روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
مجموعه شعر «گريه بيدارمان نكرده هنوز» در شهر شيراز استان فارس رونمايي شد
 
 آيين رونمايي از كتاب «گريه بيدارمان نكرده هنوز» سروده رضا طبيب زاده با حضور سراينده و جمعي از شاعران و منتقدان ادبي برگزار شد.
به گزارش ليزنا، جمعي از استادان ادبيات دانشگاه، منتقدين ادبي، شاعران شيرازي و دوستداران شعر و ادبيات، روز چهارشنبه 15 اسفندماه در نشستي با حضور مديركل كتابخانه هاي عمومي استان فارس، به بررسي مجموعه شعر «گريه بيدارمان نكرده هنوز» سروده رضا طبيب زاده پرداختند.

مديركل كتابخانه هاي عمومي استان فارس در آيين رونمايي از كتاب «گريه بيدارمان نكرده هنوز» با اشاره به اينكه توجه به صاحبان قلم بومي، از برنامه هاي جدي كتابخانه هاي عمومي است، عنوان كرد: برنامه «ديدار با آقاي نويسنده» يكي از برنامه هاي اين اداره كل است كه اجراي آن از هفته كتاب سال جاري آغاز شد. در اين مدت نشست هايي با نويسندگان و شاعران داشتيم و برنامه هاي نقد و رونمايي بسياري در اين طرح برگزار شد.

روح الله منوچهري ادامه داد: در اجراي برنامه ها سعي بر اين است كه تمركز زدايي كنيم، بر همين اساس بسياري از برنامه ها در شهرستان هاي استان برگزار شده است. اين اقدامات تأثير مثبتي در حوزه ترويج كتابخواني داشته است، به طوري كه امسال در مقايسه با سال گذشته 20 درصد افزايش اعضاي كتابخانه هاي عمومي را شاهد بوديم.

وي با تأكيد بر اينكه در اجراي برنامه هاي خود به اهالي قلم در استان توجه داريم، ادامه داد: با خريد آثار نويسندگان بومي و معرفي آن ها در برنامه هاي كتابخانه اي از اين قشر حمايت مي كنيم و با اين نگاه كتابداران و اعضا را به سمت شناخت نويسندگان و شاعران فارس خواهيم برد.

محمد مرادي، عضو هيئت علمي بخش ادبيات دانشگاه شيراز نيز در ادامه اين ديدار به بررسي و بيان ويژگي هاي دفتر شعر «گريه بيدارمان نكرده هنوز» پرداخت و گفت: در اين كتاب 37 شعر  وجود دارد كه در 128 صفحه چاپ شده و حاصل ده سال شاعري طبيب زاده است. مخاطب در اين كتب با سير تحول مثبت سراينده رو به رو مي شود.

محمد مرادي با بيان اينكه رضا طبيب زاده شاعري موزون است، ادامه داد: يكي از مهم ترين ويژگي هاي كتاب توجه به وزن است؛ در اين كتاب 14 وزن وجود دارد كه بسامدي متعادلي براي 37 شعر است. وزن ها نيز در اين كتاب تنوع مناسبي دارند. وي وجود شيوه هاي متفاوت استفاده از رديف و قافيه و قالب هاي شعري را نكته مثبت ديگر اين كتاب قلمداد كرد.

استاد ادبيات دانشگاه شيراز وجود چند صدايي را از نكات برجسته  در كتاب «گريه بيدامان نكرده هنوز» برشمرد و گفت: شاعر همزمان به چند بعد ادبيات كهن، سينما و روايت و داستان، مسائل اجتماعي، شعر معاصر و دين و مذهب توجه دارد. اين ضلع ها به شاعر كمك كرده تا شعرش را با مخاطب هاي گوناگون متصل كند. در اين كتاب تضاد عقل و عشق؛ شيخ و شاعر و سنت و مدرنيته را مي بينيم؛ اما كتاب در استفاده از تضادها به تعادل ساختاري و فرمي رسيده است.

مرادي، طبيب زاده را يكي از شاعران موفق دهه شصت فارس دانست و گفت: آبشخورهاي متفاوت در ذهن اين شاعر جوان، او را به سمتي برده كه در شعرش نوآوري، تكثر، فضاسازي، چندصدايي، ساختارشكني و تضاد وجود دارد.

محسن رضوي منتقد ادبي و شاعر استان فارس نيز در ادامه بررسي اين كتاب با بيان اينكه كتاب «گريه بيدامان نكرده هنوز» اثري وزين با چينشي خوب است، گفت: ويژگي مهم اين كتاب، تركيب موضوع هاي عاشقانه و اجتماعي است.

رضوي با يادآوري اينكه، در كتاب هنجارشكني وجود دارد اما شيوه هنجارشكني آن ملايم است، ادامه داد: رضا طبيب زاده، شاعري است كه براي شعر خودش دنبال موضوع نمي گردد. او حرف دارد و شعر را در خدمت حرف هاي خودش گرفته است.

اين منتقد ادبي به روايت گري در كتاب طبيب زاده اشاره و اضافه كرد: در شعرها، ريزموضوع ها و ارجاع هاي درون متني و برون متني بسيار وجود دارد كه گاهي با ازدحام روبرو مي شود. شاعر در اين كتاب سعي داشته زلال بماند و شعرهايش نمايي از درون خود باشد؛ اميدوارم پس از اين هم به همين شيوه ادامه دهد و دچار مصلحت انديشي نشود.

 در ادامه اين ديدار رضا طبيب زاده به معرفي كتاب شعر خود پرداخت و گفت: در اين مجموعه تمام مدل شعرهايي كه دوست دارم را آورده ام. از نظر محتوايي نيز اشعار  آييني و نيز شعرهاي عاشقانه و عصيانگر در اين كتاب آمده است.

وي با تأكيد بر اينكه همه ابعاد شعر، بخش هايي از شخصيت من هستند، بيان كرد: من اصرار داشتم كه همه اينها در كتاب باشد زيرا تفاوتي در جهان بيني اين اشعار نمي بينم.

طبيب زاده مهم ترين انگيزه چاپ اين كتاب را در بوته نقد قرار گرفتن اشعارش دانست و گفت: اصلي ترين انگيزه من اين بود كه منتقدين، صاحب نظران و مخاطبان اين اثر را نقد كنند و چيزي كه من را دلسرد مي كند اين است كه اين آثار نقد نشوند.

گفتني است در ادامه اين نشست و پس از شعرخواني جمعي از شاعران شيراز، از كتاب «گريه بيدارمان نكرده هنوز» سروده رضا طبيب زاده رونمايي شد.
منبع خبر:
لیزنا
 
تاریخ: ۲۲/۱۲/۱۳۹۷