روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
آيا كارتن خوابي دانشجويان گره از مشكل بي خانمان ها مي گشايد
 
آيا كارتن خوابي دانشجويان گره از مشكل بي خانمان ها مي گشايد
به گزارش ايرنا، شماري از اعضاي بسيج دانشجويي دانشگاه شيراز شامگاه سه شنبه با انتشار بيانيه اي فوري خبر از خوابيدن در مقابل شوراي شهر دادند و اعلام كردند تا رفع مشكل كارتن خواب ها، شب را در مقابل ساختمان شوراي شهر شيراز مي گذرانند.
ليلا دودمان نائب رئيس كميسيون حقوق شهروندي شوراي شهر شيراز به همراه محمدرضا محمدحسن پور معاون خدمات شهري شهرداري شيراز در بين اين دانشجويان معترض حاضر شدند و به آنان اطمينان دادند كه در جلسه اي كه امروز با حضور اعضاي بسيج دانشجويي برگزار شود، در زمينه وضعيت كارتن خواب ها و معتادان متجاهر به گفت و گو پردازند.
كسب اطلاع خبرنگار ايرنا حاكي از آن است كه اين جلسه برگزار شده است.
مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه شيراز ظهر چهارشنبه در اين باره به خبرنگار ما گفت: در نشست با شماري از اعضاي شوراي شهر شيراز موضوع افزايش ظرفيت گرم خانه ها ويژه كارتن خواب ها را مطرح كرديم و بر اين باور هستيم كه ظرفيت كنوني گرم خانه ها براي پاسخ به حجم نيازهاي معتادان و كارتن خواب ها در شيراز اندك است.
احسان زيارتي افزود: ساعت 13 امروز چهارشنبه نيز جلسه اي با مسئولان در استانداري فارس خواهيم داشت و اگر اين جلسه نتيجه بخش نباشد، به برنامه خود در ابراز همدردي با كارتن خواب ها ادامه خواهيم داد.

پس لرزه هاي مجازي
و اما در يك هفته گذشته، مرگ گلبس پس لرزه هاي در فضاي مجازي داشت و گام هاي عملي مسئولان براي بهبود وضعيت بي خانمان ها در شهر شيراز را در پي داشت.
پس از اعلام اين خبر هشتگ گرمخانه براي گلبس توسط يك سازمان مردم نهاد به نام بنياد صلح پارس به راه افتاد كه با همراهي اصحاب رسانه و ديگر گروه هاي مردم، اين موضوع را در كانون توجه فعالان فضاي مجازي قرار داد.
در ادامه اين اتفاق، ضرورت ايجاد گرم خانه ها به مثابه پناهگاه هايي موقت براي بي خانمان ها در كلان شهر شيراز مشهود شد.

اقدام هايي در عمل
رئيس اداره پيشگيري و ساماندهي آسيب هاي اجتماعي شهرداري شيراز پيش از اين در گفت و گو با ايرنا، وعده آماده سازي فوري را داد كه يكي از آن ها در شامگاه 15 دي ماه آماده سازي شد؛ هرچند مختص مردان كارتن خواب بود و گرمخانه اي كه بتواند به زنان پناه دهد، همچنان در دست تجهيز است.
در پي اين رويداد ها نه تنها مردم از مطالبات خود دست نكشيدند كه فشار ها براي ايجاد گرمخانه و چرايي نبود مركز ماده 16 زنان (ترك اعتياد اجباري) بحث برانگيز شد.

شوراي شهر اقدام كرد اما ...
همچنين عضو شوراي اسلامي شهر شيراز به ايرنا گفت: براساس آمار، 110زن معتاد متجاهر در شيراز زندگي مي كنند و به همين سبب موضوع ايجاد مركز ماده 16 زنان در اين شهر را با ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور مطرح كرديم اما اين رقم از سوي برخي مسئولان فارس تكذيب و راه اندازي اين مركز متوقف شد.
به گفته ليلا دودمان، ساختماني در مركز سلامي 2 به كمپ ترك اعتياد زنان اختصاص داده شده است؛ اما با وجود تجهيز اين ساختمان، بهزيستي اعلام كرده است كه به دليل كمبود اعتبار قادر به راه اندازي آن نيست زيرا بودجه كافي از طريق ستاد مبارزه با مواد مخدر به اين كار اختصاص داده نشده است.
وي بيان كرد: با دعوت از مديركل پشتيباني ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور به شيراز و با مذاكراتي كه در اين زمينه صورت گرفت، با افزايش ظرفيت مركز ماده 16مردان موافقت شد و تفاهم نامه آن به امضا رسيد اما متاسفانه اين موضوع براي زنان محقق نشد.
دودمان اظهار داشت: در صورت لزوم تصوير تك تك اين زنان را در شبكه مجازي پخش خواهم كرد و به ازاي هر تصوير از مسئولان استان خواهم پرسيد كه چرا با وجود جلب موافقت اوليه براي ايجاد مركز ماده 16زنان و برچيدن نازيبايي هاي شهر و ساماندهي زنان متجاهر و انسان هايي كه حق و حقوقي دارند، اقدامات لازم صورت نگرفته است.
عضو كميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي شهر شيراز، همچنين در باره وضعيت احداث گرمخانه ها در اين شهر گفت: طبق توافقي كه پيش از اين با ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور صورت گرفته است، مقرر شد چهار گرمخانه در شهر شيراز داير شود كه ايجاد و تجهيز دو گرمخانه بر عهده شهرداري و دو گرمخانه بر عهده بهزيستي و ستاد مبارزه با مواد مخدر است.
وي اضافه كرد: نيازمند ايجاد دو گرمخانه كاملا مجهز هستيم كه شاخص هاي لازم را براي نگهداري و تامين ضروريات داشته باشد كه اعتبار ايجاد اين گرمخانه براي سال 98 در نظر گرفته شده و اميدواريم كه در سال آتي اين امر محقق شود.

بيانيه بسيج دانشجويي در حمايت از كارتن خواب ها
بسيج دانشجويي دانشگاه شيراز در پي اين رخداد با انتشار بيانيه اي خطاب به شهردار شيراز، مديركل بهزيستي فارس و دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان فارس اعلام كرد: مساله كارتن خواب ها، حاشيه شهر، جمع آوري معتادان و متكديان، راه اندازي گرم خانه ها و... موضوعاتي است كه بارها و بارها مورد مطالبه جريان دانشجويي در سال هاي گذشته بوده است، اما امسال و در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و در روزهاي ابتداي چله زمستان سرد سومين حرم اهل بيت (ع) به جاي شنيدن خبرهاي خوب از به بار نشستن آرمان هاي امام راحل مبني بر خدمت به محرومين و مستضعفين بايد گفت: جامه مشكي پوشيد و اعلام عزا كنيد.
در ادامه اين بيانيه آمده است: امروز شما كه بر مسند رياست تكيه زده ايد و در حوزه جغرافياي شما يك زن به دليل سرمازدگي و كارتن خوابي فوت مي كند، بايد در مشروعيت جايگاه خود شك كرده و اگر از شنيدن اين خبر توانستيد در كنار خانواده خودسر به بالين گذاشته و شب را راحت بخوابيد، در مسلمان بودن خود نيز شك كنيد، اين را نيز بدانيد با توجه به عملكرد تبليغاتي شما در خدمت به محرومين و مستضعفين با سر زدن هاي رسانه اي و تبليغي، اين مسئله سردراز خواهد داشت و قطعاً مثل گذشته اين اولين مورد نبوده و آخرين هم نخواهد بود.
در اين بيانيه خطاب به مديركل بهزيستي استان فارس آمده است: سال گذشته مركز ماده 16 با بيش از 8 ميليارد تومان اعتبار براي نگهداري معتادان متجاهر يا خياباني، در محل دهكده سلامي راه اندازي شد؛ اما بهزيستي به بهانه نبود اعتبار خود را فقط مسؤول نگهداري 240 معتاد دانسته و در همين راستا براي نگهداري معتادان زن در شيراز مركزي تجهيز شد كه شما از پذيرش آنان خودداري كرده ايد، اگر اين خبر صحت داشته باشد، شما در فوت اين زن مقصر هستيد و بايد در اين دنيا و آن دنيا پاسخگو باشيد.

پاسخ مديركل بهزيستي فارس
مديركل بهزيستي فارس نيز در پاسخ به اين بيانيه در متني كه در اختيار ايرنا گذاشته شد، اعلام كرد: سازمان بهزيستي استان فارس از سال 1381 زماني كه هيچ يك از سازمان ها و نهاد ها حتي به فكر بيماران زن و مرد بي خانمان شهر شيراز نبودند، اقدام به راه اندازي مراكز گذري و سرپناه شبانه در محلات پر آسيب شهر شيراز كرد.
سيد مرتضي موسوي افزود: متاسفانه به دليل برخي فشارهايي كه برخي از نهادها با همكاري برخي از اعضاي شوراي شهر وقت شيراز كردند در سال 1393 مردم محلي كه از حمايت اين نهاد ها سود مي بردند، اقدام به تخريب و پلمب غير قانوني و بستن مراكز كاهش آسيب اين محلات كردند. وي افزود: هم اكنون اين سازمان تنها سازماني است كه در سطح استان داراي سرپناه شبانه زنان و مردان در محلات پر آسيب (به غير از سنگ سياه) است و سرپناه شبانه زنان ولي عصر واقع در دروازه سعدي پشت پارك ولي عصر (ع) هر شب تعداد زيادي از زنان معتاد بي خانمان را مي پذيرد و نيز چهار مركز سرپناه شبانه مردان نيز در محلات پر آسيب شهر شيراز وجود دارد.
مدير كل بهزيستي فارس با انتقاد از برخورد هيجاني غير علمي و دل سوزانه، گفت: متاسفانه در سال 1393 كه مراكز كاهش آسيب در بافت قديم شيراز محله سنگ سياه توسط گروهي خودسر تعطيل شد، هيچ يك از تشكل هاي دانشجويي حتي اطلاعيه اي يك خطي هم صادر نكرد كه هم اكنون به دفاع تمام قد از معتادان بي خانمان برخاسته است.
وي ادامه داد: جهت اطلاع كساني كه مشخص نيست از كجا خط مي گيرند، فوت يك زن معتاد بي خانمان گرچه براي هرانساني تالم برانگيز است، امري عادي است و برخي اين اتفاق را كه هر سال در تمام شهرهاي ايران مي افتد، بي نهايت بزرگ كرده اند.
موسوي گفت: در تمام طول شب مركز سرپناه شبانه زنان معتاد بي خانمان شهر شيراز از اين افراد در يك مكان امن مراقبت مي نمايد و هم اكنون افراد و نهادهايي بايد پاسخگو باشند كه درزمستان 1393 اقدام به ضرب وشتم پرسنل مراكز كاهش آسيب و پلمب غيرقانوني اين مراكز دراين محله كردند.
مديركل بهزيستي فارس افزود: اي كاش تشكل بسيج دانشجويي به جاي صدور اطلاعيه آن هم با عجله، ابتدا علت مرگ برايشان مسجل مي شد؛ زيرا اعلام موضع بدون بررسي دقيق جوانب ماجرا بيشتر شايبه سياسي كاري را دامن مي زند تا حساسيت به مسائل اجتماعي.

هديه استان هاي همجوار به فارس
اين در حالي است كه دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان فارس علت مرگ زني موسوم به گلبس را تزريق و مصرف هروئين، شيشه و ترياك عنوان كرده است.
محمدرضا ابراهيمي اظهار داشت: ظرفيت نگهداري معتادان متجاهر در مركز ماده 16 حدود 400 نفر بوده كه سهم استان فارس 240 نفر است و با نشستي كه در چهارم دي ماه جاري با حضور كميته درمان و حمايت هاي اجتماعي به رياست رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مديركل ستاد مبارز با مواد مخدر كشور و مديركل دفتر برنامه ريزي ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار و مصوب شد سهميه نگهداري در اين مركز از 240 نفر به 400 نفر مرد و 50 نفر زن كارتن خواب در قالب تبصره 2 ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر تغيير كند.
وي همچنين افزود: بسياري از معتادان متجاهر و كارتن خواب كه دراستان فارس ساكن هستند فارسي نيستند و در اين راستا با هماهنگي مسئولان قضايي مقرر شد اين افراد به استان هاي خودشان ارجاع داده شوند.

گذشته از اين مباحث، موضوع ساماندهي كارتن خواب ها در استان فارس به ويژه شهر شيراز به مطالبه اي عمومي تبديل شده است و در مسير حل ريشه اي اين آسيب اجتماعي، امروز بيش از هر زمان ديگري، اقدام ريشه اي و ماندگار مدنظر شهروندان است.
بايد منتظر ماند و ديد، در اين مسير، دستگاه هاي متولي براي حل هميشگي اين معضل به راهكار همه جانبه و سازوكار همكاري مستمر خواهند رسيد يا خير.
7375 / 2027
انتهاي پيام
منبع خبر:
جماران
 
تاریخ: ۱۹/۱۰/۱۳۹۷