روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸

نشست خبري سومين كنفرانس ملي علوم پروتييني و پپتيدي
 
نشست خبري سومين كنفرانس ملي علوم پروتئيني و پپتيدي با حضور دكتر رضا يوسفي، دبير علمي كنفرانس، دكتر امين رضا ذوالقدر،دبير اجرايي و دكتر داريوش خليلي ،‌ عضو كميته اجرايي كنفرانس در تالار دكتر مصطفوي دانشگاه شيراز برگزار شد.
در اين نشست ، اساتيد دانشگاه شيراز ضمن اشاره به ضرورت و اهميت علوم پروتييني و پپتيدي ، به بيان اهداف و برنامه هاي كنفرانس پرداختند.
دكتر رضا يوسفي ، عضو هيئت علمي بخش شيمي دانشگاه شيراز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سومين كنفرانس ملي علوم پروتئيني و پپتيدي با حضور حدود ۳۰۰ پژوهشگر داخلي و خارجي ۵ و ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ باحضور برنده جايزه نوبل در دانشگاه شيراز برگزار مي شود.
وي افزود: از جمله محورهاي مهم اين كنفرانس مي توان به شيمي پروتيين- مهندسي آنزيم ها-پروتيين ها و پپتيد هاي متابوليكي- داروها و بيوماركرهاي پروتييني- فناوري هاي پيشرفته در حوزه مطالعات پروتييني- پپتيد هاي فعال زيستي و كاربرد آنها در صنايع مختلف و كاربرد پروتيين در فناوري نانو اشاره كرد.
دبير علمي سومين كنفرانس ملي علوم پروتئيني و پپتيدي خاطر نشان كرد : از مجموع حدود ۳۰۰ مقاله اي كه به دبيرخانه كنفرانس ارسال شده ، ۲۵۰ مقاله بوسيله كميته علمي كنفرانس پذيرش شده است كه از اين تعداد حدود ۲۰۰ مقاله به صورت پوستر و ۵۰ مقاله به صورت سخنراني ارائه خواهد شد.

دكتر امين رضا ذوالقدر، دبير اجرايي اين كنفرانس ملي نيز گفت: ترويج علوم بين رشته اي از جمله اهداف كليدي برگزاري سومين كنفرانس ملي علوم پروتئيني و پپتيدي است و با همين هدف بخش هاي شيمي و زيست شناسي دانشگاه شيراز اين كنفرانس را اجرا مي كنند.
وي افزود : در اين كنفرانس پروفسور روبرت هوبر (Robert Huber ) از موسسه ماكس پلانك آلمان و برنده جايزه نوبل شيمي سال ۱۹۸۸ در حوزه مطالعات ساختاري پروتيين سخنراني خواهند نمود.
دكتر ذوالقدر ادامه داد: حدود ۱۰ نفر از پژوهشگران و دانشمندان فعال در اين حوزه از كشورهاي سوييس، آلمان، فرانسه، هلند، اتريش و روسيه نيز در كنفرانس شيراز سخنراني خواهند كرد.
وي تصريح كرد : هم زمان با سومين كنفرانس علوم پروتئيني و پپتيدي پنج كارگاه تخصصي با مشاركت كارشناسان بين المللي درخصوص كاربرد تجهيزات با فناوري بالا در حوزه پژوهش هاي پروتئين و پپتيد بوسيله كارشناسان كمپاني هاي بنام بين المللي سازنده اين تجهيزات برگزار مي شود.
به گفته ي دكتر ذوالقدر، سه شنبه 4 اردي بهشت و يك روز قبل از برگزاري كنفرانس ، سخنراني پروفسور روبرت هوبر ، برنده جايزه نوبل شيمي ، با حضور عموم دانشجويان دانشگاه شيراز و ساير دانشگاه ها ، ساعت 16 در تالار حكمت واقع در پرديس ارم برگزار مي شود.
دكتر داريوش خليلي، عضو كميته اجرايي سومين كنفرانس ملي علوم پروتئيني و پپتيدي، نيز در اين جلسه به موضوع عدم‌حمايت بخش صنعت از دانشگاه اشاره كرد و گفت: از آنجايي كه ارتباط بين صنعت و دانشگاه بسيار ضعيف است مسئولان استان بايد براي رفع اين نقيصه تدابيري بيانديشند تا به موفقيت‌هاي بيشتر علمي دست يابيم.
دكتر خليلي اضافه بيان كرد: اين كنفرانس به ميزباني مشترك دو بخش زيست‌شناسي و شيمي دانشگاه شيراز در تالار حكمت برگزار مي شود.
وي ادامه داد : مديريت امورعلمي دانشجويان دانشگاه شيراز، وزارت علوم تحقيقات و فناوري، مركز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري، انجمن شيمي ايران، نخبگان شهيد فهميده،انجمن بيوشيمي فيزيك ايران و انجمن پپتيد ايران از جمله حاميان سومين كنفرانس ملي علوم پروتييني و پپتيدي مي باشند.

شايان توجه است با توجه به اهميت ويژه حوزه پروتئين و پپتيد اولين كنفرانس علوم پروتئيني و پپتيدي ايران به ميزباني و ابتكار دانشگاه شيراز 19 و ۲۰ آذرماه سال ۱۳۹۳ برگزار شد. دومين كنفرانس علوم پروتئيني و پپتيدي هم 8 و 9 ارديبهشت ماه ۱۳۹۵ و به ميزباني دانشگاه اصفهان برگزار شد.

كاربرد پروتئين ها و پپتيدها در صنعت دارويي
آغاز صنعت داروهاي پروتئيني و پپتيدي به سال ۱۹۸۲ با ورود هورمون پروتئيني انسولين به حوزه درمان برمي گردد. از اين سال به بعد سالانه تعداد جديدي داروي پروتئيني و پپتيدي به حوزه درمان وارد شده است. درحال حاضر بيش از ۱۷۰ داروي پروتئيني و پپتيدي در حوزه درمان استفاده مي شود كه ميزان فروش جهاني آنها بالغ بر ۲۰۰ ميليارد دلار مي¬باشد. داروهاي پروتئيني و پپتيدي يك رقيب سرسخت براي داروهاي شيميايي رايج محسوب مي شوند و هر ساله نقش خود را در جامعه بيشتر اعمال مي كنند. خصوصياتي نظير اثرات جانبي كم، ويژگي مناسب براي مولكول هدف و همچنين قدرت سلول براي از بين بردن اين مواد و انباشته نشدن آنها در كبد، كليه و ديگر اعضاي بدن، باعث شده كه توجه بسياري از شركت هاي دارويي به پروتئين ها و پپتيدهاي درماني معطوف شود. از جمله بيماري¬هايي كه داروهاي پروتئيني و پپتيدي براي آنها تجويز مي شوند مي توان به سرطان، نقص هاي متابوليكي مثل ديابت، چاقي و ديگر نقائص باليني نظير آلرژي، بيماري هاي قلبي-عروقي، بيماري هاي عفوني مثل HIV و هپاتيت، بيماري هاي دستگاه گوارش، بيماري هاي پوستي و بيماري هاي دستگاه ادراري اشاره كرد. همچنين پروتئين ها و پپتيدها كاربرد زيادي در صنايع ديگر نظير بهداشتي، غذايي، نساجي و صنعت توليد سوخت زيستي دارند.
توليد داروهاي پروتئيني و پپتيدي
توليد داروهاي پروتئيني در گذشته اساساً از منابع طبيعي شان نظير موجوداتي همچون گوساله يا خوك بود . سپس فناوري DNA نوتركيب اين امكان را فراهم كرد تا بتوان موجوداتي ترانس ژنيك ايجاد كرد . از زماني كه داروهاي پروتئيني و پپتيدي از اين طريق توليد شده اند، تنوع اين محصولات شتاب بيشتري به خود گرفته است. امروزه ارگانيزم هاي متنوعي جهت بيان پروتئين ها و پپتيدهاي دارويي به كار گرفته مي شود. داروهاي پپتيدي نيز به دو روش شيميايي و زيستي توليد مي شوند.
مهندسي پروتئين ها و پپتيدهاي دارويي
هدف از مهندسي داروهاي پروتئيني و پپتيدي، افزايش كارايي باليني آنها است. انسولين را مي توان به عنوان مثالي از اولين پروتئين دارويي مهندسي شده نام برد. مهندسي اين دارو اغلب با تعويض يك تا سه آمينواسيد صورت مي گيرد. هدف از اين عمل توليد انسوليني است كه اثر طولاني تري داشته باشد و بهتر بتواند نقش طبيعي اش را در بدن ايفا كند . امروزه از انسولين داروهاي متنوعي توليد مي شود كه هر كدام به عنوان يك داروي انسوليني ويژگي هاي منحصر به فرد و حتي روش استفاده مختص به خود را دارد.
جنبه هاي اقتصادي داروهاي پروتئيني و پپتيدي
در حال حاضر چند صد پروتئين و پپتيد دارويي در فازهاي مختلف آزمايش باليني هستند و در سال هاي آتي به مرور به جمع داروهاي پروتئيني و پپتيدي مي پيوندند. همچنين صدها پروتئين و پپتيد با توان بالقوه جهت استفاده در كاربردهاي درماني بوسيله آزمايشگاه هاي سراسر جهان مطالعه مي شود. تعدادي از اين پروتئين ها و پپتيدها نيز به مرور به مراحل مختلف آزمايش باليني وارد خواهد شد. با توجه به آنچه ذكر شد صاحب نظران معتقدند كه در حال حاضر بازار پروتئين و پپتيد دارويي دوران طفوليت را طي مي كند و براي ساليان مديدي آينده مطمئن همراه با رشد چشمگيري را خواهند داشت. پيش بيني مي شود كه ميزان فروش جهاني داروهاي پروتئيني و پپتيدي در سال ۲۰۱۹ به ۲۳۰ ميليارد دلار برسد. با در نظر گرفتن آمارها، بايد گفت كه اين داروها با رشد سالانه حدود ۱۰درصدي رو به رو است .
بومي سازي داروهاي پروتئيني و پپتيدي در كشور و چشم انداز آينده آن
عمده توليدات صنعت دارويي كشور مولكول هاي شيميايي كوچك مي باشد. از طرفي، سالانه جهت واردات تنها چند قلم داروي پپتيدي رقمي بيش از ۳۰ ميليون دلار ارز از كشور خارج مي شود. دولت ايران اخيراً سرمايه ها و امكاناتي را جهت توليد داروهاي زيستي اختصاص داده است. با اين وجود يك مزيت بزرگ توليدات داخلي قيمت مناسب آنها است.
آينده داروهاي پروتئيني و پپتيدي
با توجه به بازار بزرگ پروتئين ها و پپتيدهاي دارويي در جهان و با در نظر گرفتن تعداد قابل توجه نيروي انساني متخصص كشور در حال حاضر اين حوزه مهم ظرفيت بالقوه اي در ايجاد اشتغال و كمك به توليد ملي را دارا است. در صورتيكه با برنامه ريزي و سرمايه گذاري قابل توجه در اين حوزه سهم تنها دو درصدي از بازار بزرگ جهاني داروهاي پروتئيني و پپتيدي نصيب كشورمان شود گامي مهم در راستاي تحقق آرزوي ديرينه ايرانيان مبني بر تشكيل اقتصاد بدون نفت برداشته خواهد شد. همچنين اين عرصه ظرفيت مناسبي جهت ايجاد اشتغال مولد براي نيروي كار جوان و متخصص كشورمان را دارا مي باشد. در اين راستا برخي از تلاش شركت¬هاي داخلي طي سال هاي اخير براي توليد داروهاي پروتئيني و پپتيدي نيز محقق شده است به طوري كه تا سال ۲۰۱۲ميلادي حدود ۲۰ داروي پروتئيني و پپتيدي بوسيله شركت هاي ايراني توليد شده است كه بيش از نيمي از آن هم اينك در حوزه درمان و در داخل كشور استفاده مي شود. با توجه به رشد چشمگير تعداد پژوهشگران ايراني فعال در حوزه علوم پروتئيني و پپتيدي طي ساليان اخير به نظر مي رسد اينك يكي از ملزومات مهم براي اينكه كشورمان در آينده اي نزديك با برنامه اي جدي يكي از چند كشور مهم در عرصه توليد و صادرات داروهاي پروتئيني و پپتيدي باشد فراهم شده است.
عكس هاي بيشتر مرتبط با اين خبر در آرشيو الكترونيكي روابط عمومي دانشگاه شيراز موجود است.
http://gallery.shirazu.ac.ir


   تاریخ: ۱۷:۲۴ - ۲۲/۰۱/۱۳۹۷   بازدید: ۹۷۹

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)