دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
دعاي روز بيست و ششم ماه مبارك رمضان
دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان ضمیمه

دعاي روز بيست و ششم ماه مبارك رمضان
اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً، و ذَنْبي فيهِ مَغْفوراً، و ذَنْبي فيهِ مَغْفوراً، و عَملي فيهِ مَقْبولاً، و عَيبي فيهِ مَسْتوراً، يا أسْمَعِ السّامعين.
خدايا قرار بده كوشش مرا در اين ماه قدردانـي شده و گناه مرا در اين ماه آمرزيده، كردارم را در آن مورد قبول، و عيب مرا در آن پوشيده ، شنواترين شنوايان.

شرح فرازهاي دعا
«اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً»
در اين بخش از دعا مي خوانيم، خدايا سعي و تلاش ما در ماه رمضان را بپذير! واژه «مشكوراً» به معناي «تشكر كن» است و مقصود آن در اين دعا «بپذير» و «قبول كن» است.

آدم زحمت مي كشد و روزه مي گيرد، گرسنه و تشنه مي شود؛ اما غذا و آب نمي خورد و كم خوابي ماه رمضان را تحمل مي كند و اگر خدا تلاش هاي ما را قبول نكند، كاري از ما ساخته نيست. اگر زحمتي و رنجي كشيده شود و حاصلي در پي نداشته باشد، اتفاق ناگواري افتاده است.

گاهي ما بايد غصه ي اين مطلب را بخوريم كه نكند اعمال ما را آفت بزند. مثلاً يك غيبت مي تواند تمام زحمات ما را هدر دهد. اگر غيبت كنيد 40 روز اعمال خوب شما در نامه اعمال شخص غيبت شونده نوشته مي شود و اگر عمل خوبي نداشته باشيد، گناهان آن شخص در نامه اعمال شما نوشته مي شود. اين روايت از معصوم (عليه السلام) است.

«آيا به شما خبر دهم كه زيان كارترين افراد چه كساني اند؟ آنان كه در زندگي دنيا، تلاششان گم شده و نابود مي شود و در عين حال، خيال مي كنند كه نيكو عمل مي كنند!» (1)

اين خطاب الهي فقط به پيامبر نيست به همه ماست به آناني كه مي روند و نمي رسند، عمل مي كنند و نتيجه نمي گيرند. مي جويند و نمي يابند. رنج مي برند و گنج نمي برند .تلاششان بي فايده است و سعيشان بدون شكر! و اين خسران است. اگر عمل انسان و سعي و تلاش او مورد رضايت خدا قرار بگيرد و پروردگار به عين عنايت در آن بنگرد و از او بخرد، چنين عملي «سعي مشكور» است يعني سعي كه سپاس الهي و تشكر را به همراه دارد.

اما سعي مشكور آن است كه آميزه هايي از خلوص و صدق داشته باشد. «صبغه الله» در آن باشد. ايمان و عمل صالح، طلب آخرت و در زمره ابرار بودن و... شرايط رسيدن به سعي مشكور است.

آري، هركس «آخرت» را بجويد و بطلبد و براي آن تلاش و سعي شايسته بنمايد و داراي ايمان هم باشد، چنين كساني سعي شان «مشكور» است.(2)

از خداوند مي خواهيم روزه ما و اعمال الهي ما را سعي مشكور برشمارد و گناهان ما را مورد بخشايش قرار دهد.

در پي عيوب مردم نباشيم !
بايد به خودمان بپردازيم و ببينيم كه خودمان چه كار كردهايم؛ آيا هيچ عيبي نداريم؟ گل بي عيب خداست و ممكن نيست كه ما عيب نداشته باشيم. در روايت آمده كه «چه مي شود انسان را، يك خار كوچك را در چشم رفيقش مي بيند؛ اما شاخ هاي كه در چشم خودش رفته را نمي بيند.» اين روايت كنايه از اين است كه انسان عيب هاي بزرگ خود را نمي بيند؛ اما عيب كوچك مردم را مي بيند.اين حديث از معصوم (عليه السلام) است كه خوش به حال كسي كه عيب خودش را مي بيند و به عيب كس ديگري كاري ندارد.

«وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً»
در اين فراز از دعاي روز بيست وششم ماه رمضان خدا مي خواهيم تا گناهان ما را بيامرزد و اعمالمان را قبول كند! از خدا مي خواهيم تا گناهاني كه پيش از ماه رمضان انجام دادهايم را ببخشد؛ چون ماه رمضان، فصل درآمد معنوي و كسب ثواب است، حتي خوابيدن و نفس كشيدن در اين ماه عبادت محسوب مي شود. در ماه رمضان اين همه درآمد وجود دارد و آيا امكان ندارد با اين همه درآمد كسب شده، انسان جان خودش را از گرو دربياورد؟ پيامبر اسلام در خطبه شعبانيه مي فرمايد: «پشتتان از گناه سنگين شده و به گرو رفته است و در ماه رمضان بدنتان را از گرو در بياوريد».

دليل سختي نماز صبح و نماز شب خواندن چيست ؟
برخي هنگام نماز صبح نمي توانند به خاطر سنگيني بلند شوند كه از آثار گناه است. شخصي به امام حسن عسگري (عليه السلام) گفت كه هر شب قصد مي كنم تا نماز شب بخوانم؛ اما نمي شود. امام فرمود: «گناه تو را زنجير كرده است.» دليل اينكه كسي دلش مي خواهد نماز شب بخواند اما نمي تواند، انجام گناه است و با استغفار مي تواند آن را رفع كند.

«وعَيبي فيهِ مَسْتوراً»
خدايا كاري كن تا عيب من مستور باشد و كسي از عيبم مطلع نباشد! خدا «ستارالعيوب» است و نگذاشته تا كسي از گناهان ما اطلاع پيدا كند. حديث است اگر گناه بو داشت دو نفر كنار هم نمي نشستند. اگر عيب آدم عيان مي شد كسي جنازه كسي را دفن نمي كرد.

در پايان دعا مي گويم اي خدايي كه از همه شنونده ها تو شنواتري! خدا همه چيز را مي شنود. اگر يواش هر حرف بزنيم خدا باز هم مي شنود. حضرت موسي (عليه السلام) به خدا گفت كه خدايا، اگر نزديكي من يواش صحبت كنم و اگر دوري بلند صحبت كنم؛ خدا فرمود: «من هم نشين كسي هستم كه ياد من باشد.» خدا شنواترين است؛ پس مي گوييم، اي خدايي كه از همه شنوايان شنواتري، اين دعاها را درباره ما مستجاب كن!

نماز شب بيست و هفتم ماه رمضان (بلدالامين)
مَرْوِيَّةٌ عَنِ النَّبِيِّ صلي الله عليه و آله و سلم :
فَمَنْ صَلَّى فِي اللَّيْلَةِ السَّابِعَةِ وَ الْعِشْرِينَ أَرْبَعاً بِالْحَمْدِ وَ تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ فَإِنْ لَمْ يَحْفَظْ تَبَارَكَ فَالتَّوْحِيدِ خَمْساً وَ عِشْرِينَ مَرَّةً غُفِرَ لَهُ وَ لِوَالِدَيْهِ.
از پيامبر صلي الله عليه و آله روايت شده است: هر كس در شب بيست و هفتم ماه رمضان، اين نماز را بخواند، چهار ركعت در هر ركعت سوره حمد و سوره ملك را قرائت كن و اگر سوره ملك را حفظ نبود، سوره توحيد را بيست و پنج مرتبه تلاوت كند، خداوند گناهان خود و والدينش را مي آمرزد.

توصيه معنوي
حضرت امام خميني (رحمه الله) فرموده اند:
در ماه مبارك رمضان خودتان را تقويت كنيد به قوّت هاي روحاني. در يك حديثي است كه پيغمبر اكرم (صلّي الله عليه و آله) فرمودند كه ماه رمضان آمد، اقبال كرد، آمد. در ضمنش مي فرمايند كه دُعيتُم الي ضيافَةِ الله. ضيافت هاي خدا با ضيافت هاي مردم اين است فرقش كه وقتي شما را يك اشخاصي دعوت بكنند به يك مهماني، وقتي برويد در آن مهماني به حسب فراخور حال، يك چيزهايي براي خوردني و يك چيزهايي براي تفريح و اين چيزهاست. ضيافت خدا در ماه رمضان يك شعبه اش روزه است، آن ضيافت خداست؛ يك شعبه اش روزه است و يك امر مهمش كه مائده غيبي و آسماني است قرآن است. شما دعوت شده ايد به مهماني خدا و شما در ماه رمضان مهمان خدا هستيد. مهماندار شما، شما را وادار كرده است به اينكه روزه بگيريد. اين راه هايي كه به دنيا باز است و شهوات است، اين ها را سدش كنيد تا مهيا بشويد براي ليلة القدر. ماه شعبان مقدمه است براي ماه مبارك رمضان كه مردم مهيا بشوند براي ورود در ماه مبارك رمضان و ورود در «ضيافة الله». ...مهيا كردن مسلمين است براي ضيافت خدا، ادبش آن مناجات شعبانيه است. (3)

اين ماه رمضان و هر ماه رمضان ديگري مهيا كنيد خودتان را. در اين روز آخر -فرضاً- آخر شعبان است شايد، بيشتر مهيا كنيد و مهيا كنيم خودمان را براي ورود در «ضيافة الله»؛ در مهماني خدا كه ان شاء الله با سلامت نفْس، با نور هدايت خداي تبارك و تعالي وارد بشويم در اين ماه عزيز معظم و فرق بكنيم. در اين ماه فرق داشته باشيم با ساير ماه ها و دنبال اين باشيم .» (4)

ماه مبارك رمضان است و درهاي رحمت خداي تبارك و تعالي به روي همه گناهكاران باز است و شما تا دير نشده است در اين ماه رمضان خودتان را اصلاح كنيد. ما همه بايد خودمان را اصلاح كنيم؛ ما هيچ كداممان يك آدم حسابي نيستيم. پناه به خدا بايد ببريم و خودمان را اصلاح كنيم و با اين جرياني كه خروشان و درياي مواج آدم هاي متعهد است ما با آن ها خودمان را در همان جريان بگذاريم. (5)

 
منبع/نویسنده:
راسخون
 
تاریخ: ۳۱/۰۲/۱۳۹۹   بازدید: ۲۲۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)