روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
واكنش تشكل هاي دانشجويي شيراز به اكران فيلم هاي مستهجن
 
جمعي از دفاتر بسيج دانشجويي دانشگاه هاي شيراز با انتقاد از اجراي برنامه هاي ساختارشكنانه در شيراز اعلام كردند: اكران فيلم هاي مستهجن و برنامه هاي رقص با فرهنگ شيراز و ارزش هاي ديني در تضاد است.

به گزارش «خبرنامه دانشجويان ايران»؛ جمعي از دفاتر بسيج دانشجويي دانشگاه هاي شيراز در نامه اي خطاب به حجت الاسلام دژكام، نماينده ولي فقيه در استان فارس، امام جمعه شهر شيراز و رئيس شوراي فرهنگ عمومي استان فارس، ضمن انتقاد از اجراي برنامه هاي ساختارشكنانه در شيراز تاكيد كردند: اكران فيلم هاي مستهجن و برنامه هاي رقص با فرهنگ شيراز و ارزش هاي ديني در تضاد است.

متن نامه به شرح زير است:

در حالي كه نمايش عزتمندانه مردم مومن و انقلابي شيراز در كمك به سيل زده ها و حتي حضور در مراسم ملي و مذهبي تصويري زيبا از هويت مردم انقلابي شيراز در كشور نشان داد؛ ليكن فيلم هاي رقص و تك خواني ها و در فضاي مجازي كشور لكه ننگي بر هويت سومين حرم اهل بيت (ع) است.

اين موجبات بسي تاسف است كه مراسم گراميداشت مفاخر استان، كشور و حتي جهان همچون سعدي، در شيراز برگزار شود و موسيقي هاي بي ربط، سبك و بي محتوا آن هم با سرود زنان به مخاطب ارائه شود يا در افتتاحيه و يا اختتاميه نمايشگاه ها و جشنواره ها برنامه رقص بر پا شود و هيچ يك از نهاد هاي مربوطه اعم از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سازمان فرهنگي شهرداري و اداره ميراث فرهنگي و گردشگري و... عكس العملي نسبت به آن نشان ندهند، جاي شرمساري است كه فضاي علمي دانشگاه هاي ما به جاي رشد علمي تبديل شود، به محافلي كه رقص دانشجويي در هفته خوابگاه ها و كنسرت ها و موسيقي هاي زنده و سبك و البته با هزينه هاي گزاف چند ده ميليوني در جشن هاي فارغ التحصيلي دانشجويان شده است.

اين مظاهر بي فرهنگي و هنجار شكن را از دانشگاه شيراز و علوم پزشكي گرفته تا ديگر دانشگاه هاي استان مي توان ديد. دانشگاه هاي استان در سايه بي توجهي مسئولين استاني و در حصار قوانين وزارتخانه، خود را از هر نوع پاسخگويي مبري مي دانند و نهاد هاي انقلابي در دانشگاه همچون نهاد رهبري نيز تحركي از خود نشان نمي دهند. آيا نبايد مسئول فرهنگي بي تفاوت، مواخذه شود يا بركنار گردد.

در بخش ديگر اين نامه با اشاره به اين كه جاي تعجب نيست كه تصاويري در فضاي مجازي در حال پخش باشد و زن و مردي در خيابان هاي اصلي شيراز برقصند و عابرين تماشا كنند، آمده است: جاي بسي نگراني است كه در شيراز و به نام هفته اكران فيلم هاي اروپايي، زير نظر اداره (فرهنگ) و ارشاد (اسلامي) و با استعانت مهره هاي سست عنصري كه رضاي خلق را بر رضاي خدا مقدم مي دارند فيلم هايي در سومين حرم اهل بيت (ع) اكران شود و ترويج بي بند و باري جنسي و روابط نامشروع و فساد اخلاقي تنها اثر آن باشد.

آيا نبايد بخاطر رخداد چنين مسائل ضد فرهنگي در جامعه اسلامي مان خاك ماتم بر سر كنيم. والله جا دارد از غصه چنين وقايعي دق كنيم. چه كسي اين مسئولين خفته يا خود را به خواب غفلت زده را بايد بيدار كند؟ انتظار بعيدي نيست كه بخاطر بي تفاوتي مسئولين به اين نوع دهن كجي ها نسبت به ارزش هاي ديني مردم، روزي مردم با حضور و عمل انقلابي شان در صحنه، خود بساط اين خيمه شب بازي ها را برچينند.

آسيب هاي اجتماعي اگر چه در استان فارس و سطح شيراز در رتبه هاي بالاي كشور قرار ندارد؛ اما اين سطح تنوع آسيب ها در سطح شيراز اصلا شايسته شهر فرهنگ و تمدن ومعنويت نيست، متاسفانه شهر شيراز هم در حوزه فقر و حاشيه نشيني و هم تجمل گرايي با آسيب هاي عديده اجتماعي دست و پنجه نرم مي كند كه بسياري از اين مشكلات در سايه بي توجهي مسئولين روز به روز تشديد مي شود.

در ادامه اين بخش آسيب هاي اجتماعي آمده است: آيا بايد حتما سيل بيايد تا مسئولين توجهشان به حاشيه شهر بيفتد يا يك نفر در كنار كوچه و خيابان بميرد تا اين مسئولين يادشان بيفتد جلسه بگيرند؟. آنقدر مشكلات و آسيب هاي اجتماعي در حاشيه شهر شيراز پيچيده و متنوع و عميق هست كه بعضا كارآمدي نظام اسلامي در اين مناطق در ديد مردم آن منطقه جاي بحث دارد.

ضعف ديني و بي بند و باري جنسي هم از آسيب هاي محله هاي تجمل گرا است كه هيچ گروه و نهادي در اين حوزه ورود نكرده است. حل آسيب هاي اجتماعي در سطح شيراز يك عزم استاني مي طلبد كه همه نهاد ها در اين باره بسيج شوند.

بي شك مسئوليتي كه به بركت انقلاب اسلامي به هر يك از ما سپرده شده است مصداق تمكّني است كه خداوند به ما داده است و در قرآن كريم به اذاي آن از ما مطالبه امر به معروف و نهي از منكر كرده است. بياييم شيراز را از شهره شدن در بي فرهنگي نجات دهيم و به جايگاه سومين حرم اهل بيت (ع) برسانيم.

كد خبرنگار : 38
 
تاریخ: ۲۳/۰۳/۱۳۹۸