دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی دانشگاه شیراز
پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
ولادت با سعادت حضرت فاطمه المعصومه عليه ها السلام و روز دختر مبارك باد

گلي از بوستان امامت
حضرت معصومه عليها السلام در سال 173 هجري قمري در مدينه چشم به جهان گشود. پدرش امام هفتم شيعيان حضرت موسي بن جعفر عليه السلام و مادرش حضرت نجمه بود كه به علت پاكي و طهارت نفس به او طاهره مي گفتند. آغاز ماه ذي قعده براي حضرت رضا عليه السلام و دودمان نبوت پيام آور شادي و پايان بخش انتظاري عميق و شورآفرين بود؛ زيرا حضرت نجمه فرزندي جز حضرت رضا عليه السلام نداشت و مدت ها پس از حضرت رضا نيز داراي فرزندي نشده بود. از آنجا كه سال ولادت حضرت رضا عليه السلام 148 هجري قمري و سال ولادت حضرت معصومه عليها السلام 173 قمري است و بين اين دو ولادت بيست و پنج سال فاصله بود و از طرفي امام صادق عليه السلام ولادت چنان دختري را مژده داده بود، خاندان پيامبر صلي الله عليه و آله بي صبرانه در انتظار طلوع خورشيد وجود حضرت معصومه عليها السلام بودند. آن حضرت در 28 سالگي و در روز دوازدهم ربيع الثاني سال 201 هجري قمري به جوار رحمت حق شتافت.
رويدادهاي مهم زمانه
امام كاظم(ع) در زمان خلافت هارون دو بار زنداني شد. مدت زنداني شدن آن حضرت در مرتبه اول مشخص نيست ولي در مرتبه دوم از سال 179 تا183 هجري قمري يعني مدت چهار سال در زندان بود كه به شهادت ايشان منجر شده است.
حضرت امام موسي كاظم(ع) در سال 183 هجري به شهادت رسيد، حضرت معصومه(س) در عصر شهادت پدر بزرگوارش ده سال و برادر ارجمندش حضرت امام رضا(ع) سي وپنج سال داشتند.
دوره امامت امام رضا عليه السلام بيست سال بود كه ده سال نخست آن با خلافت «هارون الرشيد»، پنج سال با خلافت «محمد امين » و پنج سال آخر با خلافت «عبدالله المامون » معاصر بود.
تزلزل شخصيت مامون و قيامها و حكومتهاي مستقلي كه در اندك مدتي جان گرفته بود، او را بر آن داشت تا به همان سياست پيشين عباسيان، كه با شعارهايي به نفع علويان حكومت عباسي را از آن خود ساختند، تمسك جويد و رژيم عباسي را با تدبيري زيركانه از سقوط حتمي نجات بخشد.
اين برنامه، مساله ولايتعهدي امام رضا(ع) بود; مساله اي كه حضرت(ع) دلايل پذيرش آن را چنين بيان كرده است:
«خدا مي داند چقدر از اين كار بدم مي آمد. ولي چون مرا مجبور كردند كه ميان كشته شدن يا ولايتعهدي يكي را برگزينم ... در واقع اين ضرورت بود كه مرا به پذيرفتن آن كشانيد و من تحت فشار بودم.»
هجرت حضرت معصومه سلام الله عليها
هجرت حضرت امام علي بن موسي الرضا(ع) از مدينه به مرو، هجرتي اجباري بود كه هر نوع تصميم گيري را از وي سلب كرده بود. لذا خاندان پيامبر و خاصان امام كه بي فروغ او زندگي برايشان مفهومي نداشت، قصد هجرت به ايران كردند و ليكن مخالفت دستگاه خلافت باعث شد تا هجرت حضرت فاطمه معصومه(س) با يكسال تاخير صورت پذيرد.
حسن بن محمد بن حسن قمي گويد:
«از سادات حسينيه از فرزندان موسي بن جعفر عليهما السلام كه به قم آمدند، فاطمه بود دختر موسي بن جعفر عليها السلام.
چنين گويد بعضي از مشايخ قم كه چون امام علي بن موسي الرضا عليهما السلام را از مدينه بيرون كردند تا به مرو رود از براي عقد بيعت به ولايت عهد براي او سنة ماتين، خواهر اوفاطمه بنت موسي بن جعفر عليهم السلام در سنه احدي و ماتين به طلب او بيرون آمد.
چون به ساوه رسيد، بيمار شد. پرسيد كه ميان من و ميان شهر قم چه قدر مسافت است، او را گفتند كه ده فرسخ است.
خادم خود را بفرمود تا او را بردارد و به قم برد. خادم او را به قم آورد و در سراي موسي بن خزرج بن سعد اشعري فرود آمد و نزول كرد ...»
چشمه سار فضايل
اهل بيت عليهم السلام به فضايل و مناقب حضرت فاطمه معصومه عليها السلام حتي قبل از تولد ايشان اشاره كرده اند. امام جعفر صادق عليه السلام در ضمن حديث مشهوري- پيش از آن كه امام كاظم عليه السلام متولد شوند. از دفن پيكر مطهر حضرت فاطمه معصومه عليها السلام در قم خبر داده و در اين باره فرموده بودند:
«آگاه باشيد! حرم خدا، مكه است و ... همانا قم، كوفه كوچك است و سه در از درهاي هشت گانه بهشت به سوي قم گشوده مي شود. به زودي بانويي از تبار من در قم دفن مي گردد و نام او فاطمه دختر موسي است و با شفاعت او، همه شيعيان من داخل بهشت خواهند شد».
اين پيشگويي امام صادق عليه السلام درباره ارتحال حضرت معصومه عليها السلام در قم پيش از ولادت پدر بزرگوارش، بسيار حائز اهميت است و از مقام بسيار شامخ آن حضرت حكايت مي كند.
كريمه اهل بيت عليها السلام نمونه كامل زهد، تقوا، عفاف، عبادت و نهايت ارادت و معرفت در حق امام زمان خويش بودند و در معنويت به چنان جايگاهي رسيدند كه امام رضاعليه السلام لقب «معصومه» را به ايشان عطا كردند و پس از رحلت خواهرشان فرمودند:
«من زار المعصومة بقم كمن زارني؛ هر فردي معصومه عليه السلام را در قم زيارت كند، همانند كسي است كه مرا زيارت كرده باشد».
تجلي گاه فاطمه زهرا سلام الله عليها
آيت الله مرعشي نجفي به طلاب گفت: علت آمدنم به قم، اين بود كه پدرم آقا سيد محمود مرعشي كه از زهّاد و عبّاد زمان خود بود، چهل شب در حرم امير مؤمنان عليه السلام بيتوته كرد؛ تا از عنايات آن حضرت برخوردار شود.
شبي در حال مكاشفه آن حضرت را ديد و به او فرمود: سيد محمود! چه مي خواهي؟
عرض كرد: مي خواهم بدانم قبر فاطمه عليهاالسلام كجاست؟
حضرت فرمود: من نمي توانم بر خلاف وصيت آن بانو، قبر را معلوم كنم.
عرض كرد: پس اگر بخواهم آن حضرت را زيارت كنم، چه كنم؟
فرمود: خداوند جلال و جبروت حضرت زهرا عليهاالسلام را به حضرت معصومه عليهاالسلام عنايت كرده است. هر كس بخواهد ثواب زيارتش را درك كند، به زيارت فاطمه معصومه عليهاالسلام برود.
سپس آيت الله مرعشي نجفي گفت: من به همين سبب به قم آمدم و ماندگار شدم و اكنون شصت سال است كه هر روز اولين زائر اين بانو هستم.( فروغي از كوثر زندگاني حضرت معصومه عليهاالسلام به نقل از پرسمان - اسفند ماه سال 1390 شماره 110)
بانوي كرامت
مقام شفاعت حضرت معصومه (س) از دو منبع سرچشمه گرفته است، اولين مورد، زيارت نامه آن حضرت مي باشد كه بيانگر اين مسئله است مي خوانيم. «فِاَنّ لَك عِندالله شأناً مِن الشأن» و يا «اِشفَعي لَنا في الجنه» و مورد ديگر احاديث حضرات معصومين (ع) است كه جايگاه شفاعت را براي آن حضرت، تبيين نموده اند، مثلا امام صادق (ع) مي فرمايد؛ «أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِيَةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَي قُمَّ تُقْبَضُ فِيهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَي وَ تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِيعَتِي الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ» « بهشت 8 در دارد كه 3درآن بسوي قم است، در قم زني از فرزندانم به نام فاطمه درگذرد و بشفاعت او همه شيعه هايم به بهشت داخل مي شوند»؟
از اين حديث استفاده مي شود كه آن حضرت شفيعه امت هستند و كساني كه صلاحيت شفاعت را دارا باشند از پرتو شفاعت ايشان برخوردار خواهند بود.
حقيقت هم اين است كه تشيع، مديون كريمه اهل بيت (س) است، يعني فرهنگ اهل بيت (ع) به كمك ايشان، در دنيا نشر پيدا كرده است، اگر حوزه علميه قم، سهمي در هدايت بشر، داشته است به خاطر اين است كه سكان اين حوزه بر محور و مرقد مطهره آن حضرت در چرخش است.

 
منبع/نویسنده:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه
 
تاریخ: ۲۱/۰۳/۱۴۰۰   بازدید: ۲۶

نظرات کاربران

نظر شما:
نام: *
ایمیل:
متن: *

(۳۰۰ کاراکتر)