روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
تقويت همبستگي و اميد اجتماعي نياز امروز ايران است
 
يزد- ايرنا- هادي خانيكي عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با تاكيد بر تقويت همبستگي و اميد اجتماعي در ميان اقشار مختلف جامعه گفت: اين موضوع از جمله ضرورت ها و نيازهاي امروز ايران اسلامي است.
تقويت همبستگي و اميد اجتماعي نياز امروز ايران است يزد- ايرنا- هادي خانيكي عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با تاكيد بر تقويت همبستگي و اميد اجتماعي در ميان اقشار مختلف جامعه گفت: اين موضوع از جمله ضرورت ها و نيازهاي امروز ايران اسلامي است.

خانيكي دوشنبه شب در نشستي با عنوان « همبستگي و اميد اجتماعي در جامعه كنوني ايران با رويكرد اميد اجتماعي » در جمع شماري از فعالان سياسي و مدني يزد با تبيين ابعاد سياسي، اجتماعي و فرهنگي اين مقوله افزود: اميد اجتماعي، تنها ابعاد علمي ندارد؛ بلكه در حوزه سياسي، فرهنگي و فعاليت مدني نيز مي تواند مورد توجه قرار گيرد.

اين روزنامه نگار، نويسنده و محقق در ادامه جامعه جديد را نيازمند تقويت اميد اجتماعي ناميد و ادامه داد: اين موضوع مي تواند گسست حال و آينده را رفع و تاب آوري جامعه را بالا ببرد و قدرت مقابله با بحران را نيز افزايش دهد .

وي اميد اجتماعي را موضوعي وسيع و پيچيده تر از مقوله اميد دانست و تصريح كرد: منظور از آن انگاره ها و انتظارها نسبت به حال و آينده است و امروز يكي از زمينه هاي اميد در جامعه متفكران، دانشگاهيان و فعالان سياسي و مدني هستند كه بايد به چيستي، وضعيت، سياست و آسيب شناسي اميد بپردازند.

اين استاد دانشگاه در بخشي از سخنان خود در مركز آموزش عالي امام جواد(ع) يزد، مساله اميد اجتماعي را مبناي بالابردن ظرفيت هاي آرزومندي جامعه در ابعاد سياسي، اجتماعي و اقتصادي در جامعه ياد كرد و گفت: اگر جامعه، حس كند كه قابليت سياسي و فرهنگي ندارد ظرفيت اميدواري آن بالا نمي رود و بايد آينده جامعه به سمت انديشيدن سوق پيدا كند.

خانيكي پايه هاي اميد اجتماعي را عامل و زمينه تغييرات در جامعه عنوان كرد و يادآور شد: اميد اجتماعي عامل تداوم جامعه و در جهت مقابله با بحران است و نمي توان در تغييرات اجتماعي و اصلاحات بنيادي، جامعه و نهادهاي مدني را ناديده گرفت.

اين روزنامه نگار با بيان اينكه اميد اجتماعي بيشتر در بستر گفت و گو، مشاركت اجتماعي و جامعه با نشاط شكل مي گيرد، تصريح كرد: ما به دلايل مختلف دچار فقدان مهارت گفت و گو هستيم و وقتي جامعه دچار بي عدالتي و نابرابري است عدالت مي تواند موضوع گفت و گوها قرار گيرد .

مشاور سابق مركز مطالعات راهبردي نهاد رياست جمهوري تاكيد كرد: در شاخص هاي اميد اجتماعي بايد اعتماد ميان افراد، اجتماع و سازمان هاي مختلف افزايش يابد ؛ چراكه پائين رفتن سطح اميد اجتماعي منجر به پائين آمدن اعتماد مي شود و جامعه اي كه در آن فرد فقط اميد را در خود ببيند نمي تواند جامعه اي اميدوار باشد.

وي با بيان اينكه اميد اجتماعي توهم نيست؛ بلكه يك واقعيت است، تقويت جامعه مدني را نقطه اتكا اميد اجتماعي ذكر كرد و اظهار داشت: جامعه اي كه در آن نااميدي وجود داشته باشد نيازمند توجه يبشتر به مقوله اميد اجتماعي است؛ چرا كه اين امر موجب اختلال رواشناختي مي شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي در ادامه اميد اجتماعي را يك مساله جهاني دانست و افزود: اين موضوع بايد به امري موثر تبديل، نهادي و برنامه اي تبديل شود.

وي در بخشي از سخنانش ضرورت اميد و هبستگي اجتماعي در جامعه را يادآور شد و با بيان اينكه كاهش توان توليد ثروت، رشد فقر و نابرابري و حاشيه نشيني جامعه را به سمت گسستگي سوق مي دهد گفت: امروز در برابر ديدگاه هاي گسستته ساز، بايد همبستگي اجتماعي به عنوان يك مساله بنيادي جامعه تقويت شود.

خانيكي با بيان اينكه بالا رفتن ظرفيت آرزوها به معني بالا رفتن اميد اجتماعي نيست، تصريح كرد : آرزومندي، مطالبات كارگران، امور اقتصادي، موضوع زنان، عدالت و برابري جنسيتي، مسائل قوميت ها، عدالت اجتماعي ، جوانان، كسب و كار، اشتغال و محيط زيست از جمله ظرفيت هاست.

وي تواضع و فروتني و فاصله نگرفتن با مردم در مقام قدرت را خوب و ارزنده برشمرد و بر نهادينه كردن آن تاكيد كرد و گفت: افراد نبايد بعد از مقام وزارت، رياست جمهوري و بعد از آن از مردم فاصله بگريند و نوع برخوردشان هم نبايد تغيير كند.

خانيكي با بيان اينكه قدرت مدني از قدرت سياسي كمتر نيست، گفت: در هر حال و در هر شرايطي نبايد از مردم فاصله گرفت.

وي در ادامه ،انسدادگري را از چالش هاي فراروي تغييرات و اصلاحات برشمرد و اظهار داشت: با انسدادگري تغييرات مثبت در جامعه رخ نخواهد داد.

خانيكي همچنين در پاسخ به سئوالي گفت: فضاي رسانه اي جامعه به دلايل مختلف سياسي و اجتماعي حكايت از نااميدي دارد و صداي ياس در اين فضا بيشتر شنيده مي شود و كنشگران و كارزارهاي منفي بيشتر در اين فضا فعاليت دارد.

وي با بيان اينكه صداي انسداگري بيش از صداي اصلاح طلبي در همين فضا شنيده مي شود گفت: رسانه ها در جاهايي كه نهادهاي اجتماعي و مدني ضعيف تر هستند نقش حساس و مهمتري دارند.

وي رسانه ها را تقويت كننده نهادهاي مدني و پل ارتباطي بين حكومت و مردم دانست كه مي توانند صداي خاموش را به گوش حاكميت برسانند.

خانيكي در سال 1330 خورشيدي در روستاي خانيك شهرستان گناباد به دنيا آمد، تحصيلات متوسطه را در رشته رياضي در مشهد به پايان رساند و به دانشگاه شيراز راه يافت. رياضي، عمران ملي و راه و ساختمان رشته هايي بود كه او در اين دانشگاه و دانشگاه علم و صنعت ايران به تحصيل پرداخت،اما به دليل فعاليت هاي سياسي، بازداشت، اخراج و اجبار به زندگي مخفي در داخل و خارج كشور، ناتمام ماند.

وي پس از انقلاب ابتدا در دانشگاه شهيد بهشتي، پژوهشگري در علوم اجتماعي را در مقطع كارشناسي (1364) و پس از آن در دانشگاه علامه طباطبايي، علوم ارتباطات را در مقاطع كارشناسي ارشد (1374) و دكتري (1381) به پايان رساند.

حوزه تخصصي دكتر خانيكي در آموزش و پژوهش ارتباطات و توسعه، مطالعات فضاي مجازي، رسانه هاي نوين و روزنامه نگاري است..

6198/ 2047
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۵/۰۵/۱۳۹۸