دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
دعاي روز بيست و هشتم ماه مبارك رمضان
دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان ضمیمه

دعاي روز بيست و هشتم ماه مبارك رمضان
اللهمّ وفّر حظّي فيهِ من النّوافِلِ، و اكْرِمْني فيهِ بإحْضارِ المَسائِلِ، و قَرّبِ فيهِ وسيلتي اليكَ من بينِ الوسائل، يا من لا يَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّين.
خدايا زياد كن بهره مرا در آن از اقدام به مستحبات و گرامي دار در آن به حاضر كردن و يا داشتن مسائل و نزديك گردان در آن وسيله ام به سويت از ميـان وسيله هاي آنكه سرگرمش نكند اصرار و سماجت اصراركنندگان

شرح فرازهاي دعا
منظور از وفرحظي فيه من النوافل چيست؟ همان طور كه مي دانيم در انجام هر كاري مخصوصاً كارهاي نيك و صالح بايد از طرف خداوند براي هر بنده اي توفيق حاصل شود تا بتواند آن را انجام دهد، لذا در اين روز براي آنكه بتوانيم نمازهاي نافله را بجا آورده و از حظ و بهره معنوي آن به طور وافر بهره مند گرديم از خداوند خواستاريم كه ما را در اين روز از اين موهبت بزرگ محروم نگرداند.

و اكرمني فيه باحضار المسائل
منظور از باحضار المسائل چيست؟ هر يك از ما ممكن است كه امروز و لحظه اي كه در آن نفس مي كشيم و پلك مي زنيم آخرين لحظات عمر ما باشد و بايد بار سفر از اين دنياي وانفسا بسته و به عالم آخرت كه جاودان و هميشگي است سفر كنيم و آگاهيم كه خداوند از ما و از هرچه كه در اين دنيا با هر مسئوليتي و سمتي انجام داده ايم سوال و بازخواست خواهد نمود. ''ان تبدوا ما في انفسكم او تغفوه يحاسبكم به الله'' ؛ ''هرچه كه در آشكار و نهان (انجام داده ايد) خداوند از شما محاسبه خواهد نمود'' و هر كسي نتيجه اعمال خود را مي بيند ''فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ ، وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ '' (1) يعني ''كسي كه به مقدار ذره اي كار نيك انجام داده باشد پاداشش را مي بيند و كسي كه به مقدار ذره اي كار زشتي انجام داده باشد كيفر آن را مي بيند كه با توجه به آيات و توضيح بالا در مي يابيم منظور از ''باحضار المسائل'' همان آمادگي قبل از مرگ براي پاسخگويي به بازخواست هايي است كه از طرف ذات اقدس از انسان مي گردد، چرا كه همه مسئوليم و داشتن مسئوليت در دنيا بسيار سنگين است و انسان را در عالم آخرت گرفتار بازخواست بيشتري مي نمايد، كه ما از خداوند خواستاريم كه در اين روز ما را براي حاضر نمودن خود براي چنين روزي ياري نمايد.

و قرب فيه وسيلتي اليك من بين الوسائل يا من لايشغله الحاح الملحين
منظور از وسيلتي چه مي باشد؟ همان طور كه مي دانيم در آخرت از تك تك اعضاي بدن انسان، سوال خواهد شد كه آيا در مسير طاعت الهي بوده اند يا نه كه با توجه به آن در مي يابيم شايد منظور از ''وسيلتي'' در اين دعا همان اعضا و جوارح انسان باشد كه از خداوند مي خواهيم كه وسايل (اعضا و جوارح) ما را نزديك خود سازد. يعني اعضا و جوارح ما را تابع و فرمان بردار ذات اقدسش گرداند نه تابع شيطان ملعون و رانده شده از درگاهش، كه اطاعت و فرمانبرداري از ذات اقدس خداوند مساوي با سعادت جاوداني است، اما نافرماني از ذات اقدس او شقاوت ابدي است. كه ما نيز در اين روز از خداوند خواستاريم تمام اعضا و جوارح ما را تابع دستوراتش نموده و از شيطان ملعون دور سازد.

نماز نافله
در شبانه روز براي نمازهاي يوميه، نمازهاي نافله وجود دارد كه انسان به وسيله آن ها مي تواند به خداوند (عزوجل) بيش از پيش تقرب جويد چرا كه نمازهاي نافله، نمازهاي اضافه بر نمازهاي واجب در شبانه روز مي باشند كه ضعف هاي نمازگزار در نمازهاي واجب را از نظر توجه و حضور قلب در نماز به سوي خالق يكتا جبران مي نمايند.

كيفيت نمازهاي نافله
نمازهاي نافله غير از روز جمعه سي و چهار ركعت است كه هشت ركعت آن نافله ظهر و هشت ركعت آن نافله عصر و چهار ركعت آن نافله مغرب و دو ركعت آن نافله عشا و يازده ركعت نافله شب (كه هشت ركعت آن به عنوان نافله شب و دو ركعت شفع و يك ركعت وتر بوده) و دو ركعت نافله صبح مي باشد كه در روز جمعه نافله ظهر و عصر هر كدام ده ركعت مي شود.

وقت نمازهاي نافله
وقت نافله نماز صبح: نافله صبح قبل از نماز صبح بايد خوانده شود كه زمان آن بعد از گذشتن نصف شب به مقدار خواندن يازده ركعت نافله شب بوده كه احتياط آن است كه قبل از فجر اول خوانده نشود مگر آنكه بعد از نافله شب بلافاصله خوانده شود كه در اين صورت مانعي ندارد.

وقت نافله نماز ظهر: نافله ظهر پيش از نماز ظهر بايد خوانده شود كه وقت فضيلت آن، از اول ظهر تا موقعي است كه آن مقدار از سايه شاخص كه بعد از ظهر پيدا مي شود به اندازه دو هفتم آن شود.

وقت نافله نماز عصر: نافله عصر پيش از نماز عصر خوانده مي شود كه وقت فضيلت آن تا موقعي است كه آن مقدار از سايه شاخص كه بعد از ظهر پيدا مي شود به چهار هفتم آن برسد.

وقت نماز نافله مغرب: نافله مغرب بعد از تمام شدن نماز مغرب است تا هنگامي كه سرخي طرف مغرب كه بعد از غروب كردن آفتاب در آسمان پيدا مي شود، از بين برود.

وقت نماز نافله عشا: نافله عشا بعد از تمام شدن نماز عشا مي باشد كه تا نصف شب مي توان خواند ولي بهتر است بلافاصله بعد از نماز عشا خوانده شود.

وقت نافله شب: نافله شب را از نصف شب تا اذان صبح مي توان خواند و بهتر است نزديك اذان صبح خوانده شود.

نماز شب بيست و نهم ماه رمضان (بلدالامين)
مَرْوِيَّةٌ عَنِ النَّبِيِّ صلي الله عليه و آله و سلم:
فَمَنْ صَلَّى فِي اللَّيْلَةِ التَّاسِعَةِ وَ الْعِشْرِينَ رَكْعَتَيْنِ بِالْحَمْدِ وَ التَّوْحِيدِ عِشْرِينَ مَرَّةً كَانَ مِنَ الْمَرْحُومِينَ وَ رُفِعَ مَكَانُهُ فِي عِلِّيِّينَ.
از پيامبر صلي الله عليه و آله روايت شده است:
هر كس در شب بيست و نهم ماه رمضان، اين نماز را بخواند، دو ركعت در هر ركعت يك بار سوره حمد و بيست بار سوره توحيد را قرائت كند، از مرحومين حساب شده و نامه ي عمل او را به اعلي علّييّن مي برند.

توصيه معنوي
امام خميني رحمه الله فرموده اند:
اين دعاهايي كه در ماه ها هست، در روزها هست، خصوصاً، در ماه رجب و شعبان و ماه مبارك رمضان، اين ها انسان را همچو تقويت روحي مي كند- اگر كسي اهلش باشد، ماها كه نيستيم- همچو تقويت روحي مي كند و همچو راه را براي انسان باز مي كند و نور افكن است براي اينكه، اين بشر را از اين ظلمت ها بيرون بياورد و وارد نور بكند كه معجزه آساست. به اين دعاها عنايت بكنيد. (2)

در اين ماه مبارك دعا كنيد كه خداي تبارك و تعالي شما را موفق كند به اينكه در اين خدمتي كه متكفل او هستيد، مطابق رضاي او عمل كنيد. از خدا بخواهيد كه ما را از عنايت خودش محروم نفرمايد. و اين ضيافت خدا را قدر بدانيد. اين ضيافت خيلي لطافت و ظرافت دارد، اين را بايد قدر بدانيم ما. اين ادعيه اي كه وارد شده است در ماه مبارك رمضان و در ماه شعبان اين ها راهبر ماست به مقصد .... ظرايفي در اين ادعيه مباركه هست كه سابقه ندارد. اين ها را توجه به آن بكنيد، انسان را اين ادعيه مي تواند حركت بدهد. (3)

دعوت به مهماني خدا
در اين ماه مبارك خودتان را تقويت كنيد به قوّت هاي روحاني. در يك حديثي است كه پيغمبر اكرم فرمودند كه ماه رمضان آمد، اقبال كرد، آمد. در ضمنش مي فرمايند كه دُعيتُم الي ضيافَةِ الله. ضيافت هاي خدا با ضيافت هاي مردم اين است فرقش كه وقتي شما را يك اشخاصي دعوت بكنند به يك مهماني، وقتي برويد در آن مهماني به حسب فراخور حال، يك چيزهايي براي خوردني و يك چيزهايي براي تفريح و اين چيزهاست. ضيافت خدا در ماه رمضان يك شعبه اش روزه است، آن . (همانضيافت خداست؛ يك شعبه اش روزه است و يك امر مهمش كه مائده غيبي و آسماني است قرآن است. شما دعوت شده ايد به مهماني خدا و شما در ماه رمضان مهمان خدا هستيد. مهماندار شما، شما را وادار كرده است به اينكه روزه بگيريد. اين راه هايي كه به دنيا باز است و شهوات است، اين ها را سدش كنيد (4)

ضيافت خدا در ماه رمضان يك شعبه اش روزه است، آن ضيافت خداست؛ يك شعبه اش روزه است و يك امر مهمش كه مائده غيبي و آسماني است قرآن است. شما دعوت شده ايد به مهماني خدا و شما در ماه رمضان مهمان خدا هستيد. مهماندار شما، شما را وادار كرده است به اينكه روزه بگيريد. اين راه هايي كه به دنيا باز است و شهوات است، اين ها را سدش كنيد تا مهيا بشويد براي ليلة القدر. ماه شعبان مقدمه است براي ماه مبارك رمضان كه مردم مهيا بشوند براي ورود در ماه مبارك رمضان و ورود در «ضيافة الله» مهيا كنيم خودمان را براي ورود در «ضيافة الله»؛ در مهماني خدا كه ان شاء الله با سلامت نفْس، با نور هدايت خداي تبارك و تعالي وارد بشويم در اين ماه عزيز معظم و فرق بكنيم. در اين ماه فرق داشته باشيم با ساير ماه ها و دنبال اين باشيم كه ان شاء الله «ليلة القدر» را دريابيم، بركات «ليلة القدر» را كه قرآن در آن نازل شده است، همه سعادت عالَم در آن شب نازل شده است و از اين جهت، از همه شب هاي عالَم بالاتر است، اين را بتوانيم ادراك بكنيم، درك بكنيم. خداوند ان شاء الله، شماها را توفيق بدهد كه با سلامت و سعادت وارد در «ضيافة الله» بشويد و از آن مائده هاي آسماني كه قرآن و ادعيه است ان شاء الله، همه مان مستفيض بشويم و با يك روح سالمي وارد بشويم و «ليلة القدر» (را) هم دريابيم (5)

 
منبع/نویسنده:
راسخون
 
تاریخ: ۰۲/۰۳/۱۳۹۹   بازدید: ۲۰۱

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)