روابط عمومی دانشگاه شیراز
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

در سايه سار صدراي شيرازي| فيلسوفي كه بين همسايگان و دوستانش غريب بود
 
حضرت آيت الله جوادي آملي، حوزه و دانشگاه فارس و شيراز را وارثان حكمت ملاصدرا دانست و گفت: ملاصدرا قطب فرهنگي يك ملت است.
حضرت آيت الله جوادي آملي، حوزه و دانشگاه فارس و شيراز را وارثان حكمت ملاصدرا دانست و گفت: ملاصدرا قطب فرهنگي يك ملت است.

به گزارش سرويس كتاب و نشر خبرگزاري رسا، آيين گراميداشت مقام فيلسوف و حكيم شيرازي، پايه گذار حكمت متعاليه، ملاصدرا شامگاه پنجشنبه اول خرداد 1399 با پخش پيام علامه، فقيه و فيلسوف شيعي آيت الله جوادي آملي، حضور امام جمعه شيراز و نماينده ولي فقيه در استان فارس، شهردار شيراز، رئيس دانشكده الهيات دانشگاه شيراز، مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس، معاون فرهنگي شهردار و رئيس سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري شيراز، استادان دانشگاه و انديشمندان حوزه و... در مدرسه تاريخي خان برگزار شد.

حضرت آيت الله جوادي آملي در پيامي تصويري كه به مناسبت يادروز ملاصدرا به اين مراسم ارسال شده بود، عنوان كرد: ملاصدرا قطب بودن عقل و علم را با تلاش و كوشش از يك سو و با پذيرش تبعيد از سوي ديگر و نيز با تحمل ناملايمات از دوست و آشنا اثبات كرد. ملاصدرا هم همسايه هاي كم مهري داشت كه او را به غربتش وانهادند و هم شاگرداني كم مهر داشت كه حرف هايش را شكوفا نكردند و افزون بر اين، دوستان نامهرباني هم داشت.

حضرت آيت الله جوادي آملي با بيان اينكه تقريبا چهار قرن از تاليف انديشه ملاصدرا مي گذرد، اظهار كرد: گرچه پس از او حكماي بزرگي آمدند، ولي برخي مخالف او بودند و برخي كه موافق بودند تقيه مي كردند، عده اي نيز با او موافق بودند اما به شرح كوتاهي درباب او اكتفا كردند.

وي با بيان اينكه قسمت مهم بهره اي كه آدمي از علم مي برد بعد از مرگ است، عنوان كرد: ما با علم زنده ايم و اسلام تأكيد مي كند كه انسان تا نفس مي كشد بايد عالم باشد، هم اكنون نيز به بركت نظام اسلامي و خون هاي پاك شهدا، از همين رهگذر بسياري از مسائل حل شده است.

حضرت آيت الله جوادي آملي حوزه و دانشگاه فارس و شيراز را وارثان حكمت ملاصدرا دانست و عنوان كرد: ملاصدرا قطب فرهنگي يك ملت است و اميدوارم كوشش نخبگان و فرهيختگان حوزوي و دانشگاهي به گونه اي باشد كه قرآن و عترت به وسيله اين قطب فرهنگيِ عقلي و علمي، روزبه روز شكوفاتر شود.

حجت الاسلام والمسلمين لطف الله دژكام امام جمعه شيراز و نماينده ولي فقيه در استان فارس نيز در اين آيين با قدرداني از شهردار شيراز عنوان كرد: شهرداري شيراز با توجه به ارزش ها و داشته هاي اين شهر تلاش مي كند كاري شايسته و بايسته اين زيست بوم فرهنگي انجام دهد.

او گرامي داشت يادروز ملاصدراي شيرازي را فرصتي براي اداي وظايف خود در قبال فرهنگ غني گذشته دانست و از آن به مثابه راهي براي آينده ياد كرد. براي بزرگداشت اين انديشمندان بايد تشكيلاتي علمي با كار مستمر داشته باشيم؛ زيرا سالي يك روز و يك بار نشستن كفاف درك اهميت وجود آنان را نمي دهد؛ از همين رو شايسته است براي ملاصدرا كاري سترگ انجام شود.

امام جمعه شيراز با بيان اينكه شيراز بايد نقشي در تداوم فرهنگ بشري ايفا كند، عنوان كرد: اميدوارم محفل گراميداشت ياد ملاصدرا الگوي ما باشد و بتوانيم محيط هاي علمي متناسب با امروز و آينده شيراز را در كنار مجموعه تاريخي مدرسه خان و مدرس ملاصدرا ايجاد كنيم.

ملاصدرا حكيمي غريب است
وي ملاصدرا را غريب دانست و گفت: اگر كسي او را خوب معرفي كند، همه صاحبان علم و دانش به وجود او و اينكه همشهري همزبان او هستند افتخار خواهند كرد.

شهردار شيراز نيز در اين آيين با بيان اينكه شيراز با تاريخ پر فراز و نشيب خود جايگاهي عظيم در علم و انديشه دارد، گفت: مكتب ادبي، هنري، عرفاني، معماري و فلسفي شيراز بخشي از داشته هاي اين فرهنگ شهر است.

حيدر اسكندرپور با طرح اين پرسش كه چرا در زمانه ما در بسياري حوزه هاي فكري، انديشگاني، هنري و معماري كيفيت لازم را نداريم، افزود: مدرسه خان، مدرس ملاصدرا يكي از ثروت هاي تاريخي شهر شيراز است اما در طول ساليان نتوانسته ايم همانند چنين مجموعه هايي را تكثير كنيم و از وجود متفكراني در اندازه ملاصدرا نيز بي بهره بوده ايم؛ درواقع بايد پرسيد كه دليل بي حوصلگي در حوزه انديشه و معماري از كجاست.

وي با بيان اينكه به دنبال اين هستيم كه در زمانه فعلي هم به داشته هاي شيراز بيفزاييم، گفت: به عنوان شهردار شيراز علاقمندم در حوزه هاي فرهنگي، معماري و هنري بسترهاي لازم را براي آنكه شيراز دوباره شيراز شود، فراهم كنيم.

اسكندرپور افزود: اخيرا شهردار فلورانس ايتاليا كه يكي از فرهنگ شهر هاي جهان به شمار مي رود، در گفت و گويي عنوان كرد كه شيراز را باعنوان شهري تراز بين المللي مي شناسد و با عشق گفت كه مايل است با جهان شهر شيراز رابطه فرهنگي برقرار كند.

وي با تقدير از امام جمعه شيراز و نماينده ولي فقيه در استان فارس، ابراز كرد: اين حضور و همكاري فرصتي مغتنم براي همه مديران است تا بتوانيم فرصت جديدي را براي شيراز خلق كنيم و قصه اين فرهنگ شهر را دوباره بازگو كنيم.

حجت الاسلام قاسم كاكايي، عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز در ادامه اين مراسم ملاصدرا را انديشمندي دانست كه تعاليمش او را از همه متفكران پيش از خود، متمايز مي كند. هرچند ملاصدرا در بصره دفن است و قبرش شناخته نيست، از همين مدرسه خان كه مدرس او بود مي توان روح او را حس كرد.

به گفته كاكايي، ملاصدرا خدا را براي انسان دروني كرد و اين موضوع را از طريق پيوند علم و استدلالي كردن عرفان مولانا صورت دارد كه كاري عظيم است.

ملاصدرا بر قله فلسفه اسلامي ايستاده است
اين استاد دانشگاه با بيان اينكه ملاصدرا بر قله فلسفه اسلامي ايستاده است، اظهار كرد: او هر روز بيشتر كشف مي شود؛ با اين حال هنوز ابعاد بسياري از تعاليمش نياز به پژوهش دارد.

عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز با بيان اينكه ملاصدرا معجوني عقل پذير با نام حكمت متعاليه به ما ارزاني داشته است، تصريح كرد: با اين حال، ملاصدرا در زمان خود خون جگر خورد و از عقل ستيزان و خشك فكران نامهرباني ديد و امروز اميدواريم حوزه ها و دانشگاه ها فكر ملاصدرا را از مهجوريت بيرون آورند؛ زيرا او قطعا براي نسل جوان سخنان تازه اي خواهد داشت.

مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس نيز در اين مراسم با يادكرد از اينكه شيراز به واسطه انديشمندانش دارالعلم لقب يافته، گفت: اين شهر با حضور انديشمندان و حكيماني كه كمترين آموزهاي آنان، راهي به سوي رستگاري و سعادت بشر مي گشايد، اين لقب را يافته است.

نبوغ ملاصدرا در آميختن شرع و فلسفه و استدلال و عرفان است
كوروش كمالي سروستاني نبوغ ملاصدرا را در آميختن شرع و فلسفه و استدلال و عرفان دانست و بدين سان شيراز را نخستين حوزه مشترك كلام و فلسفه و عرفان در شيعه ارزيابي كرد.

مدير مركز اسناد و كتابخانه ملي فارس مباني باطني اين حكمت يا فلسفه به خصوص در انديشه ملاصدرا را مبتني بر قرآن، برهان و عرفان خواند و گفت: كشف و برهان از بارزترين شاخصه هاي فلسفه حوزه شيراز است و اين دو اصل در آثار همه انديشمندان و فيلسوفان اين حوزه اعم از اهل سنت يا شيعه مشهود است.

وي افزود: بر همين اساس نه تنها فلسفه، بلكه عرفان، كلام و ديگر علوم اين حوزه از چنين صبغه معنوي برخوردارند و اين ويژگي ها در روزگاري «مكتب شيراز» را به نماينده فكري تشيع بدل مي كند.

كمالي سروستاني با بيان اينكه بر مبناي انديشه ملاصدرا عقل و دين حقيقت واحدي دارند، گفت: بر اين اساس، يافته هاي عقلاني با دين سازگار است و نيز مبدا سياست، ادراك و تفكر عقلي است كه حاكم جامعه با در نظر گرفتن واقعيت ها و اطلاعات براي تاثيرگذاري و نتيجه گيري مطلوب خود، تعيين و اجرا مـي كند، بنابراين، سياست حاكم براي اداره جامعه، بايد از اصـول عـملي عـلوم عقلي باشد.

يادآور مي شود: يكم خردادماه باعنوان يادروز ملاصدرا در تقويم ملي ايران به ثبت رسيده است./826/د102/ب1

منبع: خبرگزاري ايبنا
منبع خبر:
رسا
   تاریخ: ۱۳:۴۹ - ۰۳/۰۳/۱۳۹۹   بازدید: ۹

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)