روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

برگزاري مراسم معارفه سرپرست جديد دانشگاه شيراز با حضور معاون وزير علوم
 
آيين تجليل از دكتر ابراهيم گشتاسبي راد، سرپرست سابق دانشگاه شيراز و معارفه دكتر حميد نادگران به عنوان سرپرست جديد اين دانشگاه با حضور معاون وزير علوم ، تحقيقات و فناوري ، جمعي از مسئولان اجرايي استان، اساتيد و كاركنان دانشگاه ،‌در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمين جواد نيري،‌مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دردانشگاه شيراز در ابتداي اين مراسم گفت:جناح هاي سياسي بايد متاثر از دانشگاه ها باشند نه دانشگاه ها متاثر از جناح هاي سياسي . جناحهاي سياسي بايد از فضاي آكادميك دانشگاه بياموزند. اما متاسفانه گاهي مي بينيم دانشگاه متاثر از جناح هاي سياسي مي شود .حجت الاسلام نيري با اشاره به سابقه ي حضورش در دانشگاه شيراز تصريح كرد: در سالهاي گذشته ،سليقه ها و جناح هاي مختلف در دانشگاه براي كار و تلاش فرصت داشته اند، اگر در تقسيم مسئوليت ها در دانشگاه نگاه جناحي و سياسي وجود داشته باشد دانشگاه از بخشي از ظرفيت ها و افراد توانمند محروم مي شود. پس انتظار آن مي رود كه ملاك تعيين همكاران در دانشگاه علم و اخلاق باشد ، نه سليقه سياسي.
وي، ضمن تشكر و قدرداني ازتلاش هاي دكترمجيد ارشاد لنگرودي، رئيس سابق دانشگاه شيراز، سلامت نفس و صداقت را دو ويژگي بارز دكتر ارشاد دانست و گفت :ما گاهي با هم اختلاف نظر داشتيم اما اين دو ويژگي هميشه در رفتار وي متبلور بود.حجت الاسلام نيري ادامه داد: دكتر گشتاسبي راد هم علاوه بر مهندسي كه رشته تحصيلي وي بود، تحصيلات حوزوي داشت و رقيب ما در امور قرآني بود.وي با بيان اينكه اكنون سكانداري دانشگاه به دكتر نادگران كه برادري جانباز ،متدين و تلاشگر است سپرده شده اظهار داشت: ما توفيق خدمت روز افزون را براي رئيس جديد دانشگاه شيراز از خدا خواهان هستيم.


دكتر ابراهيم گشتاسبي راد، سرپرست سابق دانشگاه شيراز در اين آيين به تفصيل بيست سرفصل مهم از اقدامات و فعاليت هاي صورت گرفته در دانشگاه پرداخت و از مديران دانشگاه شيراز نيز به خاطر تلاش بي وقفه براي ارتقاي دانشگاه قدرداني كرد.
سرپرست پيشين دانشگاه شيراز؛ همدلي براي رشد و توسعه دانشگاه، هويت بخشي، بودجه ريزي عملياتي، برنامه ريزي با حفظ موقعيت و استقلال اين دانشگاه، مستند سازي تجربيات بخش هاي مختلف اين مركز علمي، شتاب بخشيدن به امور، نظارت و ارزيابي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي استان، ايجاد وفاق بيشتر و تلاش براي افزايش نقش دانشگاه در رفع مشكلات شهر و كشور ؛ را به عنوان مهمترين فعاليت هاي عمده دانشگاه شيراز در 4سال گذشته برشمرد.
دكتر گشتاسبي راد افزود: انعقاد بيش از 16 تفاهم نامه بين المللي ، رشد چشمگير درآمدهاي دانشگاه، شفاف سازي و ارتقاي جايگاه دانشگاه، تقويت پهناي باند اينترنتي و بهسازي و ارتقاي زيرساخت هاي فناوري اطلاعات (IT) از ديگر كارهاي صورت گرفته در دانشگاه شيراز به شمار مي رود.
وي تصريح كرد: هويت بخشي و تكريم افراد ، انتقاد پذيري و پاسخگويي ، تقويت و پشتيباني از فعاليت هاي مذهبي و صبر در مقابل تندي ها ، به صورت پيوسته مد نظر هيئت رئيسه دانشگاه شيراز بوده است.
سرپرست سابق دانشگاه شيراز به طراحي سايت جديد اين دانشگاه اشاره و خاطر نشان كرد : طي اين مدت وب سايت دانشگاه شيراز با توانمندي و همكاري اساتيد اين دانشگاه طراحي شد و در حقيقت از راهي باريك به يك شاهراه تبديل شده است.
دكتر گشتاسبي خاطر نشان كرد : حدود 180 دانشگاه و مركز آموزش عالي در استان فارس مشغول فعاليت هستند و دانشگاه شيراز به عنوان دانشگاه جامع و مادر استان وظيفه ي نظارت ، ارزيابي و تضمين كيفيت آن ها را برعهده دارد.
وي در خصوص اقدامات صورت گرفته براي چابك سازي ساختار دانشگاه شيراز هم بيان داشت : در اين مدت بالغ بر دويست نفر از كارمندان دانشگاه شيراز بازنشسته شده اند اما كمتر از ده نفر استخدام صورت گرفته است و اين اقدام با هدف بهبود نسبت كارمند به اعضاي هيئت علمي انجام شده است.
سرپرست سابق دانشگاه شيراز با اشاره به محدويت هاي بودجه اي در سال هاي اخير ، اظهار داشت : عليرغم اين محدوديت ها ،‌فعاليت هاي عمراني بسيار خوبي در دانشگاه شيراز انجام گرفته است كه به عنوان نمونه مي توان به بهسازي مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز اشاره كرد.
دكتر گشتاسبي راد ، راه اندازي برج نوآوري در بال دوم ساختمان مديريت دانشگاه شيراز را نيز يك از فعاليت هاي موثر براي ايجاد اشتغال و كارآفريني توصيف كرد و گفت : با فعاليت هاي شتابدهنده و شركت مشترك دانشگاه شيراز و همراه اول زمينه ي مناسبي براي كسب و كار دانش آموختگان فراهم شده است.
دكترگشتاسبي راد در پايان به حضور خود در دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: يكي از آرزوهاي بنده داشتن مديريتي مانند مديريت شهيد باكري بود.
دكترگشتاسبي راد افزود: در طول دوران مديريتم آرزو داشتم كه 10 درصد مديريت شهيد باكري را داشته باشم، شهيد بزرگواري كه وقتي به جبهه رفتم شهيد شده بود.

معاون سياسي و امنيتي استانداري فارس نيز در آيين معرفي سرپرست جديد دانشگاه شيراز گفت: با توجه به اهميت و جايگاه دانشگاه شيراز در منطقه و دنيا، انتظار اين است كه اين دانشگاه در پيوند با مسايل اقتصادي، صنعت، معدن و تجارت، كشاورزي و آسيب هاي اجتماعي نقش موثرتري داشته باشد.
آقاي هادي پژوهش جهرمي افزود: اگر چه اين دانشگاه در حوزه آب و برخي از مسايل ديگر ورود كرده ، اما توقع اين است كه اين مركز علمي شناخته شده، در حوزه هاي ياد شده نيز فعاليت هاي بهتري انجام دهد.
وي بيان كرد: با توجه به افزايش جمعيت شهري، آسيب هاي زيادي در جامعه بروز كرده كه انتظار مي رود دانشگاه به اين موضوع ها ورود كند و اميدواريم با شروع فعاليت سرپرست جديد دانشگاه شيراز، حركت در اين مسيرها ملموس تر باشد.
معاون استاندار فارس گفت: اعضاي هيأت علمي دانشگاه شيراز بايد از مباحث تئوري به سمت مباحث عملي و توجه به نيازهاي جامعه حركت كنند.
آقاي پژوهش جهرمي افزود: دانشگاه شيراز در حوزه پژوهش داراي مقام و رتبه كشوري است و تا به امروز جامعه از بركات علمي اين دانشگاه استفاده كرده و امروز هم پرتوان در حال طي كردن مسير است.
دكتر حميد نادگران ، سرپرست جديد دانشگاه شيراز هم در مراسم معارفه خود، ضمن اشاره به برنامه هايي كه براي تداوم حركت رو به رشد دانشگاه در دستور كار دارد، به طرح ديدگاه هاي خود در خصوص مشكلات موجود بر سر راه تسريع در حركت دانشگاه پرداخت.
وي، با بيان اينكه نظام آموزش عالي مهد شكل گيري و شكوفايي انديشه هاي انساني و تقويت نيروي متخصص است، وجود قوانين و مقررات دست و پاگير اداري، كمي نگري، توجه به توليد مقالات سليقه اي و بي هدف و كمبودهاي اعتباري و مالي را سموم مهلكي برشمرد كه حيات دانشگاه را با مخاطره مواجه مي كند.

دكتر نادگران ، دانشگاه را تمدن ساز و حافظ ميراث بشري دانست و تاكيد كرد كه تمام تلاشش را در مسير توسعه كيفي دانشگاه و حركت به سمت دانشگاهي با مشخصه هاي دانشگاه نسل سوم، به كار مي بندد.
سرپرست جديد دانشگاه شيراز، دانشگاه نسل سوم را دانشگاهي ديناميك، منعطف، در متن جامعه و مجامع علمي، پاسخگو و همه جانبه نگر، تقاضا محور، جهت مند، هدف دار و پويا ، داراي توسعه پايدار و كارآفرين توصيف كرد.
دكتر نادگران، نگاه مستمر راهبردي بلند مدت به ماموريت هاي دانشگاه با تكيه بر اجراي سند تحول راهبردي دانشگاه، جهت دار كردن آموزش و پژوهش مبتني بر نقشه راه و حركت دقيق و علمي در اين مسير، توسعه سرمايه هاي انساني فرهنگي و علمي دانشگاه، توسعه زير ساخت هاي مناسب و محرك بين المللي شدن و سياست گذاري در زمينه انتقال و تبادل تجارب آموزشي و پژوهشي با نهادهاي معتبر آموزش عالي در جهان از اهداف و اولويت هاي خود در سرپرستي دانشگاه شيراز عنوان كرد.
سرپرست جديد دانشگاه شيراز گفت: امروز مسئله و مشكل زياد است، به طوري كه مضيقه هاي بودجه اي ما را كلافه كرده است اما چاره اي نداريم جز اينكه دانشگاه نسل سوم را در شيراز محقق كنيم.
دكتر حميد نادگران ابراز داشت: دانشگاه شيراز از مدت ها قبل با درك عميق چالش بزرگ براي انتقال از دانشگاه نسل اول و دوم سنتي به دانشگاه نسل سوم و تقاضا محور كوشيده است.
وي ، كيفي گرايي در دانشگاه ها و جلوگيري از تربيت فارغ التحصيلان بيكار را داراي اهميت دوچندان ارزيابي كرد و گفت: آموزش عالي در شيراز ويژگي مضاعفي دارد به تعبير رهبر معظم انقلاب "دارالعلمي در دارالعلم" است.
دكتر نادگران خاطر نشان كرد : به فرموده ي مقام معظم رهبري
، برنامه ريزي در دانشگاه ها به منظور نقش آفريني در تحقق تمدن اسلامي از اهم امور است.
سرپرست جديد دانشگاه شيراز ادامه داد: بنده ادعا ندارم كه مي توانيم تمام مشكلات را در يك بازه زماني كوتاه حل كنيم ، اما بنا به كلام امام راحل(ره) مأمور به تكليف و انجام وظيفه هستيم نه نتيجه و در اين راستا تمام تلاش خود را خواهيم كرد.
دكتر نادگران ضمن تشكر از روساي پيشين دانشگاه شيراز و زحمات انجام شده، خاطرنشان كرد: براي بزرگواراني كه در سخت ترين شرايط رياست دانشگاه را قبول كردند و پا پس نكشيدند، آرزوي موفقيت دارم و اميدوارم با همكاري تمام اساتيد و كاركنان، دانشگاه شيراز را به سمت دانشگاهي كارآفرين و هدفمند هدايت كنيم.

دكتر مجتبي شريعتي نياسر ، معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري آخرين سخنران مراسم معارفه سرپرست جديد دانشگاه شيراز بود.
معاون وزير علوم با اشاره به شناخت چندين ساله ي خود از سرپرست جديد دانشگاه شيراز، دكتر نادگران را فردي متين ، فرهيخته،‌ پرتلاش و علاقه مند توصيف كرد و گفت: شخصيت علمي ، آموزشي و پژوهشي دكتر نادگران شناخته شده است و در طرح هاي ملي تاثيرگذار بوده است.
وي با اشاره به آمار دانشجويان و مراكز آموزشي استان فارس اظهار داشت: دانشگاه شيراز قدمتي 70 ساله دارد و همواره در رشد و توسعه علمي كشور جهت‌گيري‌هاي بلندمدت و عميق داشته است.
دكتر مجتبي شريعتي نياسر با بيان اينكه 4 هزار و 352 عضو هيات علمي در مراكز آموزش عالي استان فارس فعاليت مي‌كنند، خاطرنشان كرد: 235 هزار دانشجو در اين استان مشغول به تحصيل هستند كه 67 درصد كل دانشجويان منطقه 7 كشور را تشكيل داده‌اند.
وي به رشد بي‌رويه جمعيت دانشجويي در سال‌هاي اخير اشاره كرد و افزود: باوجوداينكه در دنيا رشد جمعيت دانشجويي حدود 4 درصد در هر 10 سال است، اما اين رشد در ايران حدود 7.8 درصد بوده يعني دو برابر متوسط دنيا كه رشدي بي‌رويه را شاهد بوده‌ايم.
معاون وزير علوم، تصويب طرح آمايش آموزش عالي در سال 94 را در راستاي جلوگيري از مشكلات دانشگاه‌ها دانست و افزود: با اجراي اين طرح از رشد بي‌رويه جمعيت دانشجويي جلوگيري شده، ضمن اينكه جلوي تعدد مراكز آموزش عالي بي‌كيفيت را نيز گرفته‌ايم.
دكتر شريعتي نياسر، تمركزگرايي را يكي از مشكلات بزرگ دانشگاه‌ها قلمداد كرد و گفت: خبر خوبي كه بايد به آن اشاره كنم تفويض اختيار به دانشگاه‌هاي سطح يك كشور است تا با حفظ خطوط قرمز، امور آموزشي، پژوهشي، عمراني و... را مديريت كرده و نيازي به دستور از تهران نداشته باشند.
وي افزود: 65 درصد فعاليت‌هاي آموزشي با توجه به مصاديق آئين‌نامه‌ها به دانشگاه‌هاي سطح يك واگذار شده است.
معاون آموزشي وزير علوم همچنين، به مشكلات مالي دانشگاه‌ها اشاره كرد و افزود: 8 هزار ميليارد ريال براي وزارت علوم بودجه زيادي نيست، درحالي‌كه بودجه دانشگاه‌هاي دنيا بسيار بيشتر از اين مبلغ است.
دكتر شريعتي نياسر تصريح كرد: دانشجويان و اساتيد نخبه ما با نبوغ شخصي و هزينه كم به مقامات علمي بالا دست مي‌يابند و نمي‌دانيم تا چه موقع بايد بر سر كمي بودجه آموزش عالي با مسؤولان چانه‌زني كنيم.
وي افزود: چندين سال است كه براي گرفتن 400 ميليون دلار براي خريد تجهيزات لازم، گفت‌وگو مي‌كنيم اما هنوز موفق به دريافت اين مبلغ نشده‌ايم، درحالي‌كه كشورهاي ديگر براي چنين خرج‌هايي به‌راحتي عمل مي‌كنند، چراكه به ضرورت كار پي برده‌اند.
وي ادامه داد: البته بنده معتقدم با تمام تنگناها در استان‌ها بودجه‌هاي خوبي است كه بايد با مديريت صحيح آن را جذب كرد.

در انتهاي مراسم ، دكترحميد نادگران به‌عنوان سرپرست جديد دانشگاه شيراز معرفي و از خدمات دكترابراهيم گشتاسبي راد سرپرست پيشين اين دانشگاه تجليل شد.
همچنين در ادامه اين مراسم ، نشست خبري ترتيب يافت و نمايندگان رسانه هاي گروهي به بيان پرسش ها و ديدگاه هاي خويش پرداختند و معاون وزير علوم و سرپرست جديد دانشگاه شيراز به سوالات آنها پاسخ دادند.

عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.
http://gallery.shirazu.ac.ir
   تاریخ: ۱۰:۰۳ - ۱۲/۱۰/۱۳۹۶   بازدید: ۱۸۸۳

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)