روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
مهارت آموزي بايد به يك گفتمان در جامعه بدل شود/ مهارت كار، نخستين اولويت در آموزش فني وحرفه اي
 
حشمت الله كوشكي، مهارت كار را نخستين اولويت در آموزش فني وحرفه اي دانست.
حشمت الله كوشكي، مهارت كار را نخستين اولويت در آموزش فني وحرفه اي دانست.
به گزارش شيرازه، حشمت الله كوشكي مديركل آموزش فني وحرفه اي فارس در نشست خبري به مناسبت هفته مهارت آموزي، مهارت كار را نخستين اولويت در آموزش فني وحرفه اي دانست و تأكيد كرد: مهارت آموزي بايد به يك گفتمان در جامعه بدل شود.

وي با بيان اينكه براي اولين بار ٤٢ استاندارد آموزشي را سال گذشته به تهران ارسال و تاييديه آن دريافت شد، با اشاره به وجود٥٠ مركز دولتي و ٧٠٠ آموزشگاه خصوصي در استان، افزود: سازمان دهي دوباره تجهيزات متناسب با نياز كارگاه و ارتقاي استانداردها در دستور كار قرار گرفته است.

كوشكي ادامه داد: با توجه به اينكه امروزه ساختار و تركيب مشاغل به واسطه تغييرات محيطي در حال تغيير است و متعاقب آن تكنولوژي و فناوري هاي جديد نيز به سرعت در حال تغيير است، لذا به دنبال راه اندازي رشته هاي جدي هستيم.

وي با توجه به اجراي ويژه برنامه هاي هفته ملي مهارت در فارس اضافه كرد: برگزاري جشن بزرگ خانواده فني وحرفه اي، رونمايي از ٣٠ كارگاه جديد آموزشي در سطح استان، افتتاح ٦ آموزشگاه فني و حرفهاي، ارائه بسته هاي حمايتي بخش خصوصي در راستاي نيازسنجي آموزشي آموزشگاه ها، افتتاح مركز مهارت آموزي و مشاوره شغلي در دانشگاه شيراز، ديدار با خانواده شهدا و جانبازان و برگزاري دومين همايش مهارت آموختگان پرسنل وظيفه نيروهاي مسلح در پادگان شهيد دوران از جمله برنامه هايي است كه در هفته ملي مهارت در دستور كار قرار گرفته است.

مديركل آموزش فني وحرفه اي فارس همچنين افتتاح نمايشگاه هفته ملي مهارت در پارك جنت بالغ بر ٥٠ غرفه، برگزاري پياده روي خانوادگي در پياده راه سلامت بلوار شاهد، برگزاري دومين استارتاپ مهارتي ويژه كارآموران و مربيان، رونمايي از سند توسعه مهارتي استان، رونمايي از سامانه شهروند الكترونيك و سامانه مكاتبات اداري آموزشگاه هاي ازاد، سامانه يكپارچه مديريت منابع انساني در حوزه حضور و غياب، حقوق و دستمزد و ارتقاي شغل و تجليل از پيشكسوتان مهارتي و اتحاديه هاي زيرمجموعه اتاق اصناف استان از ديگر برنامه هاست.

كوشكي اضافه كرد: با ظهور فناوري هاي نوين و راهبري در دنيا، زمينه پيدايش آن در كشور هم احساس مي شود كه اين مهم نياز به نيروي ماهر براي ارتقاي سطح ماشين آلات، نگهداري و … دارد.

به گفته مديركل فني حرفه اي فارس، علاوه بر آموزش هاي سخت افزاري و تخصصي، آموزش هاي نرم افزاري همانند؛ تفكر انتقادي و خلاقيت، كارآفريني، حل مسئله، مديريت زمان، كار تيمي و … را نيز دنبال مي شود.

وي افزود: بالغ بر ٩٠ درصد از متقاضيان مهارت آموزي آموزش هاي فني وحرفه اي داراي مدرك كارشناسي و كارشناسي ارشد هستند.

كوشكي يادآور شد: ٣٠ كارگاه آموزشي كه در هفته ملي مهارت در سطح استان راه اندازي مي شوند در رشته هاي خانه هاي هوشمند، نانوايي، مبل سازي، گوهرتراشي، طلا و جواهر، نصاب دوربين هاي مدار بسته و صنايع چوب مشغول به فعاليت مي شوند.

وي همچنين گفت: ٧٠ درصد كارآموزان در آموزشگاه هاي آزاد استان را زنان و ٣٠ درصد را مردان تشكيل مي دهند اما در آموزشگاه هاي دولتي اين نسبت برعكس است.

مديركل آموزش فني وحرفه اي فارس در بخش پاياني سخنان خود بيان كرد كه در چهارماهه امسال ٢٢ هزار و ٦٤٧ دوره معادل دو ميلون و٤٧٧ هزار و ٦٧٩ هزار نفر ساعت آموزش داده ايم.

وي از راه اندازي ٥ كارگاه تخصصي سنجش مهارت خبر داد و گفت: استقرار سيستم هاي نظارتي و كنترل مركزي با دوربين هاي مدار بسته در اين راستا نيز انجام شده است.

مديركل آموزش فني وحرفه اي فارس تصريح كرد: بسياري از آموزش هاي ما مبتني بر ايجاد اشتغال نيست البته جامعه هدف ما دو گروه هستند؛ عده اي كه پي رفع بيكاري و يك گروه در جهت ارتقا شغلي آموزش مي بينند.

وي با بيان اينكه در 80 حرفه به زندانيان آموزش داده مي شود، عنوان كرد: آموزش در پادگانها از ديگر وظايف فني حرفه اي است؛ قسمت بز گي از آموزش هاي دانش آموزان و دانشجويان نيز بر عهده ماست.

كوشكي با اعلام اينكه در آموزشگاه هاي آزاد فني حرفه اي نسبت درصدي بانوان و مردان 48 به 52 است، تصريح كرد: بيش از 90 درصد كساني كه در مركز مهارت آموزي حضور دارند از فارغ التحصيلان دانشگاهي هستند و 10 درصد كارورز مي گيريم.

به گفته مديركل فني و حرفه اي استان فارس، در بخش خصوصي كارآموزان اين بخش 30 درصد زنان و 70 درصد مردان هستند.

وي با تاكيد بر اينكه آموزش هاي فني و حرفه اي به دنبال به روز رساني است، گفت: در بخش هوش مصنوعي و برنامه هاي كاربردي در حال به روز شدن هستيم.

مديركل آموزش فني وحرفه اي فارس اعلام كرد: بدين منظور؛ مسابقات آزاد كشوري به ميزباني استان در آذرماه امسال در رشته موبايل اپليكيشن و هوش مصنوعي برگزار مي شود.
منبع خبر:
شیرازه
 
تاریخ: ۲۹/۰۴/۱۳۹۸