرد
وي با بيان اينكه استان فارس در زمره پنج استان برتر در توليد ناخالص داخلي كشور است، گفت: پيش از فارس استان هاي تهران و خوزستان و پس از آن خراسان رضوي و اصفهان قرار دارند؛ با وجود اين سهم بزرگ، جايگاه اقتصادي فارس هنوز در كشور برجسته نشده است؛ چراكه فعاليت ها به سمت صنعتي شدن و اشتغال زايي سوق داده نشده است و به اندازه سهمشان جايگاه كسب نكرده اند.
عباسي با اشاره به پيشينه فارس در فعاليت هاي اقتصادي مولد از افرادي همچون محمدرحيم متقي ايرواني ياد كرد كه سرمايه دار بزرگ ايراني و بنيانگذار كفش ملي بود و صادرات كفش او به خاورميانه بسيار رونق داشت.

تغيير نگرش ها، راهكار توسعه فارس
در ادامه اين ميزگرد تخصصي، عضو هيات امناي دانشگاه شيراز بحث درخصوص توسعه استان را نيازمند نگاه از بالا به وضعيت و مقايسه آن با ديگر مناطق و دانست تا بتوان مبناي نگاه توسعه در استان را يافت.
دكتر سيد علي اكبر صفوي با اشاره به موج چهارم يا انقلاب چهارم صنعتي در همه ابعاد آن، گفت: امروز در دنيا نگاه شبكه اي و مبتني بر تحولات فناري حاكم است كه ماهيت شغل و توليد ثروت و... را متفاوت كرده است.
وي افزود: امروز برندهاي بزرگ دنيا ديگر تعيين كننده نيستند، بلكه يك برند ساده، انعطاف پذير و شبكه اي مي تواند به راحتي ظهور كند و محوري باشد؛ چراكه ماهيت نگاه توسعه اي تغيير كرده است.
صفوي نگاه توسعه اي امروز را مبتني بر ديدگاه علمي و حركت آگاهانه اعلام كرد و بيان داشت: سرعت تحولات اجتماعي و تكنولوژيك وعلمي اگر در گذشته هر پنج سال تا ده سال بود، امروز به ماه و سال رسيده است؛ به همين قياس اگر آينده نگري پيش از اين براي پنج سال در نظر گرفته مي شد و ارزش داشت، امروز بايد به عنوان نگاه و بودجه جاري مدنظر قرار گيرد؛ چراكه آينده بسيار نزديك است.
وي افزود: با وجود فضاي آزاد تبادل اطلاعات در دنياي امروز، هركس گمان كند مي تواند جلوي تبادل اطلاعات را بگيرد يا كاملا نادان است يا آگاهانه به قصد كسب منافع زور ورزي مي كند.
استاد دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز در بخش ديگري از سخنان خود عنوان كرد: ايران در مقايسه با ديگر كشور هاي درحال توسعه يا توسعه يافته از ظرفيت ها و حداقل هاي توسعه در حوزه هاي گوناگون برخوردار است.
وي افزود: در اين ميان موانعي بر سر راه توسعه وجود دارد كه يكي از آن ها نوع نگاه ما به ظرفيت سازي و عدم استفاده درست از توانمندي هاست.
عضو هيات علمي دانشگاه شيراز با اشاره به اهميت توجه به ظرفيت هاي علمي، گفت: دانشگاه شيراز پيش از انقلاب تنها دانشگاه بين المللي ايران بود. در آن زمان ظرفيت تاريخي، زيبايي، آب و هوا و فناوري يك چهارم دانشجويان اين دانشگاه را از ديگر كشور ها به ايران مي كشاند و بر اين عناصر سرمايه گذاري بيشتري مي شد.
صفوي عنوان كرد: در دولت هفتم و هشتم منطقه ويژه علم و فناوري در فارس تعريف شد و همه فعاليت ها حول محور علم صورت مي گرفت و در دولت نهم و دهم نيز ايجاد منطقه ويژه انرژي، نفت و گاز مد نظر قرار گرفت كه مشاوران و متخصصان و مهندسان را در فارس گرد هم جمع كرد و همه اين ها نشان دهنده ظرفيت هايي ثروت آفرين است كه حتي مي توان با آن كشور را اداره كرد.
وي افزود: اينكه چرا اين امر تاكنون محقق نشده است، به دليل مشكل ما در نگاه به دنيا، نگاه علمي و بي توجهي به فضاي آزاد تبادل اطلاعات است.
صفوي با ذكر مثالي خاطرنشان كرد: از ديرباز توجه به بخش كشاورزي اولويت فارس بوده است؛ اما آيا امروز كه با بحران آب مواجهيم بايد كشاورزي را تعطيل كنيم؟ پاسخ خير است؛ چراكه كشاورزي همچنان مي تواند اولويت باشد.
استاد دانشگاه شيراز با اشاره به اينكه اولويت در كاشت محصول بايد تغيير يابد، گفت: به جاي محصولاتي همچون برنج و گندم در سال گذشته طرح كاشت زعفران را در كامفيروز با يكي از دانشجويان مقطع دكتراي باغباني اجرا كرديم كه بسيار سودآور بود.
صفوي افزود: علاوه بر اينكه پياز زعفران پس از كاشت، با گذر زمان ارزش بيشتري مي يابد و خود ثروتي در زير خاك به شمار مي رود، كاشت آن نيز بسيار ثمرده بوده است و مي تواند جايگزيني مناسب براي محصولات پر آب باشد.
وي با اشاره به ديگر ظرفيت استان فارس در حوزه گردشگري عنوان كرد: از ثروتي همچون تخت جمشيد كه در جهان بي نظير است به درستي بهره برداري نمي شود. در نهايت تاسف درهاي اين مجموعه ساعت 6 عصر بسته مي شود؛ در حاليكه اين بنا در شب مي تواند جذابيتي صدچندان داشته باشد و خود، به افزايش بهره وري آن ياري رساند.
استاد دانشگاه شيراز تاكيد كرد: همه موارد يادشده نشان مي دهد ظرفيت وجود دارد؛ اما در درجه اول بايد نوع نگرش تغيير كند.
صفوي با بيان اينكه در كشور هاي ديگر، چون سياستمداران بايد به رسانه پاسخگو باشند، به اتاق فكري قوي نياز دارند، بيان داشت: فضا در كشور ما گروهكي است؛ نه رقابتي و بر اين اساس من هيچوقت پاسخگوي اعمالم نيستم.
عضو هيات علمي دانشگاه شيراز افزود: برهمين اساس مدير ارشد استان بايد با برخورداري از نگاهي توسعه اي، ديدگاه هاي متحول كننده دنياي امروز را نيز بشناسد و آن ها را براي توسعه استان به كار گيرد.

توجه به علم، راهكار توسعه فارس
همچنين استاد مديريت آموزشي و مدير دفتر نظارت و ارزيابي دانشگاه هاي استان فارس نيز بر ضرورت توسعه و مديريت آموزش عالي در استان اشاره كرد و گفت: توجه به اقتصاد علم و فناوري يكي از راهكار هاي توسعه اي فارس محسوب مي شود.
دكتر قاسم سليمي با بيان اينكه يكي از موضوعات اساسي كشور در برنامه هاي توسعه اي توجه جدي به اقتصاد دانش بنيان است، اظهار داشت: مبناي برنامه چهارم توسعه دانش بنياني و دانش محوري بوده است كه در برنامه هاي پنجم و ششم نيز ادامه داده شد و به ويژه در اقتصادهاي در حال توسعه مهم است.
وي نقش دانشگاه ها و مراكز علمي، فناوري و نوآوري را در تحقق سياست هاي اقتصاد دانش بنيان بسيار برجسته توصيف كرد و گفت: اين مهم با رويكرد سياست گذاري و برنامه ريزي دقيق مي تواند موفقيت هاي بسيار را به همراه داشته باشد.
عضو هيات علمي دانشگاه شيراز با بيان اينكه در سال هاي گذشته بحث هاي دقيقي در حوزه اقتصادي مطرح شده، به فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص اقتصاد مقاومتي اشاره كرد.
سليمي ادامه داد: در ساختار وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دو برنامه درراستاي اقتصاد مقاومتي تبيين شده است كه يكي از آنها، ارتقاي پنج دانشگاه برتر كشور به تراز بين المللي است و ديگري آمايش آموزش عالي است.
وي با بيان اينكه دانشگاه شيراز براي دستيابي به تراز بين المللي تلاش مي كند و وزارت علوم نگاه ويژه اي به اين موضوع دارد، افزود: آمايش آموزش عالي به مثابه ضرورتي مهم در كشور مد نظر است و استان فارس نيز در اين زمينه با نگاهي كارامد وارد شده است.
استاد مديريت آموزشي دانشگاه شيراز عنوان كرد: اگر قائل هستيم كه اقتصاد ما مي تواند دانش بنيان باشد، سياست گذاري در حوزه علم فناوري و نوآروي در هر استان اهميتي ويژه مي يابد.
سليمي گفت: چنانچه توجه به اقتصاد دانش بنيان در بعد اجرايي نيز عملياتي شود، بهره هاي بسياري براي هر استان و منطقه به ارمغان خواهد آورد و ما در اين زمينه برخي نقاط قوت و ضعف ها داريم؛ اما فرصت هايمان بسيار زياد است تا آنجا كه مي توان از آن به مثابه يكي از محورهاي توسعه استان ياد كرد.
وي با اشاره به فعاليت افزون بر 200 مركز آموزش عالي، مراكز و موسسات پژوهش و فناوري در استان فارس، تاكيد كرد: از منظر آمايشي شايد به اين نگاه برسيم كه توسعه كمي اين مراكز در استان فارس به ثمر رسيده و امروز بايد اين مراكز را ساماندهي كرد.
مدير دفتر نظارت و ارزيابي دانشگاه هاي استان فارس اظهار داشت: آمايش آموزش عالي بايد براساس قابليت ها و توانمندي هاي هر منطقه باشد و در اين ميان، متمركز كردن ظرفيت ها ضروري است و امروز بايد در عرصه كيفيت اين مراكز را متحول كرد؛ هرچند اين موضوع به معناي حذف و از بين بردن مراكز آموزشي نيست، بلكه طرحي در راستاي همگرايي مراكز توسعه علم و فناوري است.
در مقطع كنوني كه هيات دولت، پس از 2 دوره سكانداري استانداران غيربومي، استانداري بومي براي فارس برگزيده است، انتظار مي رود ظرفيت ها و توانمندي هاي بخش هاي مختلف بيش از گذشته در مسير توسعه استان قرار گيرد تا شتاب بخشي در گره گشايي از مشكلات را شاهد باشيم.
7375/ 9873/ 6113/ 2027
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۹/۱۰/۱۳۹۷