روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
رتبه جهاني دانشگاه شيراز از 700 به 500 ارتقا يافت / راه انداري«دپارتمان گردشگري» در دانشگاه شيراز
 
نادگران در پاسخ به خبرنگار شبستان با اشاره به راه اندازي «دپارتمان گردشگري» در دانشگاه شيراز، گفت: دانشگاه شيراز قبلا رتبه بين 700 تا 800 رنكينگ را سطح بين الملل را داشت و درحال حاضر به رتبه جهاني 500 تا 600 رسيديم.
نادگران در پاسخ به خبرنگار شبستان با اشاره به راه اندازي «دپارتمان گردشگري» در دانشگاه شيراز، گفت: دانشگاه شيراز قبلا رتبه بين 700 تا 800 رنكينگ را سطح بين الملل را داشت و درحال حاضر به رتبه جهاني 500 تا 600 رسيديم.به گزارش خبرنگار خبرگزاري شبستان از شيراز، «حميد نادگران» امروز (دوشنبه 20 اسفند) در جلسه پرسش و پاسخ با خبرنگاران با اشاره به ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه، گفت: دانشگاه شيراز قراردادهايي با سازمان فني و حرفه اي، دانشگاه علمي و كاربردي و غيره امضا كرده و كارگاه هاي آموزشي در حال برگزاري است و در سال 98 بحث مهارت افزايي دانشجويان با جديت پيگيري مي شود.

رئيس دانشگاه شيراز با اشاره به تاسيس «برج كارآفريني» در اين دانشگاه، بيان كرد: «برج كارآفريني علوم انساني» نيز مصوب شده و به زودي شاهد فعاليت هاي آن خواهيم بود.

وي با اشاره به پراكندگي رتبه هاي كنكور دانشجويان در رشته هاي مشابه، اظهار كرد: پذيرش ها بر اساس قوانين كلي كشور انجام مي شود و دانشجويان با سطح علمي پايين با شركت در كلاس هاي پيش نياز خود را به سطح ديگر دانشجويات مي رسانند.

نادگران با اشاره به فعاليت تشكل هاي دانشجويي در ابن دانشگاه، افزود: فلسفه هاي تشكل هاي دانشجويي آشنايي به فعاليت فوق برنامه هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي است و امسال از 356 درخواست برنامه از سوي آنها فقط با هفت برنامه بنابردلايل هاي زماني موافقت نشده و به زمان هاي ديگر موكول شده است، برنامه ها بايد بر اساس رعايت قانون و امنيت باشد.

رئيس دانشگاه شيراز اشتغال فارغ التحصيلان را يك دغدغه ملي خواند و يادآور شد: دانشگاه هاي نسل سوم در راستاي تحقق اين هدف برنامه ريزي شده تا دانشجويان در كنار علم به سمت مهارت افزايي و بكارگيري علم حركت كنند.

وي با اشاره به تعامل خوب دانشگاه شيراز با دستگاه هاي اجرايي خارج از دانشگاه، گفت: با شهرداري شيراز طرح بزرگي در حوزه حمل و نقل آغاز شده و در مسير اجرايي قرار دارد تا بتواند مشكلات ترافيك شهر را مرتفع كند، قراردادهاي ديگري نيز با شهرداري و شوراي شهر منعقد شده است.

نادگران متذكر شد: با توجه به قدمت 70 ساله دانشگاه، خوابگاه ها نيازمند نوسازي هستند كه تاكنون برنامه ريزي ها در راستاي نوآفريني و بازآفريني انجام شده است، مشكل اصلي عدم بودجه مكفي به دليل تعداد بالاي خوابگاه هاي دانشگاه شيراز براي عملياتي كردن اين موضوع است، برآورد براي تعمير اساسي و نوسازي ريشه اي خوابگاه مفتح با 2 هزار دانشجو، 600 ميليارد ريال است و مابقي خوابگاه ها هم نيازمند 70 درصد اين بودجه هستند.

رئيس دانشگاه شيراز با اشاره به بازنگري رشته ها و سوق آنها به سمت مهارت افزايي و عدم حذف رشته اي، گفت: 20 تفاهم نامه با دستگاه ها، 46 طرح با ارزش 27 ميليارد ريال، طرح هايي كه اساتيد با خارج از دانشگاه مانند سه طرح حوزه نفت و پتروشيمي با ارزش 400 ميليارد ريال و غيره از سري ارتباط دانشگاه با خارج از دانشگاه است و دانشگاه شيراز رتبه سوم بين 25 كشورهاي اسلامي دارد و شاهد رشد 300 درصدي مقالات و در سال 97 رشد 200 درصدي بوديم ، همچنين پنج نفر از اساتيد به فرصت مطالعاتي خارج از كشور اعزام شدند.

وي با اشاره به اراضي دانشگاه شيراز، افزود: اراضي بلوار مدرس درمانگاه دامپزشكي بود كه با افتتاح بيمارستان دامپزشكي اين اراضي آزاد شده و با همكاري معاونت توسعه دانشگاه به زودي شاهد تغيير كاربري ها در اراضي خواهيم بود، يافتن سرمايه گذار و ارتباط با خيران در اين جهت در حال انجام است.

نادگران با اشاره به حضور 53 دانشجوي غيرايراني، 12 دانشجو زبان آموز و هفت دانشجوي كنكوري افعانستاني و پتاستيل و طرفيت هاي بالا در جذب دانشجويان حاضري، بيان كرد: دانشگاه شيراز قبلا رتبه بين 700 تا 800 رنكينگ را سطح بين الملل را داشت و با توجه به نهادهاي مختلف هاي ارزيابي هر كدام رتبه اي بر اساس استاندارهاي خود ارائه مي دهد و رنكينگ اكنون ما بين 500 تا 600 از بين 10 هزار دانشگاه هاي فعال در جهان قرار است و اميدواريم در سال آينده به رتبه 300 برسيم.

رئيس دانشگاه شيراز با اشاره به فعاليت دفاتر «جامع و صنعت» در دانشگاه، گفت: دانشگاه از سال گذشته اقدام به راه اندازي «دپارتمان گردشگري» كرده و افرادي جذب شدند، به دليل مشكلات شهري از لحاظ زيرساخت ها مانند عدم وجود هتل هاي مناسب ارزان قيمت هنوز راه هاي زيادي پيش رو وجود دارد، دورنماي گردشگري دورنماي خوبي است و شيرار در اين حوزه درآمدزا و اشتغال زا خواهد بود.
منبع خبر:
شبستان
 
تاریخ: ۲۱/۱۲/۱۳۹۷