روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
پماد گياهي براي درمان سوختگي و تكثير سلولي توليد شد
 
درمان عارضه هاي پوستي از جمله زخم ها به كمك فناوري هاي پيشرفته گام هاي روبه جلويي ...
درمان عارضه هاي پوستي از جمله زخم ها به كمك فناوري هاي پيشرفته گام هاي روبه جلويي را برداشته است و در همين راستا يك شركت دانش بنيان با استفاده از گياه «برازمبل» محصولي توليد كرده است كه علاوه بر آثار درماني و ترميمي زخم، فرآيند تكثير و رشد سلولي را سرعت مي بخشد.

مسير پرپيچ و تلاطم ترميم سلولي يكي از نيازهايي است كه به كمك محصولات دانش بنيان سلولي و گياهي هموار شده و شركت هاي دانش بنيان در توليد محصولات اين حوزه به موفقيت هاي قابل توجهي دست يافته اند.

بر همين اساس يكي از شركت هاي دانش بنيان داخلي با كار پژوهشي روي پروژه هاي سلولي و فناور، توانسته است محصولاتي را در اين زمينه توليد كند.

غلامحسين محمدي، مديرعامل اين شركت فناور با اشاره به پژوهش هاي موفق در زمينه توليد محصولي با ويژگي ترميم سلولي و درمان سوختگي اظهار كرد: فعالان فناور اين شركت دانش بنيان با همكاري مركز تحقيقات سوختگي دانشگاه شيراز پمادي را توليد كرده اند كه ضمن درمان سوختگي به تكثير سلولي كمك مي كند.

وي با اشاره به اين كه پايه اين محصول گياهي است، عنوان مي كند: اين درمان كه بر اساس خواص منحصر به فرد گياه «برازمبل» توليد شده است با همين عنوان تجاري به بازار ارائه مي شود، اين محصول كه در شكل پماد ارائه مي شود، توانسته است كارآمدي خود را در درمان و ترميم عارضه هاي پوستي همچون سوختگي به خوبي نشان دهد.

محمدي با اشاره به اين كه داروي توليدشده، عاري از عوارض سمي و مضر است، ادامه مي دهد: در مراحل گوناگون آزمايش هاي انجام شده روي اين دارو، رشد سلولي با سرعت بسيار بالاتري صورت گرفته است، همچنين تاييديه مركز مطالعات مقايسه اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، ضد باكتري عفونتي و سمي بودن اين فرآورده دارويي را تأييد مي كند.

مديرعامل اين شركت دانش بنيان، از كاربردهاي متنوع پماد برازمبل مي گويد و ادامه مي دهد: اين محصول علاوه بر زخم هاي سطحي مي تواند در درمان زخم هاي پوستي و سلولي، زخم هاي ديابتي و زخم بستر به خوبي كارآمدي خود را نشان دهد.

وي اين محصول توليدشده را منحصر به فرد و بدون نمونه مشابه خارجي عنوان مي كند و ادامه مي دهد: اين پماد با توجه به ويژگي هاي يادشده و برخورداري از خواص ويژه، در نوع خود مشابه ديگري ندارد.

اين فعال فناور ادامه داد: اين محصول همچنين داراي ويژگي انعطاف دمايي بالايي است و در دماهاي مختلف قابل نگهداري بوده و فاسد نمي شود، ضمن اين كه فرآيند ترميم سلولي را به طور كامل محقق مي كند.

وي با اشاره به نقش آفريني دانش آموختگان و متخصصان دانشگاهي و پژوهشگاهي در اين شركت دانش بنيان گفت: تعدادي از دانش آموختگان متخصص در حوزه هاي تخصصي چون سلول هاي بنيادي، زيست فناوري و سرطان در اين شركت مشغول فعاليت هستند و بر روي تحقيق و توسعه محصولات دانش بنيان جديد كار مي كنند.

محمدي با اشاره به كارآمدي پايه اين محصول دانش بنيان در ديگر حوزه هاي درماني مي گويد: اين محصول با مختصري تغييرات فرمولي كارآمدي خود را در بهبود درمان بيماري سالك نيز اثبات كرده است و مقدمات و مكاتبات با وزارت صحت افغانستان صورت گرفته تا اين محصول بتواند در صورت ورود به بازار اين كشور، به درمان بيش از 70 هزار بيمار مبتلا به اين عارضه كمك كند.
منبع خبر:
ارك خبر
 
تاریخ: ۲۵/۰۴/۱۳۹۸