روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
سعيد رحيميان آثارش درباره عرفان عملي را به ناشر سپرد
 
سعيد رحيميان استاد فلسفه و كلام اسلامي دو كتاب تازه درباره عرفان علمي و مباحث مربوط به آن در دست چاپ دارد.
سعيد رحيميان استاد فلسفه و كلام اسلامي در گفت وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) درباره تازه ترين كتاب هاي در دست انتشارش گفت: كتابي تحت عنوان «آيينه معرفت» در دست چاپ دارم كه قرار است به زودي منتشر شود و شامل مجموعه مقالاتي است درباره سيروسلوك عرفا، آرا و نظرياتي كه هركدام از اين عرفا داشته اند و دركل هر موضوعي كه به نوعي به آن ها مربوط مي شود.

او ادامه داد: كتاب يك بخش مرتبط با عرفان نظري دارد كه به عارفاني همچون مولانا، ابن عربي، حافظ و ...مي پردازد و موضوعاتي مثل عقل، صورت و معنا و بحث تجلي را مطرح مي كند. بخش ديگر كتاب در حوزه عرفان عملي است كه باز از ديدگاه همين عارفان موضوعاتي مثل عشق و تجلي را از زوايه عرفان عملي را مورد واكاوي قرار مي دهد. اين مجموعه مقالات برخي پيش تر در مجلات تخصصي منتشر يا در كنفرانس ها ارائه شده بودند و برخي ديگرشان هم براي اولين بار در اين كتاب ارائه مي شوند.

اين پژوهشگر و استاد فلسفه اسلامي همچنين تاكيد كرد: كتاب ديگري هم زير چاپ دارم كه «مباني عرفان عملي» نام دارد و انتشارات سمت آن را چاپ مي كند. اين اثر درواقع يك كتاب درسي است كه قرار است در دانشگاه ها مورد استفاده قرار گيرد. پيش تر كتاب «مباني عرفان نظري» را منتشر كرده بودم و مرحوم احمد احمدي رئيس وقت موسسه سمت پيشنهاد كردند كه با همان سبك وسياق به مباني عرفان عملي هم بپردازيم و به كمك يكي از دوستان اين كار را انجام داديم. اين كتاب نه فصل دارد و از مباني نظري عرفان عملي شروع مي كند و به مباحثي مثل عناصر مورد نياز در سيروسلوك، آفاتي كه ممكن است براي سالكان پيش بيايد و مباحثي كه به نهادهاي عرفا و اهل تصوف مرتبط مي شود؛ مي رسد.

سعيد رحيميان دانش آموخته مقطع دكتري فلسفه و حكمت اسلامي و استاد گروه فلسفه و كلام اسلامي متولد سال 1344 در شيراز است. او در سال 1362 پس از اخذ ديپلم تجربي در حوزه علميه شيراز و قم مراحل تحصيلات فقه اصول منطق فلسفه و تفسير و همچنين درس خارج را گذارند. رحمانيان كه سابقه مديريت مركز پژوهش هاي فرهنگ اسلامي دانشگاه شيراز را در كارنامه دارد تاكنون بيش از70 مقاله و 20 كتاب (مشتمل بر دو كتاب درسي ) درزمينه هاي عرفان، فلسفه اسلامي، كلام و فقه (اعم از تأليف و ترجمه ) منتشر و همچنين در حدود 20 كنفرانس و همايش داخلي و خارجي شركت و ارائه مقاله كرده است. پايان نامه هاي كارشناسي ارشد و دكتراي او نيز حائز جوايزي ملي و بين المللي ازجمله جايزه فارابي شده اند.

كد مطلب: 279011
منبع خبر:
كتاب ايران
 
تاریخ: ۲۱/۰۵/۱۳۹۸