روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
ايجاد تحول بزرگ در ''ارتودنسي'' با روش جديد مبتكر ايراني به نام ''كريستال كاركت''
 
يك دندانپزشك مبتكر ايراني فعال در حوزه "ارتودنسي" موفق به ثبت روش جديد و مبتكرانه اي به نام "كريستال كاركت"در آمريكا شده كه اين روش جديد مي تواند تحولي بزرگ در حوزه ارتودنسي ايجاد كند.
ايجاد تحول بزرگ در
- اخبار اجتماعي -
به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبرنگاران پويا؛ ""ارتودنسي"" به روشي كه تا به امروز با استفاده از سيم و براكت مرسوم بوده، يك روش فراگير براي تصحيح شكل قرارگيري دندان ها در فك محسوب مي شود كه البته با عوارض و مشكلاتي مانند پوسيدگي دندان ها در زمان طولاني ارتودنسي، نمايان بودن سيم و براكت روي دندان ها و ... همراه است.

اما يكي از دندانپزشكان كشورمان اخيراً موفق شده طرح و روش جديد و مبتكرانه اي به نام ""كريستال كاركت"" (ارتودنسي شفاف) را در كشور آمريكا به ثبت برساند كه مي تواند باعث ايجاد تحولي بزرگ در حوزه ارتودنسي شود و مشكلات رايج ارتودنسي به روش قديدم را حل كند؛ اين طرح در سايت ثبت اختراع ايران نيز ثبت شده است اما طبق گفته ""دكتر ولدخاني"" به عنوان مبتكر اين طرح، به دليل مخالفت هاي تامل برانگيز برخي از متخصصان ارتودنسي كشورمان، با مشكلاتي در حوزه اجرا و پياده سازي در ايران مواجه شده است.

براي اطلاع و آشنايي با ابعاد ""كريستال كاركت"" گفت وگويي با دكتر ولدخاني داشتيم كه در ادامه تقديم مخاطبان ارجمند تسنيم شده است:

تسنيم: شما يك روش جديد به نام ارتودنسي شفاف به ثبت رسانده ايد؛ تفاوت اين طرح با روش رايج ارتودنسي چيست؟

در ارتودنسي، يك طرح درمان و يك روش پياده كردن وجود دارد؛ در روشهاي پياده كردن طرح درمان هم مي توان از پلاكهاي متحرك استفاده كرد و هم به صورت سيم و براكت باشد كه روي دندان نصب مي شود.

سيستم سنتي، همان استفاده از سيم و براكت است كه براكت روي دندان نصب مي شود و به تبع آن، سيمي كه روي دهان قرار گرفته است، دندان به فرم سيم رديف مي شود.

روش جديد ارائه شده، متحرك است؛ در اين روش از دهان بيمار يك قالب دقيق تهيه مي شود و آن قالب با اسكنر سه بعدي اسكن مي شود يا با دستگاه اينترواولار به صورت مستقيم، از دهان بيمار اسكن گرفته مي شود؛ سپس از اسكن تهيه شده، در نرم افزاري، دندانها از پايه خود جدا مي شوند و بر اساس طرح درمان، دندانها رديف مي شوند، در نهايت چون وضعيت فعلي دندان وجود دارد و وضعبت آخر نيز تهيه شده است، بر اساس آن اطلاعات، نرم افزار، انيميشني از تغييرات هر 0.25 ميليمتر و همچنين مدلهايي ارائه مي دهد؛ اين مدلها ممكن است بين 5 تا 30 مورد باشد.

اين مدلها با پرينتر سه بعدي، پرينت مي شود، روي هر كدام، يك صفحه شفاف با دستگاه وكيوم فورمينگ پرس مي شود و يك پلاك شفاف ايجاد مي شود؛ بيمار از شماره يك اين مدلها، شروع به استفاده مي كند و با استفاده از هر مدل، در دندانها 0.25 ميليمتر تغييرات ايجاد مي شود و كم كم دندانها به موقعيت دلخواه مي رسد.

تسنيم: قالبي كه در محيط دهان و دندان استفاده مي شود، از چه جنسي است؟

نوعي پليمر است كه مي تواند پلي يترين، پلي كربنت و... باشد.تسنيم: آيا اين روش به صورت كامل، ابداعي شماست و پيش از اين وجود نداشته است؟

مفهوم آن مربوط 40 تا 50 سال پيش است كه قالبي كه گرفته مي شد، دندان ها با اره از روي گچ جدا و از روي آن پلاك درست مي شد؛ تفاوت روش ارائه شده با روش قديمي در اجراي آن به كمك كامپيوتر است.

زماني كه به آمريكا رفتم، در يك مطب ارتودنسي شروع به كار كردم كه دكتر مطب يك تكنيك جديد مربوط به يك شركت خيلي بزرگ در آمريكا در استفاده از نرم افزار را به من نشان داد و از آن سال، يعني سال 2004، حوزه من كدكم سيستم در حوزه دندانپزشكي است؛ يعني هر نرم افزار و دستگاهي در دندانپزشكي استفاده مي شود، در مورد آن مطالعه كردم.

سيستمي كه در آمريكا وجود داشت، در قسمت بايو مكانيك، ايراد زيادي داشت چون اصلا آن قسمت رعايت نشده بود؛ در آمريكا مانند اينجا نيست كه كار از دانشگاه خارج شده و در حال انجام باشد، اين كار توسط يك مهندس كامپيوتر انجام شده بود، پايه علمي نداشت و دندانها حركت مي كرد.

من قسمت بايومكانيك ارتودنسي را در سيستم خود پياده كردم؛ ابتدا با يك نرم افزار صنعتي كار را انجام مي دادم؛ اواخر سال 2011 كه به ايران آمدم از دانشگاه شيراز، يك بيمار گرفتم؛ از او قالب تهيه كردم، به آمريكا بردم، تري هاي آن را برايشان پست كردم، در ايران استفاده شد، نتيجه بسيار مطلوبي نيز داشت و طول درمان حدود 11 ماه بود.

تسنيم: در روش سنتي مبتني بر سيم و براكت، درمان چقدر طول مي كشد؟

حدود يكسال و نيم به بالا طول مي كشد اما مدت درمان در روش كريستال كاركت كمتر است در عين حال درد ندارد، استفاده كردن از آن راحت تر است و ديده نمي شود يعني كساني كه شغل آنها با تكلم همراه است، كسي متوجه در حال ارتودنسي بودن آنها نمي شود و در تكلم آنها نيز اثر ندارد همچنين كساني كه از روش براكت و سيم به روش سنتي استفاده مي كنند، به دليل گير غذايي كه دارد، پوسيدگي دندان بسيار زياد است يعني روش جديد مي تواند آمار پوسيدگي دنداني را در سطح جامعه كاهش دهد.

برخي متخصصان چون عادت به مغلطه دارند، در مورد براكت، بحثي داشتند كه براكت پوسيدگي ايجاد نمي كند، ما هم نمي گوييم، براكت پوسيدگي ايجاد مي كند؛ براكتي كه روي دندان مي چسبد، باعث گير غذايي مي شود و تمام بيماراني كه نمي توانند بهداشت را رعايت كنند، تنبل هستند يا هر دليل ديگري كه وجود دارد، در نهايت باعث پوسيدگي مي شود و بعضا دندانهاي شش خود را از دست مي دهند كه منجر به گذاشتن ايمپلنت مي شود و يك هزينه اضافه به بيمار تحميل مي شود كه در سطح جامعه، اين هزينه، زياد خواهد بود.تسنيم: هزينه اين روش در مقايسه با روشهاي مرسوم فعلي ارتودنسي در كشور چقدر است؟

از لحاظ هزينه به دنبال كم كردن هزينه آن در ايران هستم اما اكنون اين روش از ارتودنسي معمول، گرانتر نيست كه به دليل افزايش قيمت دلار با ارتودنسي در يك سطح است.

ميانگيني كه در جامعه براي ارتودنسي رايج وجود دارد بين 7 تا 10 ميليون تومان است و در همين رنج، روش ""كريستال كاركت"" انجام مي شود ضمن اينكه با دو شركت دانش بنيان نيز در ارتباط هستم كه صفحات پليمر در داخل كشور توليد شود تا ارزش افزوده آن كم شود و هزينه آن براي بيمار بسيار كاهش يابد.

تسنيم: درباره نحوه قرار گرفتن قالبها در دهان در روش ابداعي خودتان توضيح بيشتري ارائه كنيد ...

از 2004 تاكنون روي ضخامت هاي مختلف اين قالبها كار كرده ام؛ اين لايه روي دندان مي نشيند؛ وقتي مدل نهايي در نرم افزار مشخص مي شود، نرم افزار، تا رسيدن به مدل نهايي، يك سري مدل تدريجي از مدل اوليه تا مدل انتهايي را ارائه مي دهد و تمام سري هاي كه نرم افزار نشان مي دهد، ساخته مي شود.

هر دو هفته يك بار قالب روي دندان بيمار، تغيير مي كند كه من اين را به دليل اينكه بايد علمي باشد، تغيير داده ام چون پروسه حركت دندانها به صورت فيزيولوژيك، سه هفته طول مي كشد، پلاك اول حتما بايد سه هفته استفاده شود تا با فشاري كه وارد مي كند، حركت فيزيولوژيك دندان روي استخوان، شروع شود و بعد از آن در پلاكهاي بعدي، مي توان اين فاصله را به دو هفته كاهش داد؛ مدت استفاده از پلاكها نيز حداقل 22 ساعت در روز است.

در اين روش بيمار مي تواند در هنگام غذا خوردن، پلاك را از دهان خارج كند، بعد صرف غذا، دندانها را مسواك بزند و پلاك را روي آنها قرار دهد؛ سؤالي در مورد شكستن اين پلاكها مطرح مي شود كه مدت استفاده از اين پلاكها، دوهفته است لذا تا بخواهد بشكند، مدت استفاده تمام شده است.تسنيم: تاكنون چند مورد ارتودنسي به اين روش انجام داده ايد؟

تا كنون بيش از 300 ارتودنسي موفقيت آميز با اين روش انجام داده ام البته اين تعداد، فقط مربوط به ايران نيست و در آمريكا هم بوده است و اين روش در آمريكا با اسم ""كريستال كاركت"" ثبت شده است.

سيستم كار درآمريكا بر اساس كار ارتودنسي نيست چون من اين كار را در محل هايي كه ارتودنسي در آمريكا آموزش داده مي شود، ارائه كرده ام و نشان داده ام كه سيستم من در حال انجام بخش مربوط به مكانيك است؛ به عنوان مثال،گاهي نياز است دندان داخل استخوان فك شود كه اصطلاحا به آن اينتروشن گفته مي شود، در سيستم من، اينتروشن انجام مي شود يا اكستروشن كه بعضا نياز است دندان از استخوان فك به سمت پايينتر آورده شود، در اين طرح قابل انجام است.

اين سيستم قابل توضيح است و در بسياري از كلاسهاي آموزشي و كنگره ها، آن را توضيح داده ام اما آن سيستم فعال در آمريكا در كتاب مرجع پرافيت كه مربوط به ارتودنسي است، نوشته شده است كه نمي تواند اينتروشن يا اكستروشن انجام دهد.

تسنيم: اشاره كرديد كه به دنبال كاهش هزينه هاي اين روش هستيد؛ اجراي اين روش تا چه ميزان مي تواند براي بيمار نسبت به روش ارتودنسي رايج ارزانتر تمام شود؟

عمده مواد مصرفي در اين روش، واردتي است و چون قيمت دلار بالا است، به هر ترتيب كه اين مواد بخواهد وارد شود، هزينه زياد مي شود.

در سال 77 پروپوزالي در موضو ع توليد دندان در محيط آزمايشگاهي دادم، يعني خود جوانه دنداني در محيط آزمايشگاهي توليد شود؛ چند سالي است كه موسساتي به اسم رويان شناسي و... تشكيل شده است، در زماني كه من اين موضوع را مطرح كردم اين موسسات وجود نداشت.

دانشگاه علوم پزشكي شيراز كه من آنجا درس خوانده ام، نخستين دانشگاه ايران بود كه به اينترنت متصل شد و من كه در اينترنت در حال سرچ بودم، به دليل علاقه ام به مسئله ژنتيك، متوجه توليد يك توده استخواني بدون شكل از سلولهاي بنيادي شدم؛ در آن زمان پروپوزالي ارائه دادم كه از طريق سلولهاي بنيادي حتي مي شود ""جوانه دنداني"" توليد كرد كه براي انجام آن از من تعهد حضور 8 ساله در ايران گرفته شد اما باز هم در نهايت به دليل هزينه بالاي آن، پذيرفته نشد.

در 2005 كه در آمريكا بودم، در يكي از دانشگاه هاي علوم پزشكي آمريكا در باستم، جوانه دنداني روي موش و خوك را درست كردند اما به شكل دندان نرسيده بودند كه البته شايد تاكنون رسيده باشند؛ اگر در سال 77 كه من اين پروپوزال را ارائه كردم، پذيرفته مي شد، اكنون ايران به اين دانش رسيده بود؛ اگر اين پروژه جوانه دندان عملي شود، كساني كه دندان خود را از دست داده اند، مي توانند مجدد صاحب دندان شوند!

در سال 2010، آذر ماه با انجمن دندانپزشكان ايران تماس گرفتم كه اين روش كريستال كاركت را در ايران مطرح كنم، گفتند: «الان وقتش نيست، بهمن ماه تماس بگيريد!»، بهمن ماه زنگ زدم، گفتند:«پر شده است!»

ابتدا فكر كردم واقعا مسئله پر شدن است، به ايران برگشتم تا مكاني براي اين كار بگيرم، مكاني ندادند؛ دنبال غرفه در نمايشگاه كنگره دندانپزشكان بودم، گفتند: «بايد مجوز از وزارتخانه دريافت كني»، در حاليكه هيچكس اين كار را نكرده بود، اين كار را كردم و غرفه گرفتم.

در غرفه، يك متخصص اورتودنسي آمد، در حال توضيح طرح بودم؛ از من مي پرسيد شما چه كاره هستيد، گفتم دندانپزشك عمومي هستم، گفت پس شما نمي توانيد اين را درست كنيد! من هم با خنده جواب دادم ""اگر اشكال علمي به طرح داريد، وارد كنيد.""تسنيم: بنابر اين توضيحات حضرتعالي، متخصصيني كه با اين طرح ابداعي مخالفت دارند، دليل علمي براي مخالفتشان ندارند، پس دليل مخالفتشان چيست؟

قبل گفته بودم كه اگر اين مسئله مشكلي دارد بايد در مورد آن بحث علمي شود؛ فرض كنيد يك نفر با دليل و برهان، وجود خدا را اثبات كند، آن وقت، يك نفر بدون هيچ دليلي بخواهد وجود خدا را انكار كند، استدلال متخصصان ارتودنسي از اين نوع است؛ اينگونه نيست كه يكي از اين متخصصان با بررسي چند مورد كه به اين روش، ارتودنسي روي آنها انجام شده است، به آن نقد وارد كند؛ من دلايل اين مخالفت ها در داخل را ""اقتصادي"" مي دانم.

تسنيم: يعني شما فكر مي كنيد دليل مخالفت متخصصان ارتودنسي با طرح پيشنهادي شما، احتمال كاهش درآمد آنها است؟

يكي از دلايل آن همين است! دليل ديگر آن مي تواند ثبت اين روش به اسم خودشان باشد؛ خانم دكتري متخصص ارتودنسي به همراه يك آقاي دكتر متخصص كه از طريق اينترنت، طرح را براي آنها ارائه داده بودم، يك لابراتوار فعال در زمينه ارتودنسي را براي همكاري با من فرستاده بودند تا به چگونگي پياده كردن قسمت بايومكانيك توسط من پي ببرند و به نام خودشان ثبت كنند!

يا به عنوان نمونه ديگر، در يكي از كنگره هاي دندانپزشكي ايران براي برگزاري يك كلاس در اين مورد به عنوان يك شركت از آمريكا، ثبت نام و هزينه آن را هم پرداخت كردم اما فرداي آن روز با من تماس گرفتند و كلاسم را كنسل كردند! براي تاييد من را پيش رييس مركز تحقيقات ارتودنسي دانشگاه تهران فرستادند؛ به ايشان كه مراجعه كردم، به من گفتند كه لازم نيست اين را به دندانپزشكان عمومي آموزش دهيد، اين كار را به ما آموزش دهيد.

چند سال قبل، در يكي از اين كنگره ها، يك شركت قصد داشت در اين زمينه سرمايه گذاري كند و من پروپوزالي ارائه دادم كه در آن سال براي ارائه سالانه 2 هزار مورد ارتودنسي، 800 هزار دلار هزينه داشت؛ ابتدا قبول كرد اما پس مدتي پرسيد كه نمي شود به جاي پرينتر سه بعدي 50هزار دلاري، از پرينتر سه بعدي 10هزار دلاري استفاده كنيد! به او گفتم كه شما كاري را شروع كرده ايد كه من صفر تا صد آن را گذرانده و انواع پرينتر را امتحان كرده ام؛ بعدا به اين نتيجه رسيدم كه اين شركت هم فقط به دنبال رسيدن به چگونگي اين كار، بوده است؛ خانمي كه در اين شركت استخدام شده بود و در زمينه مهندسي پزشكي تحصيل مي كرد، پيش من آمد و گفت كه مي خواهد تز خود را در زمينه چگونگي سيستم بايومكانيك در كريستال كاركت، با من كار كند و من براي قبول كردن، از او خواستم كه تعهد بدهد كه بعد از اين تز، با شركتي جز من كار نكند اما قبول نكرد.

البته بعضي از متخصصان ارتودنسي هم وجود دارند كه هم اكنون با من همكاري دارند و بيمارانشان را براي انجام كريستال كاركت، به من معرفي مي كنند كه برخي از آنها، در ابتدا، با اين روش مخالف بودند.

بيمه ها ارتودنسي را دريابند/ هزينه ارتودنسي دولتي چقدر است
ارائه درمان هاي نوين ارتودنسي در ايران/استفاده از پلاك هاي ارتودنسي شفاف براي رضايت بيماران
مناسب ترين شيوه تغيير فرم دندان ها به جاي ارتودنسي+جزئيات
ارتودنسي به قيمت از دست رفتن سلامتي
باورهاي اشتباه درباره ارتودنسي
منبع خبر:
تسنیم
 
تاریخ: ۲۲/۱۲/۱۳۹۷