روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
جشنواره مد و لباس ايراني ـ اسلامي در فارس به پايان رسيد
 
گروه فرهنگي ــ مراسم اختتاميه سومين جشنواره مد و لباس ايراني ـ اسلامي با عنوان فجر استان فارس در شيراز برگزار شد.
گروه فرهنگي ــ مراسم اختتاميه سومين جشنواره مد و لباس ايراني ـ اسلامي با عنوان فجر استان فارس در شيراز برگزار شد.به گزارش ايكنا از فارس، آيين پاياني سومين جشنواره مد و لباس ايراني ـ اسلامي فارس با عنوان فجر شب گذشته، 24 تيرماه حضور صابر سهرابي، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس در سالن مجموعه فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد.

صابر سهرابي در اين آيين گفت: تصاوير و نقوش در آثار باستاني تخت جمشيد، پاسارگاد و ساير نقاط كشور نشان از اين دارد كه لباس ايراني همواره كاملا پوشيده بوده و طبق موازيني بوده كه در اسلام معيار پوشش اسلامي است.

وي با اشاره به برگزاري سه دوره موفق جشنواره فجر مد و لباس ايراني اسلامي در استان فارس اظهار كرد: با مسئولان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي رايزني صورت گرفته كه اين جشنواره سال آينده به صورت منطقه اي در استان فارس برگزار شود.

مهدي رنجبر، معاون امور هنري و سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم گفت: آثار ارائه شده در اين جشنواره نشان مي دهد ما در اين زمينه در سطح بين المللي و جهاني حرف براي گفتن داريم.

وي با بيان اينكه لباس ايراني ـ اسلامي در حقيقت تلفيقي است از هنر معماري اسلامي ـ ايراني است كه در طراحي لباس به كار برده مي شود، گفت: شايد به نظر بيايد مد و لباس رويداد تازه اي در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد اما قدمتي به وسعت تاريخ و تمدن اسلامي و ايراني دارد و طراحي لباس در ايران پيشينه اي بسيار طولاني دارد.

رنجبر اظهار كرد: تبيين معيارهاي مد و لباس با در نظر گرفتن تمدن و اعتقادات ايراني اسلامي ما كار دشواري است اما طراحان لباس در استان فارس نشان دادند در اين زمينه موفق عمل كردند.

مهسا حاجي ميرصادقي، دبير اجرايي اين جشنواره نيز در اين مراسم گفت: در سومين جشنواره فجر مد و لباس ايراني اسلامي استان فارس ٦١ طراح از سراسر استان ١٢٥ اثر ارائه كردند كه از اين تعداد ٨٥ طرح به مرحله دوم و نمايش آثار در نمايشگاه انتخاب شدند و آثار آنان در ٣٠ غرفه با حضور طراحان لباس و زيورآلات و پارچه در حاشيه جشنواره به نمايش درآمد.

وي ادامه داد: در بخش مسابقه طراحي زنده نيز ٥٠ طراح با موضوع طراحي لباس پرچمدار بانوي المپيك ٢٠٢٠ با استفاده از نماد ايراني به رقابت پرداختند و ٧ كارگاه تخصصي نيز در حاشيه اين نمايشگاه با حضور اساتيد مطرح مد و لباس برگزار شد.

در ادامه اين مراسم از برگزيدگان اين جشنواره تجليل به عمل آمد كه در آن در بخش طراحي زنده لباس بانوان با موضوع بانوي پرچمدار ايران در المپيك توكيو ٢٠٢٠ آثار حميده كشاورز، سحابه حيدري نژاد حقيقي و سيما نيكزاد به ترتيب اول تا سوم شدند.

در بخش تن پوش مردانه اثر انسيه مهدي نژاد با الگوسازي معصومه عاليشوندي و دوخت مرضيه طهماسبي به عنوان برگزيده معرفي شد. مهسا فلسفي با ارائه اثر كالكشن لباس مشاغل (موسيقي) مردانه و زنانه برگزيده بخش مشاغل شد.

در بخش مانتو اجتماع اثر مريم ركن منظر به مقام دوم رسيد و فاطمه قائد شرفي و مهسا پيرمراديان مشتركا سوم شدند. در اين بخش از اثر گلشن مانگري به عنوان شايسته تجليل تقدير شد.

در بخش برگزيدگان مانتو مجلسي اثر آفرين حميدي و سمانه حميدي به عنوان اثر برتر شناخته شد و اثر سيما نيكزاد دوم شد و در اين بخش آثار آيدا عرب لو و مونا بازايي به صورت مشترك سوم شدند و اثر آسيه حقيقي به عنوان شايسته تقدير معرفي شد.
انتهاي پيام
منبع خبر:
خبرگزاري قرآن
 
تاریخ: ۲۵/۰۴/۱۳۹۸