روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
جايگاه برتر فارس دركشاورزي با حفظ منابع تجديد ناپذير حفظ شود
 
شيراز-ايرنا- استاندار فارس گفت: جايگاه برتر اين استان در توليد محصولات كشاورزي با حفظ منابع تجديد ناپذير و توسعه كشاورزي دانش بنيان حفظ شود.

روابط عمومي و امور بين الملل استانداري فارس در گزارش روز چهارشنبه خود به نقل از عنايت الله رحيمي در ديدار با رئيس و مديران سازمان جهاد كشاورزي اين استان در شيراز افزود: يكي از شاخص هاي برتري و پيشرفت فارس كشاورزي است كه بخشي از آن مربوط به اقليم چهار فصل و زمين مناسب و بخش ديگر مربوط به مردمان پُر تلاش و سختكوش است كه توليد را در شرايط مختلف اقليمي حفظ كرده اند.
وي ادامه داد: هم اينك هيچ يك از روش هاي قديمي در حوزه هاي مختلف پاسخگوي نيازها نيست و به همين دليل بايد با ارزيابي تجربه هاي گذشته، اقدام به اصلاح مشكلات و حذف روش هاي ناكارآمد كنيم.
او اظهار داشت: انجام امور در هر يك از حوزه ها از جمله كشاورزي بايد به سازمان هاي مردم نهاد، گروه ها و تشكل هاي مردمي سپرده شود و دستگاه هاي اجرايي سياست گذاري، كنترل، نظارت و هدايت را بر عهده داشته باشند.
استاندار فارس افزود: بايد با ايجاد اعتماد ميان دست اندركاران جهاد كشاورزي و كشاورزان، زمينه پذيرش توصيه هاي علمي از سوي آنها فراهم شود.
رحيمي، با تاكيد بر لزوم توجه به برنامه سازگاري با كم آبي گفت: توسعه روش هاي جديدي همچون كشت گلخانه اي، احداث شهرك هاي كشاورزي و آبياري قطره اي از راهكارهاي حفظ و ارتقاي جايگاه كشاورزي استان است.
وي، حفظ اشتغال كشاورزي در فارس را بسيار مهم توصيف و بيان كرد: شان و آزادگي كشاورزان همواره حفظ شده و بنابراين بايد اين شان و كرامت را پاس بداريم و زمينه بيان انتقادها و مطالبه ها را براي بهره بردارا فراهم كنيم و پاسخ هاي قانع كننده براي آنها داشته باشيم.

بهره گيري از توانمندي دانشگاه، ثروت اقتصادي ايجاد مي كند
بر اساس اين گزارش، استاندار فارس همچنين در ديدار با رئيس و هيات رئيسه دانشگاه شيراز، تكيه گاه جهان پيشرفته امروز را خلاقيت، تفكر، انديشه و علم دانست و گفت: بهره گيري از اين توانمندي ها مي تواند به ايجاد، خلق ثروت و ارزش اقتصادي منتهي شود.
رحيمي افزود: مقايسه درآمد حاصل از يك بشكه نفت با آنچه از ايجاد محصول علمي و فناوري به دست مي آيد به خوبي نشان دهنده اهميت جايگاه علم در امور اقتصادي است.
وي، دانشگاه شيراز را يكي از توانمندي هاي مهم فارس برشمرد و اظهار داشت: اين جايگاه برجسته علمي با تلاش و كوشش استادان و جامعه دانشگاهي از گذشته تا امروز محقق شده كه قابل تقدير است.
استاندار فارس، خواستار تقويت نقش آفريني دانشگاه شيراز در عرصه هاي مختلف شد و بيان كرد: امروز جهان به سمت بهره گيري از نيروهاي آموزش ديده و دانش آموخته حركت كرده و توجه به اين مهم در كشورمان مي تواند زمينه ساز ايجاد رفاه و توسعه شود.
استاندار فارس گفت: آموزش هاي دانشگاهي بايد هدفمند بوده و زمينه ايجاد جايگاه مناسب براي دانش آموختگان را در جامعه فراهم كند و دانشگاه نيز بايد به سمت تقويت و توسعه ظرفيت هاي آشكار و برنامه ريزي براي ظرفيت هاي پنهان حركت كند.
رحيمي، پيوند بخش هاي مختلف صنعتي، معدني، كشاورزي، نفت و گاز را با دانشگاه ضروري دانست و اظهار داشت: اين هم افزايي سبب تقويت بنيه اقتصادي دانشگاه و همچنين تربيت دانش آموختگاني كه آموزش هاي عملي ديده اند خواهد شد.
وي، اضافه كرد: گستردگي كمي واحدهاي دانشگاهي بدون توجه به كيفيت، يك آسيب است و در پيش گرفتن چنين رويه اي، سطح علمي دانشگاهيان و دانشجويان را كاهش داده و استادان را از پرداختن به تحقيق و پژوهش باز مي دارد.
رحيمي گفت: دانشگاه نياز به سرزندگي و نشاط دارد و بايد بتواند دانشجوياني، نقاد، شجاع و ظلم ستيز پرورش دهد كه حاضرند براي دفاع از عقايد خود تلاش كنند.
استاندار فارس ادامه داد: اين شاخص ها بايد در يك چارچوب قانوني مشخص شكل گيرد و همه گروه ها و تشكل هاي دانشگاهي در آن چارچوب فعاليت كنند.
وي افزود: دانشگاه محيطي براي بيان عقايد، انتقادها و تضارب آراست و اين امر مي تواند موجب پويايي فضاي دانشگاه ها و جامعه شود.
6122 /6118
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۹/۱۰/۱۳۹۷