روابط عمومی دانشگاه شیراز
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

آغاز پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران در دانشگاه شيراز
 
مراسم افتتاحيه پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران امروز با حضور بيش از يك هزار تن از اساتيد ، دانشجويان و پژوهشگران سراسر كشور و سخنراناني از كشورهاي آمريكا، انگليس، آلمان ، جمهوري چك و تركيه در دانشگاه شيراز برگزار شد.
پروفسور محمد مهديان از محققان ارشد گوگل (Google) و خانم پروفسور ماريا كلاو ( Maria Klawe ) از زنان برتر جهان در حوزه صنعت و عضو هيئت مديره مايكروسافت (Microsoft)از جمله سخنرانان اين كنفرانس خواهند بود.
دكتر فرشيد عبداللهي ، دبير كنفرانس در مراسم افتتاحيه اظهار داشت: نخستين كنفرانس رياضي ايران به ابتكار دانشگاه شيراز در سال 1349 برگزار شد و اكنون پس از نيم قرن، پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران هم به ميزباني دانشگاه شيراز برگزار مي شود.
دبير پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران ادامه داد: امسال نيز جشن نيم قرن فعاليت انجمن رياضي ايران كه از انجمن هاي علمي موفق است ، برگزار مي شود.
وي افزود : خروج از قالب هاي سنتي و توجه ويژه به كاربردها و فناوري هاي نوين مانند رياضيات صنعتي، نظريه اطلاعات كوانتومي، رياضيات پزشكي، رياضيات مالي و نقش رياضيات در كارآفريني و دانشگاه هاي نسل سوم از جمله سياست هاي اصلي پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران است.
دبير كنفرانس يادآور شد: 796 مقاله به دبيرخانه اين كنفرانس ارسال شد كه پس از داوري ها ، 267 مقاله به صورت سخنراني و 133 مقاله در قالب پوستر ارائه مي شود.
دكتر عبداللهي اظهار داشت: آناليز رياضي، جبر، هندسه، آناليز عددي، احتمال و كاربردها، معادلات ديفرانسيل، علوم كامپيوتر و كارآفريني را از محورهاي اصلي اين كنفرانس مي باشد.
رئيس دانشگاه شيراز هم در آيين گشايش پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران از ضرورت توجه به علوم پايه سخن گفت.
دكتر حميد نادگران در ابتدا اظهار داشت : دانشگاه شيراز در حال حاضر مفتخر به بهره گيري از تجربيات ارزنده قريب به ۷۵۰ عضو هيئت علمي در قالب ۱۵ دانشكده، ۷۵ رشته تحصيلي و بالغ بر ۴۰۰ رشته گرايش به عنوان يكي از دانشگاه هاي بزرگ و برتر كشور در تراز ملي و بين المللي محسوب مي شود.
وي افزود: اين دانشگاه با برخورداري از ۱۵ پژوهشكده و نزديك ۱۷ هزار دانشجو در مقاطع مختلف و بهره مندي از زيرساخت هاي كم نظير آزمايشگاهي فرهنگي و ورزشي به عنوان يك سرمايه ملي و بي بديل در جنوب كشور مطرح است.
دكتر نادگران با اشاره به اينكه دانشگاه شيراز به عنوان يك دانشگاه جامع، اغلب رشته هاي تحصيلي شامل مهندسي، علوم كشاورزي، دامپزشكي، اقتصاد و مديريت، علوم انساني و علوم ورزشي، الهيات و معارف اسلامي را در خود جاي داده، افزود: دانشگاه شيراز در اغلب شاخص هاي علمي همواره پيشتاز است.
رئيس دانشگاه شيراز در ادامه افزود: دانشگاه شيراز افتخار برگزاري اولين كنفرانس رياضي كشور - كه با همت و عزم جدي اساتيد فرهيخته ۵۰ سال پيش برگزار شد - را در كارنامه خود دارد و اينك پنجاهمين آن را با يادي از گذشته پي مي گيرد.
وي با تاكيد بر توجه بيش از پيش به علوم پايه تصريح كرد : بي توجهي، بي اقبالي و عدم اهتمام ويژه به علوم پايه و به ويژه علم رياضي به تدريج باعث ويراني زيرساخت هاي علمي كشور مي شود و جز حباب هاي زوال پذير، چيزي از علم و انديشه باقي نمي ماند.
دكتر نادگران علوم پايه را سرچشمه جوشان و زلال زيرساخت هاي علمي كشور توصيف كرد و گفت: علوم پايه سرمايه بزرگ در گردش است كه سود آور است؛ علوم پايه مفاهمه علمي با جوامع بين المللي را استمرار و توسعه مي بخشد و كشور را با صلابت و قدرت در مرزهاي دانش حفظ مي كند.
رئيس دانشگاه شيراز ادامه داد: راه توسعه پايدار و مستحكم علمي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي و غيره جوامع فقط از مسير توجه به ويژه به علوم پايه مي گذرد.
وي انحراف از مسير ناب و روشن علوم پايه را موجب اين دانست كه بقيه علوم و فنون نيز دستخوش بي ثباتي و ترديد گرديده وعمق داشته هاي علمي را كاهش و از دستاوردهاي آن محروم مي كند.
رئيس دانشگاه شيراز خاطر نشان كرد: حتي علوم پزشكي و سلامت جامعه نيز زماني كامل است كه از دستاوردهاي ذي قيمت علوم پايه بهره ببرند؛ بروز و ظهور و ماندگاري ايده هاي نو در حوزه تكنولوژي نيز بي شك برخاسته از اهتمام به علوم پايه است.
دكتر نادگران آمار نگران كننده داوطلبان كنكور در گروه تجربي و مقايسه آن با آمار داوطلبان گروه رياضي را زنگ خطري براي كشور عنوان كرد و گفت: اين معضل نشان از حذف تدريجي و غيرقابل برگشت انديشه هاي ناب و فاخر علمي دارد و بايد اهميت اين موضوع در قالب كار فرهنگي و با تغيير زيرساخت هاي ذهني براي عموم مردم تبيين شود.
رئيس دانشگاه شيراز با تصريح اينكه افق و مدل توسعه پايدار علوم پايه بايد در كشور تهيه گردد و پتانسيل هاي انگيزشي به نحو موثر به كار گرفته شود، تاكيد كرد: در زمينه هاي مختلف علمي كشور بار ديگر به اين وسيله از نو ساخته خواهد شد؛ بايد تاكيد شود كه اگرچه يكي از مسيرهاي شايسته حل مشكلات آني و آينده كشور مسير توجه به علوم كاربردي و مسير اهتمام به مهارت و تخصص هاي منحصر به فرد است اما بايد توجه داشت كه اين مسير نيز در ذات و طبيعت خود به نحو قابل ملاحظه اي وابسته به علوم پايه است چراكه رشد و بالندگي علوم كاربردي و فهم دقيق آنها و به عبارتي تجهيز شدن زيرساخت هاي كشور با آن ها فقط در سايه توجه جدي به علوم پايه ميسر است.
وي افزود: در اين راستا به رياضيات صنعتي، رياضيات كوانتومي، رياضيات پزشكي و رياضيات كارآفريني بايد توجه ويژه شود.
دكتر نادگران بيان كرد : بايد توجه داشت هنوز هم شاكله اصلي كار آكادميك در دانشگاه ها كه از آن به عنوان توليد علم و انديشه ياد مي شود همانا اجراي پژوهش هاي ناب و فاخر در مرزهاي دانش و ايجاد جايگاه و مرجعيت علمي در جوامع بين المللي است، به ديگر سخن اين هر دو بال هاي لازم براي پرواز محسوب مي شود و بي توجهي و بي ترازي در يكي سبب افول، كمرنگي و لاغري ديگري مي شود.
دكتر سيد منصور واعظ پور ، رئيس انجمن رياضي ايران هم در آغاز پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران به ميزباني دانشگاهشيراز گفت: ۵۰ سال برگزاري به طور ممتد و بدون وقفه اين گردهمايي ملي نشان از اهتمام به دانش رياضي در كشور دارد.
استاد دانشگاه صنعتي اميركبير در عين حال چالش امروزي دانش رياضي را عدم استقبال از رشته رياضي به ويژه نزد دانش آموزان دانست و تصريح كرد: حال علم رياضي در كشور خوب نيست.
دكتر واعظ پور تاكيد كرد: متاسفانه آموزش رياضي در دوره ابتدايي نيز كافي نيست و خريد خدمت هم خسارت به آموزش ابتدايي زده است و دانش آموزان را از ابتدايي از رياضي فراري مي دهد.
به گفته رئيس انجمن رياضي ايران، كاهش جايگاه اجتماعي استادان و آموزگاران رياضي آسيب زاست و ايجاد دانشگاه هاي متعدد ديگر مشكل جدي اين رشته به شمار مي رود، در حاليكه كمبود پژوهش هاي فاخر و باكيفيت معضل ديگري است كه اين رشته را تهديد مي كند.
رئيس انجمن رياضي ايران گفت: برخي دانشجويان رشته رياضي انگيزه تحصيل ندارند، چرا كه جذب آموزش و پرورش فقط از طريق دانشگاه فرهنگيان شده است.اين درحالي است كه از نظر قانوني آموزش و پرورش مي تواند از دانش آموختگان برتر ساير دانشگاه ها جذب معلم داشته باشد.
خانم دكتر زهرا گويا، استاد دانشگاه شهيد بهشتي نيز پيام رييس اتحاديه بين المللي رياضي را قرائت كرد.
در اين پيام كارلوس كِاينگ (Carlos Kenig) رييس اتحاديه بين المللي رياضي ،از سالهاي متمادي همكاري دانشمندان و اساتيد رياضي ايران با اين اتحاديه قدرداني كرد.
دكتر ايمان افتخاري رييس صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران كشور كه زير نظر معاونت علم و فناوري رياست جمهوري قرار دارد به تشريح فعاليت هاي اين صندوق پرداخت.
قرار است مراسم اختتاميه پنجاهمين كنفرانس رياضي ايران پنج شنبه 7 شهريور ساعت 16:30 در سالن شهيد عليمحمدي دانشكده علوم دانشگاه شيراز برگزار مي شود.
   تاریخ: ۰۸:۵۵ - ۰۶/۰۶/۱۳۹۸   بازدید: ۹۲۴

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)