روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
يك بازداشت غافلگيرانه؛ ظهور ابعاد جديدي از فساد/روايتي از قصه پُرغصّه شهرداري صدرا
 
به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، پيش از ظهر چهارشنبه 14 مردادماه 98 بود كه خبري در خروجي خبرگزاري هاي استان فارس به نقل از حجت الاسلام موسوي رئيس كل دادگستري استان فارس مبني بر دستگيري 4 مسؤول شهرداري و شوراي شهر صدرا به اتهام فساد مالي منتشر شد تا داستان سريالي اختلاس و رانت خواري در اين شهر، ابعاد جديدتري پيدا كند. 

حجت الاسلام سيد كاظم موسوي در اين خبر جنجالي اعلام كرد كه ٤ نفر از مسئولين شهرداري و شوراي شهر صدرا به اتهام فساد مالي بازداشت شده و تحقيقات قضايي در اين خصوص در شعبه ويژه دادسراي عمومي و انقلاب شيراز در حال انجام است.

اداره كل اطلاعات استان فارس كه پيش از چندين نوبت هشدار داده بود در كشف شبكه هاي فساد مالي و مبارزه با مفاسد اقتصادي كاملاً جدي است، ناگهان صبح چهارشنبه در محل شهرداري صدرا حاضر شده و شهردار، رئيس شوراي شهر و دو تن از مسؤولان ارشد شهرداري را بازداشت كرد.

اين خبر آنقدر در فضاي مجازي سروصدا به پا كرد كه برخي كاربران و دانشجويان آن را با مقايسه تيتر ماندگار كيهان در داستان «فتح خرمشهر»، به «فتح صدرا» تشبيه كردند!

نهادينه شدن اختلاس در شهرداري صدرا

با نيم نگاهي به گذشته شهر صدرا، ظاهراً داستان سريالي اختلاس و فساد مالي در شهرداري و شوراي اين شهر، تمام شدني نيست و تبديل به يك رويه جاري در اين نهاد كه با پول مردم اداره مي شود، شده است!

هنوز كمتر از يك سال از اعلام حكم قطعي فساد مالي منوچهر قائدي شهردار اسبق صدرا و برخي از اعضاي شهرداري و شوراي اين شهر نگذشته است كه خبر بازداشت مسئولان فعلي شهرداري و شوراي شهر، بار ديگر حكايت از فساد مالي جديد در اين شهرداري مي كند.

كمتر از يك سال پيش در يازدهم شهريور 1397 علي القاصي رئيس كل وقت دادگستري استان فارس در نشستي خبري از محكوميت قطعي 11 عضو سابق شوراي شهر و شهرداري صدرا خبر داد.

در اين حكم منوچهر قائدي شهردار وقت صدرا به اتهام ارتشاء به مبلغ 1 ميليارد و 700 ميليون تومان وجه نقد، دريافت 1 دستگاه آپارتمان، 210 سكه، مداخله در معاملات و مشاركت در جعل پروانه هاي ساختماني، به 2 سال منع اقامت در شيراز و خروج از كشور و درمجموع به 36 سال حبس محكوم شد. 

همچنين ابراهيم فريدوني مدير اجرايي وقت شهرداري صدرا، امين كشاورزي معاون فني وقت و حسن دهقاني دبير كميسيون ماده 100 وقت شهرداري صدرا نيز بر اساس اتهامات مطروحه به 15، 18 و 9 سال حبس تعزيري، انفصال از خدمات دولتي، تبعيد و ... محكوم شدند.

7 عضو ديگر شورا و شهرداري نيز هركدام به ميزان جرائم مربوطه، مجازات شدند.

مجازاتي كه مايه عبرت نشد!

با توجه به احكام فوق و باوجود برخورد قاطع دادگستري فارس و نهادهاي امنيتي با موضوع اختلاس در شهرداري صدرا، وقوع فسادهاي مالي جديد در اين شهرداري حاكي از آن است كه اين برخوردها براي مسئولان بعدي اين شهرداري و اعضاي شوراي شهر آن، چندآن هم بازدارنده نبوده است.البته ذكر اين نكته ضروري است كه وضعيت نابهنجار شهرداري صدرا به نوعي ريشه هايش به انتخابات پرحاشيه شوراي شهر پنجم صدرا نيز برمي گردد؛ انتخاباتي كه تا آستانه ابطال پيش رفت اما سرانجام با حمايت بي چون وچراي  يك نماينده شيراز در مجلس و نيز حيدر عاليشوندي فرماندار وقت شيراز، مُهر تائيد گرفت؛ فرمانداري كه بعضاً حمايتش در انتخاب شهرام ملك زاده به عنوان شهردار صدرا نيز بي تاثير نبود.

100 ميليون براي نمايش كلنگ زني؛ پاكبان هم بي جيره و مواجب!

بررسي مشكلات شهر صدرا و پرداختن به تمام زواياي آن قطعاً مجالي فراخ تر مي طلبد كه در اين وجيزه قابل طرح نيست، اما براي شفافيت موضوع بد نيست به صورت مصداقي به مواردي اشاره شود.

يكي از موضوعات جنجالي اخير شهرداري صدرا، بحث عدم پرداخت حقوق پاكبان هاي شهرداري بود كه خبرگزاري فارس بنا بر رسالت خبري خود، تنها رسانه اي بود كه پيگيري اين موضوع را كليد زد. 

كار به جايي رسيد كه دانشجويان تشكل آرمان عدالتخواه دانشگاه شيراز و نيز فعالان بسيج دانشجويي، در حمايت از پاكبان هاي زحمت كش شهرداري، با در دست داشتن پلاكارد جلوي محل برگزاري نمازجمعه صدرا اعتراض خود را به امام جمعه اين شهر و مردم نشان دادند.

اعتراضي كه البته درنهايت به بازداشت موقت دانشجويان و شكايت قضايي شهردار صدرا از محمدحسين رئيسي مدير خبرگزاري فارس در استان فارس با 4 اتهام تشويش اذهان عمومي، توهين، تهمت و نشر اكاذيب (بخوانيد به اتهام حمايت از پاكبانان بي پناه) انجاميد!هرچند اين پرونده همچنان مفتوح است و مراحل آخر خود را طي مي كند، اما كساني كه اين شكايت را طرح كردند اكنون خود در چنگال قانون گرفتار آمده اند!

منافق يا عدالتخواه؟

البته مسؤولان شهرداري صدرا در اين مسير از هر ترفندي براي كنار گذاشتن منتقدان خود استفاده مي كردند. به عنوان نمونه در روز اعتراض دانشجويان به عدم پرداخت حقوق پاكبانان در نمازجمعه صدرا، مسئول روابط عمومي شهرداري با سردادن شعار «مرگ بر منافق» خطاب به دانشجويان، فضا را متشنج كرد تا اصحاب نمازجمعه به اشتباه تصور كنند دانشجويان انقلابي تعدادي منافق هستند كه از آن سوي آب خط گرفته اند!

هرچند فيلم شعار دادن مسؤول روابط عمومي شهرداري صدرا به وسيله تلفن همراه يكي از حاضرين در تجمع، به سرعت در فضاي مجازي منتشر شد تا علاوه بر آشكار شدن چهره واقعي برخي مسئولان شهرداري صدرا، فرصتي نيز براي اِنكار آن وجود نداشته باشد.

 


 

كلنگ صد ميليوني!

اما داستان شهرداري صدرا به همين جا ختم نشد و چندي پيش حاشيه اي ديگر در اين شهر كليد خورد؛ آن هم پروژه كلنگ زني 100 ميليون توماني!

معاون عمراني وزير كشور به دعوت شهرداري صدرا قرار بود كلنگ پروژه تقاطع غير هم سطح امام رضا(ع) شهر جديد صدرا را زمين بزند؛ پروژه اي كه براي آئين كلنگ زني آن، شهرام ملك زاده شهردار صدرا درخواست 100 ميليون تومان ناقابل از شوراي شهر كرده بود و آن ها نيز حاتم بخشي كرده و موافقت خود را اعلام كرده بودند. 

اين بذل و بخشش هاي حاتم گونه از بيت المال در حالي صورت مي گرفت كه پاكبانان زحمت كش اين شهر، پيش از اين ماه ها حقوق نگرفته و با سفره خالي شرمنده اهل وعيال خود بودند و مسئولان شهرداري صدرا نيز به جاي ورود جدي به قضيه، موضوع را به پيمانكاران شهرداري حواله مي دادند!

در چنين شرايطي دانشجويان بيدار تشكل عدالتخواه تشكل آرمان دوباره وارد گود شده و خواستار جلوگيري از اين كلنگ زني پُرهزينه و بدون دليل منطقي شدند. هرچند در ابتدا اين موضوع با تكذيب هاي مسؤولان صدرا و آوردن بهانه هاي مختلف مواجه شد، اما باوجود مقاومت شديد شهرداري صدرا، درنهايت مطالبه منطقي دانشجويان نتيجه داد و اين پروژه با دستور رضائي كوچي معاون امور هماهنگي عمراني استاندار فارس متوقف شد؛ پروژه اي كه بعدها معلوم شد به دليل ضعف مطالعاتي با تِرَن برقي صدرا نيز تداخل مسير داشته است! 

عاقبت نافرجام يك شكايت!

موارد مذكور و موضوعات مشابه ديگر در شهرداري و شوراي شهر صدرا با سوابق وخيمي از مسئولان سابق كه به آن اشاره شد، دست به دست هم داده تا شهر صدرا به محفلي براي وقوع انواع فسادها تبديل شود؛ از رانت خواري و اختلاس و ارتشاء گرفته تا زمين خواري و كوه خواري و...، به طوري كه هرلحظه بايد در اين شهر، شاهد يك فساد تازه بود.

 اگر رسانه يا تشكلي نيز به خود جرأت داده و براي شفافيت كارها در اين شهر، از مسئولان شهرداري مطالبه گري كند، فوراً با شكايت قضايي مواجه خواهد شد؛ همچون پرونده شكايت شهردار صدرا از محمدحسين رئيسي مدير خبرگزاري فارس در استان فارس به اتهام درخواست مطالبات معوق پاكبان ها كه همچنان در دادگاه مفتوح است. 

با توجه به بازداشت مسئولان شهرداري و شوراي شهر صدرا به اتهام فساد مالي، مشخص نيست كه سرانجام شكايت قضايي شهردار اين شهر از مدير خبرگزاري فارس در استان به كجا خواهد انجاميد؛ بازداشتي كه في نفسه حرف هاي پنهان بسياري براي نهادهاي امنيتي و قضايي استان از حقايق پشت پرده شهر صدرا و شهرداري آن خواهد داشت.

گزارش از محمود محمدي كيان؛ دبير گروه سياسي

انتهاي پيام/76018
منبع خبر:
خبرگزاري فارس
 
تاریخ: ۱۶/۰۵/۱۳۹۸