روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸
گـردشگري شبانه در بـاغ جهاني ارم جـان مي گيرد
 
آخرين خبر/ مدير باغ جهاني ارم از افزايش ساعت بازديد گردشگران از اين باغ در ايام نوروز خبر داد وگفت: با برنامه ريزي هاي صورت گرفته در تعطيلات نوروزي ساعت بازديد از باغ جهاني ارم با 3 ساعت افزايش همراه شده است ، به طوري كه گردشگران مي توانند تا ساعت 23 و 30 دقيقه در اين محوطه تاريخي و طبيعي حضور داشته باشند.
ستاري در گفت و گو با «خبر جنوب» با بيان اينكه در تعطيلات نوروزي باغ جهاني ارم از ساعت 8 تا 23 و 30 دقيقه به صورت يكسره پذيراي گرد شگران است، افزود :با توجه به نورپردازي هاي انجام شده ، ايجاد مسيرهاي جديد گردشگري، ساماندهي مبلمان سايت ومعابر و گذرها همچنين افزايش ساعت بازديد امكان گردشگري شبانه در باغ فراهم مي شود .
به گفته وي با توجه به آمارهاي موجود ، در نوروز امسال بيش از 270 هزار نفر از اين باغ ديدن كردند و پيش بيني مي شود كه نوروز 98 اين رقم به 300 هزار نفر برسد.
گفتني است باغ جهاني ارم شيراز يكي از زيباترين باغ هاي كشور است كه گردشگران داخلي و خارجي زيادي براي ديدن آن از اقصي نقاط كشور و جهان راهي اين منطقه مي شوند .
اين باغ با سروهاي سر به فلك كشيده، گل هاي بسيار زيبا و متنوع و درختان گرمسيري و همچنين آب و هواي دلكش خود ، عده زيادي از گردشگران را به سوي خود جلب مي كند و ديدن آن براي هر ايراني علاقه مندي لازم است. درخت سروناز باغ ارم شهرت جهاني دارد و گلستان زيباي گل هاي رز آن نيز نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي نمايد .
باغ ارم شيراز به طور مسلم از دوره سلجوقيان و در تمام دوره آل اينجو و آل مظفر و گوركانيان وجود داشته است. با توجه به اينكه بسياري از باغ هاي شيراز به همت اتابك قراچه كه از طرف سنجر پسر ملكشاه سلجوقي به حكومت فارس منسوب شده بود احداث گرديده اند ، احتمال مي رود كه باغ ارم نيز به دستور و خواست وي احداث شد ه باشد .
ساختمان اصلي اين باغ از سه طبقه تشكيل شد ه است. تالار حوض خانه در طبقه زيرين و در طبقه دوم در وسط ساختمان، ايواني بزرگ با دو ستون بلند قرار دارد كه درد و سوي آن دو ايوان كوچك ديده مي شود .
عمارت اصلي باغ ارم شيراز نمونه نسبتا كاملي از ساختمان هاي اواسط دوره قاجاريه است.
اين باغ با انواع گل هاي زينتي و گونه هاي گياهي، باغ گياه شناسي دانشگاه شيراز است و در حال حاضر از محوطه باغ به عنوان باغ گياه شناسي د ر گسترش آموزش و پژوهش علوم گياهي استفاد ه مي شود.
پوشش گياهي باغ را مي توان به 2 د سته درختان غير مثمر و درختان مثمر تقسيم كرد.
باغ ارم شيراز در تاريخ 14 آبان 1353 به شماره 1013 در فهرست آثار ملي ايران و در سال 2011 به شماره 1372 در فهرست آثار جهاني يونسكو به ثبت رسيد ه است.
منبع خبر:
آخرین خبر
 
تاریخ: ۲۳/۱۲/۱۳۹۷