روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
ترميم زخم هاي سلولي با نوعي پماد گياهي
 
محققان در يك شركت دانش بنيان موفق به توليد محصولي براي سرعت درمان و ترميم زخم، فرآيند تكثير و رشد سلول شدند.
به گزارش خبرگزاري دانا به نقل از معاونت علمي و فناوري، غلامحسين محمدي، مديرعامل يك شركت دانش بنيان، در خصوص پژوهش هاي موفق در زمينه توليد محصولي با ويژگي ترميم سلولي و درمان سوختگي گفت: فعالان فناور اين شركت دانش بنيان با همكاري مركز تحقيقات سوختگي دانشگاه شيراز پمادي را توليد كرده اند كه ضمن درمان سوختگي به تكثير سلولي كمك مي كند.

اين فعال فناور با اشاره به اين كه پايه اين محصول گياهي است، عنوان كرد: اين درمان كه بر اساس خواص منحصر به فرد گياه «برازمبل» توليد شده است. اين محصول كه در شكل پماد ارائه مي شود، توانسته است كارآمدي خود را در درمان و ترميم عارضه هاي پوستي همچون سوختگي به خوبي نشان دهد.

محمدي با اشاره به اين كه داروي توليدشده، عاري از عوارض سمي و مضر است، افزود: در مراحل گوناگون آزمايش هاي انجام شده روي اين دارو، رشد سلولي با سرعت بسيار بالاتري صورت گرفته است. همچنين تاييديه مركز مطالعات مقايسه اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، ضد باكتري عفونتي و سمي بودن اين فرآورده دارويي را تأييد مي كند.

وي در خصوص كاربردهاي متنوع پاد برازمبل گفت: اين محصول علاوه بر زخم هاي سطحي مي تواند در درمان زخم هاي پوستي و سلولي، زخم هاي ديابتي و زخم بستر به خوبي كارامدي خود را نشان دهد.

وي اين محصول توليدشده را منحصر به فرد و بدون نمونه مشابه خارجي عنوان كرد و افزود: اين پماد با توجه به ويژگي هاي يادشده و برخورداري از خواص ويژه، در نوع خود مشابه ديگري ندارد. اين محصول همچنين داراي ويژگي انعطاف دمايي بالايي است و در دماهاي مختلف قابل نگهداري بوده و فاسد نمي شود. ضمن اين كه فرآيند ترميم سلولي را به طور كامل محقق مي كند.

اين فعال فناور خاطر نشان كرد: تعدادي از دانش آموختگان متخصص در حوزه هاي تخصصي چون سلول هاي بنيادي، زيست فناوري و سرطان در اين شركت مشغول فعاليت هستند و بر روي تحقيق و توسعه محصولات دانش بنيان جديد كار مي كنند.

وي با اشاره به كارآمدي پايه اين محصول دانش بنيان در ديگر حوزه هاي درماني گفت: اين محصول با مختصري تغييرات فرمولي كارامدي خود را در بهبود درمان بيماري سالك نيز اثبات كرده است و مقدمات و مكاتبات با وزارت صحت افغانستان صورت گرفته تا اين محصول بتواند در صورت ورود به بازار اين كشور، به درمان بيش از 70 هزار بيمار مبتلا به اين عارضه كمك كند.
منبع خبر:
دانا خبر
 
تاریخ: ۲۶/۰۴/۱۳۹۸