روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
جمعي از دانشجويان دانشگاه شيراز خواستار ايجاد ساختار قانوني براي حل موضوعات آموزشي شدند
 
به گزارش پايگاه خبري هنا به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاري دانشجو، جمعي از دانشجويان دانشگاه شيراز در نامه اي به رئيس دانشگاه شيراز خواستار عمل بي كم و كاست به قانون و ايجاد ساختاري قانوني و عملي براي پيگيري و حل موضوعات آموزشي در دانشگاه شدند.متن نامه به شرح زير است:باسمه تعاليجناب آقاي دكتر ...
به گزارش پايگاه خبري هنا به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاري دانشجو، جمعي از دانشجويان دانشگاه شيراز در نامه اي به رئيس دانشگاه شيراز خواستار عمل بي كم و كاست به قانون و ايجاد ساختاري قانوني و عملي براي پيگيري و حل موضوعات آموزشي در دانشگاه شدند.متن نامه به شرح زير است: باسمه تعاليجناب آقاي دكتر نادگرانرئيس محترم دانشگاه شيرازبا سلام و احترام همانطور كه مطلع هستيد، در مهرماه سال گذشته تريبون آزادي با موضوع

جمعي از دانشجويان دانشگاه شيراز خواستار ايجاد ساختاري قانوني براي حل موضوعات آموزشي شدند

به گزارش پايگاه خبري هنا به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاري دانشجو، جمعي از دانشجويان دانشگاه شيراز در نامه اي به رئيس دانشگاه شيراز خواستار عمل بي كم و كاست به قانون و ايجاد ساختاري قانوني و عملي براي پيگيري و حل موضوعات آموزشي در دانشگاه شدند.

متن نامه به شرح زير است:
باسمه تعالي
جناب آقاي دكتر نادگران
رئيس محترم دانشگاه شيراز
با سلام و احترام
همانطور كه مطلع هستيد، در مهرماه سال گذشته تريبون آزادي با موضوع «عدالت آموزشي» در دانشگاه برگزار شد و به دنبال آن تجمعي شكل گرفت كه در سال هاي اخير بي سابقه بوده است. تجمعي براي احقاق بخشي از حقوق دانشجويان در موضوعات آموزشي كه ساليان سال است توسط دانشگاه زير پا گذاشته مي شود، مي توان گفت: مهم ترين علت آن نبود نهادي دانشجويي و قانوني براي پيگيري مشكلات آموزشي، اجراي قوانين و نظارت واقعي بر آن بوده است. در پايان اين تجمع چند ساعته كه مسئولين پاسخ مشخص و قابل قبولي براي خواسته هاي ما نداشتند، تصميم بر آن شد كه ما به عنوان نماينده دانشجويان تجمع كننده، جلساتي با مسئولين آموزشي دانشگاه براي بيان دقيق خواسته هايمان داشته باشيم. در آخرين جلسه از اين سلسله جلسات، قائم مقام و معاون آموزشي دانشگاه، حرف هايي زدند قول هايي دادند كه به اكثر آن ها عمل نشد. از جمله در موضوعات حذف نمرات افتاده، جلسات مسئولين دانشگاهي با دانشجويان هر دانشكده، نحوه ي تعامل با دانشجويان و... اشاره كرد.
اكنون ما به عنوان نماينده دانشجويان تجمع كننده مهر 97 و خيلي ديگر از دانشجويان مورد ظلم قرار گرفته در دانشگاه شيراز، پس از گذشت چند ماه از آن تجمع و عمل نكردن مسئولين زيرمجموعه ي شما به اكثر وعده هايي كه داده بودند، خواستار عمل بي كم و كاست به قانون در موارد زير و ايجاد ساختاري قانوني و عملي براي پيگيري و حل موضوعات آموزشي در دانشگاه هستيم.
خواسته هاي اصلي ما به شرح زير است:
1. حذف تمام نمره هاي دروس افتاده:
پاسخ نهايي معاون آموزشي دانشگاه پس از درخواست هاي مكرر ما در جلسات نسبت به اين موضوع بدين شكل بود كه براي دانشجويان كارشناسي، نمره سه درس افتاده، كارشناسي ارشد دو درس افتاده و دانشجويان دكترا يك درس، آن هم در صورت درخواست دانشجو و با بررسي سختي رشته و ... حذف خواهد شد، بماند كه به دلايلي جالب و قابل تأمل از ما خواسته شد اين تصميم به صورت عمومي اعلام نشود! و البته پس از گذشت چند ماه متوجه شديم كه به همين حرف خود نيز عمل نكردند.
اما طبق تبصره 1 ماده 18 آيين وزارت علوم مورخ 16/12/93 كليه دانشگاه هاي وزارت علوم موظف به حذف نمره دروس افتاده هستند. اين درحالي است كه هيئت امنا دانشگاه شيراز هيچگونه مصوبه اي در اين موضوع براي اجرا نكردن اين ماده از آيين نامه وزارت نداشته است، بعلاوه بر اساس قوانين و اطلاعات به دست آمده هيئت امنا دانشگاه ها اصلا چنين اختيار و حقي مبني بر تصميم گيري براي اجرا نكردن اين ماده از آيين نامه وزارت را ندارند.
بر اين اساس حذف نشدن نمرات دروس افتاده در طي چند سال گذشته كاملا غيرقانوني بوده و ما خواستار پايبندي به قانون و اجراي بي كم و كاست آيين نامه وزارت در اين موضوع از همين ترم جاري هستيم.
2. حذف كامل هزينه آزمون زبان معافي كارشناسي ارشد:
خواسته ما در تجمع و جلسات بعد از آن حذف كامل هزينه آزمون زبان معافي كارشناسي ارشد به دليل مغايرت با قانون اساسي و حق تحصيل رايگان در دانشگاه هاي دولتي بوده است، ولي مسئولين بدون هيچ دليل مستند و قانع كننده اي اين خواسته را نپذيرفتند و صرفا براي فروكش كردن اعتراضات هزينه آزمون را نصف كردند (از 100 هزار تومان به 50 هزار تومان تغيير دادند).
اما بر اساس راي ديوان عدالت اداري به شماره دادنامه 158 در تاريخ 10/2/98 مبني بر ابطال تبصره 1 ماده 9 آيين نامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته مصوب وزارت علوم، اخذ هزينه از دانشجويان براي آزمون زبان معافي كارشناسي ارشد غير قانوني است. اما تحصيلات تكميلي معاونت آموزشي دانشگاه شيراز طي اقدامي غيرقانوني همچنان به روند قبلي خود ادامه داده و براي آزمون زبان معافي ارشد مورخ 7/4/98 از دانشجويان هزينه اخذ ميكند.
بر اساس راي ديوان عدالت اداري، پس از تاريخ 10/2/98، اخذ هزينه براي آزمون زبان ارشد غيرقانوني است و لازم است دانشگاه شيراز، در ترم هاي آتي در صورت ادامه برگزاري اين آزمون، اخذ هزينه از دانشجويان را به صفر رسانده و هزينه پرداختي دانشجويان براي ثبت نام آزمون مورخ 7/4/98 را به آن ها بازگرداند.
3. تشكيل شوراي آموزشي دانشجويان:
آموزش موضوعي وابسته به دو قشر دانشجويان و اعضاي هيئت علمي است كه هدف اصلي آن آموزش و تربيت دانشجويان است. بر اين اساس، اهميت و ارزش نظرات و ديدگاه هاي دانشجويان، اگر از اساتيد بيشتر نباشد، قطعا كمتر هم نيست. پس بديهي است كه براي بهبود نظام آموزش دانشگاه ها، نياز است كه دانشجويان نيز به صورت رسمي در ساختار هاي تصميم گيري آموزشي حضور داشته باشند.
همچنين علاوه بر موارد 1 و 2 كه در بالا ذكر شد، قوانين، مقررات مختلف و گوناگوني وجود دارد كه دانشگاه به آن ها توجه كافي ندارد و بعضاً به سادگي از انجام آن ها سر باز ميزند و سيستم نظارتي رسمي، عملي و كارامدي نيز بر آن وجود ندارد و گاهي فضا به گونه اي مي شود كه دانشجو خود را در دفاع از بديهي ترين حقوق خود در برابر اساتيد، مسئولان آموزش و حتي كارمندان آموزش ناتوان مي بيند. بنابراين ضرورت وجود نهادي رسمي و دانشجويي براي پيگيري و نظارت بر انجام قوانين و مقررات آموزشي بيش از پيش حس مي شود. بر اين اساس براي حل معضلات وبهبود هرچه بهتر سيستم آموزشي دانشگاه، ما خواستار تشكيل نهادي رسمي با سيستمي كارآمد با عنوان «شوراي آموزشي دانشجويان» متشكل از نمايندگان دانشجويان، با راي خود دانشجويان، هستيم. و در آخر
ما به نمايندگي جمعي از دانشجويان، از حضرتعالي تقاضا داريم كه ظرف 10 روز آينده با توجه به قوانين وزارت و اختيارات دانشگاه پاسخي كتبي به مطالبات و خواسته هاي مطرح شده داشته باشيد و يا اقداماتي عملي و كافي صورت پذيرد و اين اقدامات به اطلاع عموم رسانده شود. در غير اين صورت طبيعي است كه دانشجويان و افكار عمومي، مسئوليت اتفاقات پس از آن را و همچنين ادامه اين روند هاي غيرقانوني را بر عهده شما خواهند دانست.
منبع خبر:
هنا
 
تاریخ: ۲۱/۰۳/۱۳۹۸