روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
از برگزاري كرسي هاي علوم انساني تا تقدير از چهره هاي برتر نظريه پردازي
 
انتشار بيست و سومين شماره از فصلنامه «اسلام و مطالعات اجتماعي»، برگزاري كرسي هاي علوم انساني و تبيين گام دوم انقلاب در برنامه «آينده ايران» از مهمترين اخبار بيست و يكمين روز از اسفند ماه 97 است.
انتشار بيست و سومين شماره از فصلنامه «اسلام و مطالعات اجتماعي»، برگزاري كرسي هاي علوم انساني و تبيين گام دوم انقلاب در برنامه «آينده ايران» از مهمترين اخبار بيست و يكمين روز از اسفند ماه 97 است.خبرگزاري شبستان، گروه انديشه: آنچه در ادامه مي آيد مروري است بر اخبار بيست و يكمين روز از اسفند ماه 97.

تقدير از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي به عنوان دستگاه برتر در امر نظريه پردازي

سومين كنگره نظريه پردازي، نقد و مناظره با حضور دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار و طي ن از 15 استاد نظريه پرداز در حوزه هاي علوم انساني، معارف ديني و هنر تجليل شد.

بنابر اين گزارش، سومين كنگره نظريه پردازي، نقد و مناظره روز گذشته (دوشنبه، 20 اسفندماه) با حضور سعيدرضا عاملي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، محمد مهدي طهرانچي، رئيس دانشگاه آزاد، حجت الاسلام خسروپناه، معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد، آيت الله علي اكبر رشاد، رئيس هيئت حمايت از كرسي هاي نظريه پردازي و برخي از نظريه پرداز و اساتيد حوزه علوم انساني در دانشگاه آزاد تهران مركز برگزار شد.

در اين همايش ضمن بررسي چالش ها و راهكارهاي حمايت از كرسي هاي آزاد انديشي در حوزه علوم انساني از 15 استاد صاحب نظر در سه عرصه فوق تجليل و قدرداني شد.

بر اين اساس «محمد رضا پورجعفري» از دانشگاه تربيت مدرس، «عبدالحميد نقره كار» از دانشگاه علم و صنعت، «اصغر افتخاري» از دانشگاه امام صادق(ع)، «حجت الاسلام محمدعلي رضايي اصفهاني» از دانشگاه جامعه المصطفي(ص)، «حجت الاسلام نجف لكزايي» از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي به دليل نظريه پردازي و محمدباقر سعيدي روشن» از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، «محمدحسن طالبي» از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، «عبدالحميد واسطي» از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، «فتح الله نجار زادگان» از پرديس فارابي دانشگاه تهران، «عباس ظهيري» از انجمن اصول فقه و حوزه، «آيت الله ابوالقاسم عليدوست» از پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي به دليل نوآوري و «مهدي عبدالهي» از مؤسسه حكمت و فلسفه، «سعيد رحيميان» از دانشگاه شيراز، «احمد جامي ده آبادي» از پرديس فارابي دانشگاه تهران و «خالد غفوري» از پژوهشگاه علوم و فرهنگي به دليل سه نقد در سه حوزه علوم انساني هنر و معارف ديني مورد تجليل و قدرداني قرار گرفتند.

هيئت حمايت از كرسي هاي نظريه پردازي نقد و مناظره بهمن ماه 1372 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيد و اين هيئت فعاليت خود را هدف حمايت از گسترش كمي و كيفي برگزاري كرسي ها در حوزه علوم انساني و هنر و معارف و بحث آزادانديشي در راستايي تشكيل جنبش ملي نقد و نظريه پردازي در ايران راه اندازي شد.

فصلنامه «اسلام و مطالعات اجتماعي» در ايستگاه بيست و سوم

بيست وسومين شماره فصلنامه علمي پژوهشي «اسلام و مطالعات اجتماعي» ويژه زمستان 1397 منتشر شد.

مقالات اين شماره روي سامانه اين نشريه به آدرس http:jiss.isca.ac.ir نمايه شده است.

عنوان مقالات منتشر شده در اين شماره به شرح ذيل است:

«بررسي انتقادي برساخت معاني در تبارشناسي از منظر حكمت اسلامي» نوشته حسين سوزنچي، حسن عبدي، اصغر اسلامي تنها و حسين حاج محمدي؛
«ماكس وبر و بازسازي منطق استعلايي كانت در منطقِ تكوينيِ علم اجتماعي» به قلم سيدحميد طالب زاده و مهدي سلطاني؛
«فرآيند شكل گيري و كاركرد هنجارهاي اجتماعي از منظر قرآن و علم النفس فلسفي» اثر احمدرضا تحيري؛
«شيوه هاي انتقال ارزش هاي اجتماعي از منظر قرآن و حديث» نوشته سيدميرصالح حسيني جبلي؛
«بررسي تطبيقي جامعه پذيري سياسي در حكومت صفوي و نظام جمهوري اسلامي» اثر محمدكاظم كريمي؛
«صورت بندي و تحليل موقعيت سازهاي كليدي هرمنوتيكي در سياست گذاري فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در حوزه خانواده» اثر احمد واعظي، نعمت الله كرم الهي، سيدمحمدحسين هاشميان و حسين پركان؛
«تحليل پديدارشناختي نمايش مصرف و سبك زندگي در شبكه هاي اجتماعي آنلاين (مطالعه موردي: كاربران اينستاگرام)» به قلم مهران سهراب زاده، مرتضي واحديان و حسن پيري.

تبيين بيانيه گام دوم انقلاب در برنامه «آينده ايران»

آيت الله «سيد محمدمهدي ميرباقري»، عضو مجلس خبرگان رهبري و رئيس فرهنگستان علوم اسلامي، امروز 21 اسفند، در برنامه «آينده ايران» به تبيين بيانيه گام دوم انقلاب مي پردازد.

مجموعه تلويزيوني«آينده ايران» كه در 30 قسمت 60 دقيقه اي در قالب درس گفتارهايي با حضور اساتيد برجسته حوزه و دانشگاه، كارنامه چهل ساله جمهوري اسلامي در حوزه هاي مختلف را بررسي مي كند. امروز و فردا (21 و 22 اسفند) سخنان آيت الله سيد محمدمهدي ميرباقري را در خصوص بيانيه گام دوم انقلاب به روي آنتن مي برد.

وي در اين برنامه، به جايگاه بيانيه گام دوم در بين اسناد راهبردي شيعه، اهميت استراتژيك آن در حل بحران هاي اجتماعي و تمدني جامعه ايران و امتيازات آن از جمله مواجهه فعالانه اين بيانيه با جنگ رواني دشمن و توليد شاخص هاي جديد براي ارزيابي دستاوردهاي انقلاب مي پردازند.

ايشان همچنين توضيحاتي در مورد مجموعه اقداماتي كه در ارتباط با بيانيه گام دوم بايد صورت پذيرد، ازجمله ضرورت «گفتمان سازي اجتماعي»، «نظريه پردازي اجتماعي» و «راهبُردنگاري» در عرصه هاي مختلف و «هماهنگ سازي اسناد راهبردي مانند سند پايه پيشرفت با اين سند» ارائه مي كند.

«آينده ايران» به تهيه كنندگي «سيدشهاب لاجوردي» و كارگرداني «سيد احمد حسيني» به سردبيري «مهران مظفري نيا»، از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:20 از شبكه چهار سيما پخش مي شود.

كرسي «رهبري كريمانه در مديريت اسلامي» برگزار مي شود

كرسي علمي- ترويجي «رهبري كريمانه در مديريت اسلامي» توسط گروه مديريت پژوهشكده نظام هاي اسلامي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با همكاري انجمن علمي مديريت اسلامي حوزه با حضور اساتيد و صاحبنظران اين حوزه در قم برگزار مي شود.

در اين كرسي علمي حجت الاسلام «علي آقا پيروز» به عنوان ارائه دهنده و «محمد اسمعيل رستمي نيا» و «مهدي محمدي نسب» به عنوان ناقد حضور دارند.

دبير علمي اين كرسي، هم «علي نجات بخش» است.

كرسي علمي ـ ترويجي «رهبري كريمانه در مديريت اسلامي»، چهارشنبه، 22 اسفند ماه جاري از ساعت 13:30 تا 15:30 با حضور اساتيد حوزه و دانشگاه، دانشجويان و دانش پژوهان در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي دفتر قم به نشاني: بلوار 15 خرداد، كوي شهيد ميثمي برگزار مي شود.

سپرده امتيازي؛ راهكاري جهت كنترل نقدينگي و كاهش هزينه تامين مالي بررسي مي شود

كرسي علمي- ترويجي «سپرده امتيازي؛ راهكاري جهت كنترل نقدينگي و كاهش هزينه تامين مالي» توسط گروه اقتصاد اسلامي پژوهشكده نظام هاي اسلامي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با حضور اساتيد و صاحبنظران اين حوزه در قم برگزار مي شود.

در اين كرسي علمي حجت الاسلام «سيدعباس موسويان» به عنوان ارائه دهنده، حجج اسلام والمسلمين «احمدعلي يوسفي» و «مجيد رضايي» به عنوان ناقد حضور دارند.

دبير علمي اين كرسي آقاي محمدتقي نظريان مفيد است.

كرسي علمي ـ ترويجي «سپرده امتيازي؛ راهكاري جهت كنترل نقدينگي و كاهش هزينه تامين مالي»، شنبه، 25 اسفند ماه جاري از ساعت 15 تا 17 با حضور اساتيد حوزه و دانشگاه، دانشجويان و دانش پژوهان در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي دفتر قم به نشاني: بلوار 15 خرداد، كوي شهيد ميثمي برگزار مي شود.
منبع خبر:
شبستان
 
تاریخ: ۲۱/۱۲/۱۳۹۷