روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

امضاي تفاهم نامه مشترك بين دانشگاه شيراز و كميسيون ملي يونسكو ايران
 

 طي جلسه اي با حضور سرپرست و تني چند از مسئولين دانشگاه شيراز و رئيس كميسيون ملي يونسكو ايران تفاهم نامه همكاري في مابين امضا شد.

در ابتداي اين جلسه دكتر صفوي قائم مقام رئيس دانشگاه شيراز ضمن عرض خوش آمد به آقاي دكتر نصيري قيداري رئيس كمسيون ملي يونسكو ايران و آقاي دكتر مستكين اظهار داشت: اين تفاهم نامه مي تواند زمينه ساز همكاري هاي بسيار خوب بين دانشگاه شيراز و كمسيون ملي يونسكو باشد. در عين حال دانشگاه شيراز در مورد برخي از بند هاي اين تفاهم نامه، هماهنگي هاي اوليه را نيز انجام داده است و مي تواند در اسرع وقت آن ها را عملياتي نمايد.

وي اظهار داشت: در بحث انتشارات مانند كتب، نشريه يا مجله يونسكو مي توان با همكاري مركز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و دانشگاه شيراز و سازمان يونسكو نسبت به راه اندازي مجدد مجله پيام يونسكو و انتشار آن كمك نمايد.

وي همچنين بيان داشت: با توجه به فضاهاي بسيار قابل اهميت مانند چهارراه ادبيات يا باغ گياهشناسي ارم درشهر شيراز، اين آمادگي از طرف دانشگاه شيراز وجود دارد تا با اختيار قراردادن مكاني مناسب انشاء الله شاهد افتتاح و راه اندازي دفتر نمايندگي يونسكو در شيراز باشيم.

دكتر صفوي بيان كرد: در زمينه كرسي هاي يونسكو با توجه به سابقه همكاري دانشگاه شيراز با صندوق جمعيت بين الملل در رشته هاي جامعه شناسي اين آمادگي وجود دارد تا كرسي هايي از يونسكو در حوزه هاي مختلف مانند حوزه مطالعات زنان و ساير كرسي هاي متناسب با پيشنهادات يونسكو

راه اندازي گردد و همچنين اعلام نمود اين آمادگي از طرف دانشگاه شيراز وجود دارد كه در زمينه برگزاري كنفرانس ها و همايش هاي يونسكو، همكاري لازم با يونسكو صورت پذيرد.

سپس آقاي دكتر نصيري قيداري رئيس كميسيون ملي يونسكو در ايران سخنان خود را با تبريك ولادت امام حسن عسكري (ع) و گراميداشت 19 ديماه سالروز قيام مردم قم آغاز نمود و بيان داشت: اين قدمي كه با همت دانشگاه شيراز با مديريت آقاي دكتر گشتاسبي و همكاران ايشان برداشته مي شود اميدوارم در اين ايام عزيز، قدمي پربركت براي دانشگاه شيراز، شهر شيراز، استان فارس و كشور عزيزمان ايران باشد.

وي اظهار داشت: دانشگاه شيراز دانشگاهي بسيار خوش نام و ريشه دار است و خدمات ارزشمندي را در حوزه علم، فرهنگ و آموزش كه ستون هاي اصلي يونسكو بر آن نيز استوار است به كشور و جهان عرضه داشته است.

او گفت: بنده به عنوان رئيس كميسون ملي يونسكو ايران از ابتداي ورود به اين مجموعه قصد آن داشتم برخي از كرسي ها و فعاليت هاي يونسكو را از تهران خارج نمايم چرا كه همه كرسي هاي يونسكو در حال حاضر در تهران برگزار مي شود و اين انصاف نيست؛ چرا كه ديگران نيز در استانهاي كشور اين حق را دارند كه از سفره خوشنام يونسكو كه محصول فرهنگي مشترك همه كشورهاي جهان است بهره مند شود بخصوص استان فارس و شهر شيراز كه اعتبار كشور ما در صحنه بين المللي محسوب مي گردد و از طرفي در حوزه هاي مختلف نامداران بزرگي در اين خطه به دنيا آمده اند و در حوزه فكري، علمي و فناوري بشر تأثيرگذار بوده اند.

دكتر نصيري اضافه كرد: بنده امروز بسيار خوشحالم كه در دانشگاه شيراز حضور دارم به ويژه اينكه در خدمت آقاي دكتر گشتاسبي راد هستم و خوشحالم از اينكه حلقه هيأت رئيسه كه در زمان رياست آقاي دكتر ارشاد تشكيل شد، قطع نشده است و همچنان استمرار دارد و اين نگراني وجود داشت كه اين حلقه مستحكم كه در زمان دكتر ارشاد تشكيل گرديد با بازنشستگي ايشان، همكاري دانشگاه شيراز با سازمان يونسكو به فراموشي سپرده شود و امروز بسيار خوشحاليم كه در اولين روزهاي كاري آقاي دكتر گشتاسبي راد شاهد ادامه فعاليت ها و همكاري في مابين هستيم.

وي اضافه كرد: بنده صرفاً اهل امضا كردن تفاهم نامه نيستم و شهر شيراز نيز چنين شوخي را قبول نخواهد داشت و مي بايست با عنايت و حمايت دانشگاه شيراز و علاقه تمام كميسون ملي يونسكو، در حركت ها جدي باشيم.

ايشان اضافه كردند: همانگونه كه اطلاع داريد سازمان يونسكو سازماني است كه بعد از جنگ جهاني دوم در آن ايام مرارت بار دنيا ايجاد شد و آنجا كه بشر از نظامي گري و بازي هاي نظامي سرخورده شده بود، موجب شد تا به علم و فرهنگ و آموزش پناه بياورد.

وي گفت: هدف دين ما هدف اقتصادي و فربه كردن انسان ها نيست بلكه گسترش ذهن، فهم و عقل انسان است. بنابراين فضاي علم و فرهنگ و آموزش يك فضاي انساني است و فرصتي است كه ما بايد از اين فرصت با بصيرت و هوشياري عالمانه به نفع كشور استفاده كنيم و خوشبختانه كشور ما به لحاظ فرهنگي كشوري ريشه دار است و حرف هاي زيادي در دنيا براي گفتن دارد. بخصوص مشاهير زيادي در حوزه فرهنگ و توليد دانش داريم. ما جايزه ابن سينا را در دنيا ارائه مي دهيم كه اخلاق در علم و فناوري است و اين چيزي است كه دنياي امروز واقعا به آن نياز دارد و آن هم دردنيايي كه در حوزه علم و فناوري، بسيار پيشرفت كرده، ولي در حوزه اخلاق خير.

دكتر نصيري قيداري گفت: آرزو داريم قدم امروز، گامي باشد در راستاي اعتلاي كشورمان. چرا كه امروز دشمنان ما از چهره ايران، يك چهره غيرمنصافه در دنيا ارائه داده اند و هرجا تروري اتفاق مي افتد دنيا فكر مي كند ايران دستي در آنجا دارد. اينكه در دنيا جايي اتفاق ناگواري مي افتد ناخودآگاه ذهن آن ها به سمت ايران مي رود. اين ساخته و پرداخته دشمنان ما است و ما در اين مسير بايد با چشماني باز عمل كنيم و به گونه اي رفتار كنيم كه حق ايران ادا شود.

وي اضافه كرد متأسفانه شاهديم كه فرهنگ هزاران ساله ما مظلوم واقع مي شود و فعاليت هاي دهه اخير ما مانند دفاع مقدس بصورت وارونه در دنيا جلوه داده مي شود. به عنوان مثال رفتاري كه ما در دوران دفاع مقدس با اسراي عراقي انجام داديم در مقايسه با رفتاري كه آن ها با رزمندگان ما انجام دادند به اندازه انسانيت تا حيوانيت متفاوت است ولي متأسفانه در دنيا اين رفتار را وارونه جلوه مي دهند.

رئيس كمسيون ملي يونسكو ايران اضافه كرد: مي دانيم كه 20 هزار نفر از اسراي عراقي خودشان تقاضاي پناهنده شدن به ايران را داشتند در حالي كه در دنيا به صورت كاملاً وارونه جلوه مي دهند كه ايران با اسرا بد رفتاري داشته است در حالي كه اين گفته ها در جمعيت هلال احمر و صليب سرخ اسناد مكتوب دارد.

دكتر نصيري اضافه كرد: بعضا ديدگاه هاي تنگي نسبت به يونسكو وجود دارد كه متأسفانه اشتباه است. از دريچه يونسكو مي توان براي ديده شدن چهره واقعي ايران در دنيا استفاده كرد. نه زياد و نه كم ولي بايد واقعيت را به دنيا گفت. به عنوان مثال در سفر يك توريست به ايران ديدگاه او نسبت به ايران عوض

مي شود. لذا بايد آداب بين الملل را بلد بود و نيروهاي توانمند بين المللي را تقويت كرد و از حاضر شدن در صحنه هاي بين المللي و اينكه ممكن است ببازيم نيايد ترسيد.

ايشان در ادامه افزودند: ما بايد در نوشتن بيانه ها،خبرها، كنوانسيون ها، توصيه نامه ها و....نقش فعال داشته باشيم و آن طور نباشد كه دنيا هر آنچه كه نوشت امضا كننده آن باشيم. چرا كه ما ضعيف نيستم و مي توانيم اين كار را انجام دهيم اما متاسفانه عده اي دانسته يا ندانسته فضا را مشوش مي كنند.

ايشان اضافه كرد: يكي از دشمنان سرسخت يونسكو، آمريكا و اسرائيل است و اين امر طبيعي است. به عنوان مثال در سال 2011 در كنفرانس عمومي يونسكو وقتي فلسطين عضو سازمان يونسكو شد شور و نشاطي به پا شد چند كشور مخالفت كردند و مابقي كشورها همه با عضويت فلسطين موافقت كردند و درآنجا اسرائيل كوچك شد. آمريكا سال هاست با يونسكو قهر است و حق عضويتش كه عدد بالايي است و يك سوم بودجه يونسكو را تشكيل مي دهد، نمي پردازد. اما بايد گفت سازمان يونسكو مانند شوراي امنيت سازمان ملل نيست كه در آن آمريكا حق وتو داشته باشد و محكم جلوي آمريكا ايستاده است. چون فضاي يونسكو فضايي كاملاً فرهنگي است لذا به راحتي تسليم نمي شويم.

وي گفت: به عنوان مثال اخيراً شاهد مواضع خوب يونسكو در قبال فلسطين، يمن، سوريه و بيت المقدس بوديم چون 200 كشور در يونسكو وجوددارند و حافظ منافع فرهنگي و تاريخ كشورها هستند و در آنجا هرچند آمريكا و اسرائيل تلاش هاي زيادي كردند تا در ساختار يونسكو تغييراتي ايجاد نمايند اما در بين 200 كشور عضو كاملاً منزوي هستند.

دكتر نصيري قيداري اضافه كرد: يونسكو فضايي است كه ما به صورت آگاهانه بايد از آن استفاده كنيم و بايد داشته هاي ملي و ديني هنري علمي و آموزش خود را به دنيا نشان بدهيم و تجربه دنيا را بومي سازي كنيم. مگر در دنياي پيچيده امروز مي شود از تجربه دنيا غافل شد. پس حتماً بايد از آن استفاده شود. بايد از فكر دنيا استفاده كرد. افرادي كه از دنياي بين الملل بي اطلاع هستند و بي خبرند صحبت هايي مي كنند و ما بايد وظيفه قانوني خود را كه داراي اساس نامه و مصوبه دولت است را انجام دهيم.

ايشان اضافه كرد: البته ما صحبت هاي اين افراد را به اين حساب مي گذاريم كه عامدانه اين صحبت ها و رفتار ها را نشان نمي دهند. مادر سال 3 يا 4 ميليون دلار حق عضويت پرداخت مي كنيم و بايد از آن استفاده مطلوب برد. بايد تلاش كنيم در شوراي اجرايي يونسكو با دنيا حرف بزنيم. ما 13 كميته تخصصي مركب از افراد درجه يك اين كشور داريم كه در يكي دو سال گذشته تلاش هاي بسيار خوبي را انجام داده اند. شوراي عالي يونسكو ايران مركب از 7 نفر از مديران در رأس و در ساختار دولت است، مانند وزير علوم، تحقيقات و فناوري، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزير آموزش و پرورش ، وزير امور خارجه ، رئيس سازمان صدا و سيما، رئيس سازمان محيط زيست و همچنين 7 نفر از چهره هاي فرهنگي كشور مانند دكتر مصطفي معين، دكتر رضا فرجي دانا، دكتر ايوبي، دكتر محقق داماد، پروفسور فخيمي و ... كه همه اين افراد براي اين كشور و براي اين نظام كار كرده اند.چه در دوران دفاع مقدس و چه در پس از دوران دفاع مقدس يعني دوران سازندگي. التبه بايد اضافه كرد براي حضور در چنين شوراهايي نياز به بلد بودن افراد است. افراد بايد توان داشته باشند ودر دنيا حرفي را بگويند كه دنيا آن صحبت ها را بپذيرد لذا با حرف هاي بيهوده نمي توان آنجا صحبتي را به كرسي نشاند.

وي اشاره كرد اميدواريم اين تفاهم نامه بابي براي همكاري با دانشگاه شيراز باشد و كميسيون ملي يونسكو نيز سعي بر آن دارد از اين استان خوش نام ، باسابقه و با غناي فرهنگي و داراي مشاهير زياد البته با تكيه بر حمايت دانشگاه شيراز موارد بررسي و انجام گردد و در رابطه با تأسيس دفتر يونسكو در شيراز نيز آئين نامه مربوطه تنظيم گرديده است كه به محض تأييد شوراي عالي كميسيون عالي يونسكو كه جايگاه قانوني دارد اجرايي شود.

وي در پايان وعده داد كه استان فارس اولين استاني باشد كه نمايندگي دفتر يونسكو در آن افتتاح گردد.

سپس دكتر گشتاسبي راد سرپرست دانشگاه شيراز ضمن خوش آمد گويي به آقاي دكتر نصيري و آقاي دكتر مستكين اعلام كرد: اميدواريم اين تفاهم نامه موجب بركت براي استان فارس و كشور ايران باشد و اميدواريم دانشگاه شيراز بتواند با سازمان يونسكو همچون گذشته همكاري مطلوب و خوبي داشته باشد.

وي ضمن عرض تبريك ولادت با سعادت امام حسن عسكري، به عمر پربركت 28 ساله اين امام بزرگوار اشاره نمودند و اشاره كردند كه امام شهيد، تمام عمر خود را در يك فضاي بسته و محصور و جايي كه حكم پادگان نظامي را داشت و ارتباطشان با پيروان و اطرافيانشان قطع بود و بر اساس رمز و راز ارتباط برقرار مي نمودند سپري گرديد و به همين دليل ما به ايشان مي گوييم امام حسن عسكري. و البته اين نكاتي است كه جزو تاريخ و فرهنگ ما است و ما آن ها را مرتب مرور كرده، از آن ها درس گرفته و

راه گشاي آينده ما مي شوند.

وي در ادامه به موضوع جنگ ها اشاره كرد و گفت هرچند جنگ بدترين شكل و پديده انساني است ليكن در همين جنگ ها، صحنه هاي عجيب انساني نيز جلوه گر مي شود. و بعد زيبايي هاي شعور انساني خودش را نشان مي دهد. ولي جنگ ها معمولا آسيب هاي فراواني مانند فقر، گرسنگي،

بي خانماني، فحشا، ... را به دنبال دارد و اجازه نمي دهد افراد خيلي از زيبايي ها مثل زيبايي هاي گفتگو، تمدن، مهرباني به يكديگر، پيوند بين ملت ها و ... را ببينند.

ايشان اضافه نمودند: بنده فكر مي كنم سازمان يونسكو توانسته است با وجود مشكلات زياد تا اينجا دوام بياورد و كارهاي با ارزشي را انجام داده و به توسعه فرهنگ ملل كمك كرده و در ارتباطي كه بين ملت ها مي تواند از طريق گفتگو برقرار شود نقش مهمي ايفا نموده و مي نمايد. و اين الزام را براي ما بوجود مي آورد كه به اين پيوند كمك كنيم و علاوه بر اينكه مي توانيم تمدن و فرهنگ خود را به دنيا اثبات نماييم، مي توانيم ارتباط خوبي با ساير ملت ها برقرار نماييم و با فرهنگ و تمدن آن ها آشنا شويم. وي گفت: در جايي كه گفتن يك كلمه دروغ در بين همه ملت ها ناپسند است احساس مي كنم كه انسان ها در يك چير با هم مشتركند و آن اخلاق است. چون انسان ها اخلاق را دوست دارند و زيبا آن است كه ما بتوانيم اين پيوند ها را تقويت نماييم. خصوصا اينكه كشور ما د رجهت اين پيوند ها سابقه تاريخي دارد. و از زماني كه كورش بابل را فتح كرد و قوم بني اسراييل را از دست بابل رها نمود و به آنها آزادي ديني داد و تا زماني كه دوره ديلميان بر ايران حاكم مي شوند آزادي ديني را در اركان حكومتي خود و بين ملل برقرار مي نمايند و افراد احساس مي كنند آن دين و آييني را كه دارند مي توانند آزادانه انجام دهند، نشان دهنده فرهنگ غني ملت ايران در طول تاريخ بوده كه آزاد انديشي را مبناي كارهاي خود قرار مي دهند هرچند كه جنگ ها و خونريزي هاي زيادي هم اتفاق افتاده است. به هر حال تمدن گسترده ما به ما اين فرصت را مي دهد كه بتوانيم اين ارتباط قوي را بهتر برقرار نماييم.

وي اظهار داشت دانشگاه شيراز نيز با داشتن اعضاي هيأت علمي علاقمند كاملا تمايل دارد به سازمان ملي يونسكو كمك شود و مي توان در اين راستا طرح هايي را تعريف نمود كه بر اساس آن در كنار ثبت يك اثر تاريخي، فرهنگ را نيز به ثبت رساند و گسترش داد و مردم را آشنا كرد.

در پايان دكتر گشتاسبي راد گفت: دانشگاه شيراز از اساتيد برجسته اي برخوردار است كه مي توانند در كميته هاي تخصصي سازمان يونسكو در قالب مشاوره يا انجام پروژه هاي مشترك كمك قابل توجهي داشته باشند.


عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.


http://gallery.shirazu.ac.ir


 


   تاریخ: ۱۰:۳۶ - ۲۰/۱۰/۱۳۹۵   بازدید: ۸۱۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)