روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
مروري بر تلخ ترين حوادث رانندگي كهگيلويه و بويراحمد در چند سال اخير+تصاوير
 
مرگ سه كودك در دشت روم، سوخته شدن سه سرنشين در خودرو، مرگ 8 عضو يك خانواده، مرگ عروس و داماد تنها تعداد كمي از حوادث تلخ چند سال اخير در كهگيلويه و بويراحمد است.
مروري بر تلخ ترين حوادث رانندگي كهگيلويه و بويراحمد در چند سال اخير+تصاوير

به گزارش پايگاه تحليل و اطلاع رساني صبح زاگرس، از زماني كه بشر بر روي زمين قرار گرفت همواره حوادث طبيعي و غير طبيعي با زندگي انسان آميخته شد هر چند كه حوادث با گذشت زمان سهم بيشتر از حوادث غير طبيعي در مرگ و مير انسان ها به خود اختصاص داده است بيماري ها از يك طرف و حوادث ديگر از جمله حوادث رانندگي از طرف ديگر ميزان مرگ و مير در دنيا را به ويژه در كشورهاي در حال توسعه به شدت افزايش داده است.

حوادث رانندگي سهم بسزايي در مرگ و ميرها در دنيا به ويژه در ايران و ويژه تر در كهگيلويه و بويراحمد دارد هر ساله هزارن نفر در تصادف رانندگي در كهگيلويه و بويراحمد از دنيا مي روند كه شايد بتوان اين ميزان را با مرگ و ميرهاي يك جنگ مقايسه كرد.

در سال 97 بيش از 174 نفر در كهگيلويه و بويراحمد در اثر حوادث رانندگي جان خود را از دست دادند و اين آمار براي استان كوچك كهگيلويه و بويراحمد فاجعه بار است، هر چند كه حتي يك مرگ در حادثه رانندگي تلخ و دردناك است اما در زير گزارشي از تصادفات تلخ چند سال اخير كه در استان رخ داده است را مشاهده مي كنيم.

5 مهر ماه سال 93 حادثه تلخي كه تيتر رسانه هاي استان و حتي كشور شد سوخته شدن دو سرنشين خودروي 206 در مسير ياسوج به گچساران كه يكي از اتفافات تلخ و دردناك سال 93 بود، محبوس شدن در خودرو و زنده سوخته شدن در آن حتي بر زبان اوردنش هم دردناك است.

اين خودروي پژو 206 در اثر برخورد، به دره كنار خيابان پرتاب مي شود و آتش سوزي وحشتناكي رخ مي دهد و در اين آتش سوزي 2 سرنشين پژو به طور كامل مي سوزند.

به گفته برخي از حاضران در اين آتش سوزي ريختن گازوئيل بر روي آسفالت باعث غلتيدن خودري پژو 206 در اين مسير و برخورد با يك دستگاه وانت شد.زنده زنده سوختن راننده پرايد در پي برخورد با نيسان

اين تصادف يكم ارديبهشت ماه 98 در محور ""ياسوج به باباميدان"" منطقه سرگچينه(بردكر) اتفاق افتاد كه متاسفانه بعلت برخورد دو خودرو و آتش سوزي پرايد راننده پرايد در خودرو سوخت.

پرسنل اورژانس به محض ديدن صحنه آتش سوزي با يك كپسول آتش نشاني كه در دست داشتند جهت خاموش شدن خودرو اقدام كردند اما متاسفانه بعلت شدت آتش نتوانستند راننده خودرو را نجات دهند.

مرگ تلخ است اما تلخ تر اين است كه در اين گونه حوادث انساني از دنيا برود، سوخته شدن در خودرو يكي از تلخ ترين مرگ هاي دنيا است.


پريسا، پدرام و پرهام

دي ماه سال 94 نيز حادثه اي در شهرستان بويراحمد رخ داد كه هيچ گاه از ذهن مردم استان پاك نمي شود حادثه اي كه سه ثمره زندگي يك خانواده را از انها گرفت و تنها كيف و لباس هاي مدرسه آنها را به يادگار گذاشت.

شامگاه چهارشنبه (24 دي 94) يك دستگاه آمبولانس اورژانس 115 ياسوج حامل مجروحان يك تصادف رانندگي در حال عبور از مسير باباميدان به ياسوج در حدفاصل دهستان دشتروم و نزديك پمپ بنزين منصوري با يك دستگاه خودروي پيكان برخورد مي كند كه متأسفانه در اين سانحه سه نفر از سرنشينان پيكان شامل سه كودك 5، 10 و14 ساله كشته مي شوند.

پريسا، پدارم و پرهام سه كودكي كه به همراه پدر و مادر مي خواستند به مهماني بروند اما گويا خدا مي خواست كه خودش ميزبان اين سه كودك باشد.

ضجه هاي مادر اين سه كودك را تاريخ هم فراموش نمي كند خانواده اي كه ثمره هاي عمرشان اين سه كودك بودند اينگونه ثمره زندگي شان پر پر شد.16 خرداد ماه سال 98 سانحه دلخراش رانندگي در جاده گچساران -نوراباد ممسني 2 كشته برجاي گذاشت. برخورد پرايد با تريلر در جاده گچساران به نورآباد ممسني 2 كشته برجاي گذاشت.اين حادثه در محور رستم از سمت كوپن به سمت باشت اتفاق افتاد.

متاسفانه در اين حادثه خونبار عروس و داماد جوان از سرنشينان پرايد در دم جان باختند، احداث باند دوم محور كوپن به باشت از 3 سال پيش و پس از برگزاري مناقصه بلاتكليف مانده است ماه گذشته نيز در همين نقطه 6 نفر از هموطنان بر اثر تصادف كشته شدند.مرگ تلخ دو دانشجوي كهگيلويه و بويراحمدي رشته پزشكي دانشگاه شيراز

13 خرداد ماه سالجاري دو دانشجوي رشته پزشكي دانشگاه شيراز در تصادف در محور ياسوج به شيراز جان باختند.

دو دانشجوي كهگيلويه و بويراحمدي كه در ترم اخر رشته پزشكي دانشگاه شيراز تحصيل مي كردند، در تصادف رانندگي در محور ياسوج به شيراز جان باختند.


مرگ 8 عضو يك خانواده

17 خرداد ماه حدود ساعت 18:15 عصر روز جمعه، يك دستگاه پژو پارس با 9 سرنشين در محور ياسوج-چرام واژگون شد كه هفت تن از سرنشينانش كه عضو يك خانواده و اهل شهرستان چرام بودند، در صحنه تصادف جان خود را از دست دادند.

اين خودروي حامل خانواده محمدرحيم بابايي، همراه فرزندان و دو نوه اش در محدوده پيچ آب حيات محور ياسوج-چرام واژگون شد و به دره سقوط كرد كه دو نفر ديگر از سرنشينان نيز دچار مصدوميت شديد شدند. اين دو به بيمارستان دهدشت انتقال داده شده اند كه متأسفانه يك نفر از مصدومان به علت شدت جراحات وارده در بيمارستان فوت كرد.

گفتني است چهار تن از سرنشينان اين خودرو كودك بودند.

محور ياسوج-چرام (باغچه سادات) داراي پيچ هاي بسيار خطرناك، شيب تند و با علائم ايمني كم بوده كه از اين راه فرعي به اندازه يك راه اصلي، تردد و استفاده مي شود و بيش از پنج سال است كه كار تغيير پيچ ها و حذف نقاط حادثه خير آن، به حال خود رها شده است.

اينها تنها تعداد كمي از حوادث رانندگي در كهگيلويه و بويراحمد است حوادث تلخي كه فراموش نمي شود اما دليل اين سانحه هاي دردناك چيست؟ آيا مقصر اصلي بي توجهي راننده ها و عدم رعايت قوانين است؟ نمي توان نقش راننده ها را در وقوع سانحه ناديده گرفت اما بدون شك مسئولان نيز مقصر هستند.

در سانحه اخير چرام معاون عمليات پلي راه راهور و ناجا در جلسه ايمني راه هاي كهگيلويه و بويراحمد شركت كرد و يكي از دلايل اين سانحه را نبود تابلوهاي مناسب و فسفري در اين مسير بيان كرد، بي توجهي مسئولان گاهي فاجعه هاي زيادي را به بار مي آورد.

مرگ سه فرزند يك خانواده، مرگ عروس و داماد، سوخته شدن در خودرو همه اينها مقصرهاي اصلي و فرعي دارند، راه هاي ارتباطي كهگيلويه و بويراحمد كوهستاني و صعب العبور است توپوگرافي منطقه به گونه اي است كه نقشه اي كه در شمال ريخته مي شود را نمي توان در اين استان اجرا كرد.

راه هاي زميني و هوايي كهگيلويه و بويراحمد به توجه ويژه مسئولان نياز دارند وزارت راه و شهرسازي نياز است كه شرايط ويژه اين استان را در نظر بگيرد مسئولان استان از وزارت مربوطه خودشان دنبال حق و حقوق مردم باشند مسئولاني كه نماينده هاي مردم هستند اگر كوتاهي كنند بدون شك روزي بايد جلوي خداوند پاسخگوي عملكردشان باشند.

انتظار مي رود كه بعد از تصادف چرام مسئولان اين استان را ويژه تر ببينند به اميد روزي كه حوادث رانندگي در اتسان به حداقل برسد.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
صبج زاگرس
 
تاریخ: ۲۰/۰۳/۱۳۹۸