روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
كوچ غمناك نخبگان فارس/ نااميدي از بهبود شرايط؛ زمينه ساز مهاجرت
 
تراژدي غمناك فرار نخبگان از استان فارس، هر از چندگاهي از سوي رسانه ها مطرح مي شود اما اين غم نامه براي چند روزي مورد توجه مسئولان قرار مي گيرد و زنگ خطر و هشدارها در زمان كوتاهي با دادن وعده هاي شعارگونه به فراموشي سپرده مي شود.
تراژدي غمناك فرار نخبگان از استان فارس، هر از چندگاهي از سوي رسانه ها مطرح مي شود اما اين غم نامه براي چند روزي مورد توجه مسئولان قرار مي گيرد و زنگ خطر و هشدارها در زمان كوتاهي با دادن وعده هاي شعارگونه به فراموشي سپرده مي شود.
نخبگاني كه در دل گرو اين خاك و بوم داده اند و از وعده هاي بي نتيجه مسئولان استان فارس نااميد و خسته شده اند، از فارس به استان هاي ديگر مهاجرت مي كنند تا ايده به ثمر رسيده خود را در تعامل با مسئولان ديگر استان ها اجرايي كنند، برخي نيز كه اميدي به اجراي ايده ها و طرح هايشان در ديگر استان ها ندارند، راهي به جز پذيرش درخواست ديگر كشورها و مهاجرت به خارج از كشور پيش روي خود نمي بينند.
آوازه نخبگان استان فارسي را در ديگر استان ها يا ديگر كشورها مي شنويم و اين استان به رغم داشتن ظرفيت ها، از به كارگيري نخبگاني كه به دست متخصصان همين استان پرورش يافته اند و اكنون به مرحله ثمره دادن رسيده اند، بي بهره است و فارس همچنان در بسياري از حوزه ها متوسل به ديگر استان هاست.
شايد بسياري از متوليان امر از خبر فرار نخبگان از استان فارس به ساير استان ها يا كشورهاي ديگر بي تفاوت بگذرند چرا كه به گفته يكي از مسئولان دانشگاه شيراز چند سال پيش تلاش مي شد كه نخبگان از كشور نروند اما در حال حاضر شنيده ها نشان دهنده آن است كه مقاومتي زيادي در اين زمينه وجود ندارد.
به گفته اين مقام مسئول، سالانه تعدادي از فارغ التحصيلان دانشگاه هاي معتبر در حال خروج از كشور هستند و تلاشي براي ماندگاري آن ها وجود ندارد.
در ميان خروج فارغ التحصيلان دانشگاهي، خروج مخترعان برجسته از استان فارس و مهاجرت به ساير استان ها يا كشورها موضوع ديگري است كه متوليان امر بايد پاسخ دهند علت مهاجرت مخترعان از استان فارس چيست؟

هم اينك 150 شركت دانش بنيان در پارك علم و فن آوري فارس فعاليت دارند و نزديك به 180 نفر از نخبگان هم در قالب بنياد نخبگان استان فعاليت دارند.

اختراع در فارس، بهره برداري در ديگر استان ها
آبان ماه سال 1390 بود كه خبر يك اختراع جديد كه سينا حسن نژاديان فرد دانش آموخته مهندسي مكانيك (طراحي جامدات) دانشگاه آزاد اسلامي واحد مرودشت آن را به انجام رسانده بود در رسانه ها منتشر شد، اختراعي كه توليد ماده اصلاح كننده قير به صورت رشته اي نام داشت و عمر آسفالت را سه برابر مي كرد و مخترع براي اختراع خود ضمانت 10 ساله تعيين كرده بود.
اين اختراع با حمايت بنياد نخبگان فارس به مرحله تجاري سازي رسيد اما به رغم وعده هاي مسئولان به مخترع براي حمايت و فراهم كردن زيرساخت ها، او به نتيجه اي نرسيد تا جايي كه اين مخترع از ماندن در فارس نااميد شد.
پس از بي توجهي مسئولان فارس به اين مخترع، اين طرح مورد حمايت مسئولان استان خراسان شمالي قرار گرفت و 31 تيرماه 98 با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري نخستين خط توليد آسفالت پليمري با توليد محصول دانش بنيان پليمر اصلاح كننده در اين استان به بهره برداري رسيد.
يا به عنوان مثال يكي ديگر از مخترعان كه اختراع خود را در شيراز به مرحله تجاري سازي رساند، در حال حاضر به آلمان رفته است، اختراع او ساخت يك دستگاه خودكار آرماتوربند بود.
يا مخترع ديگري كه دستگاه اختراع و تجاري سازي قلم باركدخوان اتصالات پلي اتيلن را به ثبت رساند، اكنون از فارس به بوشهر مهاجرت كرده است تا آنجا بتواند ايده هايش را عملياتي كند.

منفعت طلبان نمي گذارند
سينا حسن نژاديان مخترع توليد اصلاح كننده قير به صورت رشته اي به خبرنگار ايرنا گفت: اختراع من در سال 1389 در شيراز به ثبت رسيد و پس از تجاري سازي اختراع از سال 1390 به تمام دستگاه هاي اجرايي استان مراجعه كردم اما متاسفانه يكسري موانع در ادارات وجود داشت كه دلسردمان كرد.
وي افزود: چون اين طرح يك طرح ملي و بين المللي است براي تشريح آن در استان هاي مختلف حضور مي يافتم و استقبالي كه ديگر استان ها از طرح من داشتند در فارس وجود نداشت.
وي ادامه داد: يكي از اين استان ها خراسان شمالي بود، مسيري كه در استانداري فارس يكسال دنبال كردم تا شوراي فني تشكيل شود در خراسان شمالي ظرف يك ماه طي شد و امروز نيز اين طرح در آنجا اجرايي شده است.
اين مخترع گفت: هنوز پيگيري ها براي اجراي اين طرح در استان فارس را دنبال مي كنم اما موانع همچنان پابرجاست و افرادي كه منافع شان تحت الشعاع اجراي اين طرح قرار مي گيرد، نمي گذارند اين طرح اجرايي شود.

تحت فشار بودم تا روند اختراع را دنبال نكنم
مخترع قلم باركدخوان اتصالات پلي اتيلن در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اعلام كرد: از سال 1387 عضو بنياد نخبگان فارس بودم و همزمان با فعاليت در اين بنياد در شركت گاز استان فارس نيز مشغول به كار بودم، در حالي كه براساس قانون كساني كه عضو بنياد نخبگان هستند بايد استخدام رسمي شوند، حراست شركت گاز فارس ايرادات زيادي به من مي گرفت كه نبايد در جاي ديگري فعاليتي داشته باشي.
احمد موذني افزود: در حالي كه اختراع من به ثبت رسيده و در حال فروش آن به استان هاي مختلف و حتي شركت گاز استان فارس بودم همچنان با فشارهاي برخي مسئولان وقت شركت گاز براي فعاليت نكردن در اين حوزه مواجه بودم و اين فشارها باعث شد از بنده دولت جدا شوم و اين درحالي بود كه از استاندار تا بالاترين مقامات كشور مرا به دليل اختراعم مي شناختند.
وي با اشاره حمايت هاي دولتي ها و دادستان ها در برخي از استان هاي كشور از مخترعان و شركت هاي دانش بنيان، بيان كرد: در استان فارس شاهد اين حمايت ها نيستيم، در بسياري از استان ها از جمله سمنان و اصفهان، استاندار و دادستان شخصا براي پيگيري امور مخترعان و شركت هاي دانش بنيان حضور پيدا مي كنند.
اين مخترع گفت: همين مسايل باعث شد تا از فارس به بوشهر مهاجرت كنم، هرچند حمايت ها در بوشهر بسيار بيشتر از فارس است اما به طور كل از حمايت هاي دولتي نااميد شده ام و قصد مهاجرت به خارج از كشور دارم.
موذني افزود: اختراع من از سال 1392 تجاري سازي شده و در در حال حاضر در بسياري از استان ها و برخي كشورها به فروش مي رسد و كمك زيادي به توليد داخلي كرده و مي كند.
وي ادامه داد: در استان فارس افراد با بسياري از موضوعات سليقه اي برخورد مي كنند و تخصص مبناي بسياري از تصميم گيري ها نيست.
اين مخترع استان فارسي به نشست چندماه گذشته خود و جمعي از نخبگان استان با عنايت الله رحيمي استاندار فارس اشاره كرد و گفت: در اين نشست بسياري از مسايل و مشكلات را مطرح كردم كه استاندار به معاون خود دستور پيگيري مسايل و مشكلات من را داد اما هنوز جلسه تمام نشده بود معاون استاندار زودتر از بقيه از محل جلسه خارج شد.
موذني افزود: در استان هاي ديگر استاندار و دادستان خودشان به بانك مراجعه و از طرف شركت دانش بنيان و مخترع دادخواهي مي كنند اما چرا نبايد اين رويه در استان فارس كه صاحب بزرگترين شركت هاي صنعتي است و خاستگاه بسياري از صنايع بوده، وجود داشته باشد؟
وي ادامه داد: مسئولان فارس بايد به استان هاي مثل اصفهان و سمنان بروند و ببينند چگونه از نخبگان و مخترعان حمايت مي شود، دادستان شيراز چندبار بررسي كرده كه شركت هاي دانش بنيان كجا هستند تا از آنان حمايت كند؟

وعده هاي بي نتيجه برخي مسئولان فارس به مخترعان
خبرنگار ايرنا براي پيگيري اين موضوع به سراغ رئيس بنياد نخبگان استان فارس رفت كه او گفت: افرادي كه اختراع ثبت شده دارند تحت حمايت بنياد نخبگان قرار مي گيرند و در پارك علم و فناوري و مراكز رشد مستقر مي شوند و به سمت ايجاد شركت هاي دانش بنيان حركت مي كنند.
حبيب شريف افزود: با اميد براي پيدا كردن مخترعان حركت مي كنيم و مخترعاني كه موفق به ثبت اختراع شوند و برگزيده باشند تحت حمايت بنياد نخبگان قرار مي گيرند و براي رشد آنان هزينه هاي فراواني صورت مي گيرد تا براساس برنامه هدفمند پيش بيني شده پيش روند.
وي ادامه داد: متاسفانه پس از حدود هفت سال تلاش براي رشد و تقويت اين نخبگان، در زماني كه موقع ثمردهي آن ها است شاهد مهاجرت آن ها هستيم؛ واقعا چرا اين مخترعان در استان فارس نمي توانند كار خود را پيش ببرند و سر از استان هاي ديگر از جمله خراسان شمالي درمي آورند؟
رئيس بنياد نخبگان فارس گفت: تقريبا همه مسئولان استان فارس مخترع توليد ماده اصلاح كننده قير به صورت رشته اي را مي شناسند و به مخترع آن قول مساعد براي حمايت دادند، در بنياد نخبگان جلسات متعدد با او برگزار شد و او را راهنمايي مي كرديم اما از مسئولان قولي مي گرفت و آن مسئول قول خود را عملياتي نمي كرد و با بي مهري و بدقولي برخي مسئولان مواجه مي شد.
شريف افزود: اين مخترع چون عاشق كشورش بود به درخواست هاي آلمان و قطر پاسخ منفي داد و گفت من اهل اين مملكت هستم كه سرانجام در خراسان شمالي پذيرفته شد؛چطور مي شود خراسان شمالي اين مخترع را جذب مي كند اما هم استاني هايش در فارس نمي توانند او را جذب كنند؟
وي ادامه داد: جالب اين است كه در خراسان شمالي، اداره اي دولتي با يك دستگاه دولتي براي جذب مخترع اهل فارس قرارداد بسته است، چطور يك دستگاه دولتي در خراسان شمالي مي تواند با اين مخترع وارد قرارداد و تفاهم نامه شود اما در فارس معذوريت داريم؟

نام كارشكنان را در شوراي اداري بگويد

رئيس بنياد نخبگان استان فارس گفت: پيشنهاد مي كنم از اين مخترع براي حضور در جلسه شوراي اداري استان دعوت شود تا نام تمام كساني كه به او قول كمك دادند و كمك نكردند را بگويد.
شريف افزود: اميداريم به روزي برسيم كه عزل و نصب ها براساس شايستگي باشد و به جاي انتصابات قومي، نخبگان و جوانان خلاق در پست هاي مديريتي منصوب شوند؛ رهبر معظم انقلاب مي فرمايند مديريت كشور بايد در دست نخبگان حوزي و دانشگاهي باشد كه اميدواريم اين پيام تاريخي ايشان با انتصاب نخبگان و جوانان خلاق در پست هاي مديريتي تحقق پيدا كنند.
وي ادامه داد: وقتي با يك مخترع قرارداد 2.5 ميلياردي مي بندند هيچ پيش پرداختي به او نمي دهند كه كار را پيش ببرد، مخترع سرمايه گذار نيست و وقتي حمايت نمي شود تا بتواند مواد اوليه بخرد به جايي مي رود كه او را تحويل بگيرند.
رئيس بنياد نخبگان استان فارس گفت: البته مخترعيني در استان داريم كه پس از تجاري سازي محصول خود توانسته اند نه تنها در بازار ايران بلكه به بازار عراق و ارمنستان نيز وارد شوند./ ايرنا
منبع خبر:
شیرازه
 
تاریخ: ۱۵/۰۵/۱۳۹۸