روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
تبيين دلايل قرآني عيد بودن غدير/ غدير؛ آغاز طنين افكن شدن صوت عدالت انساني
 
بزرگترين عيد مسلمانان جهان؛

تبيين دلايل قرآني عيد بودن غدير/ غدير؛ آغاز طنين افكن شدن صوت عدالت انساني

رئيس دانشكده مطالعات تطبيقي قرآن كريم شيراز در پاسخ به اينكه چرا روز غدير را عيد مسلمانان مي دانند؟ گفت: اين مسئله داراي دو دليل قرآني است و در قرآن كريم 2 آيه مستقيماً به واقعه غدير اشاره دارد.

به گزارش سرويس فرهنگي سايت كارگر آنلاين ، رئيس دانشكده مطالعات تطبيقي قرآن كريم شيراز در پاسخ به اينكه چرا روز غدير را عيد مسلمانان مي دانند؟ گفت: اين مسئله داراي دو دليل قرآني است و در قرآن كريم 2 آيه مستقيماً به واقعه غدير اشاره دارد.
محمدجواد سلمان پور، رئيس دانشكده مطالعات تطبيقي قرآن كريم شيراز در گفت وگو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) از فارس، در پاسخ به اين سؤال كه چرا از واقعه غدير به عنوان عيد مسلمانان ياد مي شود؟ گفت: اينكه روز غدير به عنوان عيد مسلمانان ياد مي شود داراي دلايل قرآني است.
وي با بيان اينكه دو آيه در قرآن كريم به صورت مستقيم به واقعه غدير خم اشاره دارد، افزود: يك آيه قرآن قبل از واقعه غدير و يك آيه ديگر نيز بعد از واقعه غديرخم بر پيامبر(ص) نازل مي شود كه اين ها بيانگر اهميت و جايگاه عيد غدير است.

اشاره به آيه اي كه قبل از غدير نازل شد

سلمان پور اظهار كرد: قبل از واقعه غدير خم خداوند به پيامبر(ص) مي فرمايد «يا أَيهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيكَ مِنْ رَبِّكَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ يعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا يهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ؛ اى پيامبر آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده ابلاغ كن و اگر نكنى پيامش را نرسانده اى و خدا تو را از (گزند) مردم نگاه مى دارد آرى خدا گروه كافران را هدايت نمى كند»، (مائده/67).

عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز ادامه داد: خداوند در آيه مذكور تأكيد دارد كه اي پيامبر(ص) آنچه به تو ابلاغ كرديم را به مردم بگو و اگر اين كار را انجام ندهي، رسالتت را تمام نكردي و از سوي ديگر خداوند تأكيد دارد كه پيامبر(ص) را از مردم در امان نگه مي دارد.

وي اضافه كرد: در اينجا در روز غدير به پيامبر(ص) دستور مي رسد كه يك چيزي را ابلاغ كن و آن همان جمله معروف است كه فرمود هر كس من مولاي او هستم، اين علي هم مولاي است تا بعداً در تاريخ مردم نگويند كه مولا و جانشين بعد از پيامبر(ص) مشخص نشده است، حتي براي اينكار پيامبر(ص) دست علي(ع) را بالا برد.

تبيين نحوه پيروي درست و كامل از اسلام توسط پيامبر(ص) در خطبه غدير

سلمان پور با يادآوري اينكه پيامبر(ص) در اين واقعه خطبه وسيعي را خواند و در آن خطبه بسياري از حقايق را بيان كرد، گفت: پيامبر(ص) در اين روز نحوه پيروي درست و كامل از اسلام را بيان كرد و جمله معروف «من كنت مولاه فهذا علي مولاه» را ابلاغ كرد و بعد از اينكه اين مسئله را ابلاغ كرد آيه ديگري نازل مي شود كه بسيار مهم است و فلسفه اينكه چرا روز واقعه غدير خم، عيد است را بيان مي كند.

رئيس دانشكده مطالعات تطبيقي قرآن كريم شيراز اظهار كرد: خداوند در آيه 3 سوره مائده فرمود «... الْيوْمَ يئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا فَمَنِ اضْطُرَّ فِي مَخْمَصَةٍ غَيرَ مُتَجَانِفٍ لِإِثْمٍ...؛ ... امروز كسانى كه كافر شده اند از (كارشكنى در) دين شما نوميد گرديده اند پس از ايشان مترسيد و از من بترسيد امروز دين شما را برايتان كامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانيدم و اسلام را براى شما (به عنوان) آيينى برگزيدم و هر كس دچار گرسنگى شود بى آنكه به گناه متمايل باشد (اگر از آنچه منع شده است بخورد)....» يعني اينكه ابلاغ كردي كه علي بن ابيطالب(ع) امام و جانشين پيامبر(ص)، بلافاصله كفار از دين شما مأيوس شدند.

وي با تأكيد بر اينكه روزي كه كفار از دين خدا مأيوس مي شوند، در حقيقت يك عيد جانانه و واقعي است، گفت: ما نيز روزي كه بفهميم دشمنانمان از اينكه به ما لطمه بزنند، نااميد شده اند، بسيار خوشحال مي شويم بنابراين اين است كه مي گوييم كه غدير يك عيد بزرگ براي مسلمانان است چرا كه در آن روز كفار از دين اسلام نااميد شدند.

سلمان پور اظهار كرد: نكته دومي كه خداوند در اين آيه مطرح مي فرمايد آن است كه امروز دين شما كامل شد و اين مسئله بسيار مهم است زيرا ما دين اسلام را كامل ترين دين مي دانيم و آن روزي كه اين دين كامل شد، خداوند مي فرمايد كه نعمت بر ما تمام شد لذا طبيعي است روزي كه دين كامل شد و نعمت تمام شد، روز عيد است و ما بايد آن روز را جشن بگيريم.

عيد غدير، روز كامل شدن دين و نااميد شدن كفار است

عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با تصريح اينكه عيد غدير در حقيقت روز كامل شدن دين و نااميد شدن كفار است، گفت: هر كسي كه به اين واقعه به صورت حقيقي توجه كند، همانند جرج جرجداق مسيحي كه علي(ع) را صوت عدالت انساني مي داند، اين روز را فرخنده مي داند.

وي يادآور شد: صوت عدالت انساني زماني است كه يك فرد امام شود و بتواند صداي عدالت انساني را به دنيا اعلام كند و روز غدير، آغاز طنين افكن شدن صوت عدالت انساني است.
منبع خبر:
کارگر آنلاین
 
تاریخ: ۱۹/۰۵/۱۳۹۸