روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
19 جاذبه گردشگري فارس را بشناسيد
 
19 جاذبه گردشگري فارس را بشناسيد
شهر شيراز كه سرشار از شعر و تاريخ و آثار باستاني قديمي است، يكي از زيباترين جاهاي ديدني ايران است كه بايد در صدر فهرست ديدني هاي هر گردشگري قرار بگيرد. شيراز در كنار بناهاي تاريخي چشمگير و باغ هاي دلپذير، موزه ها و گالري هاي چشم نوازي دارد كه تاريخ كهن ايران و هنر معماري مثال زدني كشورمان را به نمايش مي گذارد. در اين مقاله برخي از مهم ترين جاهاي ديدني شيراز را به شما معرفي مي كنيم

اين مكان خوش منظر با صدها مغازه و دكه، بازار اصلي شيراز است كه يكي از جاهاي ديدني شيراز به شمار مي رود. اين بازار كه به صورت هزارتو طراحي شده است، مكاني براي خريد فرش، ادويه، طلا و جواهر و لوازم خانه و ... است. حجره ها و مغازه ها، چاي خانه ها، دالان ها، كاروانسراها و حمام هاي سنتي چشم نواز باعث مي شوند كه تماشاي مفصل بازار بيش از يك بعدازظهر طول بكشد.

1. بازار وكيل

بازار وكيل از جاهاي ديدني شيراز

ساختار چليپايي و سقف هاي طاقي شكل بازار نمونه اي شگرف از معماري دوره ي زنديه در قرن 18 ميلادي (12 هجري قمري) هستند كه نه تنها به شگفتي فضا مي افزايند، بلكه آن را در تابستان خنك تر و در زمستان گرم تر نگه مي دارند.

2. باغ ارم باغ ارم از جاهاي ديدني شيراز

شيراز به باغ هايش معروف است و باغ ارم بهترين آن ها و يكي از ديدني هاي شيراز است. اين باغ كه در اختيار دانشگاه شيراز است، پر از درختان سرو، پرچين هاي آراسته و بوته هاي گل سرخ است. در مركز باغ حوض و همچنين كاخ قاجاري قرار دارد كه ورود به آن براي عموم آزاد نيست. اين باغ به عنوان ميراث جهاني در يونسكو ثبت شده است.

3. آرامگاه شاه ِ چراغ شاه چراغ از جاهاي ديدني شيراز

مقبره ي بديع شاه چراغ، آرامگاه دو تن از برادران امام هشتم شيعيان و ازجمله جاهاي ديدني شيراز است. با اينكه اين دو تن در قرن نهم كشته شده اند، اما مقبره ي آنها از دوران قاجار تا به امروز توسعه ي فراواني يافته است. در مركز محوطه ي آرامگاه، حوضي فواره دار قرار دارد و مقبره ي شاه چراغ با كاشي هاي آبي و آينه كاري هاي خيره كننده نمايي كاملا ايراني را به رخ مي كشد كه همين امر آن را به يكي از زيباترين عبادتگاه هاي شيراز تبديل كرده است. موزه اي در قسمت شمال غربي محوطه قرار دارد كه آثار مختلفي را در ارتباط با شيراز به نمايش مي گذارد، ازجمله قرآن هاي نفيس قديمي و دري كه با طلا، نقره و لاجورد تزيين شده است.

4. مسجد نصيرالملك مسجد نصيرالملك از جاهاي ديدني شيراز

در نزديكي شاه چراغ، يكي از مشهورترين ساختمان هاي شيراز يعني مسجد نصيرالملك كه به «مسجد صورتي» نيز معروف است، قرار دارد. اين مسجد كه يكي از جاهاي ديدني شيراز محسوب مي شود متعلق به دوره ي قاجار است و به خاطر فضاي دروني لذت بخشِ رنگارنگش معروف است.

شيشه هاي رنگي، كاشي هاي ظريف رنگارنگ و فرش هاي ايراني متعدد، فضايي مسحوركننده را با زيبايي هاي فراوان و هنرمندانه خلق كرده اند كه بي ترديد غافلگيرتان مي كند. به اينها ستون هايي با كنده كاري هاي ظريف را نيز اضافه كنيد كه از هر زاويه نمايي چشم نواز خلق مي كنند. بهترين زمان براي تماشاي مسجد بين ساعت 9 تا 11 صبح است، زيرا سرسرا و فرش هاي ايراني زير پرتو آفتاب جلوه اي شگفت انگيز پيدا مي كنند؛ جلوه اي سحر انگيز كه شما را وادار به ثبت آن در دوربين تان مي كند. اين مسجد به لطف استفاده از تيرهاي چوبي انعطاف پذير در ساختار خود، زلزله هاي متعددي را پشت سر گذاشته است.

5. آرامگاه حافظ آرامگاه حافظ از جاهاي ديدني شيراز

حافظ را مي توان پرطرفدارترين شاعر پارسي زبان دانست. ايرانيان از هر طبقه و فرهنگي، دست كم چند بيتي از اشعار حافظ را به خاطر دارند. مقبره ي حافظ در باغي آراسته در شمال غربي شيراز قرار دارد. حافظ در قرن هشتم از دنيا رفت و مقبره ي او در قرن 12 توسط كريم خان زند به اين مكان منتقل شد. روي سنگ هاي مرمر بنا اشعار حافظ كنده كاري شده است. در سال 1315 طاقي هشت ضلعي روي قبر قرار گرفت. اين مكان بيشتر از اينكه يكي از جاذبه هاي گردشگري شيراز باشد، ميعادگاه طرفداران حافظ از سراسر دنياست. در محوطه ي آرامگاه فال بگيريد، به نكات ظريف غزل هاي حافظ بينديشيد، در چاي خانه استراحت كنيد و در حافظيه بگرديد.

6. آرامگاه سعدي آرامگاه سعدي از جاهاي ديدني شيراز

سعدي شاعر قرن هفتم، از شاعران مهم پارسي و از محبوب ترين پيشينيان شيرازي هاي امروزيست. بسياري از پندهاي او تبديل به ضرب المثل شده اند. سعدي به خاطر سادگي كلام مورد ستايش قرار مي گيرد. آرامگاه او كه يكي ديگر از جاهاي ديدني شيراز است، به شلوغي حافظيه نيست اما در همان نزديكي است و بي ترديد ارزش سر زدن را دارد. چاي خانه ي زيرزميني محوطه، مكان خوبي براي تجديدقوا پس از گشت وگذار در باغ هاي گل سرخ و درختان سرو است.

7. پرسپوليس تخت جمشيد از جاهاي ديدني شيراز

بيش از 2500 سال پيش پرسپوليس يا تخت ِ جمشيد، پايتخت باستاني و باشكوه سلسله ي هخامنشيان بود. با اينكه اين شهر تاريخي هجوم اسكندر را پشت سر گذاشته است، اما باز هم بقاياي آن نشاني از دستاوردهاي معماري و سياسي ايران باستان دارد. اين ميراث جهاني يونسكو در حدود 70 كيلومتري شمال شرقي شيراز واقع شده است. بازديد از بقاياي شهر چند ساعتي طول مي كشد و از آنجا كه آفتاب نيم روز بس ناجوانمردانه مي تابد، بهتر است كه مقدار زيادي آب به همراه داشته باشيد.

8. نقش رستم و نقش رجب نقش رستم از جاهاي ديدني شيراز

در برنامه ي بازديد از تخت جمشيد، تماشاي نقش رستم و نقش رجب را فراموش نكنيد. نقش رستم شامل 4 مقبره ي بزرگ روي صخره است كه آرامگاه ابدي 4 شاه هخامنشي است. كمي پايين تر چند نقش برجسته مي بينيد كه نمايشگر فتوحات شاهان ساساني است؛ براي مثال زانو زدن والرين شاه رومي دربرابر شاپور اول. مي توانيد نقش برجسته هاي بيشتري از دوره ي ساسانيان را در نقش رجب به فاصله ي پنج دقيقه اي ببينيد كه البته خيلي خوب محافظت نشده اند.

9. پاسارگاد پاسارگاد از جاهاي ديدني شيراز

پاسارگاد، مركز سياسي هخامنشيان پيش از پرسپوليس، آخرين مكان ديدني در فهرست ديدني هاي خارج از شهر است. مقبره ي كوروش در 50 كيلومتري تخت جمشيد قرار دارد و هرچند كه مسير رسيدن به آن چندان هموار نيست، اما ارزش تجربه كردن آرامشي شگفت انگيز را در آرامگاه كوروش كبير كه اكنون در زميني خشك و نامهربان محصور شده است، دارد. مي گويند شخص اسكندر پس از حمله به تخت جمشيد به ديدن آرامگاه بنيان گذار سلسله ي هخامنشي رفته است.

10. ارگ كريم خان ارگ كريم خان از جاهاي ديدني شيراز

ارگ كريم خان كه يكي ديگر از جاهاي ديدني شيراز است، در قرن 18 ميلادي توسط بنيان گذار سلسله ي زنديه، كريم خان زند ساخته شد. پس از انتخاب شيراز به عنوان پايتخت، اين ارگ در كنار بناهاي ديگر و در راستاي برنامه هاي جاه طلبانه ي كريم خان بنا شد. اين بناي چهارگوش، داراي چهار برج استوانه اي در چهارگوشه است كه در گذشته به عنوان زندان استفاده مي شدند. برج شمال شرقي ارگ كه زماني به عنوان حمام استفاده مي شد، به دليل تعبيه ي مخزن آب در همان دوره، تاحدودي نشست داشته است. معماري دروني ارگ عجيب تر از طراحي فضاي بيروني آن است. اگر وارد ارگ شويد، سايه ي درختان ميوه و صداي آب در حوض مركزي مايه ي لذت تان خواهد شد. در ادامه به موزه اي مربوط به دوره ي زنديه مي رسيد.

11. باغ نارنجستان باغ نارنجستان از جاهاي ديدني شيراز

اين باغ كه نامش را از درختان نارنج درون خود گرفته است، كوچك ترين و دوست داشتني ترين باغ شيراز است. اين باغ، بخشي از عمارت اعياني محمدعلي خان قوام الملك، از ثروتمندان شيراز در دوره ي قاجار بوده است. ورودي عمارت مركزي كه به عمارت قوام معروف است، به شكل قرينه طراحي شده است و به اتاق هايي با كاشي كاري هاي ظريف، تابلوهاي منبت كاري شده و پنجره هايي با شيشه هاي رنگي منتهي مي شود. سقف اتاق هاي طبقه ي بالا با نقاشي هاي سبك اروپايي تزيين شده است كه تصوير كليساهاي آلپ يكي از نقاشي هاي بسيار شگفت انگيز در بين آنهاست.

12. خانه ي زينت الملك خانه زينت الملك از جاهاي ديدني شيراز

اين عمارت كه هم نام دختر صاحب خانه است، در اصل اندروني باغ نارنجستان بوده است. اتاق هاي بيست گانه ي عمارت با تابلوهاي نقاشي، گچ كاري و آينه كاري آراسته شده اند. موزاييك كف اتاق ها طوري طراحي شده است كه يادآور طرح فرش ايراني باشد. باغ هاي خصوصي عمارت به همراه فواره ها و درختان نخل شان، گرماي خورشيد را در زمستان به دام مي اندازند و در تابستان سايه ي خنك ايجاد مي كنند. موزه ي زيرزمين عمارت شايد چندان براي خارجي ها جذاب نباشد، اما مجسمه هاي مومي اشخاص مشهور شيراز، محلي هاي زيادي را جذب مي كند.

13. مسجد و حمام وكيل مسجد وكيل از جاهاي ديدني شيراز

مسجد وكيل كه در همسايگي بازار وكيل واقع شده است، درگاه چشمگيري دارد؛ ورودي با كاشي هاي صورتي شيرازي و 2 ايوان وسيع تزيين شده است. حياط اندروني در ميان شاه نشين و ايوان هاي كوچك محصور شده است. شبستان مسجد به شكلي شگفت انگيز از طاق هاي يك اندازه ي 75 در 35 متري تشكيل شده است. اما عجيب ترين قسمت مسجد دسته ي ستون هاي چهل وهشت تايي شبستان است كه با نماي عمودي و اسليمي شان فضايي مسحوركننده را خلق كرده اند.

شگفتي ديگر مسجد محراب و منبر 14پله اي آن است كه از سنگ مرمري يكپارچه ساخته شده است. مي گويند اين سنگ به سفارش كريم خان از آذربايجان آمده است. بيشتر كاشي كاري ها با طرح گلدارشان در زمان قاجار اضافه شده اند.

در همسايگي مسجد، حمام وكيل از ديگر بناهاي دوره ي زنديه است. ستون هاي پيچ دار و سقفي گنبدي با حفره اي در نوك آن نماي زيبايي به حمام بخشيده اند. مجسمه هاي مومي درون حمام نشان مي دهند كه پيشينيان چگونه پس از استحمام در گرم خانه هاي زيبايي كه با سقف هاي طاقي شكل، ستون ها و حوضچه هاي كوچك مزين شده بودند، در كنار فواره ها تجديد نيرو مي كردند.

14. مدرسه ي خان مدرسه خان از جاهاي ديدني شيراز

امام قلي خان فرماندار شيراز در قرن دهم هجري، اين مدرسه را براي حدود 100 دانش آموز ساخت. اين بنا طي سال ها و بر اثر زلزله هاي متعدد آسيب بسياري ديده است، اما خوشبختانه درگاه و ورودي چشمگير آن استوار و تقريبا بي آسيب باقي مانده است. مقرنس هاي خارق العاده ي طاق بيروني و چينش ظريف موزاييك ها شاهكاري در طراحي هاي قديمي است. محوطه ي دروني مدرسه با ديوارهاي سنگي يا كاشي هاي زرد و صورتي آراسته شده است.

در كنار اين مكان ها، ديدن باغ جهان نما، تنگِ الله اكبر، بازار نو و دروازه قرآن كه احتمالا در مسير ورود و خروج به شهر از آن مي گذريد نيز خالي از لطف نيست.

15. موزه ي پارس موزه پارس از جاهاي ديدني شيراز

موزه ي پارس واقع در مركز شيراز و باغ نظر، نمونه ي باشكوهي از معماري دوره ي زنديه و يكي از جاهاي ديدني شيراز است. مقبره ي كريم خان زند هم در همين مكان قرار دارد. گردش در باغ از لذايذ اين موزه گردي است، اما گل سرسبد آن، طاق هشت ضلعي مركز موزه است. عمارت كه در سال 1310 تبديل به موزه شد، نمايش دهنده ي ابزار و آثار هنري دوره ي زنديه همچون سلاح، گچ كاري هاي رنگارنگ، نقاشي هاي آبرنگ و چند قرآن خطي قديمي است. تنها تماشاي سقف شگفت انگيز ورودي موزه كافيست تا بازديد از موزه را در برنامه ي خود قرار دهيد.

16. موزه ي هفت تنان موزه هفت تنان از جاهاي ديدني شيراز

اين موزه ي سنگي كه توجه چنداني به آن نمي شود، در نزديكي دروازه قرآن قرار دارد. در اين موزه انواع توده ها و برش هاي سنگي و سنگ كندهاي مربوط به دوره هاي تاريخي پارسي نگهداري مي شود. آثار خوش نويسي حك شده روي سنگ كه شامل كتيبه هايي به خط كوفي و نستعليق است از آثار بسيار باشكوه اين مجموعه هستند. نام موزه برگرفته از هفت سنگ قبر موجود در موزه است كه گويا متعلق به هفت درويش شيرازي است.

17. موزه ي هنر مشكين فام موزه مشكين فام از جاهاي ديدني شيراز

اين عمارت قجري كه در گذشته متعلق به فروغ الملك قوام بوده است، يكي از جاهاي ديدني شيراز است كه امروزه به يك گالري هنري تبديل شده است. اين موزه كه فاصله ي زيادي با شاه چراغ ندارد، نمايش دهنده ي آثار هنرمندان معاصر شيرازي، خوش نويسي و سنگ كندهاي گوناگون است. تركيب هنر والا و معماري و همچنين تاريخ و مدرنيته از امتيازات ويژه ي اين گالري به يادماندني است.

18. موزه ي پرسپوليس موزه پرسپوليس از جاهاي ديدني شيراز

اين موزه كه در پرسپوليس واقع شده است، دربر دارنده ي آثار به جامانده از دوران هخامنشيان در 2500 سال پيش است. اين موزه براي جذاب تر شدن گشت وگذارتان در تخت جمشيد، ابزارهاي دست ساز كشف شده از حفاري هاي باستان شناسان را به نمايش مي گذارد كه شامل سلاح، لوح هاي سفالي، ظروف چاي خوري و مجسمه هاي گوناگون است. بد نيست بدانيد كه ساختمان موزه متعلق به يكي از بناهاي به جامانده از دوران هخامنشيان است. بااين حال عدم عرضه ي آثار زيبا و چشم نواز با موضوع كورش كبير شديدا در اين موزه به چشم مي آيد.

19. موزه ي نظامي عفيف آباد موزه عفيف آباد از جاهاي ديدني شيراز

مجموعه ي عفيف آباد داراي باغي بزرگ با منظره هاي بي نظير پارسي در دامان درختان نارنج، نخل و بوته هاي گل است و ازجمله جاهاي ديدني شيراز به شمار مي رود. كاخ اصلي در مركز باغ موزه ي ادوات نظامي قرار دارد كه جنگ افزارها و امكانات نظامي ايران را از دوران صفويه تا به امروز به نمايش مي گذارد. تماشاي شمشيرهاي صفوي، تفنگ هاي قاجاري و تانك هاي پهلوي براي طرفداران امور نظامي گردش يك روزه ي جذابي را رقم خواهد زد. البته براي همراهاني كه چندان علاقه اي به توپ و تانك ندارند، باغ ها و معماري شگفت انگيز عمارت به اندازه ي كافي دلپذير خواهد بود.
منبع خبر:
تابناک
 
تاریخ: ۲۴/۰۴/۱۳۹۸