روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
كانديداهاي احتمالي فارس براي مجلس يازدهم
 
فارس - علي رغم آنكه هنوز بيش از 9 ماهه تا برگزاري انتخابات دور يازدهم مجلس شوراي اسلامي فاصله داريم، برخي چهره هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي، مركب خود را براي رسيدن به مجلس يازدهم زين كرده و تبليغاتي را در فضاهاي مَجازي و واقعي! آغاز كرده اند .
علي رغم آنكه هنوز بيش از 9 ماهه تا برگزاري انتخابات دور يازدهم مجلس شوراي اسلامي فاصله داريم، برخي چهره هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي، مركب خود را براي رسيدن به مجلس يازدهم زين كرده و تبليغاتي را در فضاهاي مَجازي و واقعي! آغاز كرده اند .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، با نزديك شدن به ماه سوم سال، انتخابات مجلس يازدهم اندك اندك به صدر اخبار خواهد آمد و پيش بيني مي شود كه طبق روال هر دوره، نامزدهاي انتخابات مجلس يازدهم نيز حتي قبل از فرصت قانوني، چراغ خاموش و غير رسمي، مستقيم و غيرمستقيم، با بهره گيري از ابزار مختلف، فعاليت هاي تبليغاتي خود را آغاز كنند! بي آنكه نگران نظارت ها باشند .

فارس نيز مانند بسياري از نقاط كشور، به آرامي فضاي انتخاباتي به خود مي گيرد، فضايي كه به حتم نسبت به دوره هاي قبل متفاوت خواهد بود زيرا وضعيت فعلي كشور به واسطه تحريم ها و وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم، دولت و مجلس را در شرايطي خاص قرار داده است.

عملكرد مجلس دهم كه حالا در سال پاياني قرار دارد، نتوانسته بسياري را راضي كند؛ عملكردي كه چه در شاخص هاي فردي، چه جمعي و حزبي، نسبت به ادوار مختلف، شاخص نشد و نتوانست بسياري از چالش ها را مديريت كرده يا انتظارات موكلان در بخش هاي منختلف را پاسخگو باشد.

افكار عمومي بخشي از مشكلات اقتصادي و معيشتي موجود در جامعه و فرازهاي بي فرود قيمت ها و التهاب هاي حاكم بر فضاي توليد و مسائل بين المللي را به پاي مجلس نيز خواهند نوشت.

در اين ميان، بسياري از افراد، با اين گمان كه براي تغيير در قوه مقننه توانايي لازم را خواهند داشت، پا به ميدان گذاشته و در اولين گام، ضمن طرح نام خود يا ديگران، جامعه را در قبال اين ورود محك مي زنند تا در صورت فراهم بودن فضا، قدم هاي بعدي را بردارند؛ اگرچه در اين بين هستند افرادي كه حضورشان در عرصه قطعي شده است.

اين روزها در استان فارس، ليست هايي در فضاي مجازي دست به دست مي چرخد و برخي هم با اين رويكرد كه توجه ديگران را جلب كرده و نمدي براي كلاه جديدشان به دست آورند، نام خود يا ديگراني را مطرح كرده و مي كنند.

پيامك هاي گاه و بيگاهي كه از سلام و صبح بخير هر روزه گرفته تا دعاي خير ميانه روز و توصيه اي براي داشتن خواب راحت در پايان روز و اعلام حضورهاي مناسبتي و ... را در بر مي گيرد و اين روزها بيش از گذشته، به تلفن هاي همراه بسياري ارسال مي شود.

در اين بين برخي علاقمندان نيز براي حضور در يازدهمين مجلس شوراي اسلامي كه سابقه نمايندگي را در كارنامه خود دارند، بخش قابل توجهي از زمان مفيد خود را به حضور در فضاي مجازي و ارائه اظهارنظرهاي سياسي در گروه هاي اجتماعي اختصاص داده اند؛ فرصتي كه شايد بتواند براي تدوين برنامه اي متناسب با نيازهاي كنوني جامعه و حل مشكلات و ارائه راهكارهاي موثر و ... اختصاص يابد.

برخي كانديداهاي نمايندگي مجلس در فارس

به گزارش ايسنا، بسياري از چهره هاي شاخص كه احتمال حضورشان در انتخابات مجلس از ماه ها قبل پيش بيني مي شد، با اعلام استعفاي خود از پست هايي كه در شمول قانون حضور در آن براي شركت در انتخابات ممنوعيت داشت، گام اول را به شكلي رسمي و علني برداشتند.

سيدعلي نقي لقماني (مديركل سابق امور شهري و شوراهاي استانداري فارس)، عبدالكريم نباتي (مديركل سابق تامين اجتماعي فارس)، جعفر قادري (عضو سابق هيئت مديره هلدينگ انرژي)، حميدرضا گرامي(مديركل سابق بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس فارس) و سيروس پاك فطرت (عضو سابق شوراي شهر شيراز) از افرادي بودند كه از سمتشان استعفا دادند و دليل آن را هم شركت در انتخابات ذكر كرده اند.

به حتم جعفر قادري و سيروس پاكفطرت، علاوه بر رقابت با چهار نماينده كنوني شيراز در مجلس با ساير افراد مطرح، نظير علي رضا پاك فطرت (شهردار سابق شيراز)، ابراهيم عزيزي (فرماندار اسبق شيراز و استاندار اسبق هرمزگان)، كامران باقري لنكراني (وزير سابق بهداشت)، آيت آلله رزمجو (استاد دانشگاه شيراز)، محمدهادي ايمانيه (رئيس سابق دانشگاه علوم پزشكي شيراز)، رضا محمديان (عضو شوراي چهارم شهر شيراز)، علي راستگو (عضو شوراي چهارم شهر شيراز و دبير اجرايي فعلي خانه كارگر فارس)، سيروس سجاديان (فرمانده سابق انتظامي فارس)، سيد محمدرضا رضازاده (استاندار اسبق فارس)، سيد احمدرضا دستغيب فرزند علي اصغر(نماينده مردم شيراز در دور نهم مجلس شوراي اسلامي)، سيدشهاب الدين حائري (مدرس حوزه)، فريدون عباسي(رئيس سابق انرژي اتمي)، علي همتي (رئيس سابق سازمان صمت فارس) و غلام مهدي حقدل (عضو و رئيس شوراي چهارم شهر شيراز) كه از احتمال حضورشان گفته شده است، در حوزه انتخابيه شيراز رقابتي دشوار را تجربه خواهند كرد.

به گزارش ايسنا، برآيند فعاليت ها در فضاي مجازي نشان مي دهد كه از حوزه انتخابيه فيروزآباد، فراشنبد و قير و كارزين علاوه بر كوروش كرمپور نماينده كنوني، حيدر عاليشوندي(فرماندار سابق شيراز) و غلامعلي حق شناس (مديرعامل مجتمع آموزشي فرهنگي احسان شيراز) كه اخيرا از سمت معاونت آموزش و پرورش فارس استعفا داده است، در انتخابات آينده حاضر خوهند بود.

همچنين از حوزه انتخابيه مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد نيز محمدمهدي برومندي (نماينده فعلي)، جلال رشيدي، علي اكبر قبادي، محمدعلي قوهستاني و امير اختردانش نيز در صحنه حاضر هستند.

در شهرستان هاي لارستان، گراش و خنج نيز نام علي اصغر حسني (نماينده دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي و رييس فعلي شوراي شهر گراش)، حسين حسين شيري (بخشدار سابق مركزي شهرستان خنج، فرماندار سابق شهرستان مهر و مديرعامل فعلي يكي از شركت هاي شستا)، حسين حسين زاده (عضو اسبق شوراي شهر گراش و شاغل در وزارت نفت)، مصطفي خورشيدي (فرهنگي و نايب رييس فعلي شوراي شهر گراش)، ناصر دلخوش (تكنسين اورژانس و سردبير يكي از نشريه هاي تازه تاسيس گراش) و محمد فياض پور( رئيس سابق آموزش و پرورش لارستان) مطرح است.

در انتخابات پيش روي مجلس شوراي اسلامي، از حوزه انتخابيه جهرم نيز علاوه بر نماينده فعلي، نام عبدالكريم نباتي و محمدهادي پژوهش جهرمي (معاون سابق سياسي استانداري فارس) مطرح شده است.

همچنين در حوزه انتخابيه ني ريز و استهبان نيز علاوه بر نماينده فعلي، محمد سقايي(نماينده چهار دوره مجلس) از گزينه هاي اصلي حضور در انتخابات مطرح شده است و در حوزه انتخابيه داراب و  زرين دشت علاوه بر رضا انصاري نماينده فعلي، آقايان احمدي محمود قائدي، اسكندر بهمني وحجت الاسلام  رستاد و در شهرستان هاي مهر و  لامرد نيز علاوه بر سيد محسن علوي نماينده فعلي، جعفري(فرماندار اسبق اين شهرستان) و درويش زارعي( كانديداي دور دهم از اين حوزه انتخابيه) مطرح است .

در شهرستان آباده و بوانات نيز رحيم زارع، نماينده فعلي و سيد محمد حسين دانا نماينده دوره دوم مجلس در اين شهرستان ها احتمال حضور در دور يازدهم را دارند .

به گزارش ايسنا، استان فارس 29 شهرستان دارد كه در انتخابات مجلس 18 نماينده را از 15 حوزه انتخابيه در خانه ملت دارد. اگرچه قرار بود تعداد نمايندگان اين استان افزايش يابد اما اين اتفاق نيفتاد و به سرنوشت استاني شدن انتخابات گرفتار آمد.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
 
تاریخ: ۱۸/۰۳/۱۳۹۸