روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
آيين پاياني سومين جشنواره مد و لباس فارس برگزار شد
 
آيين پاياني سومين جشنواره مد و لباس فارس با حضور صابر سهرابي، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس در سالن مجموعه فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد.
آيين پاياني سومين جشنواره مد و لباس فارس برگزار شد
سرويس استان هاي هنرآنلاين: مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس در اين مراسم از منطقه اي شدن جشنواره فجر مد و لباس اسلامي ايراني در سال آينده خبر داد.

صابر سهرابي گفت: تصاوير و نقوش در آثار باستاني تخت جمشيد، پاسارگاد و ساير نقاط كشور نشان از اين دارد كه لباس ايراني همواره كاملا پوشيده بوده و طبق موازيني بوده كه در اسلام معيار پوشش اسلامي است.

سهرابي با اشاره به برگزاري سه دوره موفق جشنواره فجر مد و لباس ايراني اسلامي در استان فارس اظهار كرد: با مسئولين در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي رايزني صورت گرفته كه اين جشنواره سال آينده به صورت منطقه اي در استان فارس برگزار شود.

در حوزه طراحي لباس در جهان حرف براي گفتن داريم

معاون امور هنري و سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم گفت: آثار ارائه شده در اين جشنواره نشان مي دهد ما در اين زمينه در سطح بين المللي و جهاني حرف براي گفتن داريم.

مهدي رنجبر بيان كرد: لباس ايراني و اسلامي در حقيقت تلفيقي است از هنر معماري اسلامي ايراني كه در طراحي لباس به كار برده مي شود.

رنجبر افزود: شايد به نظر بيايد مد و لباس رويداد تازه اي در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد اما قدمتي به وسعت تاريخ و تمدن اسلامي و ايراني دارد و طراحي لباس در ايران پيشينه اي بسيار طولاني دارد.

وي اظهار كرد: تبيين معيارهاي مد و لباس با در نظر گرفتن تمدن و اعتقادات ايراني اسلامي ما كار دشواري است اما طراحان لباس در استان فارس نشان دادند در اين زمينه موفق عمل كردند.

رنجبر ابراز اميداوري كرد در جشنواره چهارم شاهد نوآوري و اتفاقات ارزنده اي در اين جشنواره باشيم.

شركت ٦١ طراح فارسي در جشنواره

در اين آيين مهسا حاجي ميرصادقي، دبير اجرايي اين جشنواره نيز در سخناني گفت: در سومين جشنواره فجر مد و لباس ايراني اسلامي استان فارس ٦١ طراح از سراسر استان، ١٢٥ اثر ارائه كردند كه از اين تعداد ٨٥ طرح به مرحله دوم و براي نمايش آثار در نمايشگاه انتخاب شدند و آثار آنان در ٣٠ غرفه با حضور طراحان لباس و زيورآلات و پارچه در حاشيه جشنواره به نمايش درآمد.

مهسا حاجي ميرصادقي ادامه داد: در بخش مسابقه طراحي زنده نيز ٥٠ طراح با موضوع طراحي لباس پرچمدار بانوي المپيك ٢٠٢٠ با استفاده از نماد ايراني به رقابت پرداختند.

حاجي ميرصادقي افزود: ٧ كارگاه تخصصي نيز در حاشيه اين نمايشگاه با حضور اساتيد مطرح مد و لباس برگزار شد.

در پايان اين آيين مريم بخشي از اساتيد طراحي لباس و داور اين جشنواره بيانيه هيئت داوران را قرائت كرد.

بر اساس اين بيانيه در بخش طراحي زنده لباس بانوان با موضوع بانوي پرچمدار ايران در المپيك توكيو ٢٠٢٠ آثار حميده كشاورز، سحابه حيدري نژاد حقيقي و سيما نيكزاد به ترتيب اول تا سوم شدند.

در بخش تن پوش مردانه اثر انسيه مهدي نژاد با الگوسازي معصومه عاليشوندي و دوخت مرضيه طهماسبي به عنوان برگزيده معرفي شد.

مهسا فلسفي با ارايه اثر كالكشن لباس مشاغل (موسيقي) مردانه و زنانه برگزيده بخش مشاغل شد.

در بخش مانتو اجتماع اثر مريم ركن منظر به مقام دوم رسيد و فاطمه قائد شرفي و مهسا پيرمراديان مشتركا سوم شدند.

در اين بخش از اثر گلشن مانگري به عنوان شايسته، تقدير شد.

گفتني است هيئت داوران در اين بخش اثري را به عنوان اثر برتر انتخاب نكرد.

در بخش برگزيدگان مانتو مجلسي اثر آفرين حميدي و سمانه حميدي به عنوان اثر برتر شناخته شد و اثر سيما نيكزاد دوم شد.

در اين بخش آثار آيدا عرب لو و مونا بازايي مشتركا سوم شدند و اثر آسيه حقيقي به عنوان شايسته تقدير معرفي شد.

الهه بهرامي
منبع خبر:
خبرگزاري هنر
 
تاریخ: ۲۵/۰۴/۱۳۹۸