روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
دانشگاه هاي نسل سوم مي توانند تهديدها را به فرصت تبديل كنند
 
شيراز-ايرنا- رئيس بنياد نخبگان استان فارس گفت: افزايش دانشگاه ها باعث شده تعداد زيادي از فارغ التحصيلان را در جامعه مشاهده كنيم كه بسياري از اين ها بيكار هستند و به جاي اينكه فرصتي براي كشور باشند به يك تهديد تبديل شده اند، شايد اگر به سمت دانشگاه هاي نسل سوم حركت كنيم، اين تهديدها به فرصت ...
دانشگاه هاي نسل سوم مي توانند تهديدها را به فرصت تبديل كنند شيراز-ايرنا- رئيس بنياد نخبگان استان فارس گفت: افزايش دانشگاه ها باعث شده تعداد زيادي از فارغ التحصيلان را در جامعه مشاهده كنيم كه بسياري از اين ها بيكار هستند و به جاي اينكه فرصتي براي كشور باشند به يك تهديد تبديل شده اند، شايد اگر به سمت دانشگاه هاي نسل سوم حركت كنيم، اين تهديدها به فرصت تبديل شود.

حبيب شريف سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به افزايش تعداد موسسات آموزش عالي در كشور افزود: متاسفانه ظرف سال هاي 1384 تا 1392 حدود 2 هزار موسسه آموزش عالي در كشور راه اندازي شد و در حال حاضر حدود 211 مركز آموزشي و پژوهشي در استان فارس فعال هستند كه اكثر اين ها مراكز آموزش محور هستند و اگر رسالت خود را به خوبي انجام دهند جزو دانشگاه هاي نسل اول محسوب مي شوند.
وي يادآور شد: چند دانشگاه در كشور داريم كه نسل دوم هستند كه علاوه بر آموزش به پژوهش نيز توجه دارند يعني آموزش را در خدمت پژوهش مي دانند، كمتر به فكر دانشگاه نسل سوم هستيم، شايد برخي از دانشگاه هاي كشور به اين سمت جلو رفته كه آموزش و پژوهش در خدمت كارآفريني قرار گرفته مي شود، كارآفريني يك نوع ارزش آفريني تحويل جامعه مي دهد.
رئيس بنياد نخبگان استان فارس گفت: در دانشگاه هاي نسل سوم ساختار به گونه اي است كه دانشگاه متعهد است از يافته هاي خود درحوزه هاي كاربردي استفاده كند، دانشجويي كه از دانشگاه فارغ التحصيل مي شود به اصطلاح دست به آچار فارغ التحصيل مي شود يعني پس از ورود به جامعه به فكر حل مشكلات جامعه است، تنها به فكر گرفتن يك مدرك نيست بلكه به دنبال كسب دانشي است كه در خدمت جامعه قرار بگيرد.
شريف افزود: براي اينكه به شكل گيري دانشگاه نسل سوم كمك كنيم نياز به زيرساخت هايي داريم و آن زيرساخت ها تشكيل يك اكوسيستم كارآفريني است.
رئيس بنياد نخبگان فارس گفت: براي اينكه فضايي را فراهم كنيم كه دانش آموز و دانشجو در آن فضا الفباي كارآفريني را فرا بگيرد نياز به پياده سازي مولفه هاي اكوسيستم داشتيم، يكي از مولفه ها ترويج كارآفريني است تا بتوانيم فرهنگ كارآفريني را در كل استان فارس گسترش دهيم.
شريف افزود: در اين زمينه با اجراي برنامه هاي متنوع تا حدودي در شهرستان هاي مختلف و دانشگاه هاي استان موفق شديم و امسال بنا داريم حداقل در 10 دانشگاه استان فارس تورهاي نوآوري، ارزش آفريني و كارآفريني داشته باشيم.
وي ادامه داد: پس از بحث ترويج بحث آموزش مطرح است كه در قالب يكسري برنامه هاي مهارتي موارد مورد نياز اكوسيستم را بايد به دانش آموزان و دانشجويان آموزش دهيم، نخستين برنامه در دانشگاه شيراز تحت عنوان كارگاه خلاقيت و نوآوري براي دانشجويان برگزار شد كه اين برنامه در ساير دانشگاه هاي استان نيز اجرا خواهد شد.
رئيس بنياد نخبگان فارس گفت: بحث نيروي انساني براي اكوسيستم كارآفريني لازم است كه اقداماتي در اين زمينه در حال انجام است و به دانشگاه ها براي توانمندسازي دانشجويان كمك مي كند تا پس از ورود به بازار نيروي انساني مورد نياز اكوسيستم باشند.
شريف در ادامه با اشاره به مساله زيرساخت به عنوان يك مولفه ديگر در بحث اكوسيستم كارآفريني، اظهاركرد: از اجزاي مهم زيرساخت ها مركز شتاب دهنده، مركز نوآوري، مركز كارآفريني، كارخانه نوآوري و پارك علم و فناوري است.
وي ادامه داد: اين ها زيرساخت هايي هستند كه در اكوسيستم مورد نياز است كه نخستين مركز نوآوري و كارآفريني استان فارس در دانشگاه شيراز شكل گرفت و بنياد نخبگان نقش اصلي را در اين زمينه داشت.
رئيس بنياد نخبگان فارس گفت: همچنين مركز شتاب دهنده سلامت به كمك بنياد نخبگان در دانشگاه علوم پزشكي شكل گرفت، قبل از پايان سال 1397 راه اندازي و افتتاح شتاب دهنده در حوزه بيوتكنولوژي در شهرك صدرا را داشتيم كه اين يكي از مراكز مهمي است و با فعال شدن آن جواناني فعال در حوزه بيوتكنولوژي، بيوفيزيك، بيوشيمي، بيومكانيك و ديگر رشته هاي وابسته مي توانند در اين مركز مستقر شوند.
شريف افزود: مراكز رشد خوبي در پارك علم و فناوري توسط پارك راه اندازي شده و جاي اميدواري است و خود پارك فعالانه جوانان را بكار گرفته و در آنجا مستقر شدند.
وي ادامه داد: افرادي كه اختراع ثبت شده دارند تحت حمايت بنياد نخبگان مي آيند و در پارك علم وفناوري و مراكز رشد مستقر مي شوند و به سمت ايجاد شركت هاي دانش بنيان حركت ميكنند.
9254/ 2027
منبع خبر:
ايرنا
 
تاریخ: ۱۵/۰۵/۱۳۹۸