روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
آتش، پرونده ارگ كريم خان را بازگشود
 
ايرنا/ قامت افراشته ارگ كرم خان زند با هتل آسمان درگير و مدتي اين درگيري تاخير شد؛ اما يك روز آتش در هتل افتاد و دود آن پرونده اي بايگاني شده را نزد دوستداران ميراث فرهنگي شيراز بازگشود.
چند سال پيش، ارگ كريم خان زند منتظر ثبت در فهرست جهاني يونسكو بود كه سربرآوردن هتل آسمان را ه را بر اين ثبت بست و انتظارها را به پستو برد.
بنا به گفته مسئولان ميراث فرهنگي كشور و فارس، يونسكو اعلام كرد هتل آسمان از نظر نماي بصري براي ارگ كريم خان زند،مشكل ايجاد كرده و تا زماني كه گردنكشي هتل هست، خبري از ثبت ارگ در فهرست يونسكو نيست.
سركشي اين هتل همان موضوعي است كه از آن به عنوان تخلف در ساخت طبقات يادشده و به زبان ساده، مالك هتل آسمان طبقات اضافي بر روي ساختمان هتل نهاده است.
به اين ترتيب پرونده ثبت ارگ كريم خان زند در فهرست يونسكو در دره فراموشي رفت تااينكه آتش سوزي هتل آسمان در 12 مرداد 98 بار ديگر توجه افكار عمومي و دوستداران ميراث فرهنگي را به اين سمت جلب كرد و اين پرسش مطرح شده كه آيا اين رخداد تلخ منجر به گشايش در پرونده نافرجام ثبت ارگ كريم خان زند در يونسكو مي شود يا خير؟
سال ها است كه سايه هتل 18 طبقه آسمان بر سر ميراث زنديه و ارگ كريم خان زند سنگيني مي كند و مانعي براي ثبت اين ميراث تاريخي در فهرست جهاني يونسكو شده است.
ساخت هتل آسمان كه تا پيش از آتش سوزي گفته مي شد در حال انجام است از اوايل دهه 90 آغاز شد.
طي چندسال اخير بارها مسئولين و رسانه هاي استاني ،كشوري و حتي معاون رئيس جمهوري از معضل اين هتل براي ثبت جهاني ميراث زنديه در شيراز سخن گفته اند اما به گفته يكي از سازمان هاي مردم نهاد، انگار نفوذ و قدرت مالك اين هتل از خواست و منفعت عمومي پرزورتر است،چون تاكنون طبقات اضافه اين هتل كه گويا 4 طبقه است و خلاف قانون ساخته شده اند تخريب نشده و به صورت دودزده هم نمايان هستند.
ماجراي هتل آسمان در سپهر شيراز بارها به دليل نقض حريم درجه يك ارگ كريم خان زند به صدر اخبار رسانه هاي فارس تبديل شده بود اما آتش سوزي اين هتل در 12 مردادماه 98 و سوختن طبقات زيرين آن به مدت بيش از 14 ساعت و احتمال ناپايداري سازه آن ابعاد تازه اي از اين ماجرا بوجود آورد.
برخي اظهارنظرها از تخريب كامل سازه هتل آسمان به دليل ناپايداري سازه آن در پي آتش سوزي 14 ساعته و افزايش دماي سازه كه بين 600 تا 1000 درجه سانتي گراد تخمين زده شده حكايت دارد.
برخي كارشناسان نيز از تخريب تعدادي از طبقات فوقاني اين هتل براي سبك سازي وزن اين سازه و انجام تعميرات استحكام بخشي به اين بنا سخن مي گويند كه در صورت اجراي هر دو نظريه اين اميد در دل عموم فرهنگ دوستان ايجاد شده كه حال كه زور افكار و خواست عمومي بر قدرت ايجاد كننده اين سازه بلند در حريم درجه يك ميراث تاريخي ايران نچربيده شايد آتش براي ارگ كريم خان كارساز باشد.
هتل 18طبقه آسمان ساعت 11 صبح شنبه 12 مردادماه براثر آتش گرفتن 2هزار تشك كه در طبقه منفي 2 اين هتل انبار شده بود، آتش گرفت.
خاموش كردن آتش بيش از 14 ساعت طول كشيد و به دليل آسيب بسيار به سازه هاي اين هتل و حرارت بيش از 600 درجه سانتيگرادي اين آتش سوزي، مسئولان به منظور امن سازي محيط و جلوگيري خطرات ناشي از ريزش احتمالي هتل آسمان ،خيابان رودكي شيراز را كه اين هتل در آن واقع شده مسدود و براي حفظ امنيت ساكنان و كسبه اين منطقه، اين بخش شهر را تعطيل و تخليه كردند كه بعد از گذشت حدود 6 روز اين خيابان بازگشايي شد اما سازه هتل همچنان در رصد كارشناسان فني قرار دارد و ورود به آن ممنوع است.
سخني گفته نشود، بهتر است
مديركل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان فارس در باره امكان مطرح شدن دوباره پرونده ارگ با توجه به آتش گرفتن هتل آسمان گفت: در شرايط كنوني بهتر است كه اظهارنظري از طرف مسئولان ميراث فرهنگي منتشر نشود.
مصيب اميري دليل اين رويكرد را اينگونه مي داند كه هنوز نظر قطعي كارشناسان فني كه مامور بررسي وضعيت هتل آسمان شده اند بيرون نيامده و بهتر است كه نظر كارشناسي در اين باره منتشر و بعد مراحل بعدي آن طي شود.
اميري اين وعده را داد كه اين اداره كل وضعيت نقض حريم درجه يك ارگ كريم خان زند را به جد پيگيري خواهد كرد.
او از دادن اطلاعات بيشتر در اين باره خودداري كرد و گفت: اين كار ممكن است بر روي نتيجه نهايي كارشناسان فني تاثيرگذار باشد.
بررسي وضعيت هتل آسمان شيراز توسط تيم 11 نفره كارشناسي
مديركل مديريت بحران استانداري فارس گفت: هم اينك يك تيم كارشناسي 11 نفره مشغول بررسي وضعيت هتل آسمان شيراز پس از آتش سوزي اخير است.
رحيم آزادي، سه روز بعد از آتش سوزي هتل آسمانافزود: اين تيم متشكل از سه نفر كارشناس رسمي دادگستري، سه نفر كارشناس سازمان نظام مهندسي ساختمان فارس، سه نفر كارشناس دانشگاه شيراز، يك نفر نماينده دفتر فني استانداري و يك نفر نماينده شهرداري شيراز است.
وي ادامه داد: نتيجه بررسي هاي اين تيم كارشناسي كه از سوي دادستاني شيراز تعيين شده اند پس از جمع بندي براي صدور راي در اختيار دادستاني قرار خواهد گرفت.
كارشناسان مشغول،ما منتظر
معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي با بيان اينكه بررسي كارشناسي وضعيت سازه هتل آسمان بعد از آتش سوزي به نظر نهايي تيم 11 نفره بستگي دارد گفت: اين تيم در حال بررسي وضعيت پايداري اين سازه، نوع كاربري آن است و ساير مسايل نيز مورد بررسي قرار مي گيرد و طي چند روز آينده نتيجه نهايي اعلام خواهد شد.
جواد بهادري افزود: در فضاي مجازي اظهار نظرهاي متفاوتي را در خصوص موضوع هتل آسمان شاهد هستيم اما ظرف چند روز آينده نتيجه نهايي به صورت رسمي اعلام و تكليف اين هتل مشخص خواهد شد.
وي ادامه داد: بايد منتظر نتيجه بررسي تيم كارشناسي مشخص شود و بعد روي نتيجه نهايي اظهارنظر صورت گيرد.
روزگار ناخوش ارگ كريم خان زند در سايه آسمان
ارگ كريم خان درمركز تجاري و اداري شيراز واقع شده كه به فاصله 100 متر از اين بنا و در غرب آن خيابان رودكي است، خياباني كه به زحمت سه خودرو را درعرض خود جاي مي دهد اما بيش از 10 هتل در آن ساخته شده است كه بلندترين آنها آسمان است كه وضع ارگ كريم خان را از نظر ثبت در فهرست يونسكو ناخوش كرده است.
ارگ كريم خاني يا ارگ كريم خان مقرحكومت كريم خان زند (متولد 1119 ه.ق درگذشت 1193 ه.ق و فرمانرواي ايران از 1179 هجري قمري تا زمان مرگ و بنيانگذار حكومت زنديه) بوده است.
اين ارگ در سال 1189 هجري قمري به دستور كريم خان ساخته شد.
اوايل ارديبهشت 1394 شهرداري شيراز اقدام به خراب كردن 2 متر و 20 سانتي متر از هتل آسمان شيراز كرد و دليل آن را مخدوش كردن منظره بصري مجموعه كريم خاني ناميد و اعلام كرد كه ارگ در آستانه ثبت جهاني قرار دارد و خراب كردن اين مقدار از هتل لازم بوده است.
شهردار وقت شيراز ششم ارديبهشت 94 گفت كه بنابر مصوبه شوراي عالي شهرسازي و معماري 2 طبقه ديگر نيز از هتل آسمان بايد برداشته شود و البته به سبب اين كه پروانه دارد خسارت مالك بايد توسط فردي كه پروانه داده پرداخت شود.
عليرضا پاك فطرت اضافه كرد: در مكاني كه هتل آسمان ساخته شده ضابطه M6 است، مالك آن در سال 80 شش طبقه را اسكلت زد و به پياده رو تجاوز كرد كه به كميسيون ماده 100 رفت و مشخص نيست به چه صورت كميسيون ماده 100 با اين تخلف موافقت كرد اما تأكيد مي شود در زمان تجديد بنا بايد عقب نشيني كند.
شهردار قبلي شيراز ادامه داد: در مرحله بعد مالك وقتي عدم خلاف 6 طبقه را گرفت دوباره شروع كرد به لابي كردن و دريافت مجوز ارتفاعات بيشتر گرفتن و در اين فرايند باز مشخص نيست چگونه تهيه نقشه و دفترچه محاسبات و ساير مسائل انجام شده است كه در يك سال اين پرونده سه تا چهار بار به كميسيون ماده پنج رفته است و در نهايت ارتفاع را به 14 طبقه رساند و توجيه مي آورد كه طبقه همكف، طبقه محسوب نمي شود.
هتل آسمان بزرگترين مانع فراروي ثبت جهاني آثار زنديه
معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور نيز در اين باره گفت: ساخت هتل آسمان با ارتفاع بيش از حد تعيين شده در حريم ارگ كريم خان زند بزرگترين مانع بر سر راه ثبت جهاني محور زنديه است.
علي اصغر مونسان شامگاه سه شنبه 31 مرداد 97 در نشست با فعالان گردشگري و صنايع دستي استان فارس،افزود: اميدوارم اين مشكل بزودي به گونه اي حل شود كه سرمايه گذار بخش خصوصي نيز زيان چنداني نبيند.
يكي از اعضاي مردم نهاد فعال در امور گردشگري معتقد است: توسعه صنعت گردشگري با تكيه بر ميراث تاريخي شعاري است اغلب مديران فارس روي آن اتفاق نظر و تاكيد دارند اما در عمل اوضاع به نحوي ديگر در حال رقم خوردن است خصوصا در مورد ساخت و سازها در حريم آثار تاريخي كه به نظر مي رسد بررسي و كارشناسي دقيقي پيرامون صدور مجوزها صورت نمي گيرد.
وي بيان كرد: در مجموع استقرار اين هتل با ضابطه هاي ميراث فرهنگي در حريم درجه يك آثار تاريخي مطابقت ندارد و به همين دليل مجموعه زنديه نمي تواند ثبت جهاني شود و چندين سال است كه اين موضوع حل نشده باقي مانده است.اينكه بنا باشد مالك اين هتل با تخلف خود در كنار ارگ كريم خان مانع ثبت جهاني اين مجموعه شود و صنعت گردشگري فارس را تحت الشعاع خود قرار دهد قابل درك نيست و مهمتر اينكه اين مسأله چندين سال است كه معطل و لاينحل مانده و تاكنون چاره اي براي آن انديشيده نشده و حال كه وضعيت اين سازه بعد از آتش سوزي در حال بررسي از سوي كارشناسان است اين انتظار وجود دارد كه در خصوص نقض حريم درجه يك ميراث تاريخي اين ديار نيز تصميم گيري شود و مانع ثبت جهاني ديگري از پيش پاي ميراث ايران برداشته شود.
عدم ثبت جهاني مجموعه زنديه به زيان ايران است
مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي و گردشگري فارس در گفت و گو با ايرنا تاكيد دارد كه وجود هتل آسمان تاثير مستقيمي بر موضوع ثبت نشدن جهاني مجموعه زنديه دارد و در اين مورد از قول رئيس سازمان يونسكو در سفر به شهر شيراز گفت: تا زماني كه اين هتل وجود دارد مجموعه زنديه ثبت جهاني نخواهد شد.
مسعود منيعاتي با اشاره به اينكه در زمان دادن مجوز ساخت به هتل آسمان حريم منظري اين مجموعه تاريخي رعايت نشده است افزود: متاسفانه زماني كه مي بايست از ساخت و ساز غير مجاز در طبقات بالايي اين هتل جلوگيري كرد، اقدامي نشد و بعد از ساخت تصميم گرفته شد جلو كار گرفته شود.
وي با استناد به اظهارات شهردار سابق شيراز بيان كرد:مقداري از اين اختلاف ارتفاع بواسطه تخلف مالك بوجود آمده كه مربوط به كميسيون ماده 100 و مقداري نيز تخلف كساني است كه مجوز صادر كرده اند كه مربوط به كميسيون ماده پنج است.
او ادامه داد:در دوره اي شهردار سابق دستور تخريب صادر كرد اما براساس مشاهدات تاكنون كاري در اين خصوص نشده است.
مديرانجمن دوستداران ميراث فرهنگي و گردشگري فارس اضافه كرد: حال كه آتش سوزي باعث شده سازه هتل آسمان استحكام اوليه خود را از دست بدهد بايد مسئولان اين استان فكري اساسي براي مشكل ديرينه اين هتل كه حريم ميراث زنديه را نقض كرده نيز كنند.
وي ادامه داد: اگر ارگاني دراين زمينه تخلف كرده بايد عواقب اين عمل خود را بپذيرد و اگر خسارتي نيز بايد پرداخت شود اين كار انجام شود و نگذارند ضرر اين قضيه بيش از اين دامن گير مردم كشور و شيراز باشد.
وي اضافه كرد: اگر مجموعه تاريخي زنديه به ثبت جهاني نرسد ضرري عظيمي براي كل مردم شيراز و كشور خواهد بود.
منبع خبر:
آخرین خبر
 
تاریخ: ۲۰/۰۵/۱۳۹۸