روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
عرفه؛ روزي براي دستيابي به توحيد واقعي/ اعمال روز عرفه
 
گروه اجتماعي ــ عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با بيان اينكه در روز عرفه مي توانيم با كسب معرفت به توحيد واقعي دست يابيم، گفت: اگر امام حسين(ع) در كربلا افتخار كسب كرد به دليل اين بود كه توانست در عرفات به توحيد واقعي دست يابد.
گروه اجتماعي ــ عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با بيان اينكه در روز عرفه مي توانيم با كسب معرفت به توحيد واقعي دست يابيم، گفت: اگر امام حسين(ع) در كربلا افتخار كسب كرد به دليل اين بود كه توانست در عرفات به توحيد واقعي دست يابد.در طول سال ايامي هستند كه مانند گوهر مي درخشند چرا كه در آن ها فرصتي براي دستيابي به طمأنينه و آرامش و شناخت و ارتباط با خداوند بيش از ساير مواقع براي انسان فراهم مي شود.
يكي از اين ايام، روز عرفه است. روزي كه در فرهنگ اسلامي داراي عظمت ويژه و خاصي همچون شب هاي قدر است، چرا كه درب هاي رحمت الهي به صورت خاص و عام براي تمام بندگان گشوده مي شود و هر كسي مي تواند بسته به وسع ظرف خويش از انوار رحمت الهي بهره جويد.

اين روز يكي از روزهاي بزرگ است كه تمام انبيا، اوليا و پيامبران اين روز را در سرزمين عرفات درك كرده اند و هرچند اين روز عيد اعلام نشده است، اما مي تواند يكي از اعياد بزرگ مسلمانان باشد.

نيايش و راز و نياز با پروردگار، مهم ترين و بهترين عمل در روز عرفه است، البته ارتباط با خداوند در هر زماني ممكن است، اما در زمان ها و مكان هايي اين ارتباط با سهولت بيشتر و كيفيت بهتري انجام مي شود و نتايج مؤثرتري دارد و روز عرفه از همان زمان ها است.

عظمت روز عرفه به حدي است كه احاديث و روايات بسياري از پيامبر(ص) و ائمه معصومين درباره آن نقل شده است چنانچه پيامبر مكرم اسلام(ص) فرمودند: خداوند در هيچ روزي به اندازه روز عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمي كند. همچنين در جاي ديگري فرمودند: خداوند در غروب عرفه نزد فرشتگانش به اهل عرفه مي بالد و مي گويد: بندگانم را بنگريد! ژوليده و غبار آلود، نزد من آمده اند.

از امام صادق(ع) نيز آمده است: هر چه مي خواهي براي خود دعا بخوان و (در دعا كردن) بكوش كه آن روز (روز عرفه )روز دعا و درخواست است.

در روايت هاي اسلامي آمده است كه خداوند در روز عرفه به سه مكان و سه گروه از انسان ها توجه ويژه دارد؛ نخست كربلا و زائران امام حسين(ع)، دوم صحراي عرفات و حجاج بيت الله و سوم هر جا كه دستي به سوي درگاه حق بلند شود و دلي بشكند و اين است كه در اين روز مسلمانان دنيا در هر نقطه اي كه باشند گروه گروه گرد هم آمده و دست نياز و نيايش را به سوي درگاه الهي دراز مي كنند و به درگاه عبوديت سجده بندگي مي سايند.

خداوند رحمان و رحيم، روز عرفه را براي دعا كردن بندگانش قرار داده است و آن قدر دعا در اين روز سفارش شده است، كه حتي روايت داريم در اين روز اگر كسي با روزه گرفتن از خواندن دعا خسته مي شود، روزه را ترك كند و دعا بخواند لذا اين اهميت دعا را مي رساند كه اينقدر دعا و نيايش تأثير دارد.

محمدجواد سلمان پور، عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز درباره اهميت روز عرفه به ايكنا فارس، گفت: مسئله مهمي كه درباره روز عرفه وجود دارد اين است كه در اين روز مسلمانان در مرتبه اول خود را شناخته و با شناخت درك خداوند نيز ارتباط و پيوند ناگسستني با او برقرار مي كنند.

وي افزود: در اين روز مسلمانان همديگر را برادر خود دانسته و دست از دشمني با يكديگر بر مي دارند و عزت اسلام را بيش از هر زمان ديگري به دنيا نشان مي دهند.

سلمان پور يادآور شد: پيامبر اسلام(ص) نيز اهميت اين روز را درك كرده و در مناسك حج در اين روز براي مسلمانان يك كلاس صحرايي بزرگ برپا كرده و مطالب مهم را به مسلمانان عرضه مي كردند و در حج آخر ايشان حديث گران بهاي ثقلين را بيان كرده و به مسلمانان فرمودند شما همگي برادر هم هستيد.

دستيابي به توحيد واقعي در عرفه

عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز گفت: كساني كه در روز عرفه اين معرفت را كسب كنند كه توبه كرده و مورد آمرزش خداوند قرار بگيرند اين لياقت را پيدا كرده تا روز قربان قرباني كنند و معرفت پيدا كرده تا شيطان را از خود دور كنند.

وي با بيان اينكه در عرفه مي توانيم با كسب معرفت به توحيد واقعي دست يابيم، گفت: اگر امام حسين(ع) نيز در كربلا افتخار كسب كرد به دليل اين بود كه توانست در عرفات به توحيد واقعي دست يابد كه ما نيز بايد ايشان را الگوي خود قرار دهيم.

اعمال روز عرفه

در اين روز اعمالي نيز سفارش شده است نظير غسل، زيارت امام حسين(ع)، قرائت دعاي عرفه، اقامه دو ركعت نماز بعد از نماز عصر و قبل از دعاي عرفه كه در آن در ركعت اول بعد از حمد، سوره توحيد و در ركعت دوم بعد از حمد سوره كافرون قرائت مي شود، اقامه 4 ركعت نماز كه شامل دو نماز دو ركعتي و در هر ركعت بعد از حمد 50 مرتبه سوره توحيد قرائت شود، روزه، صد مرتبه توحيد، صد مرتبه آيةالكرسي، صد مرتبه صلوات، 10 مرتبه ذكر استغفار استغفرالله الذي لااله الاهو الحي القيوم و اتوب اليه، 10 مرتبه ذكر يا الله، 10 مرتبه ذكر يا رحمان، 10 مرتبه ذكر يا رحيم، 10 مرتبه ذكر يا بديع السموات والارض يا ذالجلال و الاكرام، 10 مرتبه ذكر يا حي يا قيوم، 10 مرتبه يا حنان يا منان، 10 مرتبه لا اله الا انت.
انتهاي پيام
منبع خبر:
خبرگزاري قرآن
 
تاریخ: ۲۰/۰۵/۱۳۹۸