روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
برج كارآفريني و نوآوري در علوم انساني به زودي تاسيس مي شود/ استقبال از ميز جامعه و صنعت در دانشگاه شيراز
 
نادگران با بيان اينكه درصدد تاسيس معاونت مستقل كارآفريني هستيم، گفت: برج كارآفريني و نوآوري در حوزه علوم پايه ايجاد شده و به زودي در حوزه علوم انساني نيز فعال مي شود.
نادگران با بيان اينكه درصدد تاسيس معاونت مستقل كارآفريني هستيم، گفت: برج كارآفريني و نوآوري در حوزه علوم پايه ايجاد شده و به زودي در حوزه علوم انساني نيز فعال مي شود.
به گزارش شيرازه، حميد نادگران، رئيس دانشگاه شيراز در نشست خبري با بيان اينكه اشتغال و جذب فارغ التحصيلان از موضوعات جدي در سطح كلان است و دانشگاه هاي نسل سوم و چهارم نيز هدايت دانشجويان به سمت امور كارآفريني را از رويكردهاي اصلي خود قرار داده اند، ابراز اميداوري كرد كه در سال هاي آينده معضل بيكاري با كارآفريني خود دانشجويان حل شود.

وي افزود: در راستاي مهارت آموزي و كارآفريني دانشجويان، قراردادهايي با دانشگاه علمي كابردي، فني وحرفه اي منعقد شده و سالانه نيز با پيش بيني اعتباراتي نسبت به تجهيز آزمايشگاه ها اقدام مي كنيم.

رئيس دانشگاه شيراز گفت: از سال گذشته براي صنايع مختلف اين امكان را ايجاد كرديم كه با استقرار در دانشگاه به سوالات مختلف اساتيد و دانشجويان پاسخ دهند و در دانشگاه استقبال خوبي از ميز جامعه و صنعت شده است.

وي به فعاليت تشكل هاي دانشجويي در اين دانشگاه هم اشاره و عدم قرابت دانشگاه با تشكل هاي را دانشجويي تكذيب و اظهار كرد: در سال 97 بيش از 355 فقره درخواست اجراي برنامه از سوي تشكل ها مطرح شد كه هيئت نظارت دانشگاه تنها با هفت مورد آن به دلايل موجه مخالفت كرد.

نادگران با تصريح بر اينكه حركت تشكل ها در دانشگاه شيراز مطلوب است، تاكيد كرد كه دو شاخص رعايت قانون و حفظ امنيت و آرامش براي انجام اموري كه تشكل ها درخواست مي كنند، مدنظر قرار مي گيرد و به دليل اينكه موظفيم از دستورات و صلاح ديد مجامع بالادستي دانشگاه نظير شوراي تامين پيروي كنيم، يكي از گردهمايي ها ساعاتي قبل از شروع مراسم لغو شد.

وي در خصوص حادثه نماز جمعه شهر صدرا خاطرنشان كرد: تنها در حد انعكاس خبري مبني بر اعتراض تعدادي از دانشجويان دانشگاه شيراز نسبت به عدم پرداخت حقوق پاكبان هاي اين شهر اطلاع دارم كه دانشگاه نه دخالتي در اين باره مي كند و نه وظيفه اي دارد.

رئيس دانشگاه شيراز بودجه پژوهشي اساتيد اين دانشگاه در سال 97 را حدود ١٥ ميليارد تومان اعلام و اظهار كرد: علي رغم تنگناهاي مالي اميدواريم در سال 98 گشايشي ايجاد شود و بتوانيم اعتبار بيشتري به اين حوزه اختصاص دهيم.

نادگران با تصريح بر اينكه دانشگاه شيراز يكي از دانشگاه هاي اثرگذار در بودجه ريزي وزارت علوم است، اظهار كرد كه در حال تغيير چارت دانشگاه و بازنگري در معاونت ها از دو سال گذشته هستيم.

وي تاكيد كرد: اينكه گفته مي شود بازار كار بعضي از رشته ها اشباع شده صحيح نيست، بلكه جهت گيري رشته ها متفاوت شده و در حال تغيير رويكرد بعضي رشته ها كه از متقاضيان كمتري برخوردار است، هستيم. همه رشته هاي دانشگاهي در حال بازنگري است و قصد تعطيلي هيچ رشته اي را نداريم.

نادگران در بخشي از سخنانش با بيان اينكه هر ساله در دوره ارشد و دكترا دانشجوياني بدون كنكور پذيرش مي شوند كه جزو دانشجويان ممتاز هستند و طبق آيين نامه وزارت علوم مي توانند تقاضاي تحصيل در دانشگاه هاي ايران داشته باشند، گفت: 25 درصد از ظرفيت ارشد و دكتراي دانشگاه شيراز سالانه به اين دانشجويان اختصاص داده مي شود.

وي افزود: درحال حاضر 17هزار دانشجو در سه مقطع آموزشي در اين دانشگاه تحت سرپرستي ٧١٤ عضو هيئت علمي مشغول به تحصيل هستند.

رئيس دانشگاه شيراز به حذف كنكور كه مصوبه سال هاي اخير مجلس شوراي اسلامي است هم اشاره و خاطرنشان كرد: اين مهم در حوزه كارشناسي در وزارت علوم و بهداشت در حال بررسي است البته حذف كنكور براي رشته هاي پرتقاضا امكان پذير نيست و صندلي خالي در رشته هاي پرتقاضا در اين دانشگاه وجود ندارد.

نادگران تعداد طرح هاي استاني منعقد شده توسط دانشگاه را ٤٦ طرح به ارزش ٢٨ ميليارد ريال اعلام و خاطرنشان كرد: تعداد طرح هاي اساتيد اين دانشگاه با دستگاه هاي مختلف رشد قابل توجهي داشته است.

تردد دانشمندان ايراني به كشورهاي مختلف جهان مانع از اجماع عليه ايران شد

رئيس دانشگاه شيراز با بيان اينكه در نظام رتبه بندي ISC كشور، دانشگاه شيراز جزو سه دانشگاه برتر كشور است، گفت: در زمينه مقالات آي اس سي (ISC) نيز رتبه 25 كشورهاي اسلامي را داراست. ازنظر تعداد مقالات چاپ شده در سال هاي اخير، دانشگاه شيراز با رشدي 300 درصدي مواجه بوده كه در سال 97 ميزان اين رشد، 200 درصد تخمين زده مي شود و در همين راستا 5 نفر از اساتيد براي فرصت مطالعاتي به خارج از كشور و يك نفر به فرصت مطالعاتي داخل كشور اعزام شده اند.

نادگران اضافه كرد: يكي از دلايل عدم اجماع جامعه جهاني با آمريكا عليه ايران، همين ارتباطات علمي است كه دانشگاه شيراز در اين عرصه پيش قدم بوده است.

دانشگاه شيراز بين 500 دانشگاه برتر دنيا

رئيس دانشگاه شيراز اظهار داشت: رتبه دانشگاه شيراز در رده بندي جهاني بين 500 تا 600 است كه نسبت به 2 سال گذشته اين رتبه 300 پله ترقي كرده است.

وي نظام ارزيابي دانشگاه هاي مختلف در دنيا را متفاوت دانست و گفت: دانشگاه ها با شاخص هاي مختلفي ارزيابي مي شوند كه از بين 10 هزار مركز آموزش عالي، دانشگاه شيراز امروز در رتبه فوق گرفته و پيش بيني مي شود تا سال آينده اين رتبه به 300 برسد.

نادگران افزود: دانشگاه شيراز در ارائه مدرك و آموزش به متقاضيان چه در پرديس ها و چه در بخش دولتي، به هيچ عنوان از استانداردهاي مربوطه، تعدي نخواهد كرد كه در اين راستا برطرف كردن ضعف علمي اساتيد نيز مدنظر است.

به گفته رئيس دانشگاه شيراز، در حال حاضر با دانشگاه هاي تركيه، آلمان، گرجستان و مجارستان تفاهم نامه هايي منعقد شده و تبادل استاد و دانشجو، پروژه مشترك و پايان نامه مشترك در حال انجام است.

نادگران همچنين با بيان اينكه همدلي و همفكري خوبي در استان بين دانشگاه شيراز و دستگاه هاي اجرايي ايجاد شده، گفت: دانشگاه با شهرداري شيراز در حوزه ترافيك و حمل و نقل طرحي را آغاز كرده كه همچنان ادامه دارد.

وي اضافه كرد: مبالغي از طرف شهرداري بابت طرح ترافيك به دانشگاه پرداخت شده كه رقم قابل توجهي است و ما نيز پژوهشكده ترافيك و حمل و نقل را در اين رابطه راه اندازي كرده ايم.

60 ميليارد تومان براي تعمير خوابگاه مفتح نياز است

رئيس دانشگاه شيراز همچنين با بيان اينكه به جهت قدمت ٧٠ ساله دانشگاه، خوابگاه ها نياز به بازسازي و بهسازي دارند با كمك نمايندگان فارس مكاتباتي با مركز انجام شده و در سال هاي آينده واحدهاي خوابگاهي دانشگاه بازسازي مي شود، گفت: هر ساله بودجه عمراني براي تجهيز دانشگاه تخصيص مي يابد كه اندك است.

وي با بيان اينكه برآورد هزينه تعميرات زيرساختي خوابگاه شهيد مفتح 60 ميليارد تومان برآورد شده است، گفت: 75 درصد اين رقم براي تعمير بقيه خوابگاه ها نياز است اما بودجه هايي كه اختصاص مي يابد تنها براي تعميرات جزيي است نه زيرساختي.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
شیرازه
 
تاریخ: ۲۱/۱۲/۱۳۹۷