روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
ارائه راه حل براي چالش هاي كشور اولويت نشريات دانشجويي باشد/ فعاليت 3200 نشريه دانشجويي در وزارت علوم
 
يه گزارش خبرنگار تشكل هاي دانشگاهي خبرگزاري فارس، سومين نشست مطبوعاتي مسئولان دولتي و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با فعالان نشريات دانشجويي در باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

محمدرضا عارف رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در اين نشست ضمن ابراز خوشحالي از  انتشار 3200 نشريه دانشجويي، اظهار داشت: دانشجويان محوريت نشريات دانشجويي هستند و با اين وجود نشريات دانشجويي بايد داراي هدف باشند.

عارف در ادامه از فعالان نشريات دانشجويي خواست تا به چالش هاي كشور و ارائه راهكارهاي برون رفت از اين چالش ها به عنوان اولويت بپردازند.

وي افزود: كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس به دليل وجود شوراي عالي انقلاب فرهنگي جايگاه ويژه اي دارد. با اين وجود توافق شده اگر موضوعي را شوراي عالي انقلاب فرهنگي ورود كرد، مجلس ديگر ورود پيدا نكند و بر عكس تا تداخلي در قانون گذاري ايجاد شود.

عارف ادامه داد: ما در فراكسيون اميد يك كميته دانشگاهي داريم و در آن مشكلات دانشجويي را خارج از كميسيون آموزش پيگيري مي كنيم، در اين كميته اگر معاونت فرهنگي وزارت علوم و يا بهداشت خطي برخورد كنند با آنها برخورد مي كنيم؛ با اين وجود مشكلات خود را براي اين كميته ارسال كنيد نه براي كميسيون آموزش تا ما آن را پيگيري كنيم.

رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: در جريان حوادث دي سال 96 يك كميته را تشكيل داديم و محوريت را هم بر عهده وزير علوم گذاشتيم  و در اكثر امور هم موفق بوديم و مسئله حل شد؛ البته من نمي خواهم اين مسائل را به كميسيون ببرم.

وي با اشاره برگزاري نشست كميسيون آموزش با نهادي امنيتي و دانشگاه ها در خصوص اتفاقات دي ماه 96 تصريح كرد: يك دانشجوي زنداني هم براي ما مهم است؛ اما نبايد اقدامات صورت گرفته را هم ناديده گرفت.

عارف گفت: كميسيون آموزش اين آمادگي را دارد كه طي جلسه اي نظرات دانشجويان را در خصوص چالش هاي حوزه دانشجويي بشنود.

وي گفت: رقيب ما با وجود اينكه چند اتحاديه دانشجويي دارد؛ اما دانشجويان انجمن هاي اسلامي تاكنون موفق به اخذ مجوز اتحاديه دانشجويي نشده اند؛ با اين وجود ما از نهادي ذي ربط پيگير اخذ اين مجوز هستيم.

 3200 نشريه دانشجويي در وزارت علوم فعاليت مي كنند

غلامرضا غفاري معاون فرهنگي وزارت علوم هم در اين نشست گفت: 3200 نشريه دانشجويي در عرصه هاي علمي، فرهنگي، سياسي و ديگر حوزه ها در وزارت علوم فعاليت مي كنند و در قالب هفته نامه، فصلنامه و گاهنامه منتشر مي شوند.

وي با اشاره به پيگيري ها براي صدور مجوز دو اتحاديه دانشجويي افزود: همان طور كه دانشجويان معتقدند كه وزارت علوم در خصوص صدور مجوز اين دو اتحاديه منفعلانه عمل كرده بنده نيز مي توانم بگويم دانشجويان در اين رابطه منفعلانه عمل كرده اند.

غفاري با اشاره به استعلام وزارت علوم از دانشگاه ها در خصوص صدور مجوز در دست اقدام دو اتحاديه دانشجويي گفت: به محض اين كه استعلام دانشگاه ها تكميل شود موضوع را در هيئت نظارت مطرح مي كنيم.

وي در بخش ديگري گفت: مرجع تصميم گيري براي صدور مجوز برنامه هاي تشكل هاي دانشجويي هيئت نظارت سه نفره در دانشگاه ها هستند ولي  با اين وجود مي پذيريم كه جا هاي ديگر نيز در روند صدور مجوز برنامه هاي تشكل هاي دانشجويي مداخلاتي مي كنند، ولي ما تلاش مي كنيم اين مداخلات را كم كنيم.

غفاري در پاسخ به انتقادات مطرح شده در خصوص دانشگاه شيراز نيز بيان كرد: بار ها با رئيس دانشگاه شيراز صحبت كرده ام با اين وجود هيئتي را قصد داريم به اين دانشگاه اعزام كنيم.

معاون فرهنگي وزارت علوم با اشاره به پيگيري هاي اين وزارت خانه در جريان بازداشت تعدادي از دانشجويان در اغتشاشات دي ماه سال گذشته هم گفت: مي توانيد در خصوص پيگيري هاي وزارت علوم نسبت به وضعيت دانشجويان بازداشتي پرس و جو كنيد، اما در خصوص رسيدگي به وضعيت دانشجويي به نام شريفي بايد گفت كه مسئله اين دانشجو در حوزه دانشگاه تعريف نمي شود.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
 
تاریخ: ۲۱/۱۲/۱۳۹۷