روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي شيراز:برخي شركت ها اجناس خود را تحويل نداده اند تا آن را گران تر كنند /60 درصد كالاها قاچاق است
 
علي شيرازي گفت:بعضي شركت ها از اسفندماه سال گذشته طي دو سه مرحله، قيمت توليدات خود را افزايش داده و بر قيمت اجناس خارجي هم تاثير گذاشته اند اين در حاليست كه 60 الي 70 درصد كالاها نيز قاجاق مي باشد.
علي شيرازي گفت:بعضي شركت ها از اسفندماه سال گذشته طي دو سه مرحله، قيمت توليدات خود را افزايش داده و بر قيمت اجناس خارجي هم تاثير گذاشته اند اين در حاليست كه 60 الي 70 درصد كالاها نيز قاجاق مي باشد.
به گزارش «پايگاه تحليلي خبري شيرازه»اين روزها با گشتي در بازار متوجه مي شويد كه انواع و اقسام لوازم خانگي از توليد داخلي گرفته تا محصولات خارجي با قيمت هاي گزافي كه بر روي آن نصب شده،هر خريداري را از خريد منصرف مي كند.
به گفته رئيس اتحاديه فروشندگان لوزام خانگي شيراز، تهيه يك جهيزيه معمولي بيش از 100 ميليون تومان آب مي خورد.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي شيراز:برخي شركت ها اجناس خود را تحويل نداده اند تا آن را گران تر كنند /60 درصد كالاها قاچاق است

گفتني است، رئيس اتحاديه فروشندگان و توليدكنندگان لوازم خانگي پيش از اين اعلام كرده بود كه بر اساس اعمال ستاد مبارزه با قاچاق كالا،ارزش گردش مالي لوازم خانگي در دو سال گذشته، 3.3 ميليارد دلار بوده كه از اين رقم 2.2 ميليارد دلار قاچاق بوده، بنابر اين فقط 1.1 ميليارد دلار توليد داخلي است.

گراني، تورم،نبود رقابت،انحصاري شدن كالاها،كمبود بودجه و توليد داخل از يك طرف و شيوع كرونا و لغو مراسم عقد و عروسي ها از طرف ديگر موجب شده كه ضربه سنگيني به بازار لوازم خانگي وارد شود.در ادامه صحبت هاي مسئولان و كارشناسان امر را در بالا رفتن قيمت اين لوازم خانگي مي خوانيد.

قيمت يخچال خارجي، ساعتي بالا مي رود
«علي شيرازي»،رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي شيراز در گفت و گو با خبرنگار"شيرازه" با بيان اين كه شيوع كرونا مراسم عقد و عروسي را لغو كرده، گفت:اين اتفاق موجب كاهش تقاضا شد، قيمت لوازم خانگي از ابتداي اسفند ماه تا كنون بين 15 تا 35 درصد افزايش يافت، بعضي شركت ها نيز طي دو سه مرحله قيمت توليدات خود را افزايش داده و بر قيمت اجناس خارجي هم تاثير گذاشته اند.

وي افزود:متاسفانه بعضي شركت ها اجناس خود را تحويل نداده اند تا آن را گران تر كنند.اين درحاليست كه كارخانه داران نيز به دليل مشكلات تحريم، اجناس خود را به بازار عرضه نمي كنند و اين مسائل موجب شده كه توزيع چنداني در بازار صورت نگيرد.

شيرازي با اشاره به اين كه در حال حاضر اكثر اجناس خارجي توسط كوله بران وارد مي شود و قيمت آن بر اساس دلار مي باشد،گفت:قيمت ها در اين مدت افزايش چشمگيري داشته به فرض مثال،يك عدد يخچال دوقلو ايراني 9 ميليون شده،هزينه يخچال خارجي به بيش از 50 ميليون تومان رسيده وقيمت آن ساعتي بالا مي رود.

وي ادامه داد:يك جهيزيه معمولي مثل اجاق گاز، تلويزيون،ماشين لباسشويي، ظرفشويي، پلوپز، چرخ گوشت و غيره با مارك هاي معمولي ايراني بيش از 100 ميليون تومان هزينه بردار مي باشد و جهيزيه با مارك هاي خارجي و معتبر به بيش از 300 ميليون تومان مي رسد، چرا كه قيمت يك يخچال «سايد باي سايد» به تنهايي بيش از 50 ميليون آب مي خورد.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي شيراز با بيان اين كه اگر محصولات خارجي در دسترس باشد با قيمت سه برابر اجناس ايراني به فروش مي رسد، گفت:هر چند در حال حاضر محصولات «سامسونگ» و «ال جي» در بازار موجود نيست اما لوازم خانگي توليد داخل مانند برند «بوش»هم كيفيت خوبي داشته و حداقل حدود 10 سال دوام دارد. با اين وجود برندهاي «الكترواستيل»،« امرسان»، «پارس خزر»، «هيماليا» و «پاكشوما»نيز معتبر و با كيفيت مي باشد.وي افزود:اين روزها كارخانجات و توليدكننده ها توليد روزانه دارند و در بيشتر اوقات به صورت سه شيفت هم فعالند اما هنوز بازار به روال عادي بازنگشته است.

از كالا داخلي حمايت شود تا كيفيت آن بالاتر برود
شيرازي با تاكيد بر اين كه نزديك شدن كالاهاي ما به استانداردهاي جهاني به تلاش و حمايت هاي دولتي نياز دارد،گفت:لازم مي باشد كه مردم نيز با خريد اجناس داخلي از توليد حمايت كنند تا چرخه آن براي كارخانه دار هم مقرون به صرفه باشد و كيفيت اجناس را بالا ببرد.

قيمت ها در سايت ديوار واقعي نيست
وي با اشاره به اين كه قيمت ها در سايت ديوار واقعي نيست، ادامه داد: قيمت لوزام خانگي در اين سايت صحيح نبوده و تبليغ كننده ها در آن با قيمت هايي كه ارائه مي دهند، مثل تيري كه در تاريكي رها مي كنند،مشتري هاي ساده را فريب مي دهند.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي شيراز با بيان اين كه خريدهاي هاي اينترنتي راه اندازي شده اما هنوز به خوبي جا نيفتاده،تاكيد كرد: متقاضيان و خريداران توجه داشته باشند كه از خريد اجناس بدون گارانتي،پروانه كسب، عدم گواهي اشتغال اجتناب كنند و از تحويل كالاهاي بدون فاكتور نيز خودداري نمايند.

60 الي 70 درصد كالاها قاجاق مي باشد
وي به اين كه 60 الي 70 درصد كالاها قاجاق مي باشد،اشاره كرد و افزود:مردم در فروشگاه ها از دادن بيعانه خودداري كنند، چرا كه ممكن است اجناس به فروش برسد و از ارزش پول آن ها كاسته شود. بر اين اساس بهتر مي باشد كه همزمان با پرداخت پول،جنس مورد نظر خود را خريداري كنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي شيراز تاكيد كرد: وزاتخانه ها مثل وزارت دارايي، گمرك، وزارت نيرو،تعاون، كار و رفاه اجتماعي و ديگر متوليان موظف مي باشند كه به توليدكنندگان كمك كنند تا آن توليدات خود را افزايش داده و اجناس را با قيمت منصفانه راهي بازار كنند.

توليد كننده مجبور است كيفيت را پايين بياورد تا آن را ارازن تر بفروشد
دكتر مرزبان، عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز و اقتصاددان نيز با بيان اين كه توليدكننده ايراني از هوش و ذكاوت كافي براي توليد برخوردار مي باشد، گفت:آن ها به خوبي از استانداردهاي جهاني مطلع هستند اما وقتي بازار به تورم سنگين برخورد مي كند و خارجي ها اجناس خود را با قيمت صفر تحويل مي دهند، توليد كننده ايراني چه كاري از دستش بر مي آيد؟

پرينت پول تيشه به ريشه اقتصاد زده است
وي با بيان اين كه پرينت پول تيشه به ريشه اقتصاد زده، افزود:اين ها معضلاتي مي باشد كه حالا گريبانگير لوازم خانگي شده و به مرور به ديگر اجناس مثل خودرو،پوشاك، كفش و غيره نيز سرايت مي كند كه علت اصلي به پرينت كردن پول از سوي دولت و كشيدن چك هاي بي محل باز مي گردد.

دكتر مرزبان در پاسخ به اين پرسش كه توسعه بازار بورس تا چه اندازه بر قيمت ها تاثير مي گذراد،توضيح داد:با اين رويه مردم پول خود را هر جايي خرج نمي كنند و به سمت خريد توليد داخل روي مي آورند اما مهم اين است كه چه كسي سهام را كنترل مي كند؟
وي تاكيد كرد:وضعيت نبايد بدين گونه باشد كه توليد كننده مجبور باشد كيفيت را پايين بياورد تااجناس را ارازن تر به فروش برساند.
اين استاد دانشگاه شيراز با بيان اين كه در حال حاضر تورم بالا رفته و به خاطر كسر بودجه افزايش قيمت اجناس در بازار نمايان شده، گفت:دوسال پيش هر گرم طلا 130 هزار تومان بود، الان به 730 هزار تومان رسيده و با حداقل حقوق ها،افزايش قيمت ها، اجناس رقابتي و گراني ارز وضعيت بازار به ضرر توليد كننده و مصرف كننده ايراني تمام مي شود.

دكتر مرزبان با اشاره به فروش مناسب در «بازار بزرگ بانه» افزود:اين بازار موقعيت مناسبي را براي خريد، گشت و گذار و ديدن لوازم مورد نياز مردم فراهم كرده، به طوري متقاضيان مي توانند اجناس خود را با قيمت هاي بسيار ارزان تري در آنجا پيدا كنند.

غفلت از «تكنولوژي روز دنيا»به توسعه بازار لوازام خانگي ضربه زده است
دكتر والي پور، استاد دانشگاه آزاد شيراز،كارشناس مسائل اقتصادي و فعال در بازار سرمايه هم گفت:يكي از مشكلات ما در عدم پيشرفت صنايع، عقب ماندن از تكنولوژي روز دنياست.اگر توليدات ما از حالت انحصاري بيرون مي آمد و به سمت رقابتي شدن مي رفت محصولات با كيفيت و قيمت هاي مناسبت تري ارائه مي شد.

وي افزود:كشورهاي توسعه يافته همواره در صدد رضايت مشتري بوده و توليدات خود را در محك رقابت مي گذارند اما كشور ما بنا به دلايلي به صورت انحصاري فعاليت دارد وگرنه كارخانه هاي توليدي ما كمتر از «ال جي»و «سامسونگ» نيست چرا كه از مواد اوليه مناسبي بهره مند مي باشد، به طوري كه اين مواد به همين كشورهاي توسعه يافته صادر شده و آن ها با استفاده از تكنولوژي روز دنيا محصولات باكيفيت ارائه مي دهند.

اين استاد دانشگاه ادامه داد:متاسفانه بي اهميتي به علم و دانش نوين گوي رقابت را از ما ربوده، در حالي كه مي توان با ارج و بها دادن به بخش خصوصي و با استفاده از تكنولوژي روز دنيا در اين بازار بزرگ جهاني به رقابت پرداخت و محصولات بي نظيري را عرضه كرد؛متاسفانه در حال حاضر لوازم خانگي توليد داخل تقريبا حرف چنداني براي گفتن ندارند.

وي به جنبه هاي مثبت توسعه بازار بورس اشاره كردو افزود:سرمايه گذاري چند هزار ميلياردي توماني براي يك نفر يا گروه خاص امكانپذير نيست اما شركت هاي بورس مي توانند منابع را از طريق سرمايه هايي كه جذب شده فراهم كرده و كسب وكارها را توسعه دهند.

بر پايه اين گزارش،اين ها مواردي بوده كه از گذشته تا ابتداي سال جاري دامن گير بازار لوازم خانگي شده و از توليد كننده گرفته تا فروشنده با اين بهانه ها قيمت ها را صعودي بالا مي برند.اين در حاليست كه در بازار به سختي مي توان جنس اصل پيدا كرد.چرا كه عده اي سودجو لوازم خانگي را مونتاژ مي كنند؛ اين موضوع چند وقتي است در مورد لوازم خانگي داخلي (برند هاي بنام) هم رخ داده است. كارگاه هايي كه زيرپله اي (مجموعه هاي كه بدون مجوز و رعايت استاندارد فعاليت مي كنند) هستند با كپي از برندهاي بنام داخلي محصولات آن ها را با قيمت كمتري در بازار مي فروشند.همه اين ها باعث مي شود كه بعد از قرنطينه و 3 ماه تعطيلي بازار وقتي تصميم مي گيريد خريد كنيد افزايش بيش از حد قيمت لوازم خانگي بد جور به ذوقتان مي زند.

با اين همه،بازار لوازم خانگي مانند ساير بازارهاي اقتصادي تحت تاثير بحران ويروس كرونا قرار گرفته و به علت وضعيت نامشخص واردات در شرايط كنوني، اين بازار پيش از گذشته نامتعادل شده است.

با باز شدن مغازه ها، قيمت ها به شكل ناگهاني افزايش يافته، به طوري كه حتي فروشندگان اين قيمت ها را پيش بيني نمي كردند.بنابراين امروز بهترين شرايط براي افزايش و جهش توليدات لوازم خانگي مي باشد.چرا كه به گفته عده اي از كارشناسان كارخانه هاي داخلي پس از خداحافظي برند هاي خارجي استخدام بيشتري داشته و تا سه شيفت هم مشغول فعاليت هستند.
انتهاي پيام/
گزارش از بهاره ياري
منبع خبر:
شیرازه
   تاریخ: ۱۲:۱۱ - ۰۵/۰۳/۱۳۹۹   بازدید: ۲۰

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)