روابط عمومی دانشگاه شیراز
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

آيين بازگشايي دانشگاه هاي استان فارس با حضور استاندار
 
آيين بازگشايي دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي استان فارس با حضور استاندار فارس، روساي دانشگاه هاي استان و جمعي از اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي مختلف در تالار رازي دانشكده مهندسي شيمي، نفت و گاز دانشگاه شيراز برگزار شد.
دكتر حميد نادگران رئيس دانشگاه شيراز در اين مراسم گفت: 205 دانشگاه و مركز آموزش عالي و پژوهشي در استان فارس فعال است و 205 هزار و 797 دانشجو در 1146 رشته گرايش در اين دانشگاه ها به تحصيل مشغولند.
وي، تعداد مدرسان و اعضاي هيأت علمي دانشگاه هاي استان فارس را 7 هزار و 757 نفر عنوان كرد و گفت: 15 دانشگاه دولتي، 40 دانشگاه آزاد، 40 دانشگاه علمي كاربردي ، 44 دانشگاه پيام نور، 2 دانشگاه فرهنگيان، 13 دانشگاه فني و حرفه اي، 11 دانشگاه غيرانتفاعي و غير دولتي، 10 موسسه آموزش عالي آزاد و 30 مركز پژوهشي و فناوري در سراسر استان فارس فعاليت دارند كه دانشگاه بزرگ شيراز مسئوليت نظارت و ارزيابي آنها را برعهده دارد.
رئيس دانشگاه شيراز خاطرنشان كرد: اين دانشگاه با بهره گيري از 700 عضو هيأت علمي و 17 هزار دانشجو در مقاطع تحصيلي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري؛ برترين دانشگاه جامع كشور پس از دانشگاه تهران به شمار مي رود.
دكتر نادگران از ارتقاي جايگاه بين المللي اين دانشگاه خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته و تلاش دانشگاهيان رتبه بين المللي دانشگاه شيراز از 800 به 500 ارتقاء يافته است.
وي، با تأكيد بر لزوم سامان دهي و آمايش آموزش عالي استان فارس براي استفاده بهينه از بودجه ها متناسب با ظرفيت هاي هر منطقه ، بيان داشت: دانشگاه شيراز تلاش كرده كه از گسترش كور و بي رويه ي رشته گرايش هاي تكراري و بدون بازده در استان جلوگيري كند و در جهت رسالت اجتماعي دانشگاه و مأموريت گرايي آموزش عالي اقدام نمايد.
دكتر نادگران با اشاره به لزوم حضور دانشگاهيان در سطح جامعه و ارائه راه حل هاي علمي براي حل معضلات استان و كشور اظهار داشت: تدوين برنامه هاي كلان و راهبردي نيازمند برنامه ريزي مستمر و پوياست و اجراي اين برنامه ها در گروي حمايت بيش از پيش مسئولان مي باشد.
رئيس دانشگاه شيراز تأكيد كرد: اين دانشگاه آماده همكاري علمي و همه جانبه با همه دستگاه ها براي ايجاد و تداوم توسعه استاني است و در اين راستا با همه مجموعه هاي علمي و پژوهشي استان در تعامل است.
دكتر نادگران گفت: پايان نامه هاي دكتري دانشجوياني كه در راستاي ارائه راهكارهاي علمي براي حل معضلات موجود جامعه باشد مورد حمايت مادي و معنوي قرار مي گيرد و آئين نامه هاي مرتبط با اين موضوع در دانشگاه شيراز تدوين و ابلاغ شده است.

مهندس اسماعيل تبادار استاندار فارس هم در آيين بازگشايي دانشگاه هاي استان فارس با تبريك آغاز سال تحصيلي جديد به جامعه بزرگ دانشگاهي استان، اين آغاز را نويد شروع دوره جديدي از تكاپوي علمي و تلاش پژوهشي در سطح مراكز آموزش عالي استان فارس دانست و افزود: بدون ترديد اين رويداد از جمله مهمترين و تحول آفرين ترين اتفاقات است.
نماينده عالي دولت در استان فارس با اشاره به تقارن اين روزها با ايام شهادت سيد و سالار شهيدان و همچنين هفته دفاع مقدس، گفت: اين تقارن رسالت همه ما براي كسب توامان دانش و معرفت در مكتب انسان ساز و عزت بخش سيد الشهدا(ع) و يارانش كه به ما درس آزادگي و ظلم ستيزي ، خودشناسي و خداشناسي دادند را سنگين تر مي كند.
مهندس تبادار اظهاركرد: بدون شك اعتلا و سربلندي ميهن عزيزمان مرهون تلاش همه جانبه اصحاب علم و دانش در راستاي فتح قله هاي رفيع علم و فناوري و توسعه فرهنگي و اجتماعي اين مرز و بوم است.
وي با ابراز خرسندي از اينكه همه مولفه هاي مورد نياز براي رشد و جهش علمي هم اكنون در اختيار دانشجويان و دانشگاه هاي استان فارس قرار دارد، يادآور شد: دين مبين اسلام كه معارف گرانقدر آن دليل راه ما محسوب مي شود، توجه به علم و فرزانگي را به صورت جدي دنبال كرده است.
استاندار فارس با اشاره به اينكه برتري علم و دانش همواره در آموزه هاي دين مبين اسلام مورد توجه قرار داشته است، گفت: خداوند متعال در قرآن كريم به قلم سوگند ياد كرده و بر اهميت علم، برتري علما و رفعت مقام آنان تصريح نموده است.
مهندس تبادار با بيان اينكه سال تحصيلي جديد در حالي آغاز شده است كه نظام جمهوري اسلامي ايران، ورود به دهه پنجم حيات خود را تجربه مي كند، تاكيد كرد: حفظ و مطالبه آرمان هاي بزرگي همچون استقلال، آزادي و عدالت در جامعه نيازمند عقلانيت، بصيرت و كوشش خستگي ناپذير است.
وي با بيان اينكه شرايط اقتصادي كشور كه حاصل فشار روز افزون قدرت هاي متخاصم است اقتضائات جديدي براي دانشگاه ها پديد آورده است، گفت: در اين شرايط دانشگاه ها مي توانند با تلاش روز افزون تهديدهاي جنگ تحميلي اقتصادي غرب را به فرصت هايي ناب تبديل كنند و با گام هايي سنجيده و دقيق نظام اقتصادي مستقل از نفت را پايه ريزي نمايند.
وي ادامه داد: دانشگاه ها به مثابه نهاد مولد دانش و همچنين به عنوان كارآفرين نقشي اساسي در نوآوري و توسعه تكنولوژي ايفا مي كنند.
نماينده عالي دولت در استان فارس گفت: بررسي وضعيت صنعتي و تحقيقاتي كشور نشان مي دهد كه گرچه حداقل ارتباطاتي ميان دولت، دانشگاه و صنعت به وجود آمده ولي آنگونه كه بايد رابطه محكمي مشاهده نمي شود.
مهندس تبادار با ابراز تاسف از اينكه امروز فاصله قابل توجهي بين پتانسيل هاي علمي كشور با نيازهاي بخش صنعت وجود دارد، تاكيد كرد: اين شكاف بايد با تعامل بيشتر صنايع و مراكز علمي و دانشگاهي پر شود.
وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر دانشگاه هاي ما به طور عمده بر انتقال دانش تاكيد دارند گرچه بيان مي كنند كه دانشگاه هاي نسل سوم و چهارم رسيده است، جالب اينكه بسياري از دانش آنها نيز بدون بومي شدن در اختيار دانشجويان قرار مي گيرد.
استاندار فارس با بيان اينكه در موضوع قوي نبودن ارتباط دانشگاه و صنعت نمي توان فقط به دانشگاه ايراد گرفت، گفت: صنعتگران ما نيز عمدتا همكاري قابل توجهي با دانشگاه ندارند و البته بايد توجه كرد كه صنعت ما در انتظار افراد مدرك دار نيست بلكه نيازمند نيروهاي كاربردي متخصص و تحول گرا است، متخصصاني كه بتوانند ايده بدهند و ايده را به يك محصول و خدمت نو و رقابتي تبديل كنند.
مهندس تبادار افزود: دانشگاهيان در گير و دار مشكلات روزگار و دشمني هاي قدرت هاي سلطه جوي جهاني با ملت شريف ايران از حركت به سمت ايجاد تحول در توليد علم بومي و علوم انساني ايراني - اسلامي و تلاش براي رفع معضلات كشور نبايد غفلت كنند.
وي توسعه پارك علم و فناوري و شركت هاي دانش بنيان براي تجاري سازي توليدات علمي و حاكميت علم و دانش در تمام امور به خصوص اقتصاد دانش بنيان را كمك موثري دانست و اظهاركرد: انتظار دارم دانشگاه ها براي توسعه استان در همه عرصه ها از جمله آب و بحران آب كه جدي ترين چالش استان است، كشاورزي، صنعت، گردشگري و... برنامه عملياتي و كاربردي ارايه كنند.
نماينده عالي دولت در استان فارس با اشاره به ظرفيت برجسته دانشگاهي استان فارس، عنوان كرد: امروز خوشبختانه در استان 205 مركز آموزش عالي وجود دارد كه در راس همه اين ها دو دانشگاه شيراز و دانشگاه علوم پزشكي به عنوان دانشگاه هاي خوشنام و مطرح در عرصه ملي، منطقه اي و بين المللي مي تازند و تنها در همين دو دانشگاه بيش از دو هزار استاد صاحب نظر در حوزه ها و تخصص هاي مختلف مشغول آموزش و پرورش و كارهاي فناورانه هستند.
مهندس تبادار افزود: جاي خوشحالي است كه دانشگاه شيراز از رتبه 800 به رتبه 500 در نظام رتبه بندي بين المللي ارتقا يافته است.
وي ادامه داد: قطعاً چنين ظرفيت دانشگاهي در استان فارس با وجود بنياد نخبگان بايد در امر اشتغال و كارآفريني استان نقش آفرين باشد.
استاندار فارس با بيان اينكه دانشگاه ها بايد براي حل و رفع آسيب هاي اجتماعي ورود كنند، تاكيد كرد: نگاه خانواده و مجموعه دانشگاه ها اعم از مديران، اساتيد، كارمندان و دانشجويان امروز بايد متفاوت از دهه گذشته باشد و اساتيد نيز مهارت ورزي در كلاس را سرلوحه كار خود قرار دهند.
مهندس تبادار همچنين از دانشجويان خواست در كنار علم آموزي، در عرصه هاي اجتماعي مشاركت فعال داشته باشند و براي ارتقاء استان و كشور از هيچ تلاشي دريغ نورزند و علم شان را با عمل توام كنند.
وي در پايان از دانشگاه شيراز به خاطر حمايت از پايان نامه هاي دكتري در جهت حل مشكلات و مسائل استان قدرداني كرد.

در ابتداي اين مراسم ، دكتر بهادر رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز، دكتر پيش قدم رئيس دانشگاه آزاد شيراز و دكتر رزمجو مشاور استاندار فارس در زمينه دانشگاه ها نيز به بيان مطالبي پرداختند.
پخش كليپ و اجراي گروه تواشيح طاها از ديگر بخش هاي آئين بازگشايي دانشگاه هاي فارس در دانشگاه شيراز بود.   تاریخ: ۱۴:۰۱ - ۰۹/۰۷/۱۳۹۷   بازدید: ۱۲۴۲

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)