روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
نشست نقد كتاب «الف لام خميني» در شيراز استان فارس برگزار شد
 
نشست نقد و بررسي كتاب «الف لام خميني» نوشته هدايت الله بهبودي با حضور نويسنده اثر در اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان فارس برگزار شد.
نشست نقد كتاب «الف لام خميني» در شيراز استان فارس برگزار شد به گزارش ليزنا، نشست نقد و بررسي كتاب «الف لام خميني» روز پنج شنبه 16 اسفندماه با حضور هدايت الله بهبودي، نويسنده اثر؛ روح الله منوچهري، مديركل كتابخانه هاي عمومي فارس؛ غلامرضا كافي، شاعر و استاد ادبيات دانشگاه شيراز؛ اكبر صحرايي، نويسنده برجسته دفاع مقدس فارس و جمعي از علاقه مندان در سالن كتابدار اداره كل كتابخانه هاي عمومي فارس برگزار شد.

مديركل كتابخانه هاي عمومي فارس در اين نشست با تصريح اينكه برگزاري جلسات بررسي و نقد كتاب در راستاي انجام رسالت كتابخانه ها است، گفت: در يك ماه گذشته، چهار جلسه نقد و رونمايي در استان فارس برگزار شده و ما ميزبان نويسندگان استاني و ملي بوديم كه آثار آن ها با حضور فرهيختگان و ادب دوستان بررسي و ارزيابي شد.

 

آيت الله خميني در كتاب «الف، لام، خميني» شخصيتي كنش گر است

سندي مومني، نخستين سخنران و منتقد اين كتاب، در نگاه اول به بحث اهميت خانواده در كتاب پرداخت و گفت: از اين منظر كتاب را مي توان در دو مرحله، يك، خاندان، كودكي و تحصيلات (قدس سرّه) و دو، ازدواج ايشان با بانو خديجه ثقفي و پذيرش نقش همسري و پدري تقسيم كرد. در تمام كتاب حفظ احترام و علاقه فراوان نسبت به خانواده موجود است و اين نشان مي هد كسي كه نسبت به خانواده خود قدردان و مسئول است، نمي تواند در مقابل افراد جامعه بي تفاوت باشد.

مومني (قدس سرّه) را در اين كتاب، شخصيتي كنش گر معرفي و اضافه كرد: اعتراض، مداخله انتقادي، صراحت لهجه و عملكرد دقيق، ويژگي هاي كنش گري شخصيت امام خميني (قدس سرّه) در اين كتاب است كه نمونه هاي فراواني براي آن ها در كتاب وجود دارد.

اين منتقد ادبي تبلور كهن الگوي خير و شر در شخصيت پردازي  را ويژگي ديگر اين كتاب برشمرد و گفت: كهن الگوي ديني و تقابل خير و شر در سه موضوع «برجسته سازي قيام عاشورا»، «تأكيد بر امر به معروف و نهي از منكر» و «قيام براي خدا با تأكيد بر حفظ اسلام» در شخصيت (قدس سرّه) نمود يافته است.

مومني در ادامه توجه به مسائل اجتماعي حل نشده جامعه ايراني را سهم اجتماعي كتاب دانست و خاطرنشان كرد: در روايت هاي تاريخي دو مقوله بي طرفي و ناتمامي  پژوهش وجود دارد كه اين كتاب آن ها را رعايت كرده است. اين مقوله ها حتي در نامگذاري كتاب به خوبي خود را نشان مي دهد.

 

«الف لام خميني» كتاب را در قلب آدم ها حك مي كند

حميد اكبرپور، منتقد ادبي و سخنران ديگر اين نشست نيز در ادامه به بررسي كتاب پرداخت و با تأكيد بر اينكه هر ايراني بايد يك كتاب «الف لام خميني» در خانه اش باشد، عنوان كرد: پس از خواندن اين كتاب تمامي تصاويري كه رسانه ها و تبليغات از رهبر كبير انقلاب ساخته اند، از بين رفت. اين كتاب من را به لحظه لحظه زندگي اين انسان استثنايي تاريخ برد. در حقيقت اين كتاب (قدس سرّه) را در قلب آدم ها حك مي كند و براي اينكه درست زندگي كنيم به ما درس مي دهد.

وي با تأكيد بر اينكه در اين اثر، امام كاملا به مخاطب شناسانده مي شود، گفت: «الف لام خميني» يك روايت تاريخي هنري با تكنيك هاي روايتي جذاب است كه مخاطب را خسته نمي كند بلكه به او شناخت و هويت و افتخار مي دهد؛ در اين كتاب از شعار به شعور مي رسيم.

اكبرپور با بيان اينكه در اين اثر روايت هنري تاريخ اتفاق افتاده است، اضافه كرد: كتاب پر از عكس و تصوير براي مخاطب است، همراه با يك روايت تاريخي كه خيلي خلاقانه و ابداعي است. خالق اين كتاب حجم انبوهي سند را تحويل گرفته و به روايت مستند تاريخ صدساله ايران پرداخته است.

وي ادامه داد: با خواندن كتاب «الف لام خميني» به شعور سياسي و درك جهاني امام در آن دوران پي مي بريم. اين اثر نشان مي دهد كه امام خميني يك انسان عادي است كه فرقي اساسي با ديگر انسان ها دارد؛ اهل مطالعه است، اصول اوليه را مي داند و جسارت و خلاقيت دارد. ما در اين اثر پي مي بريم كه به هيچ وجه نمي توانيم دينمان را به اين مرد و خانواده وي ادا كنيم.

اكبرپور در ادامه به ويژگي هاي ادبي اين كتاب پرداخت و عنوان كرد: اين كتاب من را به ياد تاريخ بيهقي مي اندازد؛ روايت گري با جزئيات همراه با تصاوير فراوان؛ نويسنده دريافته است كه اگر مي خواهد امام را براي مخاطب امروز ماندگار كند، بايد او را با سند و مدرك نشان دهد.

به گفته وي، شيوه روايت رمان گونه، تغيير هنرمندانه زاويه ديد و راوي در اثر، پرهيز از اطناب، تنوع روايت از نظر محتوا، وجود خرده روايت هاي جذاب، استفاده از طنز، پرهيز از قضاوت هاي سياسي در روايت اثر و پايان درخشان از جمله ويژگي هاي ادبي اين كتاب است.

 

كتاب هاي «الف لام خميني» و «شرح اسم» مديون شخصيت هاي خود هستند

هدايت الله بهبودي، نويسنده كتاب نيز اظهار داشت: كتاب هاي «الف لام خميني» و «شرح اسم» مديون شخصيت هاي خود هستند. شخصيت هايي كه كنش سياسي و اجتماعي خاصي دارند؛ من فقط گيرنده غبار از چهره ها هستم و آثار من باعث مي شود اين شخصيت ها بهتر به مخاطب معرفي شوند.

وي به ضرورت نزديك كردن ادبيات و تاريخ اشاره كرد و گفت: بين جامعه و تاريخ بيگانگي وجود دارد كه به دليل سختي ماده تاريخ است. همچنين برخورد ما با تاريخ خوب نبوده و بيشتر به ظاهر و جنبه هاي شعاري توجه كرديم و از محتوا فارغ شديم.

بهبودي با تأكيد بر اينكه آشتي دادن مستندگويي با جامعه دغدغه من است، اضافه كرد: بايد بين ادبيات و تاريخ آشتي ايجاد كنيم. ادبيات ابزارهايي دارد كه اگر استنادات تاريخي اجازه دهد، مي توانيم از آنها در روايت تاريخ و جذاب شدن آن استفاده كنيم.

نويسنده كتاب شرح اسم در ادامه با بيان اينكه انتخاب عنوان كتاب ها برايم دشوار است، به دليل انتخاب عنوان «الف، لام خميني» اشاره كرد و گفت: «الف لام» در ادبيات عربي شناساننده است و معرفي مي كند. بر اين اساس «الف لام خميني» يعني، من خميني را معرفي مي كنم. همچنين اين عنوان نوعي گرته برداري از حروف مقطعه قرآن است. مي خواستم با اين كتاب رازهاي اين شخصيت را نمايان كنم.

گفتني است در ادامه اين ديدار از نويسنده كتاب و منتقدين نشست قدرداني شد.
منبع خبر:
لیزنا
 
تاریخ: ۲۲/۱۲/۱۳۹۷