روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
دست رد مسئولان استان فارس به راهكاري علمي پيشگيري از حريق جنگل ها
 
رئيس مركز پژوهش هاي جوي و اقيانوسي دانشگاه شيراز گفت: امسال به تمامي مراكز، سازمان ها و استانداري اعلام آمادگي كرديم كه با اطلاعات ماهواره اي مي توان خطر آتش سوزي را كمتر كرد اما پاسخي داده نشد.
رئيس مركز پژوهش هاي جوي و اقيانوسي دانشگاه شيراز گفت: امسال به تمامي مراكز، سازمان ها و استانداري اعلام آمادگي كرديم كه با اطلاعات ماهواره اي مي توان خطر آتش سوزي را كمتر كرد اما پاسخي داده نشد.
به گزارش شيرازه، درحالي وقوع آتش سوزي ها به بيش از 100 مورد در سطح مراتع و منابع طبيعي استان رسيده است كه در روزهاي اخير شاهد آتش سوزي هاي چند روزه در عرصه هاي منابع طبيعي بوديم.
پيش از هر موردي بهبود و افزايش پوشش گياهي در مراتع سبب مي شود كه با كوچكترين جرقه اي حادثه اي مهيب رخ دهد، اتفاقي كه اين روزها مهار كردن آن به سختي انجام مي شود. درحالي مديركل منابع طبيعي فارس از كاهش مساحت آتش سوزي ها نسبت به تعداد حريق سخن مي گويد كه تعداد آتش سوزي ها نسبت به سال گذشته چند برابر افزايش داشته است.

به گفته شهرام منتصري عملكرد امسال در زمينه خاموش كردن آتش بهتر از سال هاي قبل بوده و نيروهاي مردمي نيز در مهار آتش اقدام موثر و به موقع داشته اند.

از طرفي آنطور كه گفته مي شود درصد بالايي از آتش سوزي ها به عامل انساني برمي گردد كه علاوه بر اين دلايل متعددي براي آتش سوزيها وجود دارد كه راهكار مقابله با آن نياز به بررسي بيشتر دارد.

لزوم استفاده از راهكار علمي براي حفاظت از جنگل

سيد محمدجعفر ناظم السادات، رئيس مركز پژوهش هاي جوي و اقيانوسي دانشگاه شيراز در گفت وگو با تسنيم ضمن بررسي دلايل آتش سوزي ها به راهكار علمي مقابله با وقوع آن نيز اشاره مي كند.

به گفته ناظم السادات وقوع آتش سوزي در جنگل ها بر اثر افزايش دما است به اين معنا كه گرماي هوا بر وقوع آتش سوزي ها موثر است.

وي با بيان اينكه آتش سوزي جنگل ها در هر نقطه اي از جهان امكان وقوع دارد، خاطرنشان كرد: در برخي مناطق به دليل بارندگي هاي خوب بلافاصله جنگل ها دوباره جان مي گيرند اما كشور ما به دليل اينكه در موقعيت خشك جهان است تا اينكه دوباره جنگل و مراتع جان بگيرند، زمان زيادي نياز است.

ناظم السادات ادامه داد: در واقع حفظ جنگل ها به تلاش و برنامه ريزي نياز دارد چراكه جنگل برگشت پذير نيست و جايگزيني براي آن نداريم.

سودآوري جنگل از بخش كشاورزي بيشتر است

رئيس مركز پژوهش هاي جوي و اقيانوسي دانشگاه شيراز معتقد است كه سودآوري جنگل ها از كشاورزي هم بيشتر است و از آنجا كه جايگاه ويژه اي در توليد اكسيژن دارند؛ در نگه داري محيط زيست و كنترل دما نيز اهميت دارد.

به گفته ناظم السادات براي مقابله با جنگل سوزي بايد تمهيداتي پيش بيني شود كه يكي از اين تمهيدات تجهيزات ماهواره اي است. وي افزود: امروزه صنعت ماهواره اي كمك زيادي در حوزه جنگل ها، مديريت و پيشگيري از آتش سوزي دارد و به نظر مي رسد كه كشور و استان فارس در اين مورد توجه كافي ندارد چراكه از امكانات و دانش امروز چندان بهره برداري نمي كنند.

امكان پيشگيري از آتش سوزي ها با اطلاعات ماهواره اي

ناظم السادات با بيان اينكه چندين سال است براي مديريت و اعلام خطر آتش سوزي به سازمان هاي مختلف از سوي دانشگاه شيراز نامه نگاري شده كه مي توان اين مديريت را داشته باشيم تا خطر آتش سوزي كمتر باشد, اذعان داشت: امسال هم به تمامي مراكز، سازمان ها و استانداري اعلام آمادگي كرديم كه با اطلاعات ماهواره اي و برنامه ريزي خطر آتش سوزي كمتر شود اما پاسخي داده نشد.

به گفته وي در حالي چند هكتار بين 100 تا هزار هكتار از جنگل هاي استان سوخته كه هنوز بين مسئولان اختلاف نظر است.

ناظم السادات با اشاره به اينكه نبايدآتش رخ دهد و بايد آمادگي پيشگيري از آتش داشته باشيم؛ ابراز كرد: بايد مناطق مستعد را شناسايي كنيم چراكه هميشه با بسيج كردن مردم نمي توان آتش را خاموش كرد، پيش از هرچيزي اقدامات پيشگيرانه مهم است؛ موردي كه استان فارس ظرفيت آن را داشته اما استفاده نكرده است.

تسنيم

انتهاي پيام/
منبع خبر:
شیرازه
 
تاریخ: ۱۶/۰۵/۱۳۹۸